Pixhawk 2.4.8 parça montaj ve Mission Planer ile ayar

- VolkaN -

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar yine bir inceleme ve ayar videosu ile burdayım, banggood da baya iyi bir indirime girince hemen bitane pixhawk 2.4.8 kontrol ünitesi satın aldım, ayarları zor denilmekle birlikte nasıl olsa çözeriz diyerek aldım , fpvci bir arkadaş çok kaliteli bir ürün olduğundan bahsetmişdi zaten, sadece ayarları zordur deniliyordu, bende madem alıp ayar yapıcam bir parça montaj ve misson planer ile ayar videosu çekeyim dedim. pixhawkın yanında ben şimdilik uçakda kullanacağım için yine indirimlerden faydalanarak bir adet neo 8m gps, power module ve ppm encoder satın aldım. benim kumandam jr dsx9 olduğu için direk ppm çıkışı vermiyor bu nedenle böyle bir aparat lazımdı, eğer sizin kumandanızda ppm çıkış varsa buna ihtiyaç duymazsınız (örneğin taranis).

Parçalarımızın Pixhawk üzerine montaj videosu :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mission Planer programı ile bilgisayarda pixhawkımızı ayarlama videosu :

-------------------------------------------------------

17.02.18 tarihli ILAVE

pixhawk kurduğum uçağın resmini koyalım önce :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

evet öncelikle kumandadan arm olmama olayını nasıl kapattığımı gösteren resmi ekleyeyim , aşağıdaki resimde arming yazan kısımları 0 yaparak kumandadan arm olma olayını kapattım ve sadece uçak üzerindeki güvenlik buttonu ile arm ediyorum.

şimdide uçağın stabil uçuş modunda uçarken (ben fbwa kullanıyorum) sağa ve sola yatma açısı yukarı ve aşağıya yükselme ve dalma açılarını nasıl ayarlıcamızı anlattığım videoyu ekliyorum, yalnız video baya kötü çıkmış tek başıma çekim yapınca birde resim ekledim o nedenle, bu ayar şu işimize yarıyor videoda da söylediğim gibi uçağın yatacağı mx açıyı belirleyince bu açıdan daha fazla oto pilot uçağı yatırmadığı için en acemi kişi bile uçağı rahatca düşürmeden kontrolü kaybetmeden uçurabiliyor. ayar yapılan kısmın resmi ve video aşağıda. ben havada benim uçakda kendi kullanımıma göre sağa ve sola 45 derece olarak yukarı 20 derece ve aşağıya -25 derece ayarladım, manuel modda ise tüm kontrol bende olacak şekilde ayarlı zaten.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pixhawka OSD Bağlama
Pixhawka OSD Programlama
Pixhawka OSD üzerinden Pil Voltaj Takibi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zamanında benim de merak ettigim bir üründu. Emeklerine saglik, bakalım ilerleyen gunlerde performansı hakkında yorumların nasıl olacak :thumbup:

Volkan eline sağlık, çok güzel bir tanıtım ve anlatım videosu olmuş. :bravo:

Nasıl çalışacak diye epey meraklandım. :laugh:

Sonuç güzel olursa, senin videolarda varken epey bir sipariş alır bence Pixhawk. :RCKolik:

Volkan Bey Elinize sağlık,

Türkçe kaynakların az olduğu bir ortamda değerli bir katkı olmuş.

Sanırım siz uçakta kullanacaksınız bunu, pixhawk ı havada da görmek isteriz :)

Hayırlı olsun Volkan abi. Bizde uçakta denemiştik ama bir türlü kumandasız inişi ayarlayamadık. Ayarları karışık biraz.

volkan bey inceleme videoları için teşekkür ederim bende kendime uçakta kullanmak üzere aynı versiyon pixhawk aldım ayarları aynen sizin videolarda anlattığınız gibi yaptım kurulumu tamamladım kumanda kalibrasyonu tamam her şey çalışıyor gözüküyor servo ve motor bağlantıları yaptım servolar çalışıyor esc sinyali geliyor fakat gaz cubuğunda sonuna getirmeme rağmen motoru bir türlü çalıştıramadım kumanda flysky 9x acaba videoda anlatılanlardan sonra başka bir ayar ve bağlantı varmı formu araştırdım başka arkadaşların yaptığı ayarlarıda denedim internetten baktım ama motor bir türlü çalışmadı bu konuyla ilgili sizin yorumunuz ne olabilir acaba

ARM / disarm ı tanımladınız mı?

Dragonfly...

hayır tamamladım daha doğrusu nasıl yapıldığınıda bilmiyorum internetten baktım ama pek anlamadım rica etsem tarif edebilirmisiniz ayarlar standartmı yoksa kumandaya göre değişiyormu

Pixhawk ta default durum nedir bilmiyorum. Siz kumanda ve uçağa enerji verdikten sonra. Pervaneleri çevirmek için gaz çubuğunu öncelikle sağ alt tarafa çekili halde tutuyor musunuz?

Dragonfly...

hayır onu hiç yapmadım deneyip ilk fırsatta cevaplayacağım sizi teşekkür ederim

barbaros saçmalı' Alıntı:
volkan bey inceleme videoları için teşekkür ederim bende kendime uçakta kullanmak üzere aynı versiyon pixhawk aldım ayarları aynen sizin videolarda anlattığınız gibi yaptım kurulumu tamamladım kumanda kalibrasyonu tamam her şey çalışıyor gözüküyor servo ve motor bağlantıları yaptım servolar çalışıyor esc sinyali geliyor fakat gaz cubuğunda sonuna getirmeme rağmen motoru bir türlü çalıştıramadım kumanda flysky 9x acaba videoda anlatılanlardan sonra başka bir ayar ve bağlantı varmı formu araştırdım başka arkadaşların yaptığı ayarlarıda denedim internetten baktım ama motor bir türlü çalışmadı bu konuyla ilgili sizin yorumunuz ne olabilir acaba

merhabalar, şimdi arkadaşlar zaten cevaplamışlar bende anlatayım, pixhawkda güvenlik amaçlı olarak pili baglar baglamaz gazı verdiğinizde motoru çalıştıramazsınız, hem bir güvenlik switchi vardır hemde kumandada arkadaşların bahsettiği gibi arm disarm olayı vardır, eğer swtich açık konumdaysa yani hazır konumda ise ozaman siz kumandayı açtıktan sonra gaz sitiğini en alt sıfır konumda iken sağa dayalı vaziyette tutucaksınız yani kısaca sağ rudder vericeksiniz ve pixhawkdan ses gelinceye kadar kısa bir süre bekliceksiniz(tabiki buzzer takılı ise ses verir) , ses geldikten sonra arm olmuş demekdir ve gaz verdiğinizde motorunuz çalışır, aynı şekilde uçağınızı indirdiniz ve pil takılı bir şekilde kenarda bırakmak istiyorsunuz bir süre için çay molasında ( ben kesinlikle pil takılı bırakılmayı önermem güvenlik için) ozamanda gene gaz stiğini tam sağ yapıp bir süre beklerseniz pixhawk ses vericektir ve disarm olucaktır yani motor gaz almıcaktır artık.. bu şekilde bir deneyiniz düzelmesi lazım diye düşünüyorum.

kartınız hayırlı olsun keyifli uçuşlar öncelikle.

Pixhawk aslında bildiğimiz APM... Herşeyi aynı sayılır. asıl özelliği 32 bit olması. yani daha hızlı tepkiler daha kararlı işletim daha uzun ve geniş çaplı programlamaya müsait. genelde proje bazında açık kaynak çalışanlar için en ideal kontrolcü kart. 2 sene önceki fiyatıyla şimdiye bakınca 3/1 seviyesine düşmüş. bence artık APM almayın... pixhawk alın. kaliteli gps modül ile keyif verecektir.

Arm disarm olayına gelince bu olay aslında mission planner da tercih ettiğiniz parametrelere bağlı. stick yönlerinide belirleyebilirsiniz arm yapabilmek için. Yada GPS sinyali yeterli seviyeye geldiği taktirde Arm olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da hiç bir şart gözetmeden de Arm olmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmek gereken arm olduğunda motor spin değeridir. Yüksek değerlerde arm eder etmez fırlayabilir yukarı. Başıma geldi :) bu yüzden pervaneler takılı değilken denemenizi yapıp baktınız motorlar hızlı dönüyor arm edince, ya değeri düşürün ya da Motor Spin değerini sıfırlayın. Sadece throttle verince dönsün.

arkadaşlar değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim selçuk bey mission planer programında config tuning bölümünde standart parametre içinde arming check bölümünde all kısmı işaretli isareti kaldırınca nihayet oldu şimdi sıra uçuş modlarını ayarlamak kaldı
flysky 9x kumandaya göre sizlerinde değerli katkılarıyla ittire kaktıra yapıcaz bakalım

ARM kilidini komple pasif yapmayın, kazara quad ta enerji varken, gaz verirsiniz kaçar gider. Bunu silahların emniyet kilidi gibi düşünün.

Dragonfly...

yok ben zaten quad yada hexa da kullanmıyorum uçakta kullanıyorum bixler2 uyarınız için teşekkür ederim dikkate alacağım