servo elektroniği hakkında yardım

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar. Bir süredir sadece forumu takip edebiliyordum. Zira yeni kumanda ile birlikte modellerin tamamında yeni ayarlar ve bir kısım yeni parçalar temin etmek gerekti. Sonunda dün helikopterim de dahil iki modelimin ilk uçuşunu yapabildim. O modellerle ilgili videoları arkadaşım çekmişti. Videoları bana ilettiğinde site de yayınlayacağım. Onlarla ilgili de bir kaç sorum olacak ama asıl konuya gelirsek; 2,65 metre kanat açıklığı olan DG-1000 planörüm için HK dan katlanır iniş takımı almıştım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dün planörün ilk uçuşunu yapabildim sonunda ama iniş takımı olmadan. İnişte de herhangi bir sorun yok ama iniş takımı olmadığı için toprağa inişte gövde altındaki boyada istemediğim bir çok çizikler ve bozulmalar oldu. Bu olayı bir daha yaşamamak için iniş takımını bir şekilde planöre takmam gerekiyor.

Peki neden iniş takımı yoktu diyorsunuz. Sorunum zaten burada. Modelin yapımı sırasında sebebini bulamadığım bir şekilde (zorlanmadan dolayı olduğunu düşünüyorum) iniş takımı elektroniği yandı. Tamir için yenisini almak çözümlerden biri ama HK nın şu sıralar kargo sorunu nedeniyle ne kadar zamanda gelebileceğini bilmiyorum. İşin kötü yanı ise tekrar aldığımda aynı sorunla karşılaşma ihtimalim yüksek ihtimal görünüyor. Yani açıkçası bu parçanın elektroniğine çok fazla güvenmiyorum.

Biraz uzun oldu ama sorumuza gelirsek aramızda elektronik bilgisi olan arkadaşlar varsa; iniş takımı sonsuz bir vida aracılığı ile açılıp kapanıyor. Vida başlangıcında ve sonunda iki ayrı mikro sviç var. Acaba bu devre yerine normal bir servo elektroniğini alıp potansiyometresini iptal edip bu iki sviçe bağlayabilir miyiz? Mümkünse nasıl yapmak gerekir?

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar. Bir süredir sadece forumu takip edebiliyordum. Zira yeni kumanda ile birlikte modellerin tamamında yeni ayarlar ve bir kısım yeni parçalar temin etmek gerekti. Sonunda dün helikopterim de dahil iki modelimin ilk uçuşunu yapabildim. O modellerle ilgili videoları arkadaşım çekmişti. Videoları bana ilettiğinde site de yayınlayacağım.
Maiden uçuşları merakla bekliyoruz Nesimi Bey %p

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Biraz uzun oldu ama sorumuza gelirsek aramızda elektronik bilgisi olan arkadaşlar varsa; iniş takımı sonsuz bir vida aracılığı ile açılıp kapanıyor. Vida başlangıcında ve sonunda iki ayrı mikro sviç var. Acaba bu devre yerine normal bir servo elektroniğini alıp potansiyometresini iptal edip bu iki sviçe bağlayabilir miyiz? Mümkünse nasıl yapmak gerekir?
Valla az önce HK'nin ilgili sayfasına yeniden baktım ,acaba teknik döküman var mı diye :rolleyes: Ama ne yazık ki yok. Umarım bir arkadaşımız yardımcı olabilir size :embarras:

Mehmet Bey konuyu açacağım yer konusunda çok kararsızım kalmıştım. Direk servolarla ilgili bir konu da değil aslında ama sanırım burası daha uygun. Umarım yardımcı olacak biri vardır.

İlk uçuş öncesinde model için bir inceleme yazısı hazırlıyorum. Aynı konu da maiden uçuş videosunu da paylaşırım.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Mehmet Bey konuyu açacağım yer konusunda çok kararsızım kalmıştım. Direk servolarla ilgili bir konu da değil aslında ama sanırım burası daha uygun. Umarım yardımcı olacak biri vardır.
Tamamen size katılıyorum %p Aslında "Uçak Ekipman / Servo" diye bir bölüm olmalı. Ama bu bölüme çok fazla konu gelmeyeceği için burası da bana en uygun geldi ;)
Valla ben de gelecek cevapları merakla bekliyorum.

Aslında değerli üyemiz İskender aktif olabilse, tam onluk bir konu ama :embarras: Bakalım ne gibi yardımlar gelecek.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
İlk uçuş öncesinde model için bir inceleme yazısı hazırlıyorum. Aynı konu da maiden uçuş videosunu da paylaşırım.
Hangi model acaba :rolleyes: Konuyu ve inceleme yazınızı merakla bekliyoruz :thumbup:

Merhaba;

Yazacağım sorunum için başka daha uygun bir başlık bulamadım. Umarım doğru yere yazıyorumdur.
------------------------
Sorun yeni konu olarak tasinmistir