Quad toplama sırasında karşılaştığım Problemler

serhat usta

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Apm'ye terminal kısmından reset-setup yapmaya çalışıyorum ancak connect yaptığım anda saçma sapan kodlar geliyor ve durmuyor. Bunun nedeni bilen biri varsa yardım edebilir mi?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Serhat anlaşılan o ki sen bu Quad toplayınca kadar epey bir sorun olacak. Eğer her yaşadığın sorun için ayrı ayrı konu açarsak buralar epey bir karışacak.

Şimdi senden ricam artık yeni bir konu açmadan tüm yaşadığın yeni sorunları bu konu başlığı altında paylaş. Cevap verecek arkadaşlar zaten sorun nerede olursa olsun yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Bu nedenle konu başlığını ben yeniden düzenliyorum, bilgine.

Birde şu toplamaya çalıştığın model ile ilgili teknik detayları (kullandığın frame, motor, esc, kontrol kartı....) da paylaşırsan iyi olabilir. Böylece bazı sorunların çözümü daha kolay olacaktır

Terminal ekranına git com portunu ve 115200 baud rate seçip bağlana tıkla.
Biraz bekle setup yaz enter bas.
reset yaz enter bas
Y yaz enter. Fabrika ayarlarına dönmesi lazım.

olmaz ise 2. yol.
arducopter yazılımı yüklüyse arduplane yazılımını yükleyip tekrar arducopter yazılımını yüklersen buda resetleme işlemi yapıyor.
Farklı bir yazılım yüklediğiniçin eepromdaki bilgiler silinecek ve fabrika ayarlarına dönecek.
Olmaz ise akşama deneyip yazarım. Şuan işteyim

Şunu bir incele istersen
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Önermiş olduğunuz yollardan ikinci yolla apm'yi resetledim.Resetledikten sonra mission plannerden frame type,accel calibration,compas(kendi pusulasını gps çalışmıyor),radio calibration ve flight mode ayarlarını yaptıktan tekrak denedim motorları döndürmeyi ve ilk denemede döndüler ancak yaw tepkisi vermediler.Sistemin enerjisini kesip tekrar verdiğim zamansa dönmediler.
kulladığım malzemeler;
*ibm2814q-750kv motor
*skywalker 30A
*Radiolink at9 (orjinal receiver)
*turnigy 5000mah lipo

-Yaptığım ayarlar en azından motorlardan tepki alamayacak kadar yetersiz mi?
-Atladığım veya gözümden kaçan bir yer veya yerler mi var yoksa birşeyleri yanlış mı yapıyorum?

Cevalarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gps ve pusula içinşu mesaja bakabilirsin.

Güvenliğiniz için ilk denemelerde lütfen pervaneleri çıkarın.
Quadı çalıştırken.
1 kumanda kapalı olacak ve gaz minimunda olmalı.
2 quadcoptere lipoyu tak 3-5 saniye sonra kumandayi aç
3. uçuş modu stabilezeye getir ve arm et. Gaz kolunu sağ alt en köşeye çekip 4-5 saniye bekle sonra bırak.
4 hafif gaz verdiğinde motorlar dönmeli.
5 işin bitince disarm et. Gaz kolunu sol en alt köşeye çek 4-5 saniye bekle.
6 kumanda yı kapat ve lipoyu çıkar.

2. denemede büyük bir ihtimal kumanda açıkken pili taktın ve esc kalibrasyonuna geçti.
ilk önce kumandayı açıp sonra quadcoptere pili takarsak esc kalibrasyonuna geçirmiş oluyoruz.
ilk önce quadcoptere lipo pili takıp sonra kumandayı açacaksınız ve gaz kolunun minimumda olmasına lütfen dikkat.

bu sıralamayı yaparsan her defasında başarılı bir şekilde çalışması gerekir.

Terminal setup ve reset ac3.2 ve sonrası için kaldırılmış.
Kaynak:
"CLI tüm platformlarda kaldırılıyor. Özellikler AC3.1.5 ile büyük ölçüde azaltılmış ve daha sonra AC3.2 ile tamamen APM2 için kaldırılmıştır. Tüm CLI fonksiyonları artık GCS'lerde düzenli MAVlink komutları ile kullanılabilir. Bu makale dev wiki'ye taşındı ve kullanımdan kaldırılmış kabul edilebilir. "

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Önerdiğiniz şekilde quadcopteri açmaya denedim ancak sonuç yine aynı oldu. Emin olmak için apm'yi tekrar resetleyip tekrar kurdum ancak değişen birşey olmadı.Quadcopteri mission plannere bağladım zaman "bad compass health" uyarısını veriyor. Okuduğum yazıları göre bu durum pre-check durumlarından bir tanesi ve bu durumların hepsi sağlanmadan motorlar döndürülemiyor.
-Bu durum için herhangi öneriniz var mı?
-Apm'nin kendi pusulasını kulladığımız zaman mag calibrationu gerekiyor mu?(gerekiyorsa gps'li videolardaki gibi noktaların olması gerekiyor mu?)

yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim. uçuş modlarını düzeltikten, pre-check'i parameterden ve compass'ı disable yapınca motorlar dönmeye başladı.

yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim. uçuş modlarını düzeltikten, pre-check'i parameterden ve compass'ı disable yapınca motorlar dönmeye başladı.
Serhat bey merhaba öncelikle yaptığınız şekilde motorlar dönebilir ancak pusula olmadan bir çok modu kullanamazsınız. Bu konuda bazı apm kartlarında tüm önerilere rağmen harici pusula çalışmayabilieir bu durumda benim önerim jumper ı kartın en dışa yakın pimine takın sonrasında harici pusula kablosunu çıkarın tekrar pusula kalibrasyonu ile birlikte çalışmaya başlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek konu da uçuş kartı çevresinde yüksek akım taşıyan kablo olmaması gerekiyor. Bu sayede pusula kullanan modları da kullanırsınız.

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM
Pusula olmadan bir çok modu kullanamacağımı siteden izlediğim videolardan ve okuduğum yazılardan biliyorum.Ancak şuan için önceliğim quadcopterinin bir şekilde uçmasını sağlamak. Jumper ile önerdiğinizi yapamam çünkü aldığım parçaların hiçbirinde jumper gelmedi.Eğer jumper yerine kullanılabilir birşey önerebilirseniz veya jumperı nereden temin edebileceğim hakkında bilgi verebilirseniz,önerdiğiniz şeyi denemek isterim.

Pusula olmadan bir çok modu kullanamacağımı siteden izlediğim videolardan ve okuduğum yazılardan biliyorum.Ancak şuan için önceliğim quadcopterinin bir şekilde uçmasını sağlamak. Jumper ile önerdiğinizi yapamam çünkü aldığım parçaların hiçbirinde jumper gelmedi.Eğer jumper yerine kullanılabilir birşey önerebilirseniz veya jumperı nereden temin edebileceğim hakkında bilgi verebilirseniz,önerdiğiniz şeyi denemek isterim.

Apm in üzerinde jumper ile birlikte gelmesi lazım olmaması imkansız bence hemde iki tane geliyor biri güç için biri pusula seçiminde kullanmak için. Çıkarmadıysanız takılı olmaları gerekirdi hatta. Ama bir şekilde yoklarsa dişi arduino jumper kablosu alabilirsiniz kablonun iki ucu ile iki pin arasında kısa devre yapmanız mümkün olacaktır diye düşünüyorum. Bunu direk test etmedim ama sorun çıkmayacaktır diye düşünüyorum.