RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Daha önce teknik olarak "Gyro Mod" larının neler olduğu ve temel olarak çalışma prensiplerini sizlerler konusunda paylaşmış idik.

Bu yazımızda yine ayar detaylarına girmeden, helimize enerji verdiğimizde GYRO 'nun hangi modda olduğunu uçuş öncesi nasıl kontrol edip, emin olabileceğimizden bahsetmeye çalışacağız.

Bu son kontrol videomuz. Inşallah bundan sonra 6 kanal Heli ayar videolarını sıra ile sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz ;) Öncelikle videomuzu paylaşalım :)

NOT: Bu konunun neden bu kadar önemli olduğu anlamak için konusuna öncelikle bakmanızı tavsiye ederiz ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi konuyu bir de yazılı şekilde anlatmaya çalışalım :

Gyro MOD Kontrollü:
1- Rudder stick SAĞ ve SOL komutlar verilip bırakılınca, kuyruk slider ortaya gelip kalıyor ise Gyro "Rate Mod" demektir.
2- Rudder stick SAĞ ve SOL komutlar verilip bırakılınca, kuyruk slider kenarlarda kalıyor ise Gyro "Head Lock Mod" demektir.

[attachimg=1] [attachimg=2]​

Ekli dosyalar

• Rate.JPG
    Rate.JPG
    35.1 KB · Görülme: 709
  • Head Lock.JPG
    Head Lock.JPG
    36.3 KB · Görülme: 646
  • Sevdim
Tepkiler: Gökhan Bilgiç
Ynt: RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?

Ne güzel , ne kadar anlaşılır bir anlatım olmuş, teşekkür ederim kardeşim. Bu hobide bir çok bilgiye netten ulaşılabiliyor aslında fakat !!!! Bilgiler öylesine karmaşık , öyle çok model , öyle çok sistem var ki , yeni başlayan birisi bunları okuyarak bilgileri çorba oluyor ve malesef işe yaramıyordu.Artık hiç bilmeyen birisi bir model alarak kendisi toplar , ayarlar ve uçuş denemelerine başlayabilir sayenizde. %p

Teşekkürler kardeşim :) Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz işte.

İnşallah sıfırdan kurulum ve ayar videoları ile serimizi tamamlayacağız :thumbup:

Amacımız KOMUK üzeriden paylaştığımız konu ve videolar ile sıfırdan bir heli, bir uçak toplayıp uçurabilecek bir modelci yetiştirebilmek. Bunu başardığımız gün hedefe ulaştık demektir. :thumbup:

Hedefimiz büyük ama belki bir gün yine de başarabiliriz. :laugh:

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Bilgiç

Çok teşekkür ederiz çok faydalı bir video olmuş,
Mehmet bey bir helinin sıfırdan elektrik ve kablo bağlantı düzenini nerde bulabilirim belki forumda vardır ben bulamadım
bilgilendirirseniz iyi olur
iyigünler.

Ynt: Ynt: RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?

Mordo Ortasi' Alıntı:
Çok teşekkür ederiz çok faydalı bir video olmuş,
Mehmet bey bir helinin sıfırdan elektrik ve kablo bağlantı düzenini nerde bulabilirim belki forumda vardır ben bulamadım
bilgilendirirseniz iyi olur
iyigünler.
Şu an için paylaşmadık ama pek yakında bölümünde sıfırdan tüm ayar aşamalarını paylaşacağız inşallah ;)

Mehmet Bey konu için teşekkürler, yalnız bir sorum olacaktı. Benim heli sürekli RATE modda, yani Rudder Slider ne yaptıysam hep ortaya geliyor. Sizin videoda belirtmiş olduğunuz kumanda üzerindeki ayarı denediğimde de olmadı. Sanırım kumanda farklılığından olabilir. Head Moda alabilmem için ne önerirsiniz. Heli Hk 450 TT PRO, kumanda TURNINGY 9X

RIDVAN TAŞÇI' Alıntı:
Mehmet Bey konu için teşekkürler, yalnız bir sorum olacaktı. Benim heli sürekli RATE modda, yani Rudder Slider ne yaptıysam hep ortaya geliyor. Sizin videoda belirtmiş olduğunuz kumanda üzerindeki ayarı denediğimde de olmadı. Sanırım kumanda farklılığından olabilir. Head Moda alabilmem için ne önerirsiniz. Heli Hk 450 TT PRO, kumanda TURNINGY 9X
Evet senin kumanda Turnigy 9X olunca ona göre menüsünde ayarlama yapman gerekiyor. Ben bir kere Meseut ustad ile yaptım ama şu an tam net hatırlamıyorum.

Şunu bir dene :

Gyro Sens Ayarları: State: ACT / UPRATE AVC: 50 / DNRATE AVC: 50 / MODEL: GY

Bir de tam izlemesemde şu videolarda gerekli bilgiler olması lazım. Olmadı yeni konu açarak sorarsan Turnigy kullanan arkadaşlarımız mutlaka sana yardımcı olacaklardir.

[SIZE=small]Teşekkürler, videoları izledim rate mod ile head mod değiştirmeyi anladım. Heli şuan head modda fakat heli halen kalkmadan önce saat yönünün tersine doğru dönüyor. Çözemedim bir türlü..[/SIZE]

RIDVAN TAŞÇI' Alıntı:
[SIZE=small]Teşekkürler, videoları izledim rate mod ile head mod değiştirmeyi anladım. Heli şuan head modda fakat heli halen kalkmadan önce saat yönünün tersine doğru dönüyor. Çözemedim bir türlü..[/SIZE]
O zaman GYRO üzerinden ayarlanan "Gyro Correction Direction" yönü ters. Aşağaki konulara bir kez daha detaylı bakmanı tavsiye ederim. Gyro 2 tane yön var ;

1- Rudder Stick sağ ve sol yönleri. Bunlar ters ise Kumandada ilgili Kanalı reverse ediyoruz
2- Gyro Doğrultma yönü. Bu ters ise GYRO üzerinden ayarlıyoruz.

Aşağıdaki konuda "Gyro Yön Kontrol" (Gyro Correction Direction) kısmını özellikle dikkat et. Bu kısım sende yanlış olmalı

Son olarak aşağıdaki konuda KDS 800 GYRO ayarı var ki (özellikle Hızlı Ayar- Setup Aşamaları Video-3 ve 4 izle) bu gyro senin elindeki benzer şekilde GYRO üzerindeki switchler ile ayarlanıyor.

[Foto]: RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?

Mehmet Kucuksari bey bende trex 600N var ve kumandam spektrum dx7. gyro ile ilgili sikintim var. bi turlu ayarliyamadim gitti. hover da kuyruk surekli titriyo ve git gide titresim cogaliyor. ne yapmam gerek :(

titremenin kesildiği yere kadar kumanda gyro menüsünden tek tek gain değeri düşür

homan' Alıntı:
Mehmet Kucuksari bey bende trex 600N var ve kumandam spektrum dx7. gyro ile ilgili sikintim var. bi turlu ayarliyamadim gitti. hover da kuyruk surekli titriyo ve git gide titresim cogaliyor. ne yapmam gerek :(

Sizi bir tanısaydık keşke önce. İsminizi bile bilmiyoruz ki nasıl hitab edelim. :rolleyes:
Hem Mehmet abi tanışma konusu açmayanların mesajlarını pek görmez genelde. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Sizi bir tanısaydık keşke önce. İsminizi bile bilmiyoruz ki nasıl hitab edelim. :rolleyes:
Hem Mehmet abi tanışma konusu açmayanların mesajlarını pek görmez genelde. :laugh:
Durumu çok güzel özetlemişsin Türker'im ;)

Herkeze merhaba.Yeni üye 1adet align 450 plus ve align 550 helim var.su an ikiside süs olarak dolabımda duruyor.Sizlerin Anatımları ile kısa süre içinde ucurmaya başlıyacağımı düşünüyürum.Bu konu çok acık ve net olarak anlatılmış.Tesekürler.