Servo Merkezleme Problemi

beginner1

Yeni Uye
Merhaba;

Hobbyzone super cub uçağımda throttle, rudder ve elevator kontrollerim var. Bir süredir sorunsuz uçuruyorum ama son birkaç defadır uçağıma lipoyu taktığımda servo kolları normal yerlerinde değil, aşağı ya da yukarıdan başlıyor. Sonra da kumandayı açıp bind olduğunda kollar ya tamamen yukarı ya da tamamen aşağı iniyor. Hatta neredeyse elevator ve rudder sanki kırılacak kadar geriliyor.

Acaba servolar mı bozuldu?

Teşekkürler.

Normalde (birkaç nadir kumanda sistemi hariç) asla alıcıyı vericiden önce açmamanız gerekir. Vericiyi açıp sinyal ürettiğinden emin olduktan sonra alıcıyı açmalısınız. Yoksa servolar sistem özelliklerine göre saçma sapan yerlere dönüp mekanizmaya hasar verebilirler.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Normalde (birkaç nadir kumanda sistemi hariç) asla alıcıyı vericiden önce açmamanız gerekir. Vericiyi açıp sinyal ürettiğinden emin olduktan sonra alıcıyı açmalısınız. Yoksa servolar sistem özelliklerine göre saçma sapan yerlere dönüp mekanizmaya hasar verebilirler.
Abi tespitine ben de bir ilave de bulunayım . Bu durumun şöyle bir riski daha var : Özellikle elektrikli modellerde ESC kendiliğinden motora gaz verme ihtimali var. Yani teorikte bu riskten hep bahsediliyor ama henüz cesaret edip hiç denemedim :laugh:

Bu durumda Fatih bey'in servolarının bozulduğu sonucunu çıkarabiliriz. Aslında en güzeli aynı alıcıya farklı servo takıp test etmek.

Kesinlikle katılıyorum. Her ne kadar ESC'lerde koruma sistemleri olsa da bence güvenmemek lazım. Unutmamalıyız ki patlar motor bir yere çarpınca stop eder ama elektrikli motor inatla çalışmaya devam ederek korkunç sonuçlara yol açabilir.
Zaten açarken kumanda - uçak, kapatırken uçak - kumanda sırası standart bir alışkanlık olarak oturmalıdır. Hani "ben zaten pek uğraşmam bunlarla, ara sıra bi uçuş yaparım" deseniz bile o ara sıra olacak olan bir uçuş ciddi bir yaralanmaya yol açabilir.

Aslında bu çok önemli bir konu ama, maalesef birçok arkadaş, özellikle gençler, bu sıraya dikkat etmiyorlar. Zavallı servolarda, sinyal olmadığından başı kesik tavuk gibi ne yapacağını bilemiyorlar. Tabii bu sırada bir de motor devreye girerse, tam olur.