RC Heli Nasıl Ters 3D Uçar

İlker bey sagolun yorumunuz icin herseyi tektek kontrol ediyorum ama tam olarak bi cikis yolu bulamadim.

Simdi helinin setuplarini yaparken idle-up da yaptim 0-25-50-75-100 pal acilarimi ayarladim ki bu konuda sizinde videolarinizi kac defa izledim
sagar olma durumuna bile ozen gostere gostere yaptim bunu ki elimde trex500 modelimde bile hersey ayni

Normal ucus modundada herseyi tekrar tekrar kontrol ettim ve ucusu gayet kaliteli oldu helimin ve buna dayanarak
invert ucmak istedim

Hover da ve alan turlarinda sikinti yoksa invertde de sorun olmamasi gerektigini soylemissiniz bende boyle olacagini dusundum ama olmadi
simdi geriye aklimda sadece esc kaldi belkide hic sorun cikarmayan esc o an sacmaladi o ana deng geldi diyelim bi cozum bulabilirsem yani sorun suymu diyebilecegim bi nokta burdan paylasacagim tabi o ani bidaha yasama korkusunu atip invert deniyebilirsem herkeze cevaplar icin cok tesekkurler herkezin yorumunu dikkate alip tekrar tekrar deneyecegim hayirli aksamalar

mehmet kocak' Alıntı:
İlker bey sagolun yorumunuz icin herseyi tektek kontrol ediyorum ama tam olarak bi cikis yolu bulamadim.

Simdi helinin setuplarini yaparken idle-up da yaptim 0-25-50-75-100 pal acilarimi ayarladim ki bu konuda sizinde videolarinizi kac defa izledim
sagar olma durumuna bile ozen gostere gostere yaptim bunu ki elimde trex500 modelimde bile hersey ayni
....
Mehmet Bey Idle-up modda esas merak ettiğimiz ölçtüğünüz MIN ve MAX açılar ? Bu değerler ne çıkıyor peki ? Mesela -11 / 0 / +11 ?

Mehmet bey aynen 11 - 0 ve -11 yani 22 birim farki ni yakalayarak ayarladim idle-up i

Bence ana palleri ve kuyruk pallerini sökerek yerde heliye gaz verin. İdle up açarak artı eksi açı verin. o durumda da gaz kesilecek mi. Kesilirse ESC den olabilir, yok kesilmezse sorun göremiyorum ben.

Helide titreşim varsa yere bir şekilde sabitleyin sonra benim yüzümden palsiz dahi olsa bir kaza olmasın. Normalde titreşim olmamalı da ben yine de belirteyim)

Cahit bey suan onun hazirligindayim palleri soktum kuyruguda yarin deniyecegim ilksey bu olacak en guzel gozlem bu sekilde yapilabilir sanirim

mehmet kocak' Alıntı:
Mehmet bey aynen 11 - 0 ve -11 yani 22 birim farki ni yakalayarak ayarladim idle-up i
O zaman bu kısım da doğru , bir sıkıntı yok %p

Uçuşta bende Mehmet Beyin yanındayım, aynen dediği gibi hoverde normal, ani yükselmelerde çok az devir kaybı yaşanıyordu, ancak idle upu açık invert uçuşa geçinde heli birden saçmaladı, aniden devir kaybetmeye başladı, tekrar düz konuma gelene kadarda yere indi. Kırımsız bir deneme oldu, ama idle upta böyle olması banada garip geldi. Tekrardan kırımsız kazasız uçuşlar diliyorum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eminin yeni başlayan ve youtube videosunu gören herkesin aklına ilk gelen soru "RC Heli Nasıl Ters 3D Uçar" sorusudur. :laugh: İşte bu yazımızda ana hatları ile, ayar detaylarına girmeden, bir helinin nasıl oluyorda gerçek helikopterlerin yapamadığı ters uçuş gibi akrobasi hareketlerini yapabildiğini açıklamaya çalışacağız.

[attachimg=1]​

Her zaman olduğu gibi konuyu en kolay şekilde anlatmak için sizlere bir video hazırladık. Bu videoda ;

1- Normal Uçuş modu nedir ? Gaz verilince paller nasıl bir acı alır ? Motor devri nasıl değişir ?
2- Idle-up switch nedir ? Nasıl bir işlevi vardır ?
3- 3D Uçuş modu nedir ? Gaz verilince paller nasıl bir acı alır ? Motor devri nasıl değişir ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elinize yüreğinize klavyenize o güzel dilinize sağlık.......... :) :thumbup:

Mehmet abinin video 2012 tarihli... Bu ise 2016... Resmen 4 yıl arkamızdan geliyor adamlar :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
Mehmet abinin video 2012 tarihli... Bu ise 2016... Resmen 4 yıl arkamızdan geliyor adamlar :)
Desene en azından küçük de olsa bir konuda önlerine geçtik :laugh: ;D