RTF Drone Mu Yoksa DIY Drone mu ?

mek38

Yeni Uye
Merhaba yakın zamanda doğum günüm yaklaşıyor kendime güzel bir hediye almak istiyorum fakat kendi ellerimle yapmak veya Hazır almak konusunda kararsız kaldım . Elimin yatkınlığı profesyonel anlamda yok fakat araştırmayı yabancı sitelerde gezerek öğrenerek uygulamayı seviyorum.

Düşündüğüm Hazır RTF Ürünler

DJİ Mavic PRO
GoPro Karma
DJİ Phantom 4 Pro (Taşıma acısından pek pratik değil gibi)
3DR SOLO
Yuneec Typhoon H
ProDrone PD4-AW
Autel Robotic X-Star PRemium

Bu ürünler günümüz teknolojisinin sağladığı her özellik var fakat ileriye dönük kapalı bir kutu geliştirme açısından. Fiyatlarıda 4000-5000 tl düzeyinde eğer uçuşa hazır bir ürün almaya karar verirsem yurtdışından alıcam ya da

İnternette araştırarark gerekli incelemeleri yaparak doğru parçaları yan yana getirebilirsem hem maliyet açısından daha mı uygun olur bir quadcopter için sonuçta bu cihazlarda(gimbal ve kamera mevcut) yapacağım projedede bunlar olmalı ki bir karşılaştırma olsun özellik açısından (WayPoint, Return Home vs ) gibi özellikler sağlayabilirmiyim, belki taşıma çantası anlamında bunlar gibi bir ortamım olmayabilir.

Sizin görüşleriniz nedir kullanım amacım eğlence ve gittiğim yerlerde çekim yapabilmek profosyonel iş amacım yok ?

RTF ürünlerde tercihiniz ne olurdu(sıralama olarak) yada daha farklı marka model fikirleriniz ?

Racing FPV 250 drone ları daha ilgi çekici ve zevkli duruyor fakat pilotaj acısından ve kırım yaşama riski açısından tecrübelendikten sonra girmek istiyorum ?

Saygılarımla

Amaç gidilen yerleri çekmek ise hazır RFT bence en güzel çözüm. Şahsi tercihim 2.el, fiyatı uygun bir DJI olurdu.

NOT: Artık öyle her istediğimiz yerde çekim yapamıyoruz çok şükür. Almadan önce bu konuyu da dikkate almak lazım.

Fakat amaç modelciliği öğrenmek, uçmak kadar yapmak için de vakit ayırmak ise o zaman kendim toplardım. Hangi sınıf ve model dersen o tamamen beklenti ile ilgili bir durum. Şu konular sınıflama hakkında bilgi verecektir.

RTF için profesyonel değilim hava çekimi yapayım, güzel hava fotoları çekeyim dersen,

Ben DJI P3 PRO alırdım,

DJI P4 PRO ilave batarya prop olmadan 8000 TL nin üzerinde şuan da, hobi için bu para verilmez,

Para sorunum yok taşıması da dert olmasın diyorsan, MAVIC

Toplama konusunda diyeceğim tek şey örneğin 4000 TL verip, RTF alabileceğin bir drone un çekim kalitesini 4000 TL lik bir toplama drone ile sağlayamazsın.

DJI ı sevmesem de amaca yönelik olarak işi bitiriyor.

Bir Phantom kullanıcısı olarak ben; Ercan abinin dediklerine katılarak P3 Pro yerine maliyeti düşürmek için P3 Advanced'da tercih edebilirsiniz. P3 Pro 4k çekerken P3 Advanced 2.7k çekiyor. Tek fark bu .. :)

Bende arkadaşla aynı amaç için dji almayı düşünüyorum ancak bütçem çok sınırlı,phantom1 ler tercih edilmeli mi sizce? Alırken neye dikkat etmeli,en çok ne ödemeli?

İsmail Tuncay DAL' Alıntı:
Bende arkadaşla aynı amaç için dji almayı düşünüyorum ancak bütçem çok sınırlı,phantom1 ler tercih edilmeli mi sizce? Alırken neye dikkat etmeli,en çok ne ödemeli?

P1 kullanmadım ama gördüğüm duyduğum kadarıyla,

4-5 dk uçayım yeter dersen neden olmasın :p

DJI Mavic Pro , Phantom 4 piyasanın İphone 7 si sonuçta da bir kalitesi 5000tl ve üstü fiyatları , belki bütçe ile karşılanabilir fakat DIY Projemde daha az maliyet ile en azından bir tık altı kalite, uçuş süresi, ve çekim kalitesi yakalanırsa DIY tercih etmek istiyorum amacım Havadan Çekim ileriki zamanlarda gimbal ile geliştirmek bunu göze alarak orta seviye bir quad toplamak nerden baksanız All Up Weıght minumum 1200 gram olcak.

Frame olarak DJI F450 Flame Wheel düşünüyorum klasik olarak

Motor araştırmalarımda düşük KV değeri olması daha stabil uçuş ve kolay kontrol edilebilir oldugunu farkettim fakat dusukten kasıt hangi rakam aralığı şu motorlar ideal mi daha iyi bir öneriniz var mı marka model olarak?

Motor Seçeneklerim
1-)E-Max RS2205S 2300kv
2-)E-Max RS2306 2400kv
3)Sunnysky V2806 650kv
4-)Sunnysky X2216 880 kv

murat eymen' Alıntı:
DJI Mavic Pro , Phantom 4 piyasanın İphone 7 si sonuçta da bir kalitesi 5000tl ve üstü fiyatları , belki bütçe ile karşılanabilir fakat DIY Projemde daha az maliyet ile en azından bir tık altı kalite, uçuş süresi, ve çekim kalitesi yakalanırsa DIY tercih etmek istiyorum amacım Havadan Çekim ileriki zamanlarda gimbal ile geliştirmek bunu göze alarak orta seviye bir quad toplamak nerden baksanız All Up Weıght minumum 1200 gram olcak.

Frame olarak DJI F450 Flame Wheel düşünüyorum klasik olarak

Motor araştırmalarımda düşük KV değeri olması daha stabil uçuş ve kolay kontrol edilebilir oldugunu farkettim fakat dusukten kasıt hangi rakam aralığı şu motorlar ideal mi daha iyi bir öneriniz var mı marka model olarak?

Motor Seçeneklerim
1-)E-Max RS2205S 2300kv
2-)E-Max RS2306 2400kv
3)Sunnysky V2806 650kv
4-)Sunnysky X2216 880 kv

kv değerinde öte başta yazan 4 haneli sayılar; 2205, 2306 veya 2806 gibi bunlar motorun boyutları. 2205 ve 2306 racing quadlarında kullandığımız motorlar, diğer ikisi ise ağırlık kaldırma amaçlı kullanılan motorlar.

Diğer sorularınıza gelirsek. Hazır modeller de kullandım kendi yaptığım modeller de. Hobi yapmak istiyorsanız kendiniz toplayın djı aldıktan sonra zamanı geldiğinde uçuşa gidip kayıt alıp gelmekten başka birşey yapmazsınız ama kendi multicopterinizi yaparsanız sürekli birşeyler katarsınız geliştirirsiniz sorunlar yaşarsınız çözersiniz en iyiye ulaşana kadar devam edersiniz güzel vakit geçirirsiniz. Djı da olandan fazlasını kendi yaptığınız multicoptere hazır yazılımlarla katabilirsiniz djı yokken bu işi apm yapıyordu, şuan yeni versiyonu pixhawk var.

mini sınıfı aslında zor değil, çevremde direk miniden başlayan kişiler var. Cihazın yapma potansiyeli var kırım yaşayıp yaşamamak tamamen sizin ne yapacağınıza bağlı rtf ürünü de kırabilirsiniz. Minide kırdığınız zaman bedeli çok ağır olmaz. Frame kırarsanız 10 dolar, motor yamultursanız sadece motor çanı 3-4 dolar gibi. Bu dediklerim de her gün olan şeyler değil:)

teşekkür ederim cevabınız için bir liste hazırladım en güzel uyumu sağlamak adına tavsiyeleriniz ne olur, DIY Drone 'da belki DJI Mavic kadar ucus süresini yakalayamıcak gibiyim yedek piller ile bunu telafi etcez şu yüzden RTF drone istemiyorum yurtdışı sitelerinde Inspire 1 2.el 1100 Eur vs gibi TR'de Phantom-Mavic 5-9bin TL arasında bir Inspire 1 kalitesi vermez anlıyorum kalitesi var fakat daha az maliyete yüzde doksan Multirotor özellikleri varken DIY tercih etmek istiyorum.

Way Point, Return To Home vs gibi autopilot özellikleri olmasını istiyorum , kullanım amacım Havadan çekim bunu topladıktan sonra Gımbal ve Kamera ekliyeceğim nerden baksan yine 400 USD bulcak gibi tam bir quad olması için, alınması gereken farklı ürünler var mı unuttugum(kablo, vida, gps, vs gibi)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kk2 den başı yanan çok fazla kişi var önermiyorum. İstediğiniz fonksiyonlara naza alırsanız ayarlarla fazla uğraşmadan direk ulaşabilirsiniz. Ben uğraşıyorum derseniz apm veya pixhawk düşünün. İstediğiniz şeyler için gps de almanız gerekiyor ya da kontrol kartları bundle, kit halinde set olarak satılabiliyor.
At9 güzel bi kumanda işinizi görür ama taranis bambaşka birşey yazılım açık kaynakl olduğu için çok fazla fonksiyonu var bazılarına zor geliyor kullanamıyorlar ben taranisi tercih ederim. Taranis hakkında şöyle bi video denemesinde bulundum hatalarımı mazur görün:) Taranis güzel olduğu kadar sorunlu da bir kumanda, sorun yaşayacağınız veya yaşamayacağınızın garanitisi yok. x9d de de qx7 de de farklı sorunlar yaşayan insanlar oldu.
Pervaneyi bol yedekli alın.

Uçuş Kontrol olarak Ardupilot Mega with GPS yada DJI Naza M-Lite with GPS ikisinden birine karar vercem biri uğraştırıyor biride biraz hazır gibi , amacımız DIY oldugu için APM seççem gibi :)

yabancı forumlarda kı konuma gelen bi cevaptaki bir ürün önerisi aklımı çeldi biraz da :)

bu ürün hakkında fikriniz içerdiği parçalar anlamında DIY Drone yerine tercih edilebilir mi nerden baksan GIMBAL ve Kamera olmadan bende en kötü 400 USD dolar harcıcam gibi ? Tabi TR getirtip gümrükten sokmakda ayrı bir dert