Phoenix Model P51 - 0.91 4 zamanlı

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kolay gelsin Dogus, bu kisim beni asiyor :laugh:

Abi bir şekilde hallettim tek sıkıntı rudder end pointler rudder 35 mm hareket etsin diyor kılavuz, 35 mm için sol kısımın end point 120 sağın 140 olması lazım sanıyorum ki servo yekesi tam servoya dik olmadığı için olmuş bu durum. Elavatör olsa sıkıntı olabilirda ama rudderda sıkıntı olacağını sanmıyorum. Onun haricinde depo kapağını değiştirdim sorun çıktı onuda deponun ağzını kısaltarak çözdüm. Tek sıkıntı şu anda menteşlere iğne atsam mı atmasam mı bilemedim abi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

:laugh: Sümer bey nükteli yaklaşımınıza bayılıyorum.

Üstad sizin sayenizde sadece Doğuş değil bizde baya yol kate etmiş olduk. Herne kadar ben şu an sadece kopukle uğraşsamda ilerisi için baya teorik bilgi edinmiş oldum. Ayrınca Doğuşun menteşe işini onluk beton çivisi ancak gorur.

[emoji3] Abi beton çiviside tutamaz benim menteşeleri en son birde lehimlemem gerekir.

Bugün cowlingin altını ayarladım, cg ayarini yapmaya calisiyorum tabi o kadar sacma bir hata yaptim ki alttan kanatli ucagin agirlik merkezine tersten bakmam gerektigini unutmusum. Cowling zaten 150 gram spinner 60 gram derken cowlingli ve cowlingsiz olarak iki agirlik merkezi yapmam gerekecek. Yani maiden ucusundan sonra kendimi hazir hissettigimde cowlingi takip tekrar agirlik merkezini ayarlamam gerek. Şimdilik retraclar için ayrı tuttuğum pili deponun üzerine aldım. İleride ağırlık merkezinin üzerine kaydırabilirim. Uçak şimdi arabada sahaya gidip motora bir bakacağım imkanım olursa bu hafta sonuda uçarız inşallah.

https://youtu.be/_fCB7k2dEs8

Az kaldı Konya hava sahası artık benden sorulacak. [emoji3]

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hahahaaaa... Gövdesi bi yanda kanadı bi yanda. Uçmaz bu! :lol:

Abi bu mode çok yordu beni joinerı takacak güç kalmadı. [emoji4]

Abi her kanattan 3'er kablo giriyor Y kablo, lehim, servo hızı, ayrı piller derken abi model bir türlü bitmedi. [emoji4]

Abi bu arada birkaç sorum olacaktı, bu P51'in Piper'a benzer dikkat etmem gereken noktaları var mı, yani rudderı tutma merkez noktaya getir şeklinde.

Birde abi bu flap servosu hiç beklenmedik konumlarda merkezleme sorunu yaşıyor yani iki uç kullanımda bir servo konumu denk getiremiyor. Zorlanacak bir nokta yok. Suçu servoya buldum konuyu kapattım abi.

Onun haricinde diğer haftada onboard buji ısıtıcısı taktım mı kim tutar beni. [emoji4]
Starterada lipo bağladım abi artık arabadan bir bidon, bir pomba, birde starter alacağız bitecek. Oh ne güzel. [emoji3]

Doğuş' Alıntı:
Abi her kanattan 3'er kablo giriyor Y kablo, lehim, servo hızı, ayrı piller derken abi model bir türlü bitmedi. [emoji4]

O kanat bağlantılarının ideal çözümü:

Doğuş' Alıntı:
Abi bu arada birkaç sorum olacaktı, bu P51'in Piper'a benzer dikkat etmem gereken noktaları var mı, yani rudderı tutma merkez noktaya getir şeklinde.

Piper'dan sonra bu oyuncak gibidir kalkışta.

Doğuş' Alıntı:
Birde abi bu flap servosu hiç beklenmedik konumlarda merkezleme sorunu yaşıyor yani iki uç kullanımda bir servo konumu denk getiremiyor. Zorlanacak bir nokta yok. Suçu servoya buldum konuyu kapattım abi.

Doğru karar. Ama konuyu kapatmadan önce servoları değişmeliydin.

Sümer Yamaner' Alıntı:
O kanat bağlantılarının ideal çözümü:

Piper'dan sonra bu oyuncak gibidir kalkışta.

Doğru karar. Ama konuyu kapatmadan önce servoları değişmeliydin.

Abi o önerdiğin ürünü diğer siparişimde ekliyeceğim, Piper'ı o piste 100 metre koşturmadan zaten bunu uçurmayı düşünmüyorum abi o bende inata bindi artık. [emoji4]

Abi olmadı servo kolunun konumunu bir diş kaydırır o noktalarda takılma varmı diye denerim. Allahtan en uzun süre kalacağı merkez noktasında hiç problem yaşamadım.
Olmadı flapleride iniş takımı piline bağlarım abi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abiler bu karmaşayı nasıl önlerim. 3 tane pil var biri iniş takımı biri buji ısıtıcı diğeri ise alıcı besleme. Ben bunlar yerine bir lipo bir ubec ve voltaj ölçen telemetri modülü ile kullanmayı düşünüyorum. En azından biri çok akım çekse bile telemetri beni uyaracaktır. 3 Pil ile ağırlık merkezi işkenceye döndü. Hatta ben komple tüm sistemi tek pil ile beslesem alıcıdan. Zaten dahili telemetri mevcut.

Ayrıca buji ateşleme aparatını yani onboar buji ısıtıcısını direk alıcıya bağlayınca alıcı bozuldu sanırsam bunun sebebi ne olabilir?

Yani en nefret ettiğim şey benim düzensizlik şu işin içinden bir türlü çıkamadım.

Kızdırıcı ve/veya iniş takımı sıkışıp fazla akım çektiğinde telemetrinin seni uyaracak kadar vakti olabileceğini düşünüyor olman çok romantik. Haydi bu oldu diyelim, sen ne olduğunu anlayıp düzeltebilecek misin? Örneğin sıkışan retractın çekeceği abartılı akımı nasıl önleyeceksin birkaç milisaniye içinde de alıcına tekrar yeterli güç gitmesini sağlayacaksın???

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kızdırıcı ve/veya iniş takımı sıkışıp fazla akım çektiğinde telemetrinin seni uyaracak kadar vakti olabileceğini düşünüyor olman çok romantik. Haydi bu oldu diyelim, sen ne olduğunu anlayıp düzeltebilecek misin? Örneğin sıkışan retractın çekeceği abartılı akımı nasıl önleyeceksin birkaç milisaniye içinde de alıcına tekrar yeterli güç gitmesini sağlayacaksın???

Abi peki bu kadar kargaşayı nasıl önleyebilirim. Ayrıyeten bu şekilde olunca sinyalda sorun oluyor birkaç servo arada bir titriyor. Kumandayı değiştirdim promodel kumandadandır dedi ama bilemiyorum.