Rc Araba yakitli motoru uçakta kullanabilmek mumkun mu ?

Anıl Tosunlar

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Baya bir arama yaptim ama bir turlu bulamadim bu sorunun cevabini.hep baska konular cikti karsima bende isin uzmanlarina burdan danismak istedim. Boyle bir sorunun amaci uygun fiyatli yakitli araba motorlari bulmam.yardimci olursaniz cok sevinirim

Yakitli Araba ile yakitli uçak motorlari arasindaki farklar nelerdir ?
Yakitli araba motorunu ucakta kullanmak mumkun mudur ?

Bir bilgisi olan varmi acaba ?

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aradaki farkı bilemeyecegim ama düz mantık gidersek, eger araba motorlarını uçakta kullanmak mümkün olsa neden ayrica ucak motoru üretilsin ki. Bu durumda hem araba hem de uçağa uygun tek motor üretilir ve üretici açısından da daha ekonomik ve karlı olmaz miydi ?

Belki ısı daha teknik açıklayan olabilir ama ben kesin olmayacağını bildiriyorum. Sebebini bilmiyor olsam bile :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

ANIL' Alıntı:
Baya bir arama yaptim ama bir turlu bulamadim bu sorunun cevabini.hep baska konular cikti karsima bende isin uzmanlarina burdan danismak istedim. Boyle bir sorunun amaci uygun fiyatli yakitli araba motorlari bulmam.yardimci olursaniz cok sevinirim

Yakitli Araba ile yakitli uçak motorlari arasindaki farklar nelerdir ?
Yakitli araba motorunu ucakta kullanmak mumkun mudur ?

:eek:kuyun:

Ingilizcem yeterli seviyede olsaydı ingilizce bir forumda olurdum muhtemelen keşke search edip link koymak yerine kısaca nedenini anlatsaydınız.hem benim gibi bilmeyen diğer arkadaşlarımıza da faydamız olurdu.

ANIL' Alıntı:
Ingilizcem yeterli seviyede olsaydı ingilizce bir forumda olurdum muhtemelen keşke search edip link koymak yerine kısaca nedenini anlatsaydınız.hem benim gibi bilmeyen diğer arkadaşlarımıza da faydamız olurdu.
Anıl takdir edersin ki her zaman her şeye dört dörtlük cevap verme imkanımız olmaya biliyor.

Mesela İngilizcen olmaya bilir ama kısmı de olsa Online çeviriciler ver. Onlardan yardım alabilirsin.

Mehmet abi yardımın için teşekkür ederim.bu yabanci forumda adam ucak motorunu arabada kullanmaktan bahsediyor bense araba motorunu uçakta kullanmaktan bahsediyorum.

Araba motorlarının şaftları genellikle kısadır. Pervane takması zor olur. Ayrıca karbüratör pervane takılmasını engelleyebilir. Kullanacağınız motorun resimleri varsa gönderiniz.

Mesela bu ?

Resmini verdiğin motoru ele alırsak, doğrudan uçakta kullanamazsın. Öncelikle soğutma kafası ve karbüratörü değiştirmen gerekir. Uçak motorları doğrudan pervane tarafından soğutulduğu için kafa o kadar büyük değildir. Arabada böyle bir imkan olmadığı için, soğutma bu şekilde sağlanıyor. Sonra da şaftta pervane takabilmek için değişikler yapmalısın. Bunlar da zaten ilave masraf demek. Yani, ucuzluk avantajı ortadan kalkacak. Tabii bu değişen parçalar özgün olmayacağı için ne kadar verimli olacağı da şüpheli.

Ucak motorlarına bakıyorum karbüratör aynı yerde olanıda var ama soğutma kafası konusunda haklisiniz biraz daha arastiracagim

ANIL' Alıntı:

Levent UYGUN' Alıntı:
:eek:kuyun:

Şimdi; verdiğim linkde, bahsedilen motorların aralarındaki farklar üzerine yapılmış konuşmalar var bu bir, sizin ingilizce durumunuzu bilmemde mümkün değil bu da iki. Buradan hareketle verdiğim linkten bazı fikirler edinirsiniz zannetmiştim ki yanlış düşünmüşüm bu da üç. Ne ise siz benim mesajımı muhatap almayınız lütfen, diğer dostların mesajları sizin için daha efektif olacaktır.
Ayrıca bahsi geçen foruma da yıllardır üyeyim, her hangi bir "search and link" durumu yok.
:saygilar:

ANIL' Alıntı:
İngilizceniz olsaydı burada olmazdınız demek. :bravo:
Benim İngilizcem var ama nedense ne öğrendiysem bu forumdan öğrendim.
Size bu hobide bu forumda sadece başarılar dilemek geldi içimden :)

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
İngilizceniz olsaydı burada olmazdınız demek. :bravo:
Benim İngilizcem var ama nedense ne öğrendiysem bu forumdan öğrendim.
Size bu hobide bu forumda sadece başarılar dilemek geldi içimden :)
Ben bu konu olarak bahsettim alinganliga gerek varmi simdi , ayrica ben ingilizce cozsem bir baskasi bu forumda bu konuyu merak edebilir ve ingilizcesi olmayabilir.anlayis lazim...

Levent UYGUN' Alıntı:
Şimdi; verdiğim linkde, bahsedilen motorların aralarındaki farklar üzerine yapılmış konuşmalar var bu bir, sizin ingilizce durumunuzu bilmemde mümkün değil bu da iki. Buradan hareketle verdiğim linkten bazı fikirler edinirsiniz zannetmiştim ki yanlış düşünmüşüm bu da üç. Ne ise siz benim mesajımı muhattap almayınız lütfen, diğer dostların mesajları sizin için daha efektif olacaktır.
Ayrıca bahsi geçen foruma da yıllardır üyeyim, her hangi bir "search and link" durumu yok.
:saygilar:
Oncelikle verdiginiz link icin tesekkur ederim. Konuya bir link birakmak yerine madem ingilizcenizde yeterli ufacik bir aciklama yapmak hem bana hemde benim gibi arkadaslara faydali olurdu bahsetmeye calistigim buydu.sadece link koymak basit bende her konuya yabanci siteden link koyayim o zaman.biraz emek tabiki gerekir yardimci olmaya calistiginiz farkindayim ama bana kolaya kacmak gibi geldi .bende sitemimi dile getirdim.ayrica forumlarda insanlar yardimlasir ingilizce bilir yada bilmez destek olmak lazim bilmeyen bir arkadasa da belki fayda dokunur.