Quadopter-Gps hatası( Sorun Çözüldü)

İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba arkadaşlar ben teslimat yapan quadcopter(apm 2.8 kullandım) yapıyorum şu an modelim hazır kalibrasyon ayarlarını da yapıyorum fakat mission planner den gps no fix hatası alıyorum, gps modele bağlı. Gps in kalibrasyonunu nasıl yapabilirim ve modelime nasıl tanıtabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kontrol Kartınız
Apm 2.8
Model Sınıfı
Quadcopter 450
Motor, Pervane ve ESC
Motor emax980kv Esc Skywalker 30A
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky fs-t6
Extra Ekipman
GPS neo11
Merhaba gps sistemi için yapılması gereken bir kalibrasyon yok bağlantılarını doğru yaptıysanız direk çalışması gerekir. Denemeyi ev içerisinde yapıyorsanız kilitlenmeme sebebi büyük ihtimalle odur. GPS sistemi sorunsuz çalışabilmesi için açık alanda olmanız üzerinde bağlantıyı engelleyecek hiç bir şey olmaması gereklidir.

bende 1 hafta once gps le sorun yasadım ılk defa kullanıyordum ve yaptıgım hata gps ve karttakı tx rx lerı bırbırıne baglamaktı oysa gpsteki tx fcde rx e , gpsteki rx fcde tx e baglanıyormus boyle bır sorun yoksa acık alan cam kenarı falan deneyın.

Merhaba gps sistemi için yapılması gereken bir kalibrasyon yok bağlantılarını doğru yaptıysanız direk çalışması gerekir. Denemeyi ev içerisinde yapıyorsanız kilitlenmeme sebebi büyük ihtimalle odur. GPS sistemi sorunsuz çalışabilmesi için açık alanda olmanız üzerinde bağlantıyı engelleyecek hiç bir şey olmaması gereklidir.
Denemeyi dışarıda yapıyorum ve bağlantılarda da bir sıkıntı yok fakat yine de no fix gps hatası alıyorum.

bende 1 hafta once gps le sorun yasadım ılk defa kullanıyordum ve yaptıgım hata gps ve karttakı tx rx lerı bırbırıne baglamaktı oysa gpsteki tx fcde rx e , gpsteki rx fcde tx e baglanıyormus boyle bır sorun yoksa acık alan cam kenarı falan deneyın.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fotoğrafta göründüğü üzere kullandığım gps modülü bu. I2C ve gps giriş yerlerine kabloları bağladım ama görmüyor yine de . Acaba gps mi bozuk?

gps ın modelı nedır tam yazarmısınız kablo cıkıslarına bakalım

ardu daki baglantılar bu şekilde tx ve rx gırısı olan yerdekı gps kablosundakı cıkısların ters olması lazım gps modelını yazın bakalım

arkdaşların söylediklerine ek olarak kullandığınız gps modelide fixlenme süresini etkileyen bir özelliktir, daha önce kullandığım bir gps 2,5 dk kadar sürerken fix yapması başak bir modl 30 sn bile sürmüyordu, siz açık alanda fixlenmesi için nekadar süre bekliyorsunuz acaba? ublox neo m6 model gps 2,5 dk kadar sürüyor uyduları bulması , m8n versiyonu 30 sn kadar sürüyor bilginize.

gps ın modelı nedır tam yazarmısınız kablo cıkıslarına bakalım

ardu daki baglantılar bu şekilde tx ve rx gırısı olan yerdekı gps kablosundakı cıkısların ters olması lazım gps modelını yazın bakalım
Dediğiniz gibi rx tx kablolarının ters bağlantısı yüzünden sorun yaşıyormuşuz fakat soketin değiştirilmesi gerekiyor bu problemi halledince tekrardan bilgilendireceğim yardımlarınız için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Gürhan Avcı
Elinizdeki soketi değiştirmeden yapabilirsiniz. Tx ve Rx kablolarını belirleyip ortalarından kesip çapraz bağlayıp bantlayabilirsiniz. Veya daha sağlıklı ama uğraştıracak bir şekilde konnektör giriş uçlarını değiştirebilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdiden kolay gelsin.

Elinizdeki soketi değiştirmeden yapabilirsiniz. Tx ve Rx kablolarını belirleyip ortalarından kesip çapraz bağlayıp bantlayabilirsiniz. Veya daha sağlıklı ama uğraştıracak bir şekilde konnektör giriş uçlarını değiştirebilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdiden kolay gelsin.
Evet dediğiniz gibi konnektör uçlarını değiştirmeyi düşünüyoruz fakat soket kabloları ters olmasına rağmen ardupilot üstündeki gps ışığı yanıyor

gps guc aldıgı ıcın ordakı soket aktıf oluyordur ama arızalı gosterıyordur.Bende inavda gps kırmızı halde 1 hafta ugrastım acaba yazılımdamı hata yapıyorum bı yerde dıye sonra tx rx ile ilgili ciktı sorun ve gps mavıye dondu uydu buldu.Sız tx rx olayını cozmeye odaklanın kabloda kesmeyın uclarındakı plastıklerden igne gıbı bırseyle az aralayıp cıkarıp yerlerını degıstırın olmadı gerı takarsınız . elınızdekı kartla ılgılı hıc bılgım yok ancak bu kadar yardım edebılıyorum umarım sorununuz cozulur.

Arkadaşlar sonunda sorun çözüldü, Gps deki tüm kabloları kontrol ettik yeterince dışarıda fixlemesini bekledik ama sonuç alamadık biz de gps de değiştirdik ve 1 dakikada fixleme yaptı yardımlarınız için teşekkür ederim :)
Normalde sorun çözüldükten sonra çözümü paylaşmak unutulabilen bir konu. Unutmadığınız için teşekkürler :)