Şaft sıkışması

İlgi Alanı
Hepsi
mekanik bir sorunla karşılaştığım için konuyu buraya açmak istedim ama pek de emin olamadım :)

Bugün ucusa gitmeden önce ana şaftın paslandığını fark ettim ve swash pastan dolayı şaftın üzerinden kaymıyordu. Hemen kafayı ve dişliyi şafta bağlayan vidaları söktüm ama şaft çektiğim zaman gelmiyor. WD-40 kullanarak şaft ve rulmanlar arasını sprey ledim etkisi olmadı. Kafayı şafta bağlayan vida deliğine allen takıp cekiçle kastırmak istedim yine gelmedi. Tavsiye üzerine winkel pas çözücü sipariş verdim bekliyorum.

İlk defa böyle birşeyle karşılaştım. Heliyi yeni topladım dolayısıyla şaftta yamukluk yok. Frame i ayırmadan pratik olarak nasıl şaftı sökebilirim tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şaft sıkışması

Mustafa bey bende buna benzer sorunlar yaşadım ve bendeki durum ana dişliyi sabitleyen civatanın yatak yaparak milin çapını büyütmesiydi sizde de aynı sorun olabilir, ben eğe ve zımpara ile deliğin geldiği yerleri zımparaladım zaten sizin durumda main şaft kesin değişecek ondan dolayı sizde çapını düşürmek için zımparalayabilirsiniz. tek sıkınta rulmanlara doz talaş kaçması olabilir dikkat edin gerekirse üzerlerini kapatın.

Şaft sıkışması

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Mustafa bey bende buna benzer sorunlar yaşadım ve bendeki durum ana dişliyi sabitleyen civatanın yatak yaparak milin çapını büyütmesiydi sizde de aynı sorun olabilir, ben eğe ve zımpara ile deliğin geldiği yerleri zımparaladım zaten sizin durumda main şaft kesin değişecek ondan dolayı sizde çapını düşürmek için zımparalayabilirsiniz. tek sıkınta rulmanlara doz talaş kaçması olabilir dikkat edin gerekirse üzerlerini kapatın.

Sizde şaftı tüm gücünüzle çektiğinizde hareket etmiyordu değil mi Mustafa Bey ?Yalnız dişliyi şafta balayan vidayı söktükten sonra dişli şaftın üzerinde hareket ediyor. Birde zımparalamayı tam olarak nerden yapmalıyım ? Dişlinin şafta sabitlendiği vida yuvası ile şaftı en alttan tutan rulman yatağı arasında eğenin giremiyeceği kadar dar bir alan var.

Şaft sıkışması

Mustafa Deveci' Alıntı:
Sizde şaftı tüm gücünüzle çektiğinizde hareket etmiyordu değil mi Mustafa Bey ?Yalnız dişliyi şafta balayan vidayı söktükten sonra dişli şaftın üzerinde hareket ediyor. Birde zımparalamayı tam olarak nerden yapmalıyım ? Dişlinin şafta sabitlendiği vida yuvası ile şaftı en alttan tutan rulman yatağı arasında eğenin giremiyeceği kadar dar bir alan var.
bendede dişlide sıkıntı yok oynuyor ama zor oynuyordu bende rulman yataklarına kadar söktüm, Dişli çıkmıyorsa sende yatakları sökmeli ve dişliyi yi çıkarmalısın bence, sonra zımpara yapabilirsin.

Şaft sıkışması

Nasıl sokulecegi hakkında farklı bir yorumun yok ama bundan sonra belli aralıklarla shaft yağlarsan bu tur sorunları yasamazsın. Paslanmaz Çelik gibi gözükse de ne yazık ki bazı shaftlarda zaman icinde bu tur yuzeysel paslanmalar olabiliyor :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şaft sıkışması

Ben olsam iki rulman yatağını söker dışarıda rulman tarafından bastırarak sökmeyi denerdim.
Şaft üzerine ısı uygulamak ta işe yarayabilir.

Şaft sıkışması

Kuyruğu söküp, arkadaki frame bağlantılarını gevşettikten sonra anca yataklarla beraber şaftı çıkartabildim. En üstteki yatakla şaftın arası pas bağlamış. Isıtmaya gerek kalmadan winkel pas çözücü ile gevşettim " tavsiye ederim" wd-40 ın reklam/promosyon/balon bir ürün olduğunu düşünüyorum...

Şaftı oturttuktan sonra yağlamıştım, helinin bulunduğu yerde nem miktarı yüksekti muhtemelen oksitlenmeye yağlama mani olamadı. Malzeme kalitesi olarak kıyaslarsam, 8 senelik raptorun kitten çıkan ana ve kuyruk milleri hiç pas tutmazken align şaşırttı.. Hafiften kuyruk milinde de paslanma başlamış sanırım odadaki nem sadece trex 600 için kanser gibi yayılan pas oluşturuyor :)

tavsiyeler için teşekkürler efendim :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şaft sıkışması

İyi hadi gözünüz aydın kırıp dökmeden halletmişsiniz, sökmek sıkıntı değil bazen bu tür durumlarda kaba kuvvet başka istenmeyen parçalara da zarar verebiliyor sizde sıkıntı olmamış :agreed:

Şaft sıkışması

Gözünüz korkmuyorsa çekiç vurmayı deneyin. Ben hep öyle kurtarıyorum :laugh:

Şaft sıkışması

Doğukan Ocak' Alıntı:
Gözünüz korkmuyorsa çekiç vurmayı deneyin. Ben hep öyle kurtarıyorum :laugh:

Doğukan bizim senin gibi sponsorumuz yok, cesaret edemeyiz çekiç falan :D ;D

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Doğukan bizim senin gibi sponsorumuz yok, cesaret edemeyiz çekiç falan :D ;D

Yok estağfurullah, imkan olsa press makinasıyla yapılır ama elde olmayınca hep çekiçle hallediyorum rulman-şaft problemlerini. Bir elinde çekiç diğer elinde rulman bloğu vurmayı deneyin, öyle çıkmıyorsa zaten ameliyat işlemlerine hazırlanabilirsiniz :D

Ben büyük modellerdeki motorların şaftlarını değiştirirken hep çekiç kullanıyorum , başka türlü çıkması imkansız.. Çekiç candır :hoppa: