Servo Dişlilerini Yağlamak gerekli mi ? Hangi Urun kullanilmali ?

Doğuş Arısoy

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese merhaba, servoları temizlerken birinin üzerine yapıştırıcı damladığını gördüm. TR'de bir satış sitesinde de bu servo kabı satılıyor. Açıkçası basit bir sistem olarak düşünmüştüm ve açtım içini. Baktım neler var neler yok diye. Asıl amacım dış kabının sökülüp değişiminin nasıl olacağını öğrenmekti yapılabilecek bir şey ise alıp yapayım demiştim. Servoyu açar amaz dişli çarklarla karşılaştım. Bir miktar inceledim. (Keşke aşamaları fotoğraf çekseydim en azından montajı yapamazsam bakar şansımı arttırırdım.) Sonunda bir servoyu daha açmak zorunda kaldım. En son kapatma işlemini yaptım. Dedim ki ne kadar kolaymış. Servoları test etmeye başladığımda potansiyometrenin konumunun hatalı olduğunu ve istediğim konumlarda durmadığını fark ettim. Sonra söktüm ve tekrar potansiyometre ayarlarını yaptım. En son bir güzel montajını tamamladım. O içindeki beyaz kremsi ve çok kaygan bir madde vardı. Sanıyorum ki yağlamak için kullanılıyor. Ve kapalı bir sistem oluncada benim gibi kurcalamadığımız sürece dişli değişimi yapana kadarda değişmesi gerekmiyor sanıyorum. Bu şekilde konulara rastlamadım çünkü.

Bu servo dişlilerinin yağlanması gerekir mi?

Servo Dişlilerinin Yağlanması

Hitech servo disli yagi sattigina gore yaglaniyordur servo dislisi diye mantik yurutuyorum,

Evrim SUTEL' Alıntı:
Hitech servo disli yagi sattigina gore yaglaniyordur servo dislisi diye mantik yurutuyorum,

Nerede satılıyor acaba ben Google'da göremedim ama.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Dogus bu tur durumlarda ya nette once servonun tipine gore disli resimlerini bulacaksin ya da sokmeden once dislilerin fotolarini Mutlaka cekeceksin :)

Sordugun sorunun cevabina gelirsek, servolarda yaglama diye bir durum Yok. Sadece dislisini degistirince yeni disliler asinmasin diye icindeki beyazi siyirip yeni dislilere surmen yeterli. Aslinda en guzeli bu ozel servo sivisindan almak, nette var ama su an linkini hatirlamiyorum :rolleyes:

Normal koşullarda o yağ servonun ömrü boyunca yeter. Dişli değişimi yapılırken de Mehmet'in dediği gibi eskisinden sıyırıp yenisine sürülebilir. Ben bu iş için gerekirse Molycote kullanılabileceğini süşünüyoru ama sadece kişisel fikirdir...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dogus bu tur durumlarda ya nette once servonun tipine gore disli resimlerini bulacaksin ya da sokmeden once dislilerin fotolarini Mutlaka cekeceksin :)

Sordugun sorunun cevabina gelirsek, servolarda yaglama diye bir durum Yok. Sadece dislisini degistirince yeni disliler asinmasin diye icindeki beyazi siyirip yeni dislilere surmen yeterli. Aslinda en guzeli bu ozel servo sivisindan almak, nette var ama su an linkini hatirlamiyorum :rolleyes:

Abi ben çok basit bir aksam olarak düşünmüştüm. [emoji3]

Umarım bulabilirim o ürünü kullanmasak bile dursun. [emoji4]

Sümer Yamaner' Alıntı:
Normal koşullarda o yağ servonun ömrü boyunca yeter. Dişli değişimi yapılırken de Mehmet'in dediği gibi eskisinden sıyırıp yenisine sürülebilir. Ben bu iş için gerekirse Molycote kullanılabileceğini süşünüyoru ama sadece kişisel fikirdir...

Abi o ürünüde bilmiyorum en azından bir araştırayım, teşekkür ederim.

Fast-lad da gordum Dogus,

Abilerim sanıyorum ki bahsettiğimiz ürün silikon gres diye geçiyormuş. Normal gresler plastik ve kauçuk aksama zarar verebilirken bu silikon gres sıkıntı çıkarmıyormuş. -50 +250 dereceleri arasında kullanılabiliyormuş.

Molykote G 5032 - 1 kullanılabilir sanıyorum bende. Molykote G5032 - 1 tam bizlik açıklamasında; "Silikon içerikli PTFE katkılı yüksek sıcaklık gıda gresidir .Yağlayıcı maddelerin tesadüfi gıda temasına izin veren FDA21 CFR 1789.3570 şartnamesine uygundur. MOLYKOTE G 5032 gresi genel olarak çok geniş sıcaklık aralığında yüksek performans sunar, kimyasal direnci yüksek, suylayıkanmaya karşı dayanıklı olan bu ürün, gıdateması olabilecek, plastik ve metal yataklarda, dişli gruplarında başarıyla kullanılabilir." denilmiş.

Bizim alacağımız gres slikon esaslı, NLGI değeri 2 olan, beyaz gresler iş görür nitelikte. Özel ölçüt olarakta araştırmak lazım. Çok çeşidi varmış bunların. Ama genel olarak slikon bazlı olunca dişlilere zarar vermeme, NLGI değeride iki olunca plastik dişliler arasında rahat hareket edebilecek kadar sıvı olma anlamına geliyor. Av malzemeleri satanlarda kullanıyormuş bundan. Silikon Gres diye geçiyor. Ben Molykote G5032 - 1 nereden alınabilir onu henüz bulamadım bulduğum zaman ilave etmeye çalışırım.

Evrim SUTEL' Alıntı:
Fast-lad da gordum Dogus,

Bu urunu sepete ekleyelim, evde bulunsun ;)

Ben bu iş için silikon gres kullanıyorum dalgıç malzemesi satan yerlerde ya da sanalpazar cinsi yerlerde silikon gres diye aratirsaniz bulursunuz .

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Veya wurth tarzı ürünlerin dislilere özel yaglama sistemi var ürünler hem plastik hem metal dislileri yaglamada kullanılıyor

Adresinde gördüm ve aldım, şimdi stoklarda kalmadı diyor. Varsa acil durumlarda temin edilebilir. En azından evde dursun dedim.

Ben Hitec marka olanını almıştım fastlad'den, özellikle tercih etmedim, en ucuzu o diye almıştım. Zaten kırk yılın başı az miktarda gerekli oluyor. Ancak servonun içinden çıkan gresi sıyırıp yeniden kullanmak bana pek sağlıklı gelmiyor. Nedeni de, sıyıran servo dişlilerinin küçük parçaları o yağın içinde bağlı kalıyor. Yeni dişlilerde aynı yağı kullandığımızda bu parçacıkların yeni dişlileri de bozma veya kilitleme riski olacağını düşünüyorum.

Emre Kaman' Alıntı:
Ancak servonun içinden çıkan gresi sıyırıp yeniden kullanmak bana pek sağlıklı gelmiyor. Nedeni de, sıyıran servo dişlilerinin küçük parçaları o yağın içinde bağlı kalıyor. Yeni dişlilerde aynı yağı kullandığımızda bu parçacıkların yeni dişlileri de bozma veya kilitleme riski olacağını düşünüyorum.

+1