quadcopter uçuş kontrolcusu öneriniz nedir ?

İlgi Alanı
Hepsi
merhaba naze32 alternatifi bi kontrolcu arıyorum önerileriniz nelerdir ? Teşekkürler.

Furkan Güzel' Alıntı:
merhaba naze32 alternatifi bi kontrolcu arıyorum önerileriniz nelerdir ? Teşekkürler.
Bu işten pek anlamam ama öğrendiğim kadarı ile Kart seçiminde model, beklenti ve uçuş stili çok önemli.

Bunları net olarak paylaşmazsan arkadaşlar seni doğru şekilde yönlendiremez diye düşünüyorum.

Bunun harici mevcut paylaşımları inceleme fırsatın oldu mu acaba ?

sevgili Furkan.

Naze32 uçuş kontrolcüsü senin de bildiğin gibi STM32 F103 işlemci taşımaktadır. Güncel işlemcilere göre yavaş olması ve karttaki bellek miktarının az olması, günümüz şartlarında bu kartlar için yazılım geliştiricilerin işini bayağı zorlaştırmakta ve tıkanma noktasına getirmektedir. Zira uçuş kontrolü ile ilgili yeni özelliklerin eklenmesi ile firmware'lar daha hızlı işlemci gücü ve daha fazla sistem belleği gerektirir olmuştur. Bu durumda yeni firmware'lar la işlemci sıradan bir pid loop hızlarında neredeyse tam yükte çalışmaktadır. Halbuki bu oranın %30 civarında olması önerilmektedir. Sonuç; naze32 güncel kabul edilen bir kart olmaktan çıkmıştır.

Öneri
Cleanflight esas geliştiricisi Domnic Clifton amcamızın tasarladığı kart: SP Racing f3 10 dof: gününmüz şartlarına uygundur. 3-4 çesidi var.
veya
Betaflight esas gelitiricisi BorisB amcamızın kartı Betaflight Omnibus STM32F3 F3 Pro: iyi bir karttır.
veya
Inav kullananlar içinse omnibus AIO F4 V2 Flight Controller: iyi bir karttır.

Biz SP Racing F3 ü hem multicopterde hem de fixed wing de kullanmaktayız. Genel olarak şikayetçi değiliz. Bir başka dronsever seçimini farklı yönde kullanabilir. Bu son derece doğal bir yaklaşımdır.

Bu tip kartlar ile ilgili seçenek çoktur. Geniş bir liste örneği için

Sevgi ve saygılarımla

şakir polay

• Beğen
Tepkiler: Zafer ŞAHİN