RCV90SP 4 zamanlı Scale Uçak Motoru

İlgi Alanı
Uçak
İnşaatı devam devam eden Airacobra Scale modelinin motoru da extra bir enteransdır

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu aşağıdaki mesaj taşınarak yönetim tarafından açılmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...motoru da ekstra bir enteresan o modelin...

Motora piston koymayı unutmuşlar, hemen geri gönder o motoru Evren hocam. :eek: :eek: :eek:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Biri bana bu motoru anlatsın yoksa gece uyuyamam! Fotonun açısından mıdır nedir, aklım almıyor...

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Biri bana bu motoru anlatsın yoksa gece uyuyamam! Fotonun açısından mıdır nedir, aklım almıyor...

Motor son derece basit. Acayip basit. Piston ileri geri hareket ederkene gömlek dönüyo. Dönerkene bişileri dönderiyo. Sonuçta pervaneye 1/2 redüksiyonlu hareket ulaşıyo. Sistem dört zamanlı çalışıyo. Hala anlamadıysan ben sana daha ne diyim... :D :p :D
En güzel yanı helikopter starteri ile çalıştırılması. Spinner hasar görmüyoo! :p

abi niye anlattın ne güzel eğleniyorduk ;D ;D

Neyse madem anlattın ben de animasyonunu vereyim de rahatlasınlar :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor gerçekten enteresanmış :D Ama sesi 4 zamanlı olunca gayet hoş %p

Üreticisinin linkini de paylaşalım :)

:eek: çok enteresan. Wankel motoru biliyordum da bunu ilk kez görüyor ve duyuyorum. Bilgilendirme videoları için teşekkür ederim. Sümer abinin anlattığından bişi anlamadıydım çünkü...
Bu sayede Ahmet abimizi de görmüş olduk. O da az hasarlı bir Aerocobra satıyordu. Bir ara niyetlenmiştim hatta.
Piston gidip geliyorken gömlek nasıl dönüyor? Bu motor kaç paradır? Gücü nedir? Bulunabilir mi yakın yerlerde?
Aşık oldum ben bu motora!

Piston üzerinde dönmesini sağlayan kanallar var Deniz abi.

Şu animasyondan anlamak daha kolay, benzinli olanı bu...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Yalçın Aydın

Mehmet Bey valla helal olsun hiçbir fırsatı kaçırmıyorsunuz [emoji1319][emoji1319][emoji1319] admin dediğiniz sizin gibi olmalı [emoji4]

[emoji50] çok enteresan. Wankel motoru biliyordum da bunu ilk kez görüyor ve duyuyorum. Bilgilendirme videoları için teşekkür ederim. Sümer abinin anlattığından bişi anlamadıydım çünkü...
Bu sayede Ahmet abimizi de görmüş olduk. O da az hasarlı bir Aerocobra satıyordu. Bir ara niyetlenmiştim hatta.
Piston gidip geliyorken gömlek nasıl dönüyor? Bu motor kaç paradır? Gücü nedir? Bulunabilir mi yakın yerlerde?
Aşık oldum ben bu motora!

Abi piston krankı çeviriyor, krank ile gömlek birbirlerine bir ayna mahruti dişli sistemiyle 2:1 redüksiyon ile bağlı, yani krankın her iki turunda gömlek bir tur dönüyor. Gömlek üzerinde bir açıklık var ve döndükçe bu açıklık önce emme manifoldu, sonra buji, en son da egzost manifoldu hizasına geliyor, böylece motorun emme, ateşleme ve egzost zamanlarını otomatik olarak ayarlamis oluyor (subab ve egzantirik mekanizmasina ihtiyac duymuyor). Zamanlama için krank dişlisi ile gömlek dişlisinin doğru bir şekilde oturtulması yeterli oluyor.

Motorun arka kismi ön kısmına göre 4 farklı açıda monte edilebiliyor. Böylece modelin ihtiyaç duyduğu şekilde egzost ve karbüratörlerin bakacağı yön ayarlanabiliyor.

Krank arkada ve düşey düzlemde olduğu için motorun (ve pervanenin) arkasında durarak bir helikopter starteri gibi bir ayan başlı şaftla çalıştırılabiliyor (ekstra güvenlik).

Motor 2:1 redüksiyonlu olduğu için daha büyük pervaneyi yarı devirde çeviriyor = daha verimli pervane.

Misal, benim kullandığım bu 90lık 4 zamanlı motor 18x12" pervaneyi max 5500 devirle çeviriyor. (Normal bir 4 zamanli 13-15 x 8-10" aralığında pervaneleri 9000-10000 bandında çevirir.

Ve tabiki en büyük özelliği şekli nedeniyle dar burunlu modellerde bile tamamen kaputun içinde kalacak şekilde monte edilebiliyor.

Tabi sorunları yok değil, soğutma için iyi bir hava yönlendirme sistemi tasarlamak ve uygulamak şart.

Hala satılıyor bildiğim kadarıyla, http://www.westonuk.co.uk/westonuk2_036.htm
distribütörlüğünü yapıyor olmalı. Fiyatları benzer boyuttaki OS e denk idi. Ama zaten herhangi bir modelde kullanılacak bir motor değil, ya meraktan kolleksiyon için alınır ya da görünüşü önemli olan ve gerçegi de dar burunlu bir uçağın skeyl modeli için alınır.

Tabi bunlarin bir de CD serileri var ki onlar da konvansiyonel motorlar gibi, sadece döner gömlek sayesinde silindir kafasinda subaba ihtiyaç duymadıkları için silindir boyları daha kısa olabiliyor, bu da yine kaputa sığdırmakta avantaj sağlıyor. Ama ben SP dışındaki serilerini almazdım, CD yerinde gider Laser motor alırım [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Türker Akgün' Alıntı:
Piston üzerinde dönmesini sağlayan kanallar var Deniz abi.

Temel mantik benzer ama rcv de pistonda kanal yok, arkada disli var. Pistonda kanal olmasi hele hele benzinli bir motorda pek mantikli gelmiyor bana acikcasi...

Sent from my iPhone using Tapatalk

İlgi alaka muhteşem! Çok teşekkür ederim. :saygilar:

Bu motor bir yerlerde (ikinci el filan) gözünüze ilişirse haber veriniz lütfen. Koleksiyoncu değilim ama buna sahip olmak isterim.
:evil:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Mehmet Bey valla helal olsun hiçbir fırsatı kaçırmıyorsunuz [emoji1319][emoji1319][emoji1319] admin dediğiniz sizin gibi olmalı :)
Rica ederim, ben sadece küçük 1-2 rötuş yapıyorum o kadar. Bir de güzel ve özel konuların mesajlar arasında kaybolup gitmesine bir türlü gönlüm razı olmuyor :D

...Bu motor bir yerlerde (ikinci el filan) gözünüze ilişirse haber veriniz lütfen....

İlahi Deniz abi. :lollol: :lollol: Bu motordan alacak kaç tane deli vardır da ikinci eli olacak. :lol: :lol: :lol:

Ba ba ba ba... Porovokazyon var....