Quadcopter Toplama Rehberi

ozdiler

Uye
Üniversite hayatımın son senesinde quadrotor üzerine yaptığım bitirme projesi ardından ben de kendi quadrotorumu yapmak istedim ve bir arkadaşımın büyük desteğiyle kendi modelimi toparladım. Bu yazıda edindiğim tecrübeleri ve bilgileri paylaşmak istiyorum. Çok ileri seviyede olmadığım için bazı ezber anlatımlar ve yanlışlıklar olabilir. Bilgili arkadaşların da desteğiyle bu konuyu güzel bir kaynağa dönüştürebiliriz.

Kontrol kartım Ardupilot olduğu için Ardupilot üzerinden quadrotor yapımını anlatacak ve yapım aşamasında gözlemlediğim konulara değineceğim. Bu yüzden karşılaşılan sorunlar her seferinde aynı olmayabilir. Fakat farklı ürünlerin kullanılması veya farklı bir modelin (hexacopter, octocopter gibi) yapılması durumunda temel mantık aynı olacaktır.

Konu İndeksi:

1.Malzeme Seçimi
1.1.Motorlar
1.2.ESC (Electronic Speed Controller)
1.3.Pervaneler
1.4.Lipo Pil
1.5.Frame
1.6.Kumanda
1.7.Kontrol Kartı
1.8.Pusula (Compass/Magnetometer)
1.9.Lipo Şarj Aleti
1.10.Diğer Malzemeler
1.10.1.GPS
1.10.2.Telemetry Kit
1.10.3.Titreşim Önleyici
1.10.4.Güç Modülü
1.10.5.Lipo Pil Voltaj Ölçer

2.Montaj Basamakları
2.1.Frame ve Motorların Montajı
2.2.ESC ve Motor Bağlantıları
2.3.Kumanda Alıcısı ile Kumandanın Birbirine Tanıtılması (Binding)
2.4.Gaz Aralığı Ayarının Yapılması ve ESC’lerin Programlanması
2.5.Motorların Dönüş Yönlerinin Ayarlanması
2.6.Ardupilot’un Yerleştirilmesi
2.7.Ardupilot ile Kumanda Alıcısının Bağlantılarının Yapılması
2.8.Ardupilot ile ESC Bağlantılarının Yapılması
2.9.GPS ve Pusulanın Ardupilot’a Bağlanması
2.10.Güç Modülü’nün Bağlanması
2.11.Pervanelerin Montajı

3.İlk Uçuştan Önce Yapılması Gerekenler
3.1.Ardupilot’un Yazılımının Yüklenmesi
3.2.Kalibrasyon Ayarlarının Yapılması
3.3.Uçuş Modlarının Ayarlanması
3.4.Trim Ayarlarını Kaydetmek İçin Kanal Ataması

4.İlk Uçuş
4.1.Uçuşa Hazır Pozisyona Gelinmesi
4.2.Trim Ayarlarının Yapılması

5.Uçuş Öncesinde ve Esnasında Karşılaşılan Problemler
5.1.Throttle Kanalının Uçuş Modu Kanalına Etki Etmesi
5.2.Quadrotorun Kalkış Yapması Esnasında Devamlı Devrilmesi
5.3.Pitch Kanalının Ters Çalışması

6.Kumanda Üzerindeki Kanallar ve Butonlar

7.Lipo Pilin Kullanımı ve Şarj Edilmesi

Bu forumu seviyorum :thumbup: Forum icinde kurmaya çalıştığımız düzenin en eskisinden en yeni uyesine kadar benimsendigini gormek insana gercekten buyuk bir keyif veriyor :RCKolik:

Diler oncelikle gercekten tesekkur ederiz. Henuz icindeki bilgileri inceleme firsatim olmadi ama bu sekilde bir indeks ile bilgilerini bizlerle paylasmak istemen bile bence takdiri hak ediyor :bravo: :thumbup:

Ilk modelin oldugu icin illaki eksik ve yanlislar olacaktır. Ama burada esas olan emek verip, bilgini bizlerle paylasma inceligini göstermen. Hepimiz bu isi amator duygu ile yapiyoruz. Onemli olan paylaşım. Eksiklerimizi tamamlamak icin buradayiz ve konunun uzmani arkadaslarimizin da degerli katkilari ile konunun cok daha guzel olacagindan eminim.

Tekrar eline, emegine saglik :bravo:

En sevdigim kisim olan KONUYU SABITLEYIP, Hemen INDEKS sayfamiza bunu da ilave ediyorum :RCKolik:

Mehmet Abi'ye katılmamak mümkün değil. Teşekkürler Diler. :RCKolik:

Güzel mesajlar için teşekkür ederim. Umarım faydalı bir paylaşım olur. O zaman ben de :RCKolik: diyorum :)

Diler, eline, emeğine sağlık! :bravo: Güzel bir anlatım olmuş, zevkle okudum. Tam bir akademik anlatım olmuş, çok tertipli ve düzenli! %p

Omer Erkan' Alıntı:
Diler, eline, emeğine sağlık! :bravo: Güzel bir anlatım olmuş, zevkle okudum. Tam bir akademik anlatım olmuş, çok tertipli ve düzenli! %p

Ömer abi teşekkür ederim sağolasın :)

Öncelikle ellerine sağlık gerçekten benim gibi yeni başlayan birine bile ögretecek düzeyde yazdıgın için.
Sorum şu olacaktı beni multicopter ile havadan anlik görüntü almak yada foto çekmek istiyorum bunun için almam gereken malzemeler (agırlıgı artacagından motordan gövdeye kadar) degişecek yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

Herkese merhaba, askerden yeni geldiğim için bazı sorulara cevap yazamadım anca yeni yeni bakma fırsatım oluyor :)

deniz inan' Alıntı:
Öncelikle ellerine sağlık gerçekten benim gibi yeni başlayan birine bile ögretecek düzeyde yazdıgın için.
Sorum şu olacaktı beni multicopter ile havadan anlik görüntü almak yada foto çekmek istiyorum bunun için almam gereken malzemeler (agırlıgı artacagından motordan gövdeye kadar) degişecek yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

Eğer geç kalmadıysam tabiki yardımcı olurum. Malzeme seçimi başlığında aslında yeterli bilgiler mevcut. Oradaki seçme yöntemlerini kullanarak istediğin ağırlıkta ve taşıma kapasitesine sahip bir multicopter toplayabilirsin. Eğer kendine bir liste yaptıysan ve yaptığın seçimlerden emin değilsen o listeyi paylaşırsan ben de yorum yapmaya çalışırım %p

Diler Öz' Alıntı:
Herkese merhaba, askerden yeni geldiğim için bazı sorulara cevap yazamadım anca yeni yeni bakma fırsatım oluyor :)
Öncelikle gecmis olsun Diler. Seni aramızda yeniden görmek guzel :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

[Foto]: Quadcopter Toplama Rehberi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
batarya alacak arkadaşların görmesi için ekledim. elimdeki batarya li-po 22.2v 6s 10k mah bataryadır. Boyutları anlasılması için kalemlik ve bardakta koydum. 1 kg dır.

Emeginize saglik tesekkurler paylasim icin

Diler beyin bu konusunu yeni fark etmiştim bende.Gerçekten tam bir rehber niteliğinde emek sarfedilmis ellerine sağlık.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rehber niteliğindeki bu çalışma çok güzel olmuş. Elinize sağlık.