RC Uçaklarda Kumanda Yön Kontrolleri ve Uçuşa Olan Etkileri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Videoda problem yok Faruk Bey %p Youtube bazen bunu yapabiliyor. Ara ara yeniden deneyin lutfen ;)
Pardon Faruk Bey, dediğiniz gibi sık sık hata veriyor bu link. Birazdan yeniden yükleyip 1.mesajı düzenleyeceğim. Bilgilendirme için teşekkürler :RCKolik:

slmlar ömer abi öncelikle bu bilgilendirici video için teşekkür ederim sanırım adı elron (kanatçık) abi videoda kanatçıklar birbirlerinin tersi yönde hareket ediyor buda uçağın kendi ekseni etrafında dönmesini sağlıyor sanırım kanatçıklarla yükselme alçalma ayarı yapmak istesek nasıl bir uygulama yapmalıyız yada yükselme alçalma için sadece elevatör yeterli mi ve elevatöre gönderilen sinyali durdurğmuz zaman uçak yatay konuma gelirmi?

Evet, eleronların bir adı da yatış dümenidir. Ancak, yabancı dilden geçmiş bir isim ve öyle yerleşmiş. Normal kanat ve kuyruk yapısında olan bir uçakta eleronlarla yükseliş/alçalış vermeye gerek yoktur. İkisi aynı yönde hareket ettiği zaman, flap etkisi yapar. Eleronlarda çift servo kullanılıp da ayrı kanallara bağlanırsa, aynı anda flap görevi de yaptırılabilir, buna da flaperon denir. Ancak küçük ölçekli modellerde bu hiç gerekli değildir. Eleronların aynı zamanda yükseliş/alçalış için kullanıldığı modeller ise, uçan kanat olarak bilinen, kuyruğu olmayan modellerdir. Bunun için radyonun bu özelliği desteklemesi gerekir.

Öte yandan, servolar alıcıdan, dolayısı ile radyodan herhangi bir sinyal almazlarsa, kararsız durumda kalırlar ve uçak düşer. Bunun yolu, radyonun "fail safe" özelliğini kullanmaktır. Yani herhangi bir sinyal kaybı durumunda, servoların alacağı konumu önceden belirlemek. Ancak, bu da uçağı kurtarmaya yetmez!

Bu arada, yazını yazarken en sona koyduğun soru işaretinden başka bir noktalama işareti yok, hatta cümlenin başında büyük harf bile yok! Yazı yolu ile iletişimin temeli, yazım kurallarıdır. Lütfen konuşur gibi yazmayalım ve Türkçeyi doğru kullanmaya çalışalım!

Öncelikle imla hatalarım için özür dilerim abi:) . Yani sizin öneriniz bu boyutlardaki uçaklar için flaplara fazla gerek yok yönünde. Abi peki kumandanın tek kanalından yada tek tuşundan aynı anda 2 servoya komut gönderbilir miyiz?

Gerçekten yeni başlayanlar için çok işe yarayacak bir konu emeği geçenlere teşekkürler

Murat Yılmaz' Alıntı:
Gerçekten yeni başlayanlar için çok işe yarayacak bir konu emeği geçenlere teşekkürler
Faydali olabiliyorsak ne mutlu bize :RCKolik:

Güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık :RCKolik:

Benim zamanimda, lise'de; airfoil teorisi basinc konusunda, kontrol yuzeyleri ise geometri vektorler bolumunde uzun uzun anlatilmisti. Hatta su kadar derece one yatan helikopterin irtifasinin sabit kalmasi icin sabit pitchde devir ne kadar artmali vs diye teorik problemleri bile cozerdik. Abimiz vaktini harcamis oturup guzel bir video hazirlamis ancak bu konunun bu kadar yabanciymis gibi algilanmasi hem uzucu hem de dusundurucu.

Şahsen benim çok işime yaradı. Mert bey siz hangi liseyi ve bölümü okudunuz bilemiyorum fakat çok şanslıymışsınız. Ben Kartal EML. teknik lise elektronik bölümü okudum ve şahsen başıma gelen bir olayı anlatmak isterim. Bir gün fizik dersindeyken hocaya sabit hızla hareket eden bir otobüs içindeyken zeminde duran bir rc helikopteri sadece yukarı yönde kaldırırsak helikopter bulunduğu yerde sabit sadece yukarımı kalkar, yoksa geriye doğrumu gelir, arka cama mı çarpar diye sorduğumda cevap bile alamamıştım. Sonra okul çıkışı otobüste eve dönerken defterden sayfa yırttım ve oturduğum koltukta buruşturarak yukarı doğru attım ve yine elime düştüğünü görerek öğrendim :)

Sonra öğrendim ki hareken eden bir cisim almış olduğu ivmeyi içindeki cisimlere de yüklediğini öğrendim :)

Murat Yılmaz' Alıntı:
Sonra öğrendim ki hareken eden bir cisim almış olduğu ivmeyi içindeki cisimlere de yüklediğini öğrendim :)
Öyle olmasaydı araç ilerlerken koltukta veya herhangi bir yerde duran sinek havalandığında arka cama yapışırdı :)

Ben de bu liseyi merak ettim doğrusu Mert Bey.

Mert Barett' Alıntı:
...Abimiz vaktini harcamis oturup guzel bir video hazirlamis ancak bu konunun bu kadar yabanciymis gibi algilanmasi hem uzucu hem de dusundurucu.

Aynen katılıyorum Mert bey bana göre de üzücü ama inanın çok basit diye gördüğümüz birçok bilgiye bile sahaya çıktığınız zaman ne kadar ihtiyaç olduğunu anlayabiliyorsunuz. ??? Bu forumdaki video ve bilgilerin birçoğu ihtiyaç görülerek, tüm üyelerimizin katkısıyla hiçbir beklenti olmadan emek ve zaman harcanarak hazırlanmaktadır. Okumayı, araştırmayı seven insanlar bazı şeylere kolay erişebilsinler diye. :RCKolik:

Ayrıca bir hobiye yeni başlarken en basit görünen şeylerin bile ilk etapta bize biraz yabancı gelmesi çokta anormal değil bence. Düşününki hayatında hiç bir uçakla ilgilenmemiş birine rudder, aileron, elevator vs. terimlerini telaffuz ettiğinizde uzak gelecektir doğal olarak. :)

Anti parantez biz millet olarak çoğu şeyi olduğu gibi uçmayı da dogmatik olarak bildiğimizi düşündüğümüzden genelde pek araştırma ihtiyacı da hissetmiyoruz, o ayrı tabi. :laugh: :lol:

Okuduğunuz lise eğer havacılıkla ilgili değilse bence gerçekten çok şanslıymışsınız. Ben kendimde, yakın çevremde veya tanıdığım bildiğim herhangi bir insanda böyle bir eğitim programı sununa bir liseye şahit olmadım. :eek: Malesef diye eklemek zorundayım elbette. :rolleyes:

merhaba ben vedat benim model için kumandadan sag yaptıgımda sag aileron aşagı sol aileron yukarı kalkıyor sol yaptıgımdada tam tersi sag aileron yukarı sol aileron aşagı bu bir sıkıntı yaratırmı nasıl düzeltebilirim şimdiden teşekür ederim saygılarımla..

Vedat bey, eleron konfigürasyonu nasıl? Tek servo mu kullanıyorsunuz?

vedat' Alıntı:
merhaba ben vedat benim model için kumandadan sag yaptıgımda sag aileron aşagı sol aileron yukarı kalkıyor sol yaptıgımdada tam tersi sag aileron yukarı sol aileron aşagı bu bir sıkıntı yaratırmı nasıl düzeltebilirim şimdiden teşekür ederim saygılarımla..
Aileron kanalını reverse edin. Sakın ola bu halde uçmaya kalkmayın.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi