RC Heli Kumanda Ayar -4.3 : CYCLIC Servo Yön Kontrollü (Reverse, Swash Pitch)

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bir önceki konumuzda modelimizi kumandamızda tanıtmış idik. Artık ayar kısımlarına başlayabiliriz. Bu yazımızda Cyclic servolarının yön kontrollerin nasıl yapıldığını, bu kontroller sırasında kumandamızın "RESERVE" ve "SWASH-PITCH" ayarlarının nasıl kullanıldığını sizlere aktarmaya çalışacağız.

Servo yön kontrollü 3 aşamadan oluşmaktadır.

1- AILERON Yön Kontrollü
Bu kontrol sırasında Aileron komutu verildiğinde servoların aşağıda belirtildiği şekilde hareket etmesi beklenir.

Aileron Stick SAĞ ---- AILERON Servo ASAĞI
---- PITCH Servo YUKARI
---- ELEVATOR Servo Hareketsiz

Şayet farklılık var ise;

a-) Farklı hareket eden servo tek ya da iki servo ise ilgili servo hangi kanala bağlı ise, o kanal "RESERVE" yapılır.
b-) Şayet tüm servolar doğru fakat ters yönde hareket ediyor ise, o zaman "RESERVE" komutu yerine "SWASH" komutu kullanılır.
"SWASH / PITCH" değeri (+) ise (-), (-) ise (+) yapılır.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, "RESERVE" komutu tek bir servoyu etkiler. Şayet birden fazla servonun yönünü değiştirmek gerekir ise bu durumda "SWASH- PITCH" komutu kullanılır.
(+)- (-) yapılır.

2- ELEVATOR Yön Kontrollü
Bu kontrol sırasında Elevator komutu verildiğinde servoların aşağıda belirtildiği şekilde hareket etmesi beklenir.

Elevator Stick AŞAĞI ---- AILERON Servo YUKARI
---- PITCH Servo YUKARI
---- ELEVATOR Servo AŞAĞI

Şayet farklılık var ise; yukarıdaki a-) ve b-) çözümleri aynen uygulanır.

3- PITCH Yön Kontrollü
Bu kontrol sırasında Throttle (Gaz) komutu verildiğinde servoların aşağıda belirtildiği şekilde hareket etmesi beklenir.

Gaz (Throttle) YUKARI ---- Tüm Servolar YUKARI.

Şayet farklılık var ise; yukarıdaki a-) ve b-) çözümleri aynen uygulanır.

Gelelim konu ile ilgili videolarımıza :

RC Heli Kumanda Ayar -4.3 : CYCLIC Servo Yön Kontrollü (Reverse, Swash Pitch) - PART-1:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RC Heli Kumanda Ayar -4.3 : CYCLIC Servo Yön Kontrollü (Reverse, Swash Pitch) - PART-2:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ABİ ELLERİNE SAĞLIK SAYGILAR :)

volkan yakup çakmak' Alıntı:
ABİ ELLERİNE SAĞLIK SAYGILAR :)
Vay be yillar sonra konuya ilk yorumu aldik :laugh: Biz Tesekkur ederiz Volkan :RCKolik:

Birazdan yeni servolarimin montaj ve ayarini yapacagim, 1 yildan fazla gecmis 2. yorumda benden olsun eline saglik

sertac kaymaz' Alıntı:
Birazdan yeni servolarimin montaj ve ayarini yapacagim, 1 yildan fazla gecmis 2. yorumda benden olsun eline saglik
Nerede ise 2.5 yil Sonra bir konunun hala ise yaradigini gormek harika %p Geri bildirim icin Tesekkur ederiz Sertca, kolay gelsin ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nerede ise 2.5 yil Sonra bir konunun hala ise yaradigini gormek harika %p Geri bildirim icin Tesekkur ederiz Sertca, kolay gelsin ;)

Abi bu konular ölmez ki :D nasıl olsa herkesin bir yeni başlangıç zamanları var benim gibi :p
Asıl hazırlayanlar olarak sizlerin emeğine sağlık :)

:saygilar:abi bende kendi kendime 1 senedir bu işi ögrendik ya diyodumm bu gun bu swash hareketi basıma geldi naptıysam olmadı ama 2 inci videoyu izleyince çözüldü daha ögrenecek çok seyimiz varmış ellerine agzına saglık 4 saattir ugrastıgımı v,deoyu izledikten sonra 1 dakikada çözmek te bana daha yolun basında oldugumu hatırlattı ve bir kere daha bu ailede olmak ne kadar güzel ve ögretici oldugunu anladım sagol varol hep bizimle olun mehmet abi ve türker abi saglıcakla :RCKolik:

gökhan cünlü' Alıntı:
.....videoyu izledikten sonra 1 dakikada çözmek te bana daha yolun basında oldugumu hatırlattı ve bir kere daha bu ailede olmak ne kadar güzel ve ögretici oldugunu anladım sagol varol hep bizimle olun mehmet abi ve türker abi saglıcakla :RCKolik:
Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize :RCKolik:

Hocam sizden ricam youtubeye bu tur icerikler atin ulke olarak bu konuda eksigimiz var benim gibi acemiler forumlarda falan cok geziyor yazilanlardan anlamaya calisiyor ama hassas konulari gorsel bir dk lik videoyla anlatilabilir.

İbrahim EROĞLU' Alıntı:
Hocam sizden ricam youtubeye bu tur icerikler atin ulke olarak bu konuda eksigimiz var benim gibi acemiler forumlarda falan cok geziyor yazilanlardan anlamaya calisiyor ama hassas konulari gorsel bir dk lik videoyla anlatilabilir.
Herhalde hiç bir forumda bu kadar videolu destekli konu yoktur İbrahim ;)

Forumdaki bu gibi kaynak videoların tümünün kısa tanıtım videoları YouTube yüklü zaten. Sadece zahmet edip üye olarak uzun versiyonu izlemek için foruma gelmek gerekiyor o kadar ;)

hocam videolar varmış ancak youtube direk arayarak bulamıyoruz yani forumdan ulaşabiliyoruz videoların adı 12.05.13.20.18 gibi isimleri var açıklama falanda yok biliyorsunuz youtube artık başka bir dünya bu rc videocu kanalı videolara isim ve açıklama ekleyip reklam da koysa hem insanlara hem kanal sahibine faydalı olur. hem kanala abonede oluruz yüklenen videolardan haberdar oluruz. o açıdan dedim bende yeni fark ediyorum videoları.

İbrahim EROĞLU' Alıntı:
hocam videolar varmış ancak youtube direk arayarak bulamıyoruz yani forumdan ulaşabiliyoruz videoların adı 12.05.13.20.18 gibi isimleri var açıklama falanda yok biliyorsunuz youtube artık başka bir dünya bu rc videocu kanalı videolara isim ve açıklama ekleyip reklam da koysa hem insanlara hem kanal sahibine faydalı olur. hem kanala abonede oluruz yüklenen videolardan haberdar oluruz. o açıdan dedim bende yeni fark ediyorum videoları.
Dediğin gibi Youtube, Facebook ve Forumlar ayrı dünyalar. Biz bundan 5 sene önce yola çıkarken bu dünyalardan "Forum" ortamını tercih ettik ve rotamızı ona göre cizdik.

Diğer dünyalardaki arkadaşları da unutmadık ama ;) Onları foruma yönlendirmeye çalıştık. Youtube üzerinden paylaşımda bulunan bir sürü insan var zaten. Bizim ki de böyle olsun ;)

saygı duyarım hocam bizde öyle olduk foruma yöneldik ama baya geç kaldık başka yerlerde dolandık sürekli :D birde sorunum var flysky i6s 10 kanal kumandam var f22 raptor için kullanacam servo ayarını yapamadım mix ten yapıyorum ama tam olmuyor. bu kumandayı kullanan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Hocam koskoca Türkiye'de tek kılavuz bu, elinize sağlık. Taranis X9D+'a heli kurmak icin izliyorum, artık bir Trex600'üm var, yeni nesil kumandalar icin bir güncelleme gelir mi diye sormadan edemeyeceğim :). Sevgiler saygılar..

Hocam koskoca Türkiye'de tek kılavuz bu, elinize sağlık. Taranis X9D+'a heli kurmak icin izliyorum, artık bir Trex600'üm var, yeni nesil kumandalar icin bir güncelleme gelir mi diye sormadan edemeyeceğim :). Sevgiler saygılar..
Guzel geri bildirim için teşekkürler @Ömer YARAR. :) Mantıksal bazda FBL üniteler için zaten bir güncelleme yapmıştık ama yeni nesil kumandalar için böyle bir güncelleme en azından şu aşamada düşünmüyoruz. ;)