Phoenix Model P51 - 0.91 4 zamanlı

sumeryamaner' Alıntı:
Bire bir aynı şey. Ambalaj küçülünce fiyat uçuyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nasıl ama abi. :halay:

Bir de vida yeri açmam lazımda komşular evden atmasın bizi diye yarın sabaha bıraktım. Yarın ailemde il dışına çıkacak ben bu uçağı yer içerim. :)

Yeni pistin inşaatındaydım abi bugünde betonu döktük, betonun içinden çıkan birkaç küçük demir parçasını kesmek ve betonu düzeltmek kaldı geride. Sonrasında da çizgilerini çizeceğiz daha sonra da P51'in maiden uçuşunu yapacağız inşallah. :)

Bak söz dinleyince ne güzel oluyormuş. :)
Yeni pistiniz hayırlı olsun. Oraya da bu P51 yakışır.

sumeryamaner' Alıntı:
Bak söz dinleyince ne güzel oluyormuş. :)
Yeni pistiniz hayırlı olsun. Oraya da bu P51 yakışır.

Abi sayende emeklemeden koşmayı öğrendim. Daha ne olsun. :D

Hazır pist demişken birkaç karede oradan gelsin abi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu demirleri tek tek sürükleyip, yerleştirdik, taşıdık, telledik. Ve bunarı yaparken 4 kişiydik.

Bu kısım uçakları birleştireceğimiz motor çalıştıracağımız alan. Artık korkusuzca Futaba kumanda alabilirim en azından toprağa atıvermek zorunda kalmayacağız. :) Buranın ölçüsü 10x10 oradanda piste 2 metre genişliğinde 10 metre uzunluğunda yol gidiyor.

Tellerden bir kare.

Rüzgar tulumumuz ve piste giden yolumuz.

Direğimiz ve tulumumuz. :D

Buda araç park alanından çekilen bir fotoğraf, pistin boyutları 100 metreye 10 metre. Pistin kenarlarınıda düzenleyerek uçaklar için daha rahat bir alan yaratabileceğimizi düşünüyoruz. Yavaş yavaş çevre düzenlemesine de önem verip Allah'ın bozkırını yeşertmeyede çalışacağız. :D

Çok güzel. Ellerinize sağlık. Pist uçlarından toprağa geçişleri düzgün yapın yoksa çok iniş takımı yersiniz.

sumeryamaner' Alıntı:
Çok güzel. Ellerinize sağlık. Pist uçlarından toprağa geçişleri düzgün yapın yoksa çok iniş takımı yersiniz.

Abi betonu oralara doğru yaymaya çalıştılar, ama biz ilerleyen zamanlarda etraftan kum getirip oraları yumuşatmaya çalışacağız. :)

Doğuş' Alıntı:
Abi sayende emeklemeden koşmayı öğrendim. Daha ne olsun. :D

Hazır pist demişken birkaç karede oradan gelsin abi.

Bu demirleri tek tek sürükleyip, yerleştirdik, taşıdık, telledik. Ve bunarı yaparken 4 kişiydik.

Bu kısım uçakları birleştireceğimiz motor çalıştıracağımız alan. Artık korkusuzca Futaba kumanda alabilirim en azından toprağa atıvermek zorunda kalmayacağız. :) Buranın ölçüsü 10x10 oradanda piste 2 metre genişliğinde 10 metre uzunluğunda yol gidiyor.

Tellerden bir kare.

Rüzgar tulumumuz ve piste giden yolumuz.

Direğimiz ve tulumumuz. :D

Buda araç park alanından çekilen bir fotoğraf, pistin boyutları 100 metreye 10 metre. Pistin kenarlarınıda düzenleyerek uçaklar için daha rahat bir alan yaratabileceğimizi düşünüyoruz. Yavaş yavaş çevre düzenlemesine de önem verip Allah'ın bozkırını yeşertmeyede çalışacağız. :D

Doğuş, uçağı nasıl olsa toplarsın da, ben sizin şu pistinizi kıskandım şimdi! Sen ne kadar şanslısın! Bu işe başlayalı daha bir sene olmadan en kralından uçaklar, uçacak pistler...Hayırlı olsun, iyi günlerde kırımsız uçuşlar dilerim! Ben kendimi bildim bileli İzmitte bir pist oluşturmaya çalışırız, ...ı yırtarız, ama ne mümkün? Buralarda boş yer yok. Arazi kimin, pisti yapan belediye falan mı? Zaten bir yolunu bulup Konya'ya yerleşsem, pist falan istemem. Her yer doğal pist.

Omer Erkan' Alıntı:
Doğuş, uçağı nasıl olsa toplarsın da, ben sizin şu pistinizi kıskandım şimdi! Sen ne kadar şanslısın! Bu işe başlayalı daha bir sene olmadan en kralından uçaklar, uçacak pistler...Hayırlı olsun, iyi günlerde kırımsız uçuşlar dilerim! Ben kendimi bildim bileli İzmitte bir pist oluşturmaya çalışırız, ...ı yırtarız, ama ne mümkün? Buralarda boş yer yok. Arazi kimin, pisti yapan belediye falan mı? Zaten bir yolunu bulup Konya'ya yerleşsem, pist falan istemem. Her yer doğal pist.

Ben bu hobide yeni olduğum için Konya ne badireler atlatmış bilmiyorum, ama duyduklarıma göre belediye kanalını denemişler olmamış. Yıllarca sağda solda uçacak yer aramışlar. En son bir abimiz burayı 2-3 ay önce buldu bir kamyon kum ve bir silindirle 40*6 gibi bir zemin hazırladı. Bu olay benim hobiye başlamamla yakın tarihlerde, ben hep o pistte uçtum. Gelen giden azdı, kalabalığı gürültüsü yoktu. Hatta tehlikeli noktalarda, havalimanına yakın ayrıca bizde birde Türk Yıldızları var. Pistin üzerinden geçerler yakın mesafe uçarlar. Ve bunu hafta içi her gün yaparlar. 3. ana jet üstü olduğu için atış talimi yapar uçaklar, nato eğitim üstü olarak kullanır. Yani havacılığın aslında kesiştiği bir nokta. Milyonlarca paraya gereksiz yerlere parklar yapan bir belediyemiz var, elbette park güzel şey ama ona o kadar para harcayıpta bizim küçücük hayallerimize yardımcı olmamasıda kötü. Sözün kısası arazi bize ait değil abi, hazineye ait. Koyun, keçi otlatmak için kullanılıyor. Konya'daki modelciler olarak para toplanıp bir kaç kişide ön ayak olunca böyle bir şey çıktı ortaya. Bizler böyle bir şey oluşturduk belki büyüklerimiz görür daha iyisini yapar bizde nasiplenmiş oluruz, bizler aslında devletin bize sunması gereken imkanı devlete sunduk. Şayet devletimiz bu fırsatı görüp, değerlendirirse Konya'da havacılığa gönül vermiş, geleceğin pilotları, modelcileri, belki uçak sanayisinin patronlarını yetiştirme imkanına sahip olacak. Şayet yıllarca süre geldiği gibi engel olmaya devam ederlerse yıllar yılı sivil havacılıkta yerinde sayan Türkiye tablosu devam edecek. Şayet böyle devam ederse binlerce Hürkuş kanatlarını gökyüzüne çırpabileceği güne kadar kafeslerinde mahkum kalacaklar. Umarım bizim isyanımız kafeslerinde mahkum kalan Hürkuşlara da örnek olur abi.

Dogus, yeni pistiniz gercekten sahane :bravo: Allah olmayan bizlere de versin insallah %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dogus, yeni pistiniz gercekten sahane :bravo: Allah olmayan bizlere de versin insallah %p

İnşallah abi. Bakalım daha uçmak nasip olmadı pistte şimdi alışkın olmayana don misali toprak pisti aramam inşallah. [emoji3]

Pist uzun olunca ben kalkmak için pist ucuna modeli koşturacağım diye rudder hakimiyetimi kaybedersem kendimin veya bir başkasının canını acıtabilirim, dur şu piste trk teker ineyim diye modeli riske atabilirim. Yani abi her gülün bir dikeni oluyor. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

https://youtu.be/CM8rAXvKGJ4

Yaptım ama her şey sarpa sarıyor bu şekilde malesef...

Ne yaptın? Sarpa saran ne?

sumeryamaner' Alıntı:
Ne yaptın? Sarpa saran ne?

Abi şimdi ben 3. kanala taktım flapi daha sonra 8. kanalada gazı taktım bunları futaba 9c faq göre mixledim. Sonuç bu, gaz trimi veriyorum flap oynuyor ch 8 e bağlı knob b'yi oynuyorum hem gaz hem flap sapıtıyor. knob b de bir yer belirledim o noktada durursa sorun yok ama neden illa kanal 8i knob b ile kontrol etmesi gerekiyor anlayamiyorum. Sonrasında inis takimini ayarlamak istedim taktim bir yere oda G tusuna ataliymis onuda c ile mixledim ama hem g ile calisiyor hem c ile.

knob b dedigim bölüm at9 yazisinin altindaki plastik parcalardan soldaki.

yani abi mixi yaptiktan sonra diger kanallar aktif olmasa yada alicidaki kanali istedigim butona atayabilsem sorun kalmayacak

Moderatör tarafında düzenlendi:
Valla ne diyeyim. Ben tüm seçenekleri yazmıştım...

sumeryamaner' Alıntı:
Valla ne diyeyim. Ben tüm seçenekleri yazmıştım...

Abi aslında durum biraz farklıymış. Şimdi ben flapi kalkış için 15mm iniş için 25 mm olarak ayarladım. Kumandadan mix ile hiç uğraşmadan HK'dan servo yavaşlatıcı alacağım. Throttle cut'ı A'ya İniş takımlarını B'ye Flapleri C'ye atadım abi. Yani istediğim gibi oldu, birde servo yavaşlatıcı ile çok daha güzel olacak. Şimdilik benden bu kadar abi. [emoji4]

Kolay gelsin Dogus, bu kisim beni asiyor :laugh: