Real Flight Simulasyon Yazılımı : Özellikler, Kurulum, Kumanda Ayarlari

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Taner bey kumandanız üzerindeki 4 adet buton tamda o işe yaramakta ters çalışıyorsa hangi kanalın ters çalıştını bulup Reverse edebilirsiniz eğer Real flight ayarlarında sorun yaşıyorsanız şuradal, konulardan size uygun olan birşeyler vardır. kolay gelsin

teşekkürler linkteki ayarlara göre yaptım ve kullanmaya başladım.

Abiler hepinize saygılar selamlar bu real flight sımulatorun CD si varmı acaba kimselerde en azından kargoyla CD gönderebilicek Arkadaşlar var ise yardımcı olabilirmi acaba .... :(

fatıh kılınc' Alıntı:
Abiler hepinize saygılar selamlar bu real flight sımulatorun CD si varmı acaba kimselerde en azından kargoyla CD gönderebilicek Arkadaşlar var ise yardımcı olabilirmi acaba .... :(
USB Sim kumandası ile kullanacaksan RF 4.5 versiyonunu kullanman lazım. Eğer internet ile ilgili sıkıntın yoksa, sen de indirebilirsin ;)

mehmet bey öncelikle formunuza yeni üye olarak birçok faydalı bilgi edindim forum ve emeğiniz için çok teşekkür ederim...

kadir şahin' Alıntı:
mehmet bey öncelikle formunuza yeni üye olarak birçok faydalı bilgi edindim forum ve emeğiniz için çok teşekkür ederim...
RCKolik ailesi olarak faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize :saygilar:

Sent from my iPhone using Tapatalk

merhaba sorunuma bir türlü yanıt bulamadım. hemen hemen 6 yıldır uğraşıyorum bu hobi ile. 3d heli ye de el atmak istiyorum bunun için eski simülatör kumandamı( thk 6 kanal arttech kumanda) çıkarıp real flight 4.5 i kurdum. patlar motorlu helilerde bir türlü gaz açamıyorum pervaneleri döndüremiyorum, bütün ayarlar var hepsini hallettim fakat bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ayhan Alp AYDENİZ' Alıntı:
merhaba sorunuma bir türlü yanıt bulamadım. hemen hemen 6 yıldır uğraşıyorum bu hobi ile. 3d heli ye de el atmak istiyorum bunun için eski simülatör kumandamı( thk 6 kanal arttech kumanda) çıkarıp real flight 4.5 i kurdum. patlar motorlu helilerde bir türlü gaz açamıyorum pervaneleri döndüremiyorum, bütün ayarlar var hepsini hallettim fakat bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
İlk mesajınız olmasına rağmen bir türlü yanıt bulamadım demenizi anlayamadım.

forum kuralları hakkında Cahit hocam cevap vermiş ama sorununuz hakkında vereceğim linkteki Rf7,5 ayarıyla hemen hemen aynı durum söz konusu olabilir fikir verir umarım.

.... Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu şekilde yardım zor Alp....

Merhaba yanit bulamadim da demek istedigim internetten arastirmalarim sonucu bulamamistim. Tesekkurler.

Selamlar Herkese,

RF 7 veya 7.5 de ( sadece bu iki versiyonu kullandığım için bunları söyledim ) kumanda üzerinde bulunan ve klavyeden Y, U, I, O tuşları ile kontrol edilebilen "sanal kanal" diye kullanım kılavuzunda bahsedilen tuşlar ne işe yarıyor?

Şimdilik sadece "O" nun "idle up" ı kumanda ettiğini yani ters uçuş modunu aktif ettiğini çözebildim, tabi bu tespitim doğru ise ?

Bu tuşların ne olduğu, neyi kumanda ettiği ve ne işe işe yaradıkları konusunda yardımcı olur musunuz lütfen.

Bir de modelcilik ile ilgili İngilizce ve/veya Türkçe terimlerle ilgili bir kaynak mevcut mudur? Örneğin yukarıdaki sorum ile ilgili kullanım kılavuzunda knob diye bir ifade var bu vb terimleri forumda okuyup öğrendikçe bir yere not etmeye başladım. Eğer bu tür bir kaynak var ise benim gibi bu hobiye başlayanlara çok faydalı olacaktır. Yoksa ben aldığım notlardan bir sözlük oluşturup zaman içinde paylaşabilirim ;)

Teşekkürler...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Heli ve Ucak teknik Bölümlerinde 2 adet sözlüğümüz mevcut Cem bey. Ilgili bölümlere bir bakın isterseniz :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Heli ve Ucak teknik Bölümlerinde 2 adet sözlüğümüz mevcut Cem bey. Ilgili bölümlere bir bakın isterseniz :)

Yav Arkadaş ne sorsak "işte şu linkte cevap var", şu nasıl olur desek "bu sayfada çözümü var" Vallahi insanın aklında bu hobi olmasa da sizler sayesinde bu işe girer :) :thumbup:

Bana da sadece tebrik ve teşekkür etmek düşer :saygilar:

Her iki sözlüğe de baktım, çalışacak yeni ders buldum kendime yani :)

Bu arada RF deki ek kanallarla ilgili de bilgi rica etsem ?

Teşekkürler... :RCKolik: :RCKolik: :RCKolik:

Şimdi cem bey anladığım kadarıyla orada o harfler 5-6-7-8 kanallara hükmeder diyor ve Rf de bu kanallara isteğiniz olayı atayabilirsiniz anlamına geliyor ben istersem 8. kanalı İdle Up yaparım şstersem hold yaparım veya iniş takımını açmasını sağlayabilirim bunun nasıl yapılacağı hakkında fikir vermesi açısından şu konudaki video yu izleyin hala anlamazsanız yardımcı olayım.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Şimdi cem bey anladığım kadarıyla orada o harfler 5-6-7-8 kanallara hükmeder diyor ve Rf de bu kanallara isteğiniz olayı atayabilirsiniz anlamına geliyor ben istersem 8. kanalı İdle Up yaparım şstersem hold yaparım veya iniş takımını açmasını sağlayabilirim bunun nasıl yapılacağı hakkında fikir vermesi açısından şu konudaki video yu izleyin hala anlamazsanız yardımcı olayım.

Mustafa Merhaba,

Öncelikle video için teşekkürler :thumbup:ancak benim sim kumandamda ( Esky et4 ) 5-6-7-8 nolu sanal kumandaları atayabileceğim tuşlar yok, RF kullanım kılavuzunda okuduğum kadarıyla bu tip bir kumanda var ise ve kumandaya ek kanallar atayamadığımız durumlarda program bunları klavye kısa yollarıyla çözmekte.

Aslında ben soruyu doğru soramadım galiba. Sorum şu : kumandadan veya klavye kısa yollarından kullanılsın 5-6-7-8 no lu kanallar tam olarak ne işe yaramakta.

Örneğin 8.kanal ( O tuşu ) hali hazırda aktif olarak açılıyor başlangıçta ve bu tuş aktifken ( galiba idle up diye söyleniyor )heliyi kullanırsam heli daha yüksek devirli başlıyor ve ters uçuş yapılabiliyor. Tabi bunun yapılabilmesi için RF de mevcut kumandamızın "Edit" bölümüne girip hemen alttaki 2 fotoda görünen şekilde ayar yapmam gerekti.

Bu arada 2. fotodaki durumdayken 5.kanal ( Y tuşu) yukarıya doğru duruken heli daha agresif gibi geldi ancak tam emin değilim. Dikkat edersen 2. fotodaki durumda yan tarafta 5.kanal için "Dual Rates" diye bir şey çıkmakta.

veya

Eğer yukarıdakilerden biri değil de aşağıdaki fotoda görüldüğü üzere hiç birisini seçmezsem 8.kanal ( O tuşu ) etkisiz kalıyor, yani ters uçuş mümkün olmuyor.
Yine aşağıdaki foto daki durum seçiliyken 6.kanal ( U tuşu ) dairesel düğme sola doğru çevriliyse tam gaz da versem heli havalanmıyor, ne zaman ki U tuşunu sağa gösterecek şekilde tekrar 6.kanala basınca heli birden havaya fırlıyor ( bu arada heli tam gazda )

Umarım çok karışık olmamıştır. Gerçi kumanda ayarlarını 1. ve 2. fotodaki gibi yaparsam sıkıntı kalmıyor ancak yine de öğrenmek istediğim için bu kadar detay yazdım.
Bu arada Mehmet Bey'in bahsettiği forumdaki sözlük bölümlerine baktım ancak ben bulamadım sanırım, modelcilik dilinde "KNOB" diye bahsedilen bölüm nedir acaba ? Çünkü RF kılavuzda yukarıda bahsettiğim 6.kanal için bu ifade yazmakta ?

Tekrar teşekkürler...