PILOT-TR Model Air Fest 2015 // Değerlendirmelerimiz //

Konu epey bir olgunlaşmış. :) Arkadaşlarımın paylaştığı birçok konuda aynı fikirdeyim, o sebeple aynılarını tekrar etmeye gerek duymuyorum.
Kısa olmasına gayret göstererek kendi değerlendirmemi yapayim.

Önce kolaylardan başlayayim :thumbup:

- Bence organizasyona gelen tüm katılımcılara, pilotlarda dahil sahaya gelir gelmez ilk iş bir tanıtım kartı verilmeli. Böylece hem benim gibi sürekli isimleri unutup birbirine karıştıran hafıza özürlüler rahat eder, hem de güvenlik anlamında fayda sağlanır,
- Pilotlar gösteri uçuşlarını yaparken uygun kişilerin kontrolünde olacak anons, havalı korna, duman, müzik gibi yardımcı argümanlarla coşku arttırılmalı,
- Detaylı bir organizasyon programı yayınlanmalı ve organizasyon programa uygun bir şekilde ilerlemeli,
- Programda olmayıp sonradan yapılan 3D Fun-Fly yarışması çok eğlenceli geçti. Bence önümüzdeki yıllarda bu yarışmaya katılacak pilotlar önceden başvuru yapmalı ve yarışmacı listesi yayınlanmalı,
- Serbest uçuşlara eğer programda bir boşluk varsa belirli sürelerle izin verilmeli ve bu uçuşlar sırasında da sahada gözetim yaparak güvenliği sağlayacak, uçuşları organize edecek modelcilik bilgisine sahip sürekli bir görevli olmalı.

Şimdi gelelim derin mevzulara :laugh:

Ben bu tarz bir organizasyondan neler beklerim :
1) Yüksek seviyede gösteri uçuşları ve şovlar izlemek, farklı ürün ve modeller görmek. (%50)
2) Güvenlik, rahat ulaşım, yeme içme imkanları, konaklama (%20)
3) Katılımcı portföyü (%20)
4) Uçuş yapmak (%5)
5) Modelcilik harici aktiviteler (%5)

Şimdi biraz tepki çekeceğim muhtemelen ama bana göre böyle bir organizasyonda normal buluşmalarda her zaman yapabileceğimiz, görebileceğimiz sıradan aktiviteler geri planda olmalıdır. Bir örnek vereyim; misal Ahmet abinin 20 cc bir model uçağı var, maşallah 35 - 40 dakika çok rahat havada kalıyor. ;) Aman aman bir pilotajda yok abimizde, ileri geri sahayı tarıyor. Dunkan, Tareq, Nick hepsini dizmiş sıraya onu bekliyorlar insin diye. :lollol: :lollol: :lol: :lol: :lol: Hadi onlar bekledi, ben kalkmışım 500 km yol tepmiş gelmişim oraya belli pilotları, şovları izleyeyim diye ama oturup Ahmet abiyi izliyorum. Büyük ihtimalle Ahmet abi uçuşunun 25. dakikasında ellerini bırakıp bakın kendisi uçuyor diyecektir, o kısmı zevkli işte. :lol: :lol: :lol: Bilmem anlatabildim mi...

Son olarak sahada modelciler olarak bizleri pilotları motive etmek konusunda oldukça yetersiz gördüm. Yabancı pilotlar pek fazla da uçmadı diye yorumlar yaptık hep birlikte. Acaba hiç düşünüyor muyuz biz adamları uçmaya teşvik etmek için ne yaptık diye. Örneğin acaba orada 100 kişi Dunkan, Dunkan diye tezahurat yapmış olsaydı Dunkan çıkıp uçmaz mıydı bir kez daha ? Yeterince coşkulu bir topluluk olsaydı o pilotlar modellerini kırana kadar limitlerini zorlamaz mıydı ? Ben öyle olacağını düşünüyorum... Acaba Dunkan neden Yozgat'ta o kadar da istekli değildi diye düşünmemiz gerekir... Gelen pilotlar mutlaka keyif almışlardır ama unutamayacakları bir coşku gördüklerini zannetmiyorum. Böyle dünya çapında pilot ve modelleri Yozgat'ta görmek istiyorsak sadece Pilot-TR değil bizlerde destek olmalıyız, bir pilot için arkasındaki coşkuyu hissetmek en önemli motivasyon kaynağı olsa gerek.

Ben bu organizasyonu gerçekleştiren Pilot-TR'ye ve emeği geçen herkese birkez daha çok teşekkür ederim. :bravo: :bravo: :bravo:

İnşallah tekrarını hep birlikte yaşarız. :RCKolik:

Ben normalde modelimi getirmeyecek, izleyici olacaktım. Bol bol da video çekecektim. Kendi faaliyetlerimiz için de kamera bir ihtiyaç ama sırf bu buluşmaya yetişsin diye azami çaba gösterdim.

Sonra Ergün abi, Emre abi konuştuk, getirelim dedik. Belki bir fırsatta uçulur veya kenarda köşede bir yer olur, belli mi olur... Hiç olmadı geri götürürüz getirdiğimiz gibi...

Neyse program yoğundu ama tıka basa dolu değildi. Fırsat oldu, bi boşluk anında Kemal bey geldi uçmak isteyen arkadaşlar uçabilirler uçsunlar dedi. Sıradan bile olsa o anki aktivite, boş durmaktan iyidir... Dunkan uçacak dediler de yok önce biz bi uçalım o beklesin demedik. Hadi arkadaşlar alanı boş bırakmayalım uçun dendiğinde, "kalsın yaa çadırın altında serin serin oturmak daha keyifli" demek bir tercih...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben normalde modelimi getirmeyecek, izleyici olacaktım. Bol bol da video çekecektim. Kendi faaliyetlerimiz için de kamera bir ihtiyaç ama sırf bu buluşmaya yetişsin diye azami çaba gösterdim.

Sonra Ergün abi, Emre abi konuştuk, getirelim dedik. Belki bir fırsatta uçulur veya kenarda köşede bir yer olur, belli mi olur... Hiç olmadı geri götürürüz getirdiğimiz gibi...

Neyse program yoğundu ama tıka basa dolu değildi. Fırsat oldu, bi boşluk anında Kemal bey geldi uçmak isteyen arkadaşlar uçabilirler uçsunlar dedi. Sıradan bile olsa o anki aktivite, boş durmaktan iyidir... Dunkan uçacak dediler de yok önce biz bi uçalım o beklesin demedik. Hadi arkadaşlar alanı boş bırakmayalım uçun dendiğinde, "kalsın yaa çadırın altında serin serin oturmak daha keyifli" demek bir tercih...
Bu seneki organizayonda uçulurdu Rasim. Açıkçası o kadar pilot olunca ben pek fırsat olacağını tahmin etmezdim. Söylediğin gibi iyiki de uçuldu zaten, pistin bom boş kalması en kötüsü olurdu. Hatta bende keşke benim X3'ü getirseymişim demedim değil. ;) Yanımda olsaydı uçardım. Benim söylemek istediğim başka birşey...

Uçacaktın da, model mi yoktu Türker, bi sözüne bakardı :D

Ama sen söyleyince hatırladım, ben de seyirci olarak bizleri eksik buldum. Videolarını çok izlemekten midir nedir, adamların yaptığı hakikaten sıradışı işler yeterli alkışı almadı, sıradan uçuşlar gibi izledik. Ben kendi çapımda biraz "woohoo" falan yaptım, ardından birkaç cılız alkış geldi, özellikle cumartesi günü öğle uçuşlarında. Kesinlikle daha coşkulu olmamız, hem kendimizi hem pilotları hava sokmamız lazım.

Anons konusunda da, aklımdan çıkmayan iki şey, biri Arda'nın adını bir türlü doğru söyleyememesi anonsçunun, biri de, sanırım farklı biri, Raquel ne zaman kumandayı arkasına alsa "bakın kumandaya bakmadan uçuyor!" diye şaşırmasıydı :lollol: :lol:

Emre Kaman' Alıntı:
Uçacaktın da, model mi yoktu Türker, bi sözüne bakardı :D
Sağolasın Emre, uçmuş kadar oldum. :) Bu aralar bende bir durum var anlamış değilim, hangi modeli elime alsam düşüyor illa birşey oluyor. :(

Türker Akgün' Alıntı:
Sağolasın Emre, uçmuş kadar oldum. :) Bu aralar bende bir durum var anlamış değilim, hangi modeli elime alsam düşüyor illa birşey oluyor. :(

Böyle dedin mi , üzerimize alınır küseriz işte..... :( , sen hangi modeli eline alırsan al , mis gibi uçurursun , eline gelen modelin artık eceli gelmiştir de , doktorun masasında kalır gibi elinde kalması , sadece o modelin hazin sonudur Türker...Heli işi böyle işte , moral bozmaya gerek yok , kırılmak için yapılıyor ve illa bir şekilde de kırılıyor.Aksi takdirde senin bilgi ve pilotajını hepimiz biliyoruz ve hayranınız kardeşim.... :bravo: :halay:

Ben eminim gelecek seneye çok daha güzel olacak. Aslında bizden bir kişide 1 hafta veya 3-4 gün önce gitse. Uçuş alanı için yardımcı ve eksik konularda yardımcı olabiliriz. Mesela gelen uçucular için malzeme ve şarj istasyonu Vs. O kadar çok alan varki adamlar da yetişemiyor.

İlk fun fly ya göre bu 2. çok iyiydi. Işallah 3 daha güzel olucak.

Ama şu var cidden alkış sıkı tısı var. Millet eriniyor alkışlamaya. Valla seneye yanımda korna götürücem.

Tekrar katılan herkeze çok teşekkürler.

Bide lütfen motor rodaj ını böyle etkinliklerde yapmayalım. İnsanın inanası gelmiyor. Yapıyorsanda git bir köşeye orda yap. Alanın kalbinde yapmaya gerek yok.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
O da "Modelcilerin kendi modelleri ile katılıp uçuş yapması" kısmı. Bana göre bu bir BULUŞMA değil, bir FESTIVAL.

Yani burada amaç modelciler olarak bizlere uçuş imkanı sunulması değil. Farklı modelcileri bir araya getirecek bir "Görsel Şölenin" sunulması.

Aksi takdirde zaten düşük olan katılım iyice düşecektir. Unutmayalım bu tür organizasyonlarda "Bizlerin Tatmin olması kadar, gelen misafir pilotların da tatmin olması, dolayısıyla kalabalık katılım" esas.

Bu demek değildir ki yerli pilotlarımız uçmasın. Elbette uçsun, hatta uçmalı. Ama uçacak kişiler belli bir pilotaj seviyesinde olmalı ki diğer gelen insanlar sıkılmadan izleyebilsin.
Dolayısıyla "3D, Funfly" gibi yerli pilotların katılımı ile yapılacak yarışmaları aynen destekliyorum.

NOT: Bu arada Kemal Bey "RCKOLIK Buluşmaların"dan birisini Yozgat'ta yapmamızı rica etti, bunu da yeri gelmişken söylemiş olayım :)
"Festival Grubu" bence de çok mantıklı ve güzel bir fikir %p

Konuya ilk mesajım Sinop'tan gelirken, bu mesaj Ordu'dan yazılıyor abi... :halay: Ha uşak! :halay: :halay:

Dediklerinin büyük kısmına katılmak ile birlikte abi, fikir ayrılığına düştüğümüz noktalar da mevcut.

Bence fikir ayrılığımız şuradan kaynaklanıyor;

Ben festivalde, hiç uçmamış ya da hiç 6 kanal helikopter uçurmamış kişilerin de olduğunu / olabileceğini ve en önemlisi olması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısı ile bu kişilere de "örnek" temsil etmek açısından, farklı yaşlarda ve farklı pilotaj seviyelerinde uçuşlara da sıcak bakıyorum.

"uçacak kişiler belli bir pilotaj seviyesinde olmalı ki diğer gelen insanlar sıkılmadan izleyebilsin" bu açıdan bence yanlış.

Diğer gelen insanlar "modelci" ise, o zaman yerel buluşmalarda da biz aslında cümleten sıkılıyor muyuz, birbirimizin uçuşunu izlerken?

Non-modelci, pre-modelci kişiler de varsa, o zaman bu insanlara direkt ve sadece Dunkan'ı göstermek yerine, bu işin çok daha ufak ve amatör bir basamakta da keyifli ve heyecanlı olabileceğini göstermek bence gerekli.

Ayrıca empati kurmaya çalıştığımda hissettiğim birşey daha var. Düşünüyorum, bu festivale 4 kanal big lama'm varken katılmış olsaydım, gidip Dunkan Bossion yada İlker Esmer gibi sıkı uçan pilotlara değil, çok daha amatörce uçuş yapan birine, kendimi daha yakın hissedebileceğim ve profesyoneller ile kıyasladığımda daha başlangıç aşamasında olduğunu hissettiğim birisine gelip soru sorar, bilgi edinmeye çalışırdım.

Ergün Gürer' Alıntı:
Konuya ilk mesajım Sinop'tan gelirken, bu mesaj Ordu'dan yazılıyor abi... :halay: Ha uşak! :halay: :halay:

Dediklerinin büyük kısmına katılmak ile birlikte abi, fikir ayrılığına düştüğümüz noktalar da mevcut.

Bence fikir ayrılığımız şuradan kaynaklanıyor;

Ben festivalde, hiç uçmamış ya da hiç 6 kanal helikopter uçurmamış kişilerin de olduğunu / olabileceğini ve en önemlisi olması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısı ile bu kişilere de "örnek" temsil etmek açısından, farklı yaşlarda ve farklı pilotaj seviyelerinde uçuşlara da sıcak bakıyorum.

"uçacak kişiler belli bir pilotaj seviyesinde olmalı ki diğer gelen insanlar sıkılmadan izleyebilsin" bu açıdan bence yanlış.

Diğer gelen insanlar "modelci" ise, o zaman yerel buluşmalarda da biz aslında cümleten sıkılıyor muyuz, birbirimizin uçuşunu izlerken?

Non-modelci, pre-modelci kişiler de varsa, o zaman bu insanlara direkt ve sadece Dunkan'ı göstermek yerine, bu işin çok daha ufak ve amatör bir basamakta da keyifli ve heyecanlı olabileceğini göstermek bence gerekli.

Ayrıca empati kurmaya çalıştığımda hissettiğim birşey daha var. Düşünüyorum, bu festivale 4 kanal big lama'm varken katılmış olsaydım, gidip Dunkan Bossion yada İlker Esmer gibi sıkı uçan pilotlara değil, çok daha amatörce uçuş yapan birine, kendimi daha yakın hissedebileceğim ve profesyoneller ile kıyasladığımda daha başlangıç aşamasında olduğunu hissettiğim birisine gelip soru sorar, bilgi edinmeye çalışırdım.
Ergün abi nin sözlerine katılıyorum. Örnek vermek gerekirse.

Uçuş sonrası arkadaşlar gelip: ya acaba kaç yıl içinde bu seviyeye geldiniz veya kaç yıldır uçuyorsunuz. Gibi sorular ve kendileri ile kıyaslamaya giriyorlar.

Adam kendince düşünüyor . Bu adam belli kendi yağında kavruluyor. Ama ara sıra heyecanda veriyor. :) :) :)

Bu yüzden bence bu gibi festivallerde izin verildiğinde uçuş olması lazım.

Ama abartma dan. Ortamı solumak lazım , saha hararetli ise veya usta kişiler uçacaksa bekleyip bakmak lazım.

Zaten bu festivalde herhangi bir sıkıntı olmadı. Bolca uçuş oldu. Çünkü pal sesi herhan olması lazım . Pal sesi olmadığında hayacan azalması oluyor.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sorun couldugu icin konu ile ilgili olmayan mesajlar silinmistir :saygilar: