SELAMUN ALEYKÜM

moonstone

Yeni Uye
Fatih ÇETİN
Memleket BURSA
Meslek Makina mühendisi
Yaş 30
Model uçak,drone
Maalesef modelcilik tecrübem henüz yok
Forumu internette araştırma yaparken keşfettim
Henüz herhangi bir model kullanmadım fakat ARF Trainer alıp ,motor,ESC,Tx-Rx ,vb tamamlayıp bir trainer uçak toplamak istiyorum

SELAMUN ALEYKÜM

Aramıza hoşgeldin Fatih :RCKolik:

Madem yeni başlıyorsun o zaman şu konular tam sana göre ;)

SELAMUN ALEYKÜM

Hoşgeldin Fatih,

Keyifli forumlar. :saygilar:

SELAMUN ALEYKÜM

Hoş bulduk teşekkürler, yaklaşık 3-4 saattir forumun da yönlendirmesiyle tüm detayları kaçırmadan okumaya anlamaya çalışıyorum da sanki biraz gözüm korktu :) bu kadar basit olmadığını tahmin ediyordum fakat bendeki ne cesaretmiş ki hiçbir bilgi,tecrübe olmadan bir sürü modeli almayı düşünmüşüm, ayrıca herkese hiç sakınmadan tüm know-how ını paylaştıkları için teşekkür ediyorum.Çünkü net ortamında günlerdir inceliyorum,araştırıyorum , burada bukadar kısa sürede karşılaştığım bilgi,tecrübeyi mümkün değil bulamadım.
Yalnız beni üzen bir nokta şu ki, tamamen mümkün olan tüm alanlarda yerli üretim taraftarı birisi olarak modelcilikte de yerlilik oranının çok çok düşük olduğu gibi bir izlenim edindim, belki çok acemi olduğum için böyle düşünüyorum, zamanla işin içine girdikçe bazı şeyler kafamda çok daha netleşecektir tabiyki.Baktığınızda LİPO piller,ESC ler ,motorlar, alıcı vericiler ülkeye katma değer sağlayabilecek ve küçümsenmeyecek fiyatlara ve ciddi pazar payına sahip ürünler.Bunları üretmek bu kadar mı zor bilemedim :(

SELAMUN ALEYKÜM

fatih çetin' Alıntı:
Hoş bulduk teşekkürler, yaklaşık 3-4 saattir forumun da yönlendirmesiyle tüm detayları kaçırmadan okumaya anlamaya çalışıyorum da sanki biraz gözüm korktu :) bu kadar basit olmadığını tahmin ediyordum fakat bendeki ne cesaretmiş ki hiçbir bilgi,tecrübe olmadan bir sürü modeli almayı düşünmüşüm, ayrıca herkese hiç sakınmadan tüm know-how ını paylaştıkları için teşekkür ediyorum.Çünkü net ortamında günlerdir inceliyorum,araştırıyorum , burada bukadar kısa sürede karşılaştığım bilgi,tecrübeyi mümkün değil bulamadım.
Yalnız beni üzen bir nokta şu ki, tamamen mümkün olan tüm alanlarda yerli üretim taraftarı birisi olarak modelcilikte de yerlilik oranının çok çok düşük olduğu gibi bir izlenim edindim, belki çok acemi olduğum için böyle düşünüyorum, zamanla işin içine girdikçe bazı şeyler kafamda çok daha netleşecektir tabiyki.Baktığınızda LİPO piller,ESC ler ,motorlar, alıcı vericiler ülkeye katma değer sağlayabilecek ve küçümsenmeyecek fiyatlara ve ciddi pazar payına sahip ürünler.Bunları üretmek bu kadar mı zor bilemedim :(

Hoş geldiniz Fatih bey. :saygilar:
Trend inşaat yapmak, ESC değil.
:laugh:
:RCKolik:

SELAMUN ALEYKÜM

:agreed: hoş bulduk teşekkürler,

foruma henüz üye olduğum için çok aktif kullanamıyorum, benim modelciliğe merak saldığımdan beri aklıma takılan en önemli konu, uçakların nasıl uçtuğunun fiziksel açıklamasaydı, birçok kaynağı inceledim yerli yabancı.Yerli kaynaklarda eksik ve hatalı bilgiler olduğunu , yabancı kaynakları incelediğimde fark ettim.

Forumun herhangi bir yerinde uçağa etki eden Lift,Gravity,Thrust ve Grad kuvvetlerinin ne olduğu,nasıl oluştuğu,uçakların uçmasını sağlayan Coanda effect in ne olduğu ve Newton un 3.yasasının uçma olayındaki etkisinden bahsediliyor mu ?

Teşekkürler :RCKolik:

SELAMUN ALEYKÜM

Hoşgeldiniz

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SELAMUN ALEYKÜM

Hoş geldiniz.

Uçağı uçuran coanda etkisi değil, kanadın hücum açısıdır. Coanda etkisinin stabilite, verimlilik vs gibi etkileri olabilir, ancak tek başına uçağı taşıyacak kaldırma kuvveti oluşturmaz. Konu ile ilgili detaylı paylaşımlarımız var forumda.

SELAMUN ALEYKÜM

teşekkürler hoşbulduk,

tabiyki Coanda etkisi uçağın uçabilmesini sağlayan tek etken değildir fakat yer çekimine karşı oluşan Lift kaldırma kuvvetinin oluşmasını sağlayan kanadın alt ve üstündeki basınç farkı Coanda etkisi ile oluşuyor diye biliyorum.Tabi kanat geometrisi de çok önemli sanırım. Bahsetmiş olduğunuz bilgilere nasıl ulaşabilirim çok teşekkürler şimdiden