Red-Green Yamaç Planörü

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Termal uçuş, yamaç uçuşları derken bende kendime planör yaptım :halay:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Planörü 5mm kaprondan yaptım. Kanat lastik tutacakları rudder sabitleme plastiği ve elektroniği wingdragondan aldım.
1,5m kanat açıklığı, 75cm gövde uzunluğu var.
Plan yok aşağıdaki fotoğraflardan kendim çizim yaptım.

Orjinal Kaynak:

Son düzenleme:
Red-Green Yamaç Planörü

Kapron deyip geçmeyin her tarafı eşit, kanatlar düzgün olsun diye baya uğraştırdı :p Sanayiden 4 tane 5mm kapron aldım, 2 tane renkli koli bantı aldım, 6 tane 0,6mm/1cm/1m çıta kestirdim, sıcak silikon çubuğu aldım. Geriye kalan parçalar elimde vardı. :)

Son fotoğrafta kanatları bantlamadım ve ışıktan biraz eğri gözükmüş normalde eğrilik yok bantlayınca dümdüz oluyor.

Son düzenleme:
Red-Green Yamaç Planörü

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Red-Green Yamaç Planörü

Malzemeler;
6x6x1500mm çıta(Ana kanat için)
5mm kapron(2 adet)
Yapıştırma için sıcak silikon
Renkli bant

Elektronikler;
Motor:
Esc:
Pervane:
Pervane adaptörü:
Servo:(Ben elimdekileri kullandım)
Pil: 1300 mAh 3s 20c

Red-Green Yamaç Planörü

Kadir Yamac Planor olayına baya baya girdin. Bildigim bir konu degil ama maiden uçuşunu ve sonucunu merakla bekleyenlerdenim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Red-Green Yamaç Planörü

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kadir Yamac Planor olayına baya baya girdin. Bildigim bir konu degil ama maiden uçuşunu ve sonucunu merakla bekleyenlerdenim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Aynen Mehmet abi birden bu olayın içine girdim. Maiden uçuşunu nasıl olacak bende merak ediyorum nerde ne zaman yaparım daha dusunmedim. Havalar ısınsın o zaman düşünürüz :)

Red-Green Yamaç Planörü

Berke Karlı' Alıntı:
Hadi Kadir, senden maiden bekliyoruz :thumbup:
Havalar ısınsın birde uçuş alanı bulmam lazım o zaman maiden yaparım :halay:

Red-Green Yamaç Planörü

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Kadir azmin elinden kurtulan olmamış daha maiden i de yaparsın sen %p
Teşekkürler Celalettin abi :) Maidenden önce bahçede elden atıp nasıl süzülüyor bakayım diye düşünüyorum sonra maiden için beklicem :yuppi:

Red-Green Yamaç Planörü

Kadir eline sağlık planör güzel olmuş maideni merakla beklemekteyiz, fazla merakta bırakma bizi. :laugh:

Red-Green Yamaç Planörü

veysel güler' Alıntı:
Kadir eline sağlık planör güzel olmuş maideni merakla beklemekteyiz, fazla merakta bırakma bizi. :laugh:
Maiden bekleyenler arttı :) , en uygun zamanda sizlerle :RCKolik:

Red-Green Yamaç Planörü

tertemiz bi iş olmuş eline sağlık. burun biraz kısamı dedim ama son fotoda bir ek koymuşsun. bende bitane yapıp motor taktım, artık yeter bukadar uçtuğum diyip indirdikten sonra pilin daha yarıya inmediğini görünce ayrı bi sevgim oluştu planörlere. kanat uçlarına dihidral eklenti daha dengeleştirir belki uçağı..? maideni bekliyorum bende! ve motorsuz olarak uçurma hakkındaki deneyimlerinide anlatırsan ilgiyle okurum : )

Red-Green Yamaç Planörü

hakan bakır' Alıntı:
tertemiz bi iş olmuş eline sağlık. burun biraz kısamı dedim ama son fotoda bir ek koymuşsun. bende bitane yapıp motor taktım, artık yeter bukadar uçtuğum diyip indirdikten sonra pilin daha yarıya inmediğini görünce ayrı bi sevgim oluştu planörlere. kanat uçlarına dihidral eklenti daha dengeleştirir belki uçağı..? maideni bekliyorum bende! ve motorsuz olarak uçurma hakkındaki deneyimlerinide anlatırsan ilgiyle okurum : )
Teşekkürler :) Bende yapıp motor taktim demissiniz aynısını mi yaptınız başka Depron planör için mi dediniz ? Birde kanat uçlarına dihedralden neyi kastettiniz ?(googleden baktım da ben sadece v dihedrali biliyordum kanat ucu dihedralide biliyordum ama isminin kanat ucu dihedral olduğunu şimdi öğrendim kendi sorumu da cevapladım :) )
Burun ucunda cırt cırt bantla tutturdugum uç kısım var onu 3mm kaprondan yaptım ve içinde yine cırtla sabitledigim pil var. Fotoğraflarda olmayan sonradan actigim gövdede delikler var. Ana kanat servo kabloları için , esc pil bağlantısını yapmak için ve alıcıya bakmak için açılıp kapanan kapaklar yaptım. Önceden hiç motorsuz planorle uçmadım deneyimlerimi sizlerle paylaşırım :)

Red-Green Yamaç Planörü

Kadir Kurt' Alıntı:
Teşekkürler :) Bende yapıp motor taktim demissiniz aynısını mi yaptınız başka Depron planör için mi dediniz ? Birde kanat uçlarına dihedralden neyi kastettiniz ?(googleden baktım da ben sadece v dihedrali biliyordum kanat ucu dihedralide biliyordum ama isminin kanat ucu dihedral olduğunu şimdi öğrendim kendi sorumu da cevapladım :) )
Burun ucunda cırt cırt bantla tutturdugum uç kısım var onu 3mm kaprondan yaptım ve içinde yine cırtla sabitledigim pil var. Fotoğraflarda olmayan sonradan actigim gövdede delikler var. Ana kanat servo kabloları için , esc pil bağlantısını yapmak için ve alıcıya bakmak için açılıp kapanan kapaklar yaptım. Önceden hiç motorsuz planorle uçmadım deneyimlerimi sizlerle paylaşırım :)

Yok, kastım planör tipi uçaktı yani. ben flitetestin simple soarer olanını yaptım. kanat ucu dihidralinde uydurulmuş olma ihtimali çok yüksek, af : )) kastım şu resimdeki gibiydi

merkezden dihidral verilip birde uç taraflardan tekrar verilmiş. polihidral oluyo sanırım oda, yine uydurmuyosam : ) rüzgarın bol olduğu havalarda gazı kesip rüzgarla biraz dolanmalar yapıyorum ama mantığını tam oturtamadım, tabi uçakta yüklü olduğundan zor oluyo. rüzgarın içine doğrumu yoksa yatay olarakmı uçmak lazım nedir, inşallah cevapları bulabilir, kırımsız mutlu şekilde açıklarsınız : )