Quadcopter aşağı doğru uçmaya çalışıyor.

rcpsntrk

Yeni Uye
Arkadaşlar merhaba,

1 ay önce aldığım JJRC H6C quadcopteri 2 haftada canına okuyup bir motorunu durdurmuştum. Motor sipariş verdim farklı bir modelin motoru fakat ebat olarak falan aynı olarak bugün geldi ve bir hevesle hemen bağlayıp topladım ufaklığı. Fakat sonuç hüsran.

Quadcopteri kaldırmaya çalıştığımda kalkmıyor elimde tutup çalıştırdığımda aşağı doğru baskı uyguladığını farkettim. Ne olabilir bu hatayı yapan. Pervane dönüş yönlerinde bir sorun göremedim.

Şu anda ön taraf kalkıyor arka taraf yerden kalkmıyor. Nedir bunun çaresi Banggooda baktım şimdi gelmiş H6C motoru. Ama tekrar alıp yinemi bekliyeceğim 2 hafta.

Neden sadece motordan süpheleniyorsunuz, sorun ESC veya kontrol kartından kaynaklanıyor olmaz mı mesela?

Eğer öyleyse orjinal motorunu alsanızda sorun çözülmeyecektir. :rolleyes:

Bir hayal kırıklığı yaşamamak için sorunun neden kaynaklandığından emin olmanızı öneririm.

Normalde motor hiç dönmüyordu. Yeni gelen motoru taktığımda ise motor çalışıyor acaba devir konusunda falanmı sorun olabilir. Hubsan X4ün motoruymuş taktığım. CCW olandaydı sorun. Valla şimdi 4 tane H6C motoru sipariş verdim dediğiniz gibiyse nasıl anlayabilirim. Duruma göre hemen iptal edeyim siparişi.

Eğer yukarı değil aşağı doğru bir baskı uyguluyorsa, motorlar ters dönüyordur.

Motor yönleri normal dönüyorken nasıl olurda böyle bir sorun olabilirki. Kontrol kartında bir hata olsa nasıl belli eder?

Ynt: Quadcopter aşağı doğru uçmaya çalışıyor.

pervanede ters takilmis olabilir.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Kontrol kartı üzerinde I2C ya da SPI ya da Debug portu varsa, bu porta bir aynı tipte dönüştürücü bağlayarak, çıkıştaki sinyalleri, kontrol kartının manueli, üzerindeki değerler ile karşılaştırabilirsiniz.

Ya da bunun yerine,size ait modelin aynısının pervanelerinin hücum açılarını(doğru yönde takılıp takılmadığını) ve dönüş yönlerini, youtube üzerindeki benzerleri ile karşılaştırabilirsiniz. Bu konuda tüm modelllerin uyduğu bir standart bulunmuyor, dolayısı ile benzerlerinin davranışını gözleyerek hatanın kaynağına inmek gerekiyor.

Az önce hiç kalkmıyordu ve rüzgar yukarı doğru esiyordu. Pervaneleri söktüm tekrar taktım şimdi ön taraf kalkmaya çalışıyor arka taraf sabit. Vidyolardan baktığım kadarıyla motor yönleri normal dönüyor. Çarpraz olanlar aynı yönde yanyana olanlar tersi yönde yani herşey normal gözüküyor.
Zafer bey ilk söylediğiniz bilgi olarak beni aşyor. Pervanelerin hücum ynlerinden kasıt nedir. Pervaneler aynı şekilde dizayn edilmiş bir fark göremedim.

Video olmadan büyük ihtimalle kimse sorunu anlayamaz. Gariplik motor yönleri veya pervanelerin takılış şekillerinde ama hangisi ...

Şansıma elektrikler kesildi :)
Küçük boyutu bir vidyo çektim google üzerinden indirip bakabilirseniz sevinirim. 295KB lık bir vidyo farklı bir çekim isterseniz yollayabilirim.
https://drive.google.com/file/d/0B4KqWFB79OWIaGpCNlF2ZTI0cmc/view?usp=sharing

Recep bey selamlar, çok bilgim yok ama, sizin model bir X kopter sanırım , motor dönüş yönleri bu şekilde olacak.
pervaneleri sökün motor millerine elektrik bantı veya herhangi bir bant yapıştırıp üçdört santim uzunluk bırakın elinize çarpmasıyla dönüş yönleri belirlersiniz.
birde pervanenin hücüm kenarı kalın kenarıdır aynı uçak kanatlarındaki gibi. kolay gelsin ben işyerinden videoları göremiyorum .
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba sizin quadın motorları büyük ihtimal fırçalı, sorun yaşamak istemiyorsanız hepsini birden değiştirmeniz gerekiyor. Bu olay benimde v262 ile başıma gelmişti, motorların hepsini değiştirince düzeldi. Fırçalar azalınca performans düşüyor haliyle buda motor devrine etki ediyor quadlarda bir motorun performans kaybı hepsini etkiler ve uçuş gerçekleşmez.

Anladim tesekkurler. Sorunun degstrdgim motorun tarafinda olmasi en azindan arka taraftaki diger motoruda etkilemesinden kaynaklanacagi ihtimalini getiriyor aklima. Motorlari iptal etmiyorum ama bu ufakligada daha fazla masraf yapasim yok. Insallah diger arkadaslarin dedigi gibi kobtrol kartindan vs kaynaklanmaz.
Tesekkurler.

Bu arada Mehmet bey motor donus yonleri sizin gonderdiginiz resimdeki gibi. Kanatlardada hala gayet simetri gorunuyor bana. Herhangi bir kalin veya ince kenara rastlamadim.