Piroflip Çalışmalarım -Doğukan Ocak

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selamlar :saygilar:
Bu serüvene ben de katıldım , günde ortalama 2 saat simülasyon başındayım Mehmet abi de bunu bildiği için dün beni azarladı sen niye videolarını paylaşmıyorsun diye :laugh: :laugh: :lollol: Şaka bir yana haklıydı da :D
Konumuza gelirsek ben piroflip'i yaklaşık Ocak ayından itibaren çalışmaya başladım ancak son 2-3 aydır kontrol sağlayarak yapabiliyorum.
Yani ortalama 3-4 ay'da kavrayabilmişim ;D 1 hareket bu kadar uzun sürüyorsa diğer hareketler ne olacak demeyin , piroflip öğrenmeye başladığımdan beri diğer hareketlere ve en çok da otoratasyon hakimiyetine alıştım. Diğer hareketlerin altyapısı da zamanla oluşuyor bu şekilde. Örnek verecek olursak kendi kendime biraz da olsa piro tic-toc yapmayı da öğrendim. Video'da dikkat ederseniz bazı aralarda var göstermek istedim.
Peki pirofliplere nasıl çalıştın diye sorarsanız kesinlikle Ergün abi gibi verecek teknik bir cevabım yok. Tamamen doğaçlama ve izlediğim 1-2 videodan ibaret. Deneme yanılma yöntemiyle. Tabi bu denemeleri hep simülasyon da kaldı. Yaklaşık 7 aydır piroflip çalışıyormuşum ancak ben piroflipi model üzerinde deneyeli daha 1 hafta olmadı. Cesaret edemiyordum kontrol kaybedermiyim diye. Geçen gün cesaret geldi önce micro model de denedim , baktım çok güzel çıkartabiliyorum hareketi , diğer pil de 450 ile denedim onda da başarılı oldum. Tabi kaşıntı bırakır mı diğer pilde de 700'de denedim ve pil bitene kadar (ortalama 3.50dk) piroflip denedim ve başarılı oldum :D

Ayrıca yanlış anlaşılmaz ise (kendimi övmek gibi olmasın hiç sevmediğim bir olaydır) bu bana çok sorulduğu için tekrar belirtmek istedim. Ben helikopter modelciliğine 2014 Ekim ayında başladım. 03.10.2014 tarihinde foruma kayıt olmuşum ve kayıt olduğumda WL Toys v911'i daha 2 gün önce almıştım. Yani o tarihlerde helikopter modelciliğine dair en ufak bilgim yoktu. Biraz azim biraz hırs ve el yatkınlığından mıdır bilmiyorum kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Bu kadar hızlı ilerlememin sebebi de öncelikle simülasyon , sonra beni bu işe bulaştıran ve şuan askerde olan Şafak kardeşim :D daha sonra da RcKolik ailesidir. Çoğu bilgiyi sizlerden öğrendim. Emekleriniz için teşekkürler :RCKolik:
Bu söylediklerim sakın ama sakın yanlış anlaşılmasın ne kendimi övmek için yazıyorum ne de başkalarını kötülemek amacıyla. Hem merak edenler için bilgi amaçlı hem de yeni başlayan ya da devam etmekte olan abilerim arkadaşlarım için örnek niteliğinde olması dileğiyle yazdım. Biraz duygusal bir konuşma oldu ama ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum :laugh: :laugh:

Gelelim videolara ;
Dün gece videoları çekemedim , işyerinde çekmek zorunda kaldım ve işyerinde THK sim kumandası var. Ancak bu kadar olabildi , elim kendi kumandama daha yatkın :)
Ayrıca bilgisayarımın özellikleri düşük olduğu için videodaki donmayı bir türlü çözemedim ayarları düşürsem de. Çözebildiğim zaman tekrar upload yaparım. Anlayışınız için teşekkürler :)
Benim hissettiğim eksik yanlış zamanda verilen positive/negative açılar o yüzden fazla sabit kalamıyorum kumanda faktörü de olabilir :)
Bir diğer eksiklik ve en büyük eksiklik de sadece SOL rudder ile hareketlere giriyorum , çok nadir sağ rudder kullanıyorum.
Kesinlikle ve kesinlikle piro çalışanlara tavsiyem hem sağ hem sol çift taraflı çalışılsın. Ben çok büyük eksiğini yaşıyorum şuan !!!!!! :)
Siz de eksikleri yazarsanız sevinirim :)
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hazır video çekmişken bir de bonus video ekleyeyim. Günlük rutin olarak bu şekilde simülasyon çalışıyorum. Kır bir daha uç kır bir daha uç ;D
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Doğukan hareketi yorumlamak bana düşmez, işin ustalarına bırakayım ben o kısmı :laugh:

Ben takıma üye olup, paylaşımda bulunduğun için öncelikle tekrar teşekkür ederim, sticklerine sağlık :thumbup: Yine HIZLI ve OFKELI bir uçuş olmuş Özellikle ilk videonun giriş muziği de o kadar hızlı ki, ben hızlandırma falan yaptın diye düşüntüm ilk başta :laugh: ;D

Son bonus videosununda yerden kalkış ve yere yatış gerçekten etkileyici, harikasın Karadeniz'in Tareq'i :bravo:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Doğukan hareketi yorumlamak bana düşmez, işin ustalarına bırakayım ben o kısmı :laugh:

Ben takıma üye olup, paylaşımda bulunduğun için öncelikle tekrar teşekkür ederim, sticklerine sağlık :thumbup: Yine HIZLI ve OFKELI bir uçuş olmuş Özellikle ilk videonun giriş muziği de o kadar hızlı ki, ben hızlandırma falan yaptın diye düşüntüm ilk başta :laugh: ;D

Son bonus videosununda yerden kalkış ve yere yatış gerçekten etkileyici, harikasın Karadeniz'in Tareq'i :bravo:

Mehmet abi güzel yorumların için çok teşekkür ediyorum :thumbup:
Hızlandırma olabileceğini düşünerek hem müzik koydum hem de simülasyon hızını sağ alt köşeye yerleştirdim valla ne yalan söyliyeyim :D
Estağfurullah abi ne Tareq'i , ama Dunkan diye çağırıyo Muammer abiler :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Yedin bizi Doğunkan Bossion seni kızdırmak için yaptığım baskıların meyveleri bunlar sildin süpürdün bizi kardeşim az yavaş ilerle gerçi bende yaklaşık 1 yıl oldu bu hobiye başlayalı ama sim çalışma düzenimiz yok bende başladım piro flip çalışmaya ama 10 günde bir sim anca tutuyoruz elimize . gerçekten bravo alkışı hakediyorsun karadenizin ekibimizin Dunkan Bossionu :thumbup:

Doğukan biraz sakin kardeşim. :laugh: Dunkan yavaş kalır senin yanında. :laugh:

Benim tecrübe ettiğim kadarıyla bazı hareketler vardır yavaş yapmak daha zordur.Bunlardan biriside proflip bence.

Öncelikle rudderla beraber alan kontrolün gerçekten iyi,heli sürekli kontrolünde fakat dönüşlerde eksenlerin oturması için biraz mola verirsen göze daha hoş gelecektir. :thumbup: Çalışmaya devam. Tebrikler kardeşim. :thumbup:

rezerve - burayı da rezerve ettik ama yazacak birşey de bulamıyorum ki, adam baya baya yapıyor hareketi :lollol:

Doğukan, tebrik ederim :saygilar: %p

Piroflip açısından ekleyecek birşeyim yok, halihazırda hareketi benden daha seri ve daha yere yakın yapıyorsun. Arada rotor diskinde flip ekseninde bozulmalar oluyor, ancak o hızda gayet doğal, pratik ile kendiliğinden düzelecektir.

Bu noktadan sonra takip etmeni önereceğim bir çizgi olabilir;

Farklı yönlere flip atarak çalışmanı çeşitlendir. Karşıya doğru flip yapıyorsun, kendine doğru flip'i de öğrenirsen pirotic-toc ceptedir. Ardından sağ ve sol piroflipleri ekleyerek kaos konusunda ilerleyebilirsin.

Sağ rudder'ın önemini ben de ilk sol fullpiro-fliplerimden sonra kavramıştım, ve o günden sonra her şeyi artık sağlı-sollu çalışıyorum. Uçuş sırasında koreografi çeşitliliği için sağ rudder kullanmak önemli, ancak piro içeren hareketlerde reversal yapmak isteniyorsa o zaman sağ rudder şart.

Dogukan hard 3d denilen sey bu olsa gerek. Bravo kardesim. :bravo:

Hard 3d = Doğukan Ocak dememek ayıp olur şu videodan sonra, ellerine sağlık kardeşim mükemmelsin :saygilar:

Gerçekten övmek gibi olmasın yanlış anlama Doğukan övmek için söylemiyorum yani :laugh: :laugh: Çok iyisin. Tebrik ediyorum kardeşim.

Helal olsun beeee %p

Muammer Akbulut' Alıntı:
Yedin bizi Doğunkan Bossion seni kızdırmak için yaptığım baskıların meyveleri bunlar sildin süpürdün bizi kardeşim az yavaş ilerle gerçi bende yaklaşık 1 yıl oldu bu hobiye başlayalı ama sim çalışma düzenimiz yok bende başladım piro flip çalışmaya ama 10 günde bir sim anca tutuyoruz elimize . gerçekten bravo alkışı hakediyorsun karadenizin ekibimizin Dunkan Bossionu :thumbup:

Belki sen bu baskıları yapmasan bu kadar olmazdı seninde payın büyük üzerimde Muammer Reis :D
Teşekkür ederim abi allah razı olsun :agreed:

Arda Erkan' Alıntı:
Doğukan biraz sakin kardeşim. :laugh: Dunkan yavaş kalır senin yanında. :laugh:

Benim tecrübe ettiğim kadarıyla bazı hareketler vardır yavaş yapmak daha zordur.Bunlardan biriside proflip bence.

Öncelikle rudderla beraber alan kontrolün gerçekten iyi,heli sürekli kontrolünde fakat dönüşlerde eksenlerin oturması için biraz mola verirsen göze daha hoş gelecektir. :thumbup: Çalışmaya devam. Tebrikler kardeşim. :thumbup:

Teşekkür ediyorum Arda abi , velet benim peşimden geliyor kapıyor bir şeyler benden :p
Rudderla alan kontrolüm evet iyi , piro yaparken istediğim noktaya sürükleyebiliyorum modeli , ama dediğin gibi eksenler tam oturmuyor. Birazda sim kumandasına veriyorum Aileron-Elevator geçişleri çok sert stickleri yumuşatamıyorum o yüzden olabilir diye düşünüyorum. Tekrar çok teşekkür ediyorum :)

Ergün Gürer' Alıntı:
rezerve - burayı da rezerve ettik ama yazacak birşey de bulamıyorum ki, adam baya baya yapıyor hareketi :lollol:

Doğukan, tebrik ederim :saygilar: %p

Piroflip açısından ekleyecek birşeyim yok, halihazırda hareketi benden daha seri ve daha yere yakın yapıyorsun. Arada rotor diskinde flip ekseninde bozulmalar oluyor, ancak o hızda gayet doğal, pratik ile kendiliğinden düzelecektir.

Bu noktadan sonra takip etmeni önereceğim bir çizgi olabilir;

Farklı yönlere flip atarak çalışmanı çeşitlendir. Karşıya doğru flip yapıyorsun, kendine doğru flip'i de öğrenirsen pirotic-toc ceptedir. Ardından sağ ve sol piroflipleri ekleyerek kaos konusunda ilerleyebilirsin.

Sağ rudder'ın önemini ben de ilk sol fullpiro-fliplerimden sonra kavramıştım, ve o günden sonra her şeyi artık sağlı-sollu çalışıyorum. Uçuş sırasında koreografi çeşitliliği için sağ rudder kullanmak önemli, ancak piro içeren hareketlerde reversal yapmak isteniyorsa o zaman sağ rudder şart.

Ergün abi öncelikle teşekkürler , pratiklere sürekli devam ediyorum eksen konusunda ilerleyen zamanlarda düzeleceğini düşünüyorum.
Gün geliyor çok düzgün yapıyorum gün geliyor böyle oluyor hayırlısı olsun.
Öncelikle sağ rudder olayını çözdükten sonra , kendime doğru flip yapıyorum ama çok pratik lazım yönleri karıştırmamak adına..
Sağ rudder kesinlikle şart !!! :)
Tekrar teşekkür ediyorum Ergün abi değerli yorumların için çalışmalara devam !! :)

Türker Akgün' Alıntı:
Dogukan hard 3d denilen sey bu olsa gerek. Bravo kardesim. :bravo:
Teşekkür ediyorum Türker abicim çok sağolasın sizlere yetişmeye çalışıyoruz :)

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Hard 3d = Doğukan Ocak dememek ayıp olur şu videodan sonra, ellerine sağlık kardeşim mükemmelsin :saygilar:
Teşekkür ediyorum kardeşim mütevazi yorumların için :D

oğuz kaan kanarya' Alıntı:
Gerçekten övmek gibi olmasın yanlış anlama Doğukan övmek için söylemiyorum yani :laugh: :laugh: Çok iyisin. Tebrik ediyorum kardeşim.
Haha yapma Oğuz abi , bayramda bekliyorum seni aklımdasın :D Tekrar teşekkür ederim abi %p

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Helal olsun beeee %p
Teşekkür ederim abi allah razı olsun :)

NOT : Bugün iş güç yüzünden foruma hiç giremedim , cevapları geç yazabildim affola :)