Radiolink AT9S (İnceleme - Firmware yükleme - Menü inceleme) [1/3]

Tuncay bey merhabalar, ben bildiğim kadarıyla fikirlerimi yazayım eklemeler eksiklerim olacaktır. Öncelikle ben at10-II modelini bizzat kullanmadım ama menzil konusunda at9s kutu içinden çıkan alıcıyı r12ds gibi bir çift antenli modelle değiştirince menzil farkları kalmıyor. Ancak 10 modelinin bana göre artıları ilk olarak ekran boyutu 9s'te 2.8 inç olan ekran 10 modelinde 3.5inç. Onun dışında ve tuşları 9s te üstte 2 adet var. Ve 3 eksenli bir gimbal kullanırken eksik kalıyor ama 10 modelinde 3 tane mevcut. Tek eksi denilebilecek yönü pil tüketimi çok az daha fazla ama zaten pil ömürleri çok iyi olan kumandalar. Telemetri modülü ve r12ds alıcısını almaya kalksanız ki modülü türkiyede bulmak zor, yaklaşık 100 tl ödemeniz gerekir bu sebepten 10 daha mantıklı olabilir yalnız son olarak bu keyif meselesi bana yuvarlak kenar daha şık geliyor yani görsel keyifle önemli. Bir de almadan önce boyutlarına bakabilirsiniz 10 modeli 9a göre daha büyük. Benim diyebileceğim farklar bunlar umarım yardımcı olmuştur. Ancak şunu da ekleyeyim ben 10 modelini bizzat kullanmadığım için o kumandanın kullanımı ile ilgili bilmediğim sıkıntılar olabilir.
Anladım hocam vermiş olduğunuz öneri ve görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim ancak son olarak bir kaç detay daha sormak istiyorum.

At9s de sinyal çözünürlüğü ve işlemcisi anlamında teknik özellikler kısmında epeyce övülmüş ve firmanın amiral gemisi gibi lanse ediliyor bu bağlamda at10-II modelinin geri kalır bir yönü var mı bildiğiniz kadarıyla?

Bi de 550 tl bandında bu özellik , CH miktarı ve malzeme kalitesi anlamında fiyatına göre rakibi var mı, varsa önerileriniz nelerdir?

Açıkcası sınırlı bütçem nedeniyle pişman olmak, ah daha iyisi varmış demek istemiyorum. Çok araştırma yaptım ama kumanda satın alınabilecek site sayısı o kadar az ve her sitede sınırlı modeller markalar mevcut. Kimi gereksiz pahalılıkta. Bu tür alışverişleri yaptığınız sevdiğiniz f/p olarak güzel siteler var mıdır bildiğiniz ? Kumanda haricinde motor, pervane , esc vs gibi de olabilir.

Tuncay Bey, yurt dışından sipariş verme konusunu düşünüyorsanız, benim sipariş verdiğim Aliexpress sitesindeki satıcıda şu an 90.2 USD. Aliexpress yıldonümü indirimleri ve de mağaza kuponları ile bana 82 USD geldi.

Daha önceden bu mağazadan açıkcası alışveriş yapmadım. Türkiyeden alan birisi olumsuz yorumda bulunmuştu. Direk satıcıya bu yorumuda göstererek, özen göstermelerini istedim. Bakalım benim kumanda gelince göreceğiz durumu. Şu an kumanda menşe ülkeden çıktı olarak görünüyor. Önümüzdeki hafta içi elime ulaşır diye düşünüyorum.

500-550 TL arası da Taranis Q X7 modeli var. Bunun da yeni versiyonu Q X7s olarak çıktı ama fiyat 900-950 TL arası, X9D ile aynı fiyatlarda satılıyor.
Taranis yaygınlığını düşünecek olursak, Q X7 modeli de düşünülebilir. Ben drone için aldığım için bir çok review videosu da izledim. Genelde olumlu yorumlar vardı.

Aliexpressden alışveriş konusuna gelince. Düşük tutarlardaki ürünler için açıkcası çok araştırma yapmıyorum, 2-3USD lik bir kayıbı çok da önemsemedim...

Ancak, pahalı ürünşerde detaylı araştırma yapmaya çalışıyorum.

Aliexpress de çok satıcı olduğu için, gerçekten orijinal ürün mü, ya da şöyle diyeyim, iyi üretilmiş bir klon mu tespit etmek çok zor. O yüzden ben bişey almadan önce aynı ürüne banggood da bakıyorum. Bu sitede her ürün tek satıcıda oluyor. Sanırım, banggood tek bir satıcının sitesi Aliexpressde de ürün sipariş sayısına bakıyorum, en çok sipariş verilmiş satıcılardan uygun fiyatlı ve daha önce alışveriş yaptığım satıcı olmasına bakıyorum. Tabi yorumları da okuyorum. Özellikle negatif yazılmış yorumlara dikkat edip, gerekirse satıcıya direk bu yorumlar hakkında soru soruyorum.

Readytosky
Eachine Offical Store
Air Toy

Bu satıcılar benim drone için alışveriş yaptığım mağazalar.

Readytosky ile yaşadığım olayı anlatmak isterim.
Bu mağazadan Naze32 uçuş kartı almıştım. Magnetrometre ve de tilt servo konusunda sorun yaşadım. Bununla ilgili kendilerine yazdım. Ertesi gün de benden resim ve video göndermelerimi istediler. Ancak, ben bu resim ve videoları hazırlayamadan, benim kullanımım kaynaklı bir düşüş yaşadım ve de kart tamamen bozuldu.
ben de olayı kendilerine açıkca yazdım, gerçekten sorun olduğunu ancak, bu kaza sonucu şuan kartın hiç çalışmadığını ve de istedikleri doneleri gönderemeyeceğimi belirttim.

Yeni kart göndermeseler dahi, bana %50 ye yakın bir indirim yaptılar, ve hatta bunu da başka bir kart için yaptılar. Aynı mağazadan Seriosly PRO F3 serisi integrated OSD olan kartı aldım. Normlade banggood da 37USD gibi bir fiyatı var, bana 22 USD ye gelmiş oldu.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

Benim bildiğim kadarıyla, +/- kutup konusunda ters bağlantı yapılsa bile buna karşı önlem alınmış, herhangi bir zarar oluşmuyor, sadece kumanda çalışmıyor. Kumandayı almadan önce araştırırken izlediğim bir kaç video da bu konuya özellikle deyinilmişti. Ben de pek dikkatli biri olmadığım için, unutup kutupları ters takma potansiyeli olan biri olarak, bunu duyunca rahatlamıştım :D
Hakan doğrudur ben bizzat denedim ters bağlamak bir zarar vermiyor :) Çalışmıyor sadece ama benim beklentim bunu engelleyen mekanik bir engel olması yönündeydi. Yani hiç takılmıyor olması daha iyi olurdu çünkü taktıktan sonra kumanda açılmayınca insan bir korkuyor.

Anladım hocam vermiş olduğunuz öneri ve görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim ancak son olarak bir kaç detay daha sormak istiyorum.

At9s de sinyal çözünürlüğü ve işlemcisi anlamında teknik özellikler kısmında epeyce övülmüş ve firmanın amiral gemisi gibi lanse ediliyor bu bağlamda at10-II modelinin geri kalır bir yönü var mı bildiğiniz kadarıyla?

Bi de 550 tl bandında bu özellik , CH miktarı ve malzeme kalitesi anlamında fiyatına göre rakibi var mı, varsa önerileriniz nelerdir?

Açıkcası sınırlı bütçem nedeniyle pişman olmak, ah daha iyisi varmış demek istemiyorum. Çok araştırma yaptım ama kumanda satın alınabilecek site sayısı o kadar az ve her sitede sınırlı modeller markalar mevcut. Kimi gereksiz pahalılıkta. Bu tür alışverişleri yaptığınız sevdiğiniz f/p olarak güzel siteler var mıdır bildiğiniz ? Kumanda haricinde motor, pervane , esc vs gibi de olabilir.

Dürüst olmak gerekirse ben at10-II nin kasa farkı var diye biliyorum sadece (anten ünitesine eklenen pcb hariç) ama akşam tekrar bir araştırırım. Bu arada forumda bilen birileri cevaplayacaktır sorunuzu. 550TL dediğinizde ben bir şaşırdım bende Hakan bey gibi yurt dışı alışveriş öneririm. Öyle farklar var ki arada vergiyle bile yurtdışını mantıklı kılıyor. Ben genelde aliexpress kullanıyorum, satıcı adı vermeyeceğim çünkü yorumlar sipariş sayısı değerlendirilip en ucuza verenden almak mantıklı olacaktır. Şu ana kadar aldıklarımda bir sorun yaşamadım, tabi bir miktar riski olmakla birlikte neredeyse türkiye fiyatıyla yurtdışından iki tane alınabiliyor. Forumdanda veya benim yurtdışı alışveriş serimden de inceleyebilirsiniz dikkat edilmesi gereken konuları. Yurtiçinde özelden paylaşabilirim hizmetinden çok memnun olduğum bir kaç satıcı olmakla birlikte hepsinin fiyatı çok uçuk geliyor bana.

Alternatif kumanda için ise opentx sistemiyle çalışan kumandalara bakabilirsiniz. Çok yaygın ve açık kaynak kodlu olması sebebiyle modifikasyonlara çok açık oluyorlar. Ben hiç sahibi olmadım ama denedim yaklaşık aynı fiyatlı olan ürünlerine göre at9s malzeme kalitesi olarak çok daha iyi hissettiriyor diyebilirim. Benim tüm ihtiyaçlarımı da karşıladığı için ben ihtiyaç duymadım ama tabi ki düşünülebilecek kumandalardan olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ
Bi dip not aktarmak isterim.

Belirttiğim satıcı isimleri tamemen benim kendi tecrübem. Bu kişilerle sorun olmaz diye bir garanti yok, sonuçta Çin Malı :) diye bir genel kanun söz konusu. Dediğim gibi pahalı ürünlerde iyi araştırıp, sipariş sayısı ve yorumlara çok dikkat etmek gerekiyor...

Sonuçta aynı ürünü yerli sitelerde 800TL fiyat yazılırken, 335TL alma fırsatını da geri tepmek olmaz :D

Bi dip not aktarmak isterim.

Belirttiğim satıcı isimleri tamemen benim kendi tecrübem. Bu kişilerle sorun olmaz diye bir garanti yok, sonuçta Çin Malı :) diye bir genel kanun söz konusu. Dediğim gibi pahalı ürünlerde iyi araştırıp, sipariş sayısı ve yorumlara çok dikkat etmek gerekiyor...

Sonuçta aynı ürünü yerli sitelerde 800TL fiyat yazılırken, 335TL alma fırsatını da geri tepmek olmaz :D
Bende bir ekleme yapayım bahsettiğiniz her üç satıcı ile de alışverişim oldu bende hiç bir sorun yaşamadım :)

• Beğen
Birkaç ekleme de ben yapmak istiyorum.Aliexpress'den şimdiye kadar birçok alışverişim oldu.Banggood'dan 2 defa alışverişim oldu yanlış ürün gönderildi ve sorgusuz sualsiz hemen para iadesini gerçekleştirdiler.Aliexpress'de muhatapınız satıcı oluyor yani Aliexpress sadece aracı oluyor bu nedenle riskli.Banggood ise birçok ülkelerde depoları var ürünler doğrudan Banggood'un kendi deposundan gönderiliyor Aliexpress'deki gibi satıcılarla uğraşmıyorsunuz.Banggood'un müşteri hizmetleri ve memnuniyeti daha iyi.Aliexpress'den alışveriş yapmak sayısal loto oynamak gibidir ve risklidir.Ürün bozuk gelir veya yanlış üründür, derdinizi satıcıya anlatana kadar kırk dereden su getirirsiniz.:rolleyes: Satıcıların çoğunluğu ingilizceyi bilmez çevirici kullanılır, siz derdinizi anlatayım derken alakalasız alakasız cevaplar verir.Bu da yetmezmiş gibi hak iddia edemezsiniz.Dispute açarsınız sonuç alamazsınız.:( Bizzat bazı hadiseleri yaşadım.Dispute olayı evet var fakat Aliexpress daha çok satıcının tarafında.;) Bir diğer konu: Bir ürünü "-Çin Malı" diye fişlemek bence doğru bir yaklaşım değil.Dilimizdeki anlamı aslında Çinli bir firmanın üretimi demek.Radiolink bildiğim kadarıyla Çin firması.Şöyle düşünün günümüzde birçok büyük firma üretim maliyetini düşürmek için Çin'de fabrika açıyorlar.Çin malı mı oluyor? Bir de Çin'de üretilmesine rağmen çok başarılı ürünler olabiliyor.Bazen Çin'den ve diğer ülkelerden yaptığımız alışverişteki muhatabımız ülkemizdeki mağazalardan daha iyi hizmet veriyor ve malının arkasında duruyor.Haksız mıyım sizce? Eğri oturup doğru konuşmak lazım.Bazen tam tersi de olabiliyor.:D

Benim deneyimlediklerim bunlar.Ben de Radiolink AT10II(kuvvetle muhtemel) veya AT9S(2.planda) almayı planlıyorum.AT10II istememin sebebi görünüş olarak daha çok beğenmem.Teknik ve elektronik parametreler elbette önemli fakat okuduğum kadarıyla aralarında pek fazla fark yok gibi.Bilgisi olanlar paylaşırlarsa çok memnun olurum.:)

Son düzenleme:
  • Beğen
Birkaç ekleme de ben yapmak istiyorum.Aliexpress'den şimdiye kadar birçok alışverişim oldu.Banggood'dan 2 defa alışverişim oldu yanlış ürün gönderildi ve sorgusuz sualsiz hemen para iadesini gerçekleştirdiler.Aliexpress'de muhatapınız satıcı oluyor yani Aliexpress sadece aracı oluyor bu nedenle riskli.Banggood ise birçok ülkelerde depoları var ürünler doğrudan Banggood'un kendi deposundan gönderiliyor Aliexpress'deki gibi satıcılarla uğraşmıyorsunuz.Banggood'un müşteri hizmetleri ve memnuniyeti daha iyi.Aliexpress'den alışveriş yapmak sayısal loto oynamak gibidir ve risklidir.Ürün bozuk gelir veya yanlış üründür, derdinizi satıcıya anlatana kadar kırk dereden su getirirsiniz.:rolleyes: Satıcıların çoğunluğu ingilizceyi bilmez çevirici kullanılır, siz derdinizi anlatayım derken alakalasız alakasız cevaplar verir.Bu da yetmezmiş gibi hak iddia edemezsiniz.Dispute açarsınız sonuç alamazsınız.:( Bizzat bazı hadiseleri yaşadım.Dispute olayı evet var fakat Aliexpress daha çok satıcının tarafında.;) Bir diğer konu: Bir ürünü "-Çin Malı" diye fişlemek bence doğru bir yaklaşım değil.Dilimizdeki anlamı aslında Çinli bir firmanın üretimi demek.Radiolink bildiğim kadarıyla Çin firması.Şöyle düşünün günümüzde birçok büyük firma üretim maliyetini düşürmek için Çin'de fabrika açıyorlar.Çin malı mı oluyor? Bir de Çin'de üretilmesine rağmen çok başarılı ürünler olabiliyor.Bazen Çin'den ve diğer ülkelerden yaptığımız alışverişteki muhatabımız ülkemizdeki mağazalardan daha iyi hizmet veriyor ve malının arkasında duruyor.Haksız mıyım sizce? Eğri oturup doğru konuşmak lazım.Bazen tam tersi de olabiliyor.:D

Benim deneyimlediklerim bunlar.Ben de Radiolink AT10II(kuvvetle muhtemel) veya AT9S(2.planda) almayı planlıyorum.AT10II istememin sebebi görünüş olarak daha çok beğenmem.Teknik ve elektronik parametreler elbette önemli fakat okuduğum kadarıyla aralarında pek fazla fark yok gibi.Bilgisi olanlar paylaşırlarsa çok memnun olurum.:)

Tamer bey öncelikle çin malı yaklaşımınıza katılıyorum ancak şöyle bir durum var çinden alınacak ürünlerde "markasız" değilde bir markaya ait ürünleri tercih etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Yoksa benim çin malı dediğim bir arkadaş 44 beden ayakkabı aldı aynı hafta 33 bedene düştü, bu tarz benzer örnekler elektronik ürünlerde de mevcut. Ancak bir şekilde adını duyurmuş radiolink markası gibi ürünlerde sorun yaşama ihtimali çok daha düşük.

Bir diğer konuda ise size katılmıyorum. Bangood ile aliexpress arasında evet sitenin aracı olduğu sistem daha güvenli olmakla birlikte fiyatları benim takip ettiğim ürünlerde hep bir miktar fazla oldu. Özellikle aliexpressin daha çok satıcı yanında olduğuna katılmıyorum. Bu konuda benim başıma gelen ve aliexpresse kalan her sorunda benim lehime kararlar çıktı. Bir süre kullandıktan sonra özellikle elmas üyelik dedikleri bir sistem oluyor ki bu durumda 100$a kadar olan ürünlerde hem hızlı iade hemde hızlı sonuç veriyorlar. Bunun dışında aslında kendi içinde satıcılarda seçim yapmakta çok kolay alışveriş sayısı yüksek olumlu puanı 98'in üzerinde olan satıcıların neredeyse hepsi son derece ilgili ve sorunu çözmeye yönelik hareket ediyorlar. Yani şu ana kadar bir çok alışverişim oldu hiç kayıp yaşamadım desem yeridir.

Şu kutup başı ters takma olayını ben yapmıştım, hatta kumanda bozuldumu diye içini bile açmıştım

Sonra ters taktığımı fark edince eyvah gitti kumanda kesin dedim, doğru takıp çalışınca baya rahatlamıştım

• Beğen
Tamer bey öncelikle çin malı yaklaşımınıza katılıyorum ancak şöyle bir durum var çinden alınacak ürünlerde "markasız" değilde bir markaya ait ürünleri tercih etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Yoksa benim çin malı dediğim bir arkadaş 44 beden ayakkabı aldı aynı hafta 33 bedene düştü, bu tarz benzer örnekler elektronik ürünlerde de mevcut. Ancak bir şekilde adını duyurmuş radiolink markası gibi ürünlerde sorun yaşama ihtimali çok daha düşük.

Bir diğer konuda ise size katılmıyorum. Bangood ile aliexpress arasında evet sitenin aracı olduğu sistem daha güvenli olmakla birlikte fiyatları benim takip ettiğim ürünlerde hep bir miktar fazla oldu. Özellikle aliexpressin daha çok satıcı yanında olduğuna katılmıyorum. Bu konuda benim başıma gelen ve aliexpresse kalan her sorunda benim lehime kararlar çıktı. Bir süre kullandıktan sonra özellikle elmas üyelik dedikleri bir sistem oluyor ki bu durumda 100$a kadar olan ürünlerde hem hızlı iade hemde hızlı sonuç veriyorlar. Bunun dışında aslında kendi içinde satıcılarda seçim yapmakta çok kolay alışveriş sayısı yüksek olumlu puanı 98'in üzerinde olan satıcıların neredeyse hepsi son derece ilgili ve sorunu çözmeye yönelik hareket ediyorlar. Yani şu ana kadar bir çok alışverişim oldu hiç kayıp yaşamadım desem yeridir.
İzzet bey öncelikle görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.Aliexpress'den ilk defa alışveriş yapmadığımı ayrıca belirtmek isterim.Yazdıklarınıza istinaden şu çıkarımda bulunuyorum ki demek ki istisnalar olabiliyormuş.Fiyat konusunda Banggood biraz daha pahalı orası doğru ama olası bir problemle karşılaşma durumunda kafanız daha rahat olur diye düşünüyorum.Aradaki o farkı kapatmış olursunuz hem ve ne yazık ki aynı şeyi Aliexpress için söyleyemeyeceğim.Puanı 98 üzerindeki satıcıların ilgili ve sorunu çözmeye yönelik olduğunu belirtmişsiniz fakat ben de sizin gibi puanı 98'in üzerindeki satıcılardan alışveriş yaptım ve mağdur olduğum durumlarda yapıcı ve sorunu çözmeye yönelik adım atılmadı.Sadece 1-2 defa sanıyorum para iademi alabildim o da binbir zorlukla yaklaşık 1 ay kadar sürmüştü süreç.Tabi karar kişiye bağlı...Selamlar.

Tamer bey sanırım bir konuda bir yanlış anlaşılma oldu, ben sizin alışveriş yapmadığınızı veya az sayıda alışveriş yaptığınızı düşünmedim. Tabi farklı sonuçlar ile karşılaşmış olabiliriz. Her yüksek puanlı satıcı da iyi demek istemedim, benim genelde karşılaştığım sorunlarda sanıyorum ki ithilaflı 50 kadar siparişim oldu, hiç para kaybı yaşamadım, biraz emek harcanıyor bu doğru yazışmalar videolar vs ama özellikle aliexpresse kalan tüm durumlarda hep benden yana karar verdi. Ben kendi adıma zaten ucuz olsun diye yurtdışına yöneldiğim için daha ucuz olan formatı seçmek mantıklı geliyor. Ancak dediğiniz gibi karar kişiye bağlı.

Ben bu kadar konu açılmışken kendi adıma takip ettiğim bir iki konuyuda yazayım bu konuda deneyimi az olan kişilere faydası olacaktır;
1)Bir sipariş vermeden önce satıcıya ürün veya kargo süreci hakkında bir soru sorarak iletişime geçiyorum. Geri dönüş yapmayan satıcılardan alışveriş yapmıyorum.
2)Kargo takip numarasında en ufak bir sorun olursa (1 hafta da hala aktifleşmemiş, başka bir adrese yönlenmiş, takipli seçildiği halde takipsiz yollanmış) satıcı ile iletişime geçip en kısa sürede tartışma açıyorum.
3)Gelen kargo ne olursa olsun poşetinden çıkarmadan önce barkodunu çektiğim sonrasında da poşeti açarak içindekileri çektiğim bir video hazırlıyorum. Bu bir çok aşamada kurtarıcı bir yaklaşım oluyor.
4)İlk kullanım sırasında muhakkak bir şekilde bir video kaydı alıyorum.

Bu şekilde belki biraz daha fazla emek harcanmış oluyor ama toplamda maliyette bence ciddi farklar oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Demek istediğinizi iyi anladım İzzet bey benim açımdan sorun yok.Ben yine de ilk defa alışveriş yapacaklar için bilgileri dahilinde olmasını istiyorum.Bu arada bazı ürünler Banggood'da daha ucuz olabiliyor.Mesela şuan Taranis QX7 yi araştırıyorum ve fiyat olarak Banggood'da daha ucuz.Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Bende kontrol ettim evet şu anda daha ucuz ancak kampanyaya girmiş ve sadece mavi ile turuncu rengi için geçerli indirimli fiyatı. Aliexpresste satılan beyaz veya siyah modeli için fiyatlar aynı. Renk çok önemli mi tartışılır ama paylaşım için teşekkür ederim ben normalde kesin daha pahalı olacaktır diye bakmıyordum bile, ancak bir kontrol etmekte fayda olacak gibi duruyor bangood sitesini de.

Banggood daha guvenilir oldugunu Ben de but cok defa Dusmustum. Heralde Aliexpresse alışkanlıktan devam ediyorum. Bu arada Aliexpress yeni ürünleri bedava talep etme konusundan bahsetmek isterim. Bilenler elbet vardır. Günde iki yeni üründen bedava talep edebiliyorsunuz. Binlerce kişi talep ediyor haliyle. Bende her gün iki ürüne talepte bulunuyorum. Gecen hafta ufacık minicik bir drone vardı, talep ettim. Bugün sonuçlandı kura ve bana da çıktı :D Çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol