s500 apm 2.6 fllysky th9x ilk uçuş 1 tarafa doğru kayma sorunu

apm 2.6 ve s500 frame kumanda olarak flysky-th9x kullanıyorum tüm uçuşlarımda 1 tarafa doğru kayma var butun kalibrasyonlar tamam esc kalibrasyonu dahil sitabilize modda kalkış yapıyorum aşağıda uçuşun videosu var yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konu başlığında "acil, acil yardım, lütfen yardım, çok acil..." vb kullanmamaya özen gösterelim. Youtube videosu yayınlamak için forumun "youtube" tagını ve video linkindeki "=" karakterinden sonraki kodu kullanalım.

Murat
1- Evin içinde pervaneler takılı iken uçuş Denemesi Asla ama asla yapılmamalı
2- Multinin denge noktası nerede oluşuyor ona bak
3- Kumandanın roll axis Trim ayarlarını kontrol et (hepsi merkezde olmalı) Denge için roll trim ile biraz oynayabilirsin
4- Gps in var Loiter moduna al ve birde öyle dene (bahçede veya boş arsada) (her türlü canlıdan en az 5 mt uzakta)

murat yalçınkaya' Alıntı:
Apm 2.6 ve s500 frame kumanda olarak flysky-th9x kullanıyorum. Tüm uçuşlarımda bir tarafa doğru kayma var. Bütün kalibrasyonlar tamam esc kalibrasyonu dahil. Stabilize modda kalkış yapıyorum. Aşağıda uçuşun videosu var. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konu başlığında "acil, acil yardım, lütfen yardım, çok acil..." vb kullanmamaya özen gösterelim. Youtube videosu yayınlamak için forumun "youtube" tagını ve video linkindeki "=" karakterinden sonraki kodu kullanalım.

evin içinde asla durumu anlayamazsın. kalkış anında bu kadar yavaş stick hareketi yaparsan zaten quad kayar bir yöne doğru. merkezi dengeyi ayarlayın. geniş sakin bir alana gidin. loiter modda, gps bağlantısı ve hdop değeri sağlıklı hale geldiğinde seri throttle ve kaçtığı yöne doğru seri ters stik hareketiyle quadı dengede tutmaya çalışın. ona göre tekrar değerlendirin. kısacası açık alanda hover denemesi yapmadan birşey anlaşılmaz.

Ev de bu iş çok sıkıntılıdır. yanıltır.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
evin içinde asla durumu anlayamazsın. kalkış anında bu kadar yavaş stick hareketi yaparsan zaten quad kayar bir yöne doğru. merkezi dengeyi ayarlayın. geniş sakin bir alana gidin. loiter modda, gps bağlantısı ve hdop değeri sağlıklı hale geldiğinde seri throttle ve kaçtığı yöne doğru seri ters stik hareketiyle quadı dengede tutmaya çalışın. ona göre tekrar değerlendirin. kısacası açık alanda hover denemesi yapmadan birşey anlaşılmaz.

yarın dışarda loiter modda uçuş yapıp video atacğım sizin açtığını konu sayesinde yaptım çok teşekürler bu arada

semih Balkar' Alıntı:
Murat
1- Evin içinde pervaneler takılı iken uçuş Denemesi Asla ama asla yapılmamalı
2- Multinin denge noktası nerede oluşuyor ona bak
3- Kumandanın roll axis Trim ayarlarını kontrol et (hepsi merkezde olmalı) Denge için roll trim ile biraz oynayabilirsin
4- Gps in var Loiter moduna al ve birde öyle dene (bahçede veya boş arsada) (her türlü canlıdan en az 5 mt uzakta)

dışardada denedim aynı sorun var dışardada 1 çekim yapıp atacağım trim ayarlarının hepsi ortada denge merkezinide ayarladım bugün açık alanda uçuş videosu atacağım

Selçuk TUNÇER' Alıntı:

bugün loiter modda uçurdum lıiter moda aldığım zaman direk düşüyor sağa doğru kayarak

Murat
Multinin bir tarafa yönelmesinin 2 sebebi var
Diğer ayarların doğru ise
1- Mekanik (ağırlık merkezi tam ortada oluşmalı ve uçuş kartı bu merkeze ve doğru yönde yerleşmeli)
2- Yazılımsal (MP da Accel ve Live Kalibrasyon Doğru ve tam yapılmalı Vede Gps in bulunduğu konumu doğru göstermeli)

semih Balkar' Alıntı:
Murat
Multinin bir tarafa yönelmesinin 2 sebebi var
Diğer ayarların doğru ise
1- Mekanik (ağırlık merkezi tam ortada oluşmalı ve uçuş kartı bu merkeze ve doğru yönde yerleşmeli)
2- Yazılımsal (MP da Accel ve Live Kalibrasyon Doğru ve tam yapılmalı Vede Gps in bulunduğu konumu doğru göstermeli)

ağırlık merkezinde sorun yok diğer kalibrasyonlarda doğru sabit uçuyor uçmayı amam hep bir tarafa doğru yönelme var yavaş yavaş loiter modda uçtuğum zamanda düştü direk sağa doğru gazı kestim

Selam,

Loiter modda iken, telemtry niz var mı? GPS te HDOP hatası almıyorsunuz değil mi? GPS doğru yerde gösteriyor mu? Kaç uydu buluyor?

APM loglarına MP den bakabilirsiniz.

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Selam,

Loiter modda iken, telemtry niz var mı? GPS te HDOP hatası almıyorsunuz değil mi? GPS doğru yerde gösteriyor mu? Kaç uydu buluyor?

APM loglarına MP den bakabilirsiniz.
hata almıyorum 3d fix oluyor 10 tane uyduya bağlanıyorum ayrıca bugün loiter modda 1 uçuş daha yaptım düzgün uçtu fakat sıtabilize moda göre gazı daha yavaş aldı ve yine kayma sorunu vardı gazı daha yavaş aldı sıtabilezeye göre

Loiter modda gazı, stablizer moddan farklı olarak apm kendisi ayarlar. Örneğin loiter modda gaz stiği ortada iken, kopter havada asılı kalır. Ama stablize moda aldığınızda araç %50 gaz durumundaki çekiş gücüne göre ne yapması gerekiyorsa;örneğin tasarım gereği %70 te hover da kalabiliyorsa, haliyle stik ortada iken kopter irtifa kaybeder.

Kısacası loiter modda ki, gaz davranışı ile stabilize farklıdır.

Yapabiliyorsanız kayma sorunu dediğiniz durum için video koyun bence.

Dragonfly...

murat yalçınkaya' Alıntı:
hata almıyorum 3d fix oluyor 10 tane uyduya bağlanıyorum ayrıca bugün loiter modda 1 uçuş daha yaptım düzgün uçtu fakat sıtabilize moda göre gazı daha yavaş aldı ve yine kayma sorunu vardı gazı daha yavaş aldı sıtabilezeye göre

Loiter modun Althold ve stabilize moda göre daha sakin olması normal ancak sürüklenmemesi lazım.

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Loiter modda gazı, stablizer moddan farklı olarak apm kendisi ayarlar. Örneğin loiter modda gaz stiği ortada iken, kopter havada asılı kalır. Ama stablize moda aldığınızda araç %50 gaz durumundaki çekiş gücüne göre ne yapması gerekiyorsa;örneğin tasarım gereği %70 te hover da kalabiliyorsa, haliyle stik ortada iken kopter irtifa kaybeder.

Kısacası loiter modda ki, gaz davranışı ile stabilize farklıdır.

Yapabiliyorsanız kayma sorunu dediğiniz durum için video koyun bence.

Dragonfly...
bugün akşam tekrar deneyeceğim video atmaya çalıcağım kayma var bugün bütün kalibrasyonları tekrar yaptım bakalım nasıl sonuç alacağız

Seçkin Albamya' Alıntı:
Loiter modun Althold ve stabilize moda göre daha sakin olması normal ancak sürüklenmemesi lazım.
akşam bi uçuş daha yapıp video atacağım