Rc uçak-Görüntü İşleme

• Konbuyu başlatan aytac56
  • Başlangıç tarihi
  • 1,942
A

aytac56

Guest
Merhabalar ustalarım,
Öncelikle ismim Aytaç, Rc uçak konusunda çalışmaya başlamak istiyorum. Hedeflediğim konu 20 km ' e kadar uçuş yapabilecek bir uçaktan gelecek görüntü ile görüntü işleme ile hedef takibi yapabilmek. Bu konuda bana yol gösterebilir misiniz ?
Uçak üzerindeki malzeme seçimi konusundada pek bilgim yok, bir kaç gündür malzeme seçimlerine bakıyorum.Sorularımı maddelemek gerekirse ;
1. 20 km kadar kontrol edebileceğim bir uçağın elektronik bileşenleri neler olur yada nasıl belirleyebilirim ?
2. Görüntü işleme için nasıl bir yol izleyebilirim, hangi gömülü sistem kartını kullanmam doğru olur ?
3. Kamera için ne önerirsiniz ?
4. Linux ortamında kodlamayı yapacağımı varsayarsak, hangi iletişim protokollerini önerirsiniz ?
5. Ayrıca görüntüyü direk uçak üzerinde işleyip son halini pc üzerinde mi görüntüleme yapmak daha hızlı olur veya ham görüntüyü yerde işleyip çıkan sonuçları uçağa göndermek mi daha seri olur ?

Fikirlerinize ihtiyacım var, iyi çalışmalar dilerim

Rc uçak-Görüntü İşleme

20 km olduğu iyi olmuş Aytaç. ;) Menzil kısa olduğu için ekonomik yollu 1 milyon liraya falan çözersin bu işi. :laugh:

Hayırdır nereyi bombalıyoruz, işimiz de epey acele herhalde. :laugh: :lollol: :lollol:

:mad:

Aytaç cevaplarını bulduğunda bende merakla takip ediyor olacağım.

Foruma paldır küldür girmişsin, önce bir tanıt kendini, amacını bilgi seviyeni paylaş. Sonrasında adım adım sorularını sor.

Bu soruların tüm cevaplarını bilen gelsin TÜBİTAK teydeb projesine başvuralım.

Not: Bu cevap, buradaki insanlar bu konuları bilmezler yorum yapamazlar diye değil! Dakka bir gol bir bu sorulara bu şekilde cevap bulamazsın adına yazılmış bir cevaptır!!!

Dragonfly...

Rc uçak-Görüntü İşleme

Aytaç Bey,

20 km falan dediğine göre, iyi niyetli olduğunu farz ediyoruz, IHA (Insansız Hava Aracı) Talimatından da haberin yoktur senin ?

Rc uçak-Görüntü İşleme

Tekrar Merhaba, selam verdim ve ismimi söyledim. kullandığım rc uçak modeli olsa yazardım zaten. Bu şekilde 1 milyona çözersin nereyi bombalıyoruz fln sizin gibilere yakışmıyor :) Talimatlardanda haberim yoktu mehmet bey şimdi sayenizde okudum menzili 500 metreye düşürdüm, yardımcı olabilir misiniz peki ? :)

Rc uçak-Görüntü İşleme

aytac56' Alıntı:
Tekrar Merhaba, selam verdim ve ismimi söyledim. kullandığım rc uçak modeli olsa yazardım zaten. Bu şekilde 1 milyona çözersin nereyi bombalıyoruz fln sizin gibilere yakışmıyor :) Talimatlardanda haberim yoktu mehmet bey şimdi sayenizde okudum menzili 500 metreye düşürdüm, yardımcı olabilir misiniz peki ? :)

Selam işi öyle olmuyor, üye olduğun zaman gelen özel mesajı okusan, orada neyin nasıl olacağı yazıyor, öğrenmek istediklerinin hemen hepsinin bulunduğu konuların indexleri o mesajda bulunuyor. Ama ne hikmetse, zart diye foruma dalınıp, zurt diye soru soruluyor. Bu işin temelinde okuma ve öğrenme sabrı var, sorduğun bir cümle sorunun en az üç paragraf cevabı var, üstelik belli bir temelin yoksa, terminolojiyi bilmiyorsan, cevabı anlaman da mümkün değil...

Bizim gibiler bu tarz balıklama atlayışlara biraz eğlenceli cevap veriyor, çünkü sizin gibilerden yüzlercesiyle uğraşıyoruz :D Bazıları neyin ne olduğunu anlayıp aramıza katılıyor, bazıları da atarlanıp gidiyor, biz de çok üzülüyoruz sonra...

Rc uçak-Görüntü İşleme

Okudum ezbere konuşma bence Emre Kaman Bey ? Canın mı sıkıldı mesaj yazma ihtiyacı duydun , farklı başlıklarda varsa bilgin oraya cevap ver, burası ile ilgil bilgin olsa zaten yazardın, boş boş cevap vermezdin. Terbiyeli olmayı öğren sonra forum dersi ver :saygilar:

Rc uçak-Görüntü İşleme

aytac56' Alıntı:
Okudum ezbere konuşma bence Emre Kaman Bey ? Canın mı sıkıldı mesaj yazma ihtiyacı duydun , farklı başlıklarda varsa bilgin oraya cevap ver, burası ile ilgil bilgin olsa zaten yazardın, boş boş cevap vermezdin. Terbiyeli olmayı öğren sonra forum dersi ver :saygilar:

Güle güle... :yuppi:

Rc uçak-Görüntü İşleme

Bu admin bey hep böyle yaa. Çok asabii. Ezbere atıyo adamı yaa... [emoji38]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rc uçak-Görüntü İşleme

Bişey soracaktım ama önce bir kahve içip düşüneyim, niyese bi efendilik çöktü üstüme :laugh: