Phoneix 5.5l ve Bilgisayar Kapanma

Oğuz Gün

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Phoenix 5.5l sürümünü yardımlarınız sayesinde kırdum ve sorunsuz calıştırdım. Hemen invert hover çalışmalarıma başladım. Video yayınlamak istedim ancak phoenix çalışmaya başladıktan sonra yaklaşık on dakika zaman geçince bilgisayar ısınıyor ve kapanıyor. Halbuki bilgisayarım Thinkpad i7 işlemci ve 16 gb rame sahip. Kaldırmama sorunu yok. Ancak ne yaptımsa bu sorunu çözemedim. Gün boyu kapalı kalan bilgisayarı çalıştırdıktan sonrada 10-15 dakika sonra da ısınıp kapanıyor. İnvertide geliştirdim ancak vidosunu paylaşıp degerli yorumlarınızı alamadanda eksiklerimi bilemeyeceğim. Ama bu teknik sorundan dolayı tıkanıp kalıyorum. Program çalışırken cpu ram tüketimlerine bakıyorım yüzde 30 lara anca cıkıyor. Benim gibi aynı sorunu yaşayan arkadaşlar oldu mu ve nasıl çözdüler yardımlarınızıı bekliyorum.

CPU ve RAM tüketiminin yanında GPU ve CPU sıcaklıklarını takip etmeniz mümkün müdür simülatörü başlattıktan sonra? HWMonitor gibi bir program yardımcı olacaktır bunun için. Bir de bilgisayar tamamen her şeyiyle mi kapanıyor yoksa ekran kararıyor ama diğer donanımlar (soğutma fanı, harddisk vb.) çalışmaya devam ediyor mu?

Bence işletim sistemi ile alakalı bir durum. Arka planda neler oluyor bir bakmak lazım. Belliki phoenix ile beraber bilgisayarı ısıtacak kadar çok şey devrede

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Doğukan KORKMAZTÜRK' Alıntı:
CPU ve RAM tüketiminin yanında GPU ve CPU sıcaklıklarını takip etmeniz mümkün müdür simülatörü başlattıktan sonra? HWMonitor gibi bir program yardımcı olacaktır bunun için. Bir de bilgisayar tamamen her şeyiyle mi kapanıyor yoksa ekran kararıyor ama diğer donanımlar (soğutma fanı, harddisk vb.) çalışmaya devam ediyor mu?

Bilgisayar herşeyiyle tamamıyla kapanıyor. Akşama dediğiniz programla deneyip değerleri paylaşayım.

Oğuz bey merhaba.Bilgisayarlar ısındıkça işlemci performansını düşürür.İşlemci belirli bir sıcaklığa ulaştığında bilgisayar otomatik olarak kendini kapatır.Bunun amacı işlemcinin yanmasını/zarar görmesini engellemek içindir.%95 ısınma problemi nedeniyle böyle bir sorunla karşılaşıyorsunuz.Öncelikle RealTemp tarzı sıcaklık ölçümü yapan programlarla simülatör çalışırken test edin ve sıcaklık değerlerini not edin.İkinci olarak ta, bilgisayarınızın hava kanallarını,fan temizliği yapın ve termal macunu değiştirin.Hava kanallarında tozlanma olduğunda ve termal macun özelliğini yitirdiğinde bilgisayarımızda ısı artışı olur ve performansı düşer.Bu işlemi yılda bir defa yaparsak yeterli olacaktır.Termal macun ne işe yarar diye soracak olursanız, termal macun iletken bir maddedir ve ısı iletiminde görev üstlenir.Termal macun özelliğini yitirdiğinde kurur,sertleşir ve ısı iletimi hava kanallarını düzgün bir şekilde iletilmediğinde işlemci ve gpu normalinden daha fazla ısınır.Bu da bilgisayarımızın donmasına,performansının düşmesine hatta kapanmasına sebep olur.Diğer bir yapabileceğiniz şey ise bilgisayarınızın arka planda çalışan programları kapatmanız engellemenizdir.Kullanmadığınız yazılımları silmeniz de faydalı olacaktır.Arkaplan'da çalışan yazılımları azaltmak için Windows10'da masaüstünde iken en alttaki menüden sağ tıklayıp, Görev yöneticisi>Başlangıç bölümünden gereksiz programların çalışmasını engelleyebilirsiniz.Bir diğer önemli konu ise, Güncelleştirme ayarı.Genelde bilgisayarımız otomatik güncelleştirme yapar.Siz internette gezinirken hatta simülatörde uçuş yaparken bile arka planda güncellemeleri indirip kurmaya devam eder.Bilgisayarınız bunu yaparken, Disk kullanımı %100'e kadar çıkar ve bilgisayarınızda takılmalara,performans düşüklüğüne yol açar.Benim kişisel yöntemim ve tavsiyem otomatik güncelleştirmeyi kapatmanız ve boş vakitlerinizde güncelleştirmeyi sizin denetleyip yüklemeniz.Bu dediklerimi uyguladığınız takdirde farkı göreceksiniz.Saygılarımla. :saygilar:

Çok teşekkürler değerli yorumlarınız için. Sanırım akşama termal macun kontrolünüde yapacağım. Bu arada dediğim gibi bilgisayarımda normalde hiçbir ısınma kapanma sorunu yok. Bu sorun sadece phoneix similatör çalıtığında oluyor. Çok ağır programlar kullanmama rağmen similtaöre kadar böyle bir durumla karşılaşmamıştım.

Oğuz Gün' Alıntı:
Çok teşekkürler değerli yorumlarınız için. Sanırım akşama termal macun kontrolünüde yapacağım. Bu arada dediğim gibi bilgisayarımda normalde hiçbir ısınma kapanma sorunu yok. Bu sorun sadece phoneix similatör çalıtığında oluyor. Çok ağır programlar kullanmama rağmen similtaöre kadar böyle bir durumla karşılaşmamıştım.
Rica ederim Oğuz hocam.Normal şartlarda kapanma olmaması lazım bilgisayarınızda.Phoenix'den kaynaklı sorun da olabilir.Mesela ben Flight Simulator 2004 kullanıyorum.Programı açtıktan kısa bir süre sonra fan hızı artıyor sesinden anlaşılıyor.Ama bilgisayar hiçbirzaman kapanmadı kendiliğinden.Bilgisayar virüsünden de kaynaklanabilir böyle birşey ama düşük bir ihtimal.İnternette gezinirken fan hızlı çalışıyorsa, ve ısınma oluyorsa, hava kanallarının temizliği ve termal macun değişim zamanı gelmiş demektir.İsterseniz RealTemp programı ile bir süre kullanıp test edin ve sonucu yazın.Diğer mesajımdaki hususları da göz önünde bulundurun.Ona göre yardımcı olmaya çalışalım.Sevgiler,Saygılar. :saygilar:

Sorun similatörden değilmiş dediğiniz gibi termal macun ve fandanmış. Söktüm komple fnı temizledim termal macunu yeniledim bilgisayarın ısısı 50 derecelerde phonix calıstırdıgımda 70 dereceyi geçmiyor ve kapanmıyor.

Yardımlarınız sonucunda Phoenix 5.5l sürümünü sistemime kurup tüm sorunları gidererek çalışmalarıa başladım.

Yeni konu olarak Yönetim tarafından taşınmıştır

Geçmiş olsun hocam.Sorununuzun çözüldüğüne sevindim.Bu arada küçük bir hatırlatma: termal macunu işlemci ve gpu üzerine çok fazla sürmenin bir faydası olmaz.İşlemci yüzeyine ince bir tabaka halinde sürmemiz yeterli olacaktır.Zaten fazla sürünce taşacaktır kenarlara.Saygılarımla. :)