Savox Servo 0253 a uyumlu gyro

İlgi Alanı
Heli
Merhaba,

Kronik sorunumla alakalı tekrar yardıma ihtiyacım var. Önce şunu söyleyim birisi sevabına şu heliyi adam ederim derse anında kargoya veririm :D Satın almak isteyen olursa uçak kargoyla gönderirim :D Biraz tarih öncesi kaldığı için anlayan bulamıyorum. Atmaya da kıyamıyorum yenisinide alamıyorum :D

Copterx 450SE klon bir helimiz var. Belki 3 sene önce falan bir kuyruk servosu sorunu yaşadım hala da çözemedim tembellikten. Servo için size sorduğumda Savox Servo 0253 Digital tavsiye etmiştiniz. Aldım ama şimdide onu Assan GA250 gyro ile uyumlu hale getiremiyorum. Manuelide var herşeyi yapıyorum ama olmuyor. Kuyruk otomatik toplamıyor ayarı aktif ettiğim halde. Otomatik toplamasın elle ayarlayım diyorum ama hep sola kayıyor heliyi kaldıramıyorum bile. Kuyruk shaftınıda metal olarak değiştirdim yine sizin tavsiyeniz üzerine. Güzel durdu ama sorunumu çözmedi :D

En kolay çözüm bu servoya uygun bir gyro tavsiyeniz olur. İkisinin beraber çalıştığını gösteren anlatım videosu falan olursa bide süper olur. Başka türlü beceremeyeceğim çünkü belli oldu.

Bana göre sizin için en kolay çözüm bir Bursa buluşmasına katılmak diye düşünüyorum.

Netice oldukça tecrübeli arkadaşlarımız var bu grupta ;)

Yıllardır klasik gyro kullanmıyorum. Ama yanlış hatırlamıyorsam hiç bir klasik basit gyro kuyruk servosu seçmiyor, yani en azından servonuz digital ise :rolleyes:

Peki şu videoyu izlediniz mi. Forum üyelerimizden volkan arkadaşımızın zamanında çekmiş olduğu bir video bu.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Onun haricinde zamanında tüm klasik gyro için geçerli olan şu konuları paylaşmıştık.

Bu konulara bakma imkanınız oldu mu ?

Gyro nedir ? Gyro modları nelerdir ?
Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü
GYRO da Karıştırılan Temel Terimler ve Anlamları
RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?
Kumanda üzerinden GYRO Mod Ayarı / Seçimi Nasıl Yapılır ?

NOT: Marka farklı olsa da mantık aynı ;)

5- KUYRUK SERVO ve GYRO AYARLARI
5.1- Kuyruk PALI, Kuyruk Toplama ve Temel Bilgiler :
5.2- GYRO Parametleri OZET Tablosu: Nelerdir? Nereden, Nasıl Ayarlanır ? :
5.3- GYRO Ayarı-Kumanda ÖN Ayarı :
5.4- GYRO Fiziki Bağlantısı :
5.5- Kuyruk Servo / TAIL Bağlantı ve Ayarlama :
5.6- GYRO Parametrelerini Ayarlama / Konfigure Etme :

10- EK-A GYRO TEMEL Terimleri ve Bazı GYRO Konfigurasyon Prosedurleri
10.1- GYRO da Karıştırılan Temel Terimler ve Anlamları :
10.2- GYRO Pad Nedir ? Nasıl Kullanılır ? :
10.3- SPARTAN QUARK GYRO Konfıgurasyon Proseduru :
10.4- ALIGN GP780 GYRO Konfıgurasyon Proseduru :
10.5- ALIGN GP 790 GYRO Konfigurasyon Proseduru :

Mehmet abinin dediği gibi, basit bir gyro servo seçmez. Sizin sorununuz ya mekanik, yada ayarlarınızda. Yukardaki konulara göz atarsanız kendiniz halledebilirsiniz.

Ama şunu merak ettim, 253mg kim tavsiye etmişti? Bu servo 0.15-0.17 sn ile oldukça yavaş bir servo, ayrıca standart servo, 450 kuyruğunda tuğla gibi duruyordur. Bir video ile sorununuzu gösterebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Videosuz yardımcı olamayız.

Hatırladığım kadarıyla Assan 250 gyro sadece Digital servolar ile çalışır Tek seciciligi budur bundan sonrası ayara bakar, ayar da sadece gyro üzerinden değil aynı zamanda kumanda üzerinden de yapılmalıdır.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bursa ekibi olarak tabiki yardımcı oluruz,
Ama asıl sorun şu bu hobide ne kadar kalacaksınız? yada ne kadar hayatınızın bi parçası,?

Ayarı yaptırıp ilk kırımda selam sabah kesenlerden olmayacaksanız heli, hayatımın bi parçası müsait oldukça buluşmalara katılacam derseniz,

Buyrun özelden telefon numaranızı verin en yakın buluşmada size haber vereyim, tanışalım kaynaşalım, sizi WhatsApp gurubumuza ekleyelim,

O zaman model tavsiyeleri ayarlar vs konusunda her türlü yardımı seve seve yaparız emin olun çözülemeyen hiç bi sorun kalmaz.

Ali yardım ederiz demişsin ama bir sürü de şart koşmuşsun :laugh: ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ali yardım ederiz demişsin ama bir sürü de şart koşmuşsun :laugh: ;D
Abi malesef yaşanmışlıklar insanı böyle önlemler almaya sevk ediyor.

Bu hobiye gönül vermiş insanlara, sonuna kadar yardım ederim elbet, ama öyle ateş alıp gidilince, insan kendini.... Hissediyor malesef [emoji5]

m8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bana göre sizin için en kolay çözüm bir Bursa buluşmasına katılmak diye düşünüyorum.

Netice oldukça tecrübeli arkadaşlarımız var bu grupta ;)

Yıllardır klasik gyro kullanmıyorum. Ama yanlış hatırlamıyorsam hiç bir klasik basit gyro kuyruk servosu seçmiyor, yani en azından servonuz digital ise :rolleyes:

Peki şu videoyu izlediniz mi. Forum üyelerimizden volkan arkadaşımızın zamanında çekmiş olduğu bir video bu.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Onun haricinde zamanında tüm klasik gyro için geçerli olan şu konuları paylaşmıştık.

Bu konulara bakma imkanınız oldu mu ?

Gyro nedir ? Gyro modları nelerdir ?
Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü
GYRO da Karıştırılan Temel Terimler ve Anlamları
RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?
Kumanda üzerinden GYRO Mod Ayarı / Seçimi Nasıl Yapılır ?

NOT: Marka farklı olsa da mantık aynı ;)

5- KUYRUK SERVO ve GYRO AYARLARI
5.1- Kuyruk PALI, Kuyruk Toplama ve Temel Bilgiler :
5.2- GYRO Parametleri OZET Tablosu: Nelerdir? Nereden, Nasıl Ayarlanır ? :
5.3- GYRO Ayarı-Kumanda ÖN Ayarı :
5.4- GYRO Fiziki Bağlantısı :
5.5- Kuyruk Servo / TAIL Bağlantı ve Ayarlama :
5.6- GYRO Parametrelerini Ayarlama / Konfigure Etme :

10- EK-A GYRO TEMEL Terimleri ve Bazı GYRO Konfigurasyon Prosedurleri
10.1- GYRO da Karıştırılan Temel Terimler ve Anlamları :
10.2- GYRO Pad Nedir ? Nasıl Kullanılır ? :
10.3- SPARTAN QUARK GYRO Konfıgurasyon Proseduru :
10.4- ALIGN GP780 GYRO Konfıgurasyon Proseduru :
10.5- ALIGN GP 790 GYRO Konfigurasyon Proseduru :

Yol göstericim bu video zaten. Harfiyen uyuyorum ama orda verdiği tepkileri bende vermiyor kuyruk malesef. Bu konularıda zamanında çok okudum ama tekrar etmekte fayda var tabiki. Mutlaka basit birşeyi gözden kaçırmışımdır diye düşünüyorum.

Emre Kaman' Alıntı:
Mehmet abinin dediği gibi, basit bir gyro servo seçmez. Sizin sorununuz ya mekanik, yada ayarlarınızda. Yukardaki konulara göz atarsanız kendiniz halledebilirsiniz.

Ama şunu merak ettim, 253mg kim tavsiye etmişti? Bu servo 0.15-0.17 sn ile oldukça yavaş bir servo, ayrıca standart servo, 450 kuyruğunda tuğla gibi duruyordur. Bir video ile sorununuzu gösterebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Videosuz yardımcı olamayız.

Hiç hatırlamıyorum kimin söylediğini açıkcası. Bende çok pro olmadığım için servonun yavaşlığı çok etkilemez diye düşündüm heralde alırken aklım nerdeyse :D Dediğiniz gibi video çekeyim en mantıklısı o.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Hatırladığım kadarıyla Assan 250 gyro sadece Digital servolar ile çalışır Tek seciciligi budur bundan sonrası ayara bakar, ayar da sadece gyro üzerinden değil aynı zamanda kumanda üzerinden de yapılmalıdır.

Kumanda da bir ayarı atlamış olmam büyük ihtimal gibi duruyor. Çünkü kumanda ayarlarım eski analog servoya göre ayarlıydı. Sonrasında değiştirmedim hiç. Kuyruk servosu için farklı bir seçenekte hatırlamıyorum kumanda da ama birkez daha bakayım.

ali yalçın' Alıntı:
Abi malesef yaşanmışlıklar insanı böyle önlemler almaya sevk ediyor.

Bu hobiye gönül vermiş insanlara, sonuna kadar yardım ederim elbet, ama öyle ateş alıp gidilince, insan kendini.... Hissediyor malesef [emoji5]

m8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu kadar şartı yerine getirebilirmiyim emin değilim açıkcası :D Malum 3 senedir bir heliyi adam edemedim. Buluşmalara geleceğimin garantisi yok tabiki nasıl garanti verebilirim ki buna? Zaten tek başına uçmak zevkli değil, normal şartlarda tabiki buluşmalara katılmak isterim.

Murat YILDIZ' Alıntı:
Kumanda da bir ayarı atlamış olmam büyük ihtimal gibi duruyor. Çünkü kumanda ayarlarım eski analog servoya göre ayarlıydı. Sonrasında değiştirmedim hiç. Kuyruk servosu için farklı bir seçenekte hatırlamıyorum kumanda da ama birkez daha bakayım.
Gyro için atadığınız switch in konumunu degistirdiginizden gyro üzerindeki ışık renk değiştirir.Bu da gyronun devreye girdiğini gösterir.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Gyro için atadığınız switch in konumunu degistirdiginizden gyro üzerindeki ışık renk değiştirir.Bu da gyronun devreye girdiğini gösterir.

Evet o swtich çalışıyor. Kapalıyken kuyruk toplamıyor ama açtığımda kuyruk toplamaya çalışıyor kendini. O konuda sıkıntı yok.

Murat bey kuyruk topluyor derken neyi kastediyorsunuz? Gyronun hareketleri, özellikle heading hold modundayken, yerde bir anlam ifade etmez. Yani verdiğiniz komutların karşılığı beklediğiniz gibi olmayabilir.

Şimdi şunları kontrol edelim:

Gyro heading hold modunda mı?
- Gyronun manuelinden ışık rengi/kombinasyonunu öğrenip teyit edelim.
Kumandamızdan gyro gain için ortalama bir değer girdik mi?
- Yine manuel yardımcı olacaktır.
Helinin pallerini saat yönünde çevirince kuyruk palleri saat yönünün tersine dönüyor mu? (Kuyruğa helinin sağından bakarken)
Helinin arkasından baktığımızda, kumandadan sol komut verince, kuyruk slider saga kayıyor mu? Sağ verince sola kayıyor mu?
Kuyruğu bir tarafından tutup çevirdiğimizde slider bizden uzağa doğru gidiyor mu?
Kuyruk dönüşünde, slider kaymasında bir zorlanma, mekanik bir aksaklık var mı?
Slider'ın her iki tarafa da yeterli hareket alanı var mı?

Eğer bütün bu soruların cevabı olumlu ise, kuyruğun tutmaması için bir sebep kalmıyor. :)

https://vimeo.com/212219764

İlk önce rudder stickle sağ sol yapıyorum. Normal görünüyor.
Stick ortadayken kuyruk palleri dümdüz oluyor.
Kuyruğu elimle sağa sola oynattığımda, gyro ters yöne gitmesi için tepki veriyor.

Ama heliye gaz verdiğimde hep sağ tarafa doğru dönüyor. Heli çalıştığında rudder bir tarafa doğru tam çalışmıyor gibi. Çalışıyor aslında ama etki etmiyor. Böyle garip şeyler :D