Savox Servo 0253 a uyumlu gyro

Emre Kaman' Alıntı:
Murat bey kuyruk topluyor derken neyi kastediyorsunuz? Gyronun hareketleri, özellikle heading hold modundayken, yerde bir anlam ifade etmez. Yani verdiğiniz komutların karşılığı beklediğiniz gibi olmayabilir.
Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için öncelikle. Videoda paylaştığım videoda kuyruk toplamadan kastımı anlatmaya çalıştım. Elimle sağa sola yapınca, gyro toplamaya çalışıyor kuyruğu.

Şimdi şunları kontrol edelim:

Gyro heading hold modunda mı?
- Gyronun manuelinden ışık rengi/kombinasyonunu öğrenip teyit edelim.
Hold modunu kumandadan atadığım bir switch ile ayarlayabiliyorum.
Kumandamızdan gyro gain için ortalama bir değer girdik mi?
- Yine manuel yardımcı olacaktır.
Helinin pallerini saat yönünde çevirince kuyruk palleri saat yönünün tersine dönüyor mu? (Kuyruğa helinin sağından bakarken)
Bu muhtemelen ayarlıdır çünkü daha önceden uçtuğum bir heli. Ama kontrol edeyim tekrar.
Helinin arkasından baktığımızda, kumandadan sol komut verince, kuyruk slider saga kayıyor mu? Sağ verince sola kayıyor mu?
Bunada emin olmak için bakmam gerekiyor tekrar.
Kuyruğu bir tarafından tutup çevirdiğimizde slider bizden uzağa doğru gidiyor mu?
Evet videoda da görünüyor.
Kuyruk dönüşünde, slider kaymasında bir zorlanma, mekanik bir aksaklık var mı?
Slider'ın her iki tarafa da yeterli hareket alanı var mı?
Sliderı metal yapmıştım sizin tavsitenizle. Metal yaptıktan sonra zorlama olmuyor artık. Ama limitlerde bir ayarsızlık olabilir emin değilim.

Eğer bütün bu soruların cevabı olumlu ise, kuyruğun tutmaması için bir sebep kalmıyor. :)

Gyro limitleri cok cok az. Gyro kuyruk hareketine nerdeyse hic tepki vermiyor

Emre Kaman' Alıntı:
Gyro limitleri cok cok az. Gyro kuyruk hareketine nerdeyse hic tepki vermiyor

Videoda iyice az görünüyor tepkiler ama evet banada az geliyor tepkileri. Tekrar düşünüce ilk bakmam gereken yerin gyro limitleri olduğunu farkettim.

Kuyruk ayarı için, servonun boruda yeri, kuyruk borusunun ayarı, gyro da limit ayarları. Bu işlemlerde öncelik sıralaması nedir? Birini yaparken diğeri bozulabiliyor.

Murat YILDIZ' Alıntı:
Videoda iyice az görünüyor tepkiler ama evet banada az geliyor tepkileri. Tekrar düşünüce ilk bakmam gereken yerin gyro limitleri olduğunu farkettim.

Kuyruk ayarı için, servonun boruda yeri, kuyruk borusunun ayarı, gyro da limit ayarları. Bu işlemlerde öncelik sıralaması nedir? Birini yaparken diğeri bozulabiliyor.

Ben olsam, öncelikle kayışın gerginliğini ayarlarım. Servo boruda olduğu için kayış ayarından etkilenmez, ama yine de kayış önce. Ardından servo merkezdeyken, kuyruğun altındaki link kuyruk hareket koluna dik olacak şekilde ayarlanması lazım servo pozisyonunun. Slider tam ortada olmayabilir, olmasına da gerek yok. Kuyrukta biraz açı olması daha iyidir. Ardından hem kumandadan, hem de gyrodan gerekli limitleri yapmak lazım.

Emre Kaman' Alıntı:
Ben olsam, öncelikle kayışın gerginliğini ayarlarım. Servo boruda olduğu için kayış ayarından etkilenmez, ama yine de kayış önce. Ardından servo merkezdeyken, kuyruğun altındaki link kuyruk hareket koluna dik olacak şekilde ayarlanması lazım servo pozisyonunun. Slider tam ortada olmayabilir, olmasına da gerek yok. Kuyrukta biraz açı olması daha iyidir. Ardından hem kumandadan, hem de gyrodan gerekli limitleri yapmak lazım.

Kayışı kontrol ettim onda sıkıntı yok eminim. Ama evet en mantıklısı bundan başlamak.

Sonrasında yaptığımı ayarda kuyruk palleri arasında parmak girecek kadar olması gerekiyordu sanırım. Bende şuan paller birbirlerine tamamen paralel. Ama mantıken paralel olmaları daha doğruymuş gibi geliyor. Muhtemelen bu aşamada da bir yerde hata yapıyorum. Şu videoları birkez daha gözden geçireyim. Çok basit birşeyi gözden kaçıyorum.

Murat YILDIZ' Alıntı:
Kayışı kontrol ettim onda sıkıntı yok eminim. Ama evet en mantıklısı bundan başlamak.

Sonrasında yaptığımı ayarda kuyruk palleri arasında parmak girecek kadar olması gerekiyordu sanırım. Bende şuan paller birbirlerine tamamen paralel. Ama mantıken paralel olmaları daha doğruymuş gibi geliyor. Muhtemelen bu aşamada da bir yerde hata yapıyorum. Şu videoları birkez daha gözden geçireyim. Çok basit birşeyi gözden kaçıyorum.

Büyük ihtimalle tam dediğiniz gibi. En kolay gözden kaçan şey en basiti oluyor hep. :)

Azminiz en büyük destekçiniz, inşallah modelin güzelce uçtuğunu görürüz hep beraber. Belli ki Bursa ekibi bir üye daha kazanacak. %p Ondan sonra bunu bir kenara bırakıp bir fbl heliye geçmenin de vaktidir derim. :)

Kuyruk pallerinde az biraz acı olmalı. Acıyı da söyle ayarlıyoruz. Kuyruk önünüzde iken kuyruk slider tam ortada olmayacak, hafifçe sola yanı kuyruk borusuna yakın olacak. Miktarı cok da önemli değil. Az biraz acı olsun be gyro ısını kolaylaştırsın yeterli :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Emre Kaman' Alıntı:
Büyük ihtimalle tam dediğiniz gibi. En kolay gözden kaçan şey en basiti oluyor hep. :)

Azminiz en büyük destekçiniz, inşallah modelin güzelce uçtuğunu görürüz hep beraber. Belli ki Bursa ekibi bir üye daha kazanacak. %p Ondan sonra bunu bir kenara bırakıp bir fbl heliye geçmenin de vaktidir derim. :)

Azmimi yitirmesem zaten kopup gidicem ama hep bir ihmal var. Ama bu sefer çok hevesliyim bakalım inşallah pesettirecek bir şeye takılmam.

450 de ki pilotajımı geliştirirsem zaten hiç düşünmem 500lük bir fbl alırım. Ama şu anki pilotajımla cesaret edemiyorum paraya yazık.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kuyruk pallerinde az biraz acı olmalı. Acıyı da söyle ayarlıyoruz. Kuyruk önünüzde iken kuyruk slider tam ortada olmayacak, hafifçe sola yanı kuyruk borusuna yakın olacak. Miktarı cok da önemli değil. Az biraz acı olsun be gyro ısını kolaylaştırsın yeterli :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tam ortada olacak diye kalmış nedense aklımda. Şimdi forumdaki konuları okuyorum aydınlanma yaşayacağım gibi :D

Sonunda yıllar sonra helimin ayakları yerden kesildi :D

Sorunu biraz barbarca hallettim aslında. Limit ayarlarını yaparken, sağ tarafı ayarlayabiliyordum fakat sol tarafa doğru ayar yaparken ( boruya doğru ) komutları almıyordu gyro. Bende servoyu elimle ittirdim zorla ayarı manuel yapmış oldum :D

Ama şimdide inanılmaz bir titreme var kuyrukta. Bir karış nerdeyse sağa sola kaçırıyor sürekli. Hoverı bile zor yaptım yani. Titremeyi çözmem gerekiyor şimdide huzur yok bana :(

Murat YILDIZ' Alıntı:
Sonunda yıllar sonra helimin ayakları yerden kesildi :D

Sorunu biraz barbarca hallettim aslında. Limit ayarlarını yaparken, sağ tarafı ayarlayabiliyordum fakat sol tarafa doğru ayar yaparken ( boruya doğru ) komutları almıyordu gyro. Bende servoyu elimle ittirdim zorla ayarı manuel yapmış oldum :D

Ama şimdide inanılmaz bir titreme var kuyrukta. Bir karış nerdeyse sağa sola kaçırıyor sürekli. Hoverı bile zor yaptım yani. Titremeyi çözmem gerekiyor şimdide huzur yok bana :(

Nası elinle? :eek:

Ahah sinir oldum artık ittirdim elimle servoyu. Sağ tarafa ayar yapılıyor sola gelince kumandanın komutu dinlemiyordu. Elimle azıcık dürttüm servoyu hafif boruya doğru. Sağ ve sol limitleri belirlenmiş oldu.

Bu ayarlarla alakası var sanırım. Bir kaç farklı kombinasyon denedim ama çözemedim kuyruğu. Resimdekini deneyeceğim şimdide.

Emre Kaman' Alıntı:
Mehmet abinin dediği gibi, basit bir gyro servo seçmez. Sizin sorununuz ya mekanik, yada ayarlarınızda. Yukardaki konulara göz atarsanız kendiniz halledebilirsiniz.

Ama şunu merak ettim, 253mg kim tavsiye etmişti? Bu servo 0.15-0.17 sn ile oldukça yavaş bir servo, ayrıca standart servo, 450 kuyruğunda tuğla gibi duruyordur. Bir video ile sorununuzu gösterebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Videosuz yardımcı olamayız.

Yanılmıyorsam 0253'ü ben tavsiye etmiştim fakat "SC 0253 MG" değil "SH 0253" idi tavsiyem ve Murat bey de THK dan "SH 0253" aldı diye hatırlıyorum.

SH 0253 ün özellikleri şöyle;

Ölçüleri : 22.8x12x25.4mm
Ağırlığı : 13.6g
Tork ( 4,8 V / 6 V ) : 30 oz-in / 2.2 kg-cm
Hız ( 4,8 V / 6 V ) : 0.09 sec/60°
Dişli Yapısı : Micro Plus
Kasa : Aluminum
Servo Tipi : Micro Plus

Yani kanımca yeterli olacaktır, ki ben daha önce GA-250 ile bu servoyu kullandım, gayet yeterlidir bence.
Fakat Murat bey mekanik ayar + gain ayarı kombinasyonunu başarılı bir şekilde ayarlıyamıyor, ki bundan dolayı kuyruk işi bir türlü yoluna girmiyor.
GA-250 Gyro'dan en az 8-10 tane kullandım ve hepsi de gayet başarılı çalışıyordu. Yanlız bu gyronun limit ayarlarını iyi yapmazsanız hafif hafif bir yöne doğru kaçırma eyilimine giriyor. gerek 250 - 450 - 500 - 600 FB modellerde kullandım ve tespitim bu yönde. Yani önce mekanik ayarı tam yapıp sonra gain ayarı işine girişmek lazım. Benim kullandığım ASSAN gyroların gain ayarları %60-65 aralığında ve gayette başarılı şekilde gerek normal gerek de İDLE da hiç problemsiz çalışmışlardı.
Tavsiyem; öncelikle hiç bir elemanı zorlamadan ve kasmadan mekanik ayarı 90 derece ye ayarlayın ve kuyruk rotoruna sıfır ayar sonrası mekanik olarak 2-3 derece açı verin ve gain ayarınızı da %65 ile başlayarak deneyin. muhtemelen ilk denemede tutacaktır.
:saygilar: :RCKolik:

Levent UYGUN' Alıntı:
Yanılmıyorsam 0253'ü ben tavsiye etmiştim fakat "SC 0253 MG" değil "SH 0253" idi tavsiyem ve Murat bey de THK dan "SH 0253" aldı diye hatırlıyorum.

SH 0253 ün özellikleri şöyle;

Ölçüleri : 22.8x12x25.4mm
Ağırlığı : 13.6g
Tork ( 4,8 V / 6 V ) : 30 oz-in / 2.2 kg-cm
Hız ( 4,8 V / 6 V ) : 0.09 sec/60°
Dişli Yapısı : Micro Plus
Kasa : Aluminum
Servo Tipi : Micro Plus

Yani kanımca yeterli olacaktır, ki ben daha önce GA-250 ile bu servoyu kullandım, gayet yeterlidir bence.
Fakat Murat bey mekanik ayar + gain ayarı kombinasyonunu başarılı bir şekilde ayarlıyamıyor, ki bundan dolayı kuyruk işi bir türlü yoluna girmiyor.
GA-250 Gyro'dan en az 8-10 tane kullandım ve hepsi de gayet başarılı çalışıyordu. Yanlız bu gyronun limit ayarlarını iyi yapmazsanız hafif hafif bir yöne doğru kaçırma eyilimine giriyor. gerek 250 - 450 - 500 - 600 FB modellerde kullandım ve tespitim bu yönde. Yani önce mekanik ayarı tam yapıp sonra gain ayarı işine girişmek lazım. Benim kullandığım ASSAN gyroların gain ayarları %60-65 aralığında ve gayette başarılı şekilde gerek normal gerek de İDLE da hiç problemsiz çalışmışlardı.
Tavsiyem; öncelikle hiç bir elemanı zorlamadan ve kasmadan mekanik ayarı 90 derece ye ayarlayın ve kuyruk rotoruna sıfır ayar sonrası mekanik olarak 2-3 derece açı verin ve gain ayarınızı da %65 ile başlayarak deneyin. muhtemelen ilk denemede tutacaktır.
:saygilar: :RCKolik:

Levent abim benim hatam olmuş. Savöx 253 yazınca o çıktı karşıma :embarras: