Quadım ucmuyor

YUNUS EMRE COLAK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Selam arkadaşlar bı drone topladım ama ne yaptıysam ucmadi bana destek vericek arkadaş arıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Bizler forum ortamında pek “Drone” ve “Droner” kelimelerini kullanmayı sevmiyoruz. Sebebini ise şu yazıda bulabilirsin.

Üyelik sonrası özelden gönderilen mesajda net bir şekilde paylaşım şu konuya bir bakın bir zahmet.

Quad ucmuyor demek, basit bir ornekle herhangi bir arabayla herhangi bir servise gidip arabam calismiyor demekle ayni. Illaki fikir verilir ama kesin cozum icin yetkili service gitmeni soylerler, cunku o marka ve modeli bilenler onlar. Bize de quad hakkinda detayli bilgi vermeniz lazim. Oncelikle boyut, en onemlisi kullandiginiz ucus karti marka ve model. Tabi diger tum parcalar. ESC lerDshot destekli bir ESC mi, blheli destegi var mi? Alici ve kumanda marka model nedir. Hangi uygulama arayuz kullaniyorsunuz?

Sonuc itibari ile hepimiz genellikle farkli modellere sahibiz. Ornegin bana APM ile bisey sorsaniz cevaplayamam. Kullanmadim bilmiyorum. Ama Naze veya F3 icin bilgilerim dahilinde yardimci olabilirim.

Quad ucmuyor demek, basit bir ornekle herhangi bir arabayla herhangi bir servise gidip arabam calismiyor demekle ayni. Illaki fikir verilir ama kesin cozum icin yetkili service gitmeni soylerler, cunku o marka ve modeli bilenler onlar. Bize de quad hakkinda detayli bilgi vermeniz lazim. Oncelikle boyut, en onemlisi kullandiginiz ucus karti marka ve model. Tabi diger tum parcalar. ESC lerDshot destekli bir ESC mi, blheli destegi var mi? Alici ve kumanda marka model nedir. Hangi uygulama arayuz kullaniyorsunuz?

Sonuc itibari ile hepimiz genellikle farkli modellere sahibiz. Ornegin bana APM ile bisey sorsaniz cevaplayamam. Kullanmadim bilmiyorum. Ama Naze veya F3 icin bilgilerim dahilinde yardimci olabilirim.

Haklısın hakan bey kusuruma bakmayın yeniyim bu konuda birazdan uğraşmaktan artık kafayı yicem :) .

Tenik bilgileri ;
flysky fs-i6x kumanda => fs-ia10b recevier
motor => rs 2212 920 kv readytosky
kontrol kartı arducopter 2.8 apm
esc simonk30a nımh:5-12s
pil power 4200 35c
s500 frame
gps m8n
telemetry

Missiom planner da ayarları yapamadım.Bu compass yazan kısmı hiç beceremedim altdan girdim üsten çıktım olmadı.

Videosu :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

internet den aldığım paket:

yaralanmamanız ve ucmaması ıyı olmuş şimdilik ucsa yüzünüze çarpabilirdi :(

hersey dogru ıse bu şekilde kalkısta yatması ıcın pervane veya motorların yonlerının ters olması gerekıyor gibi gelıyor bana.Motor donus yonlerını pervaneler takılı degılken kontrol edın tek tek sonrada pervanelerı dogru bırşekilde takıp tekrar deneyın buyuk ıhtımalle duzelıcektır...

motor donme yonlerı bu şekilde ve taktıgınız pervanenın agzı bu şekilde donerken ruzgarı kesen kısmı yukarı gelıcek sekılde baglamalısınız.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Sisteminizdeki parcalarda bilgim yok, o yuzden teknik olarak bilgi veremeyecrgim malesef.

Ancak yaptiginiz en buyuk 2 hatayi soyleyebilirim.

1 - Herseyiyle hazir olduguna emin olmadiginiz bir quad uzerine pervane takmaniz! Kesinlikle ve kesinlikle ucusa hazir oldugundan %100 emin olmadiginiz bir quad uzerine asla pervane takip deneme yapmayin. Ozellikle bilgisayar uzerinde programlamalarla ugrasirken, pervane takmayin. Sahip oldugunuz cihaz bir oyuncak degil.

2 - Quad a o kadar yakinken kumandadan komut vermeyin. Ucusa hazir oldugunuzdan %100 emin olsaniz dahi emniyetli bir mesafede durun.

Teknik olarak yardimci olamayacagim ama yukardaki ilk konu tum modelcilik hatayinizda hep aklinizda olmasini dilerom.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sisteminizdeki parcalarda bilgim yok, o yuzden teknik olarak bilgi veremeyecrgim malesef.

Ancak yaptiginiz en buyuk 2 hatayi soyleyebilirim.

1 - Herseyiyle hazir olduguna emin olmadiginiz bir quad uzerine pervane takmaniz! Kesinlikle ve kesinlikle ucusa hazir oldugundan %100 emin olmadiginiz bir quad uzerine asla pervane takip deneme yapmayin. Ozellikle bilgisayar uzerinde programlamalarla ugrasirken, pervane takmayin. Sahip oldugunuz cihaz bir oyuncak degil.

2 - Quad a o kadar yakinken kumandadan komut vermeyin. Ucusa hazir oldugunuzdan %100 emin olsaniz dahi emniyetli bir mesafede durun.

Teknik olarak yardimci olamayacagim ama yukardaki ilk konu tum modelcilik hatayinizda hep aklinizda olmasini dilerom.

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim zaten bu oldukdan sonra daha dikkatliyim.

Videyu tekrar izledigimde dikkatimi celeb bir baska husus da su olsu. Quad ucusa hazirlanirken kumanda sol kol yani throttle kolu ortada duruyor. Bu da cok buyuk bir hata. Eger gerekli emniyet onlemleri, ornegin trottle kolu en alt konumda degilken quad in arm olmamasi gibi bir onlem alinmamis ise quad a guc verildigi anda o anda kumandadan gelen gucu uygulayacaktir. Ayrica kumanda uzerinden bir kanala mutlaka arm mode ayari yapilarak, motorlarin arm edilme islemi pilot tarafindan kontrol edilebiliyor olmasi gerekiyor.

hersey dogru ıse bu şekilde kalkısta yatması ıcın pervane veya motorların yonlerının ters olması gerekıyor gibi gelıyor bana.Motor donus yonlerını pervaneler takılı degılken kontrol edın tek tek sonrada pervanelerı dogru bırşekilde takıp tekrar deneyın buyuk ıhtımalle duzelıcektır...

motor donme yonlerı bu şekilde ve taktıgınız pervanenın agzı bu şekilde donerken ruzgarı kesen kısmı yukarı gelıcek sekılde baglamalısınız.

ben deki motorların 2 si sola 2 si sağa dönüyor ama onları ayarladım.Videosunun çekip atıcam.

Yunus Bey, genel olarak şu konuları da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
*Kullandığınız uygulama üzerinde ESCler için iletişim protokolü doğru seçilmiş mi?
*Motorları tek tek denediğinizde doğru yönde dönüyor mu?
*Kumandanızın tüm kanalları ugyulama üzerinde kontrol ettiğinizde doğru komutu veriyor mu? Örneğin; sağ stik (pitch/roll) yukarı yani ileri hareket ettirdiğiniz de uygulamanın Receiver ayar bölümünde aynı hareketi görüyor musunuz? Eğer bu olmuyorsa, kumandanız ayarlarından her kanal için Normal/Reverse ayarlarını yapmanız gerekiyor.
*Uçuş modlarının ayarlamaları doğru yapıldı mı? Uçuş modları için kumanda kanalı ve kumanda üzerinden komut verecek switch ayarı yapıldı mı?

Bunun yanı sıra, benzer donanımlar için hazırlanmış anlatımlı videoları izlemeniz ve de yapılan işlemleri, özellikle ayarlar vb işlemleri eş zamanlı quadınız için gözden geçirmeniz tavsiye ederim.

Video çektim.Anlamadığım tek şey niye geriye yatıryor. Onu çözemedim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gürhan bey video da belli oluyormu yönleri .