"ROOKIE" (2m sınıfı yarışma planörü), yapım aşamaları

Başganım, bir geldin pir geldin :)

Eline sağlık. Malumun bende şu an iki tane Rokie modeli yapılmayı bekliyor, bu modelleri yaparken burada dökümante etmeyi planlıyordum ama sayende artık gerek kalmadı, senin anlatımının üzerine ekleyecek bir şeyim yok. Dahası senin anlatımın bana klavuz gibi olacak orası kesin, ama bir türlü elim gitmiyor işte, malumun bu işin en büyük zevki hep beraber yapılan antreman ve yarışma uçuşları, burada bir başıma uçsam keyif vermeyecek, hadi becerileri kaybetmemek adına antreman yapayım bari diyorum ama yarışmaya gidemedikten sonra o da cazip gelmiyor pek... Planör yarışmalarının keyfini inan çok özledim :)

Doktor ben de özledim yarışmaları ama eskileri, yenilerin tadı kalmadı :)
Kıprıslılar ısrar ediyor yine ama hayır diyorum, gitcem şimdi yanlız yanlız eski goygoyun yanına bile yaklaşamıycam biliyorum.

Bu arada nisan da orhanlıya girebildiğim zaman Derin'in eline kumanda veresim var. Uzun saçlı sonuçta biliyorum ama :) sağ sol hakimiyetini oturttuğunu hissedersem onu yarıştırmak istiyorum bu sezon.

Elinize sağlık İlker bey, vallahi çok güzel olmuş model. :bravo: Sanki insan kendisi de kolayca yapabilecekmiş gibi hissediyor. :laugh:

Hayatta eğer birşey kolayca yapılabilir gözüküyorsa bence iki seçenek vardır :

1) Yapan kişi çok ustadır ve izlediğin şey senin muhtemelen hiçbir zaman ulaşamayacağın seviyede ustalık gerektiren bir beceriyi göstermektedir
(Buna en iyi örnek aşcıları verebilirim. Adamlar böyle muhabbet ederken hiçbirşey yapmıyormuş gibi gözüküyor ama bir bakıyorsun şahane bir yemek olmuş. Ne var bunda deyip tezgaha geçiyorsun iki tane yumurtayı kabuklarını düşürmeden kırmayı bile beceremiyorsun. :lollol: )

2) Çok para vermemiz gerekecektir. :lol:
(Buna da hobimizle alakalı olması açısından DJI'ları örnek olarak verebilirim. Parayı verince çok kolay..........)

Elinize sağlık İlker bey, vallahi çok güzel olmuş model. :bravo: Sanki insan kendisi de kolayca yapabilecekmiş gibi hissediyor. :laugh:
Teşekkür ederim Türker Bey, Bu model ile çok keyifle defalarca defalrca uçtum, bi dolu yarışmaya katıldım, çoğunda da kürsü gördüm.

Genel olarak son 4, 5 yıldır ahşap inşaat ile ilgili bir tedirginlik ve çekingenlik görüyorum forumlarda sosyal medyada. Belki malzeme tedariğinde ki güçlüklerden, belki diğer yöntemlerden ARF lerden daha pahalı olmasından, belki evde ki hanım dırdırından, belki uygun alet edevat tezgah bulunamamasından bir çok başka sebebi olabilir. Ya da sadece modası geçmiş olabilir.

Ama çok çok haklısınız. Herkes düzgün planlanmış bir ahşap kiti inşa edebilir. Tabi ki hatalar olur, ama ahşap öyle kutsal bir malzemedir ki asla ve asla geri dönülemez bir nokta yoktur. Herzaman bir çare bulunur. Mesele hanımdan korkmadan zımparayı ele alacak cesareti bulmakta. :)

Bu arada nisan da orhanlıya girebildiğim zaman Derin'in eline kumanda veresim var. Uzun saçlı sonuçta biliyorum ama :) sağ sol hakimiyetini oturttuğunu hissedersem onu yarıştırmak istiyorum bu sezon.

Saçına bakma ver eline hiç belli olmaz, genç nesilin yetişmesi lazım bu konuda... Ben de benimkinin parmaklarını kumanda çubuklarını tutmaya alıştırmaya başladım. Sırf bunun için bir tane kamyonet topladık (tamam tamam, kendim için aldım onu da kabul ediyorum :evil::evil::evil:)

bi dolu yarışmaya katıldım, çoğunda da kürsü gördüm.

Eh ben 3 yıldır burdayım görürsün tabiki kürsü :D

Mesele hanımdan korkmadan zımparayı ele alacak cesareti bulmakta.

Mesele bu değil, mesele hanımı üzmeden zımpara yapmanın yolunu bulmakta, o zaman korkmaya da gerek kalmıyor :thumbup:

İlker'ciğim ellerine sağlık.
Ben de kısa süre önce profesyonelce inşa edilmiş bir Rookie sahibi oldum. Soner kardeşim sağolsun.
Bu konuyu okurken "bunu ben de yaparım yaa" değil de "yok abi ben bunu beceremem" diye düşündüm daha çok.
Bilmeyenler için biraz anlatayım. Evren benim iki modelcilik mentorumdan biridir. Onun sayesinde planörcülerle tanıştım. Hatta 2m yarışmalarına katılmışlığım da vardır. Gerçekten çok düzgün insanlarla tanıştım bu sayede. Bildiklerini paylaşmaktan kaçmak şöyle dursun 7/24 paylaşmaya hazır tipler bunlar. İşte bir örneği İlker. Helikopterci de olsanız 2m planör konusuna biraz eğilmenizi öneririm. Ben yarışma sevmeyen birisi olarak 2m yarışmalarından aldığım keyfi kelimelerle anlatamam. Hazır bu herifler buradayken onlardan yararlanıp RCKolik 2m takımları çıkarsak müthiş olur.

Helikopterci de olsanız 2m planör konusuna biraz eğilmenizi öneririm. Ben yarışma sevmeyen birisi olarak 2m yarışmalarından aldığım keyfi kelimelerle anlatamam. Hazır bu herifler buradayken onlardan yararlanıp RCKolik 2m takımları çıkarsak müthiş olur.
Helici olup da uçak konularını bu kadar yakın takip eden başka bir Helici grubu yoktur herhalde @Sumer Yamaner abi :D

Konu olarak takip etmesi gerçekten çok zevkli. Kimbilir belki gerçek uçan bir modeli de canlı canlı izleme imkanımız olursa, takım bile kurabiliriz abi :thumbup:

İlker bey, güzel bir anlatım da burada olmuş. Ellerinize, emeklerinize sağlık. Ben de bu 2m planörlerinden (Mart Güneşi) 2000'lerin başlarında yapmıştım. Hatta İzmit'te de yarışmalar düzenlenmiş ve katılmıştım. Ama iddialı olmadığım için orada kaldı.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İlker bey, güzel bir anlatım da burada olmuş. Ellerinize, emeklerinize sağlık. Ben de bu 2m planörlerinden (Mart Güneşi) 2000'lerin başlarında yapmıştım. Hatta İzmit'te de yarışmalar düzenlenmiş ve katılmıştım. Ama iddialı olmadığım için orada kaldı.

Teşekkürler Ömer Bey, keşke bırakmasaydınız yarışmaları, idda çok önemli değil esasında, Mart güneşinin ardından çok çok ilerlemeler oldu, bizim yarattığımız konsept Almanya'ya hatta Amerika'ya ulaştı. Geçen sene Almanya'da 50 ye yakın yarışma düzenlendi. Derece allmak için yarışmak kişinin kendi tercihi, ama bunun yanında her yarışma eğlenceli bir buluşma ve kendini geliştirme fırsatı demek aslında. Bu sene ki yarışmalardan en az birine katılıp tekrar denemenizi diliyorum.
Sevgiler.

Bu sene ki yarışmalardan en az birine katılıp tekrar denemenizi diliyorum
Eğer haberimiz olursa, bu sene yapilacak yarismalardan Marmara bolgesine yakin olan bir tanesine RCKOLIK olarak bir çıkartma yapabiliriz. Böylece seyirci olarak bu heyecana ortak olabiliriz diye düşünüyorum :RCKolik:

Eğer haberimiz olursa, bu sene yapilacak yarismalardan Marmara bolgesine yakin olan bir tanesine RCKOLIK olarak bir çıkartma yapabiliriz. Böylece seyirci olarak bu heyecana ortak olabiliriz diye düşünüyorum :RCKolik:

Genelde Bursa, Yalova, Bandırma, Eskişehir gibi sizlerin kolaylıkla ulaşabileceği yerlerde oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Genelde Bursa, Yalova, Bandırma, Eskişehir gibi sizlerin kolaylıkla ulaşabileceği yerlerde oluyor.
O zaman senin ekip liderliğinde bir tanesine katılalım abi. :RCKolik:

Ama baştan söyleyeyim sen gelmezsen ben de gitmem :D Netice orada olan olayları anlayabilmek için bir tercümana ihtiyacımız var @Sumer Yamaner abi :lollol::lol: