Servolar icin Extra Kondansatör kullanimi gerekli mi ?

Savöx servolar aşırı akım çekebiliyor. Anti-glitch kondansatorü boş bir kanala takabilirsiniz. Kondansator sağlamsa herhangi bir zararı yok. İsterseniz kullanmadan önce sağlam mı değil mi kontrol edin.

Hobbywing HV 130V4 kılavuzunda bir kondansator açıklaması bulamadım.

Levent Suberk' Alıntı:
Savöx servolar aşırı akım çekebiliyor. Anti-glitch kondansatorü boş bir kanala takabilirsiniz. Kondansator sağlamsa herhangi bir zararı yok. İsterseniz kullanmadan önce sağlam mı değil mi kontrol edin.

HV servoların çektiği akımlar yanında standart Savox çok akım çektiğini düşünmüyorum abi. Yanlış anlama olmasın birebir teknik spesıfikasyonlarını kontrol etmedim, sadece hissiyat diyelim.

Burada esas olan takılan konsatörün sağlam olma meselesi değil bence.

Kısaca Sahsi fikrim Sümer abinin önceki sayfalarda belirttiği fayda/zarar kıyaslaması. Kaldı ki meşhur Heli pilotlarının hiç biri böyle bir uygulama kullanmıyor. Malum onların yaptığı hareketler ve servoların zorlanma şekilleri ortada.

Bundan 7-8 sene önce belki buna gerek vardı. Mesela mikada firması zamanında bazı servolarla fbl ünitesi kullanımı sırasında, benze konsatörü öneriyordu. Ama malum teknoloji çok gelişti ve artık buna gerek kalmayacak şekilde başta esc olmak üzere elektronik ekipmanların bazılarında benzer amaçlı konsatör zaten mevcut.

Mehmet bey, Ferid bey helikopteri ikinci el almış diye okudum, o nedenle kondansatorü kontrol edin dedim. :) Doğru ESC lerde kondansator var, ama daha önce parazitle ve iletişim kesintisiyle karşılaştığım için alıcıya bir kondansator takıyorum. :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hangi ve kimin manualli bu Ferid. Mümkünse manual linkini ya da resmini paylaşır mısın ?

NOT: Bu konu ile ilgili forumumuzda paylaşım olduğunu bile unutmuştum :laugh: :D

Mehmet abi, link bulamadım ama resmini ekledim manuelin :) Benim sorular bitene kadar tüm konular yeniden hatırlanack gibi gözüküyor :laugh:

Levent Suberk' Alıntı:

Levent bey, Hobbywing HV 130V4 kılavuzunda deyil bu açıklama, kapasitor için ayrıca bir kullanım klavuzu geliyor resimdeki gibi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi daha net anlaşıldı konu. Burada sorun olan şey özellikle ESC üzerinde gelen BEC ünitesinin bazı servoların yüksek akım çekmesine bağlı yaşanan anlık voltaj düşmesi ve buna bağlı ortaya çıkan FBL ünite restart olayı.

Bu durum özellikle zamanında mini Vbar da çok sıkıntı yaşatmış. FBL ünite küçük olunca içinde bulunan kondansatörde hali ile küçük. Bu nedenle bazı bec ve servo kombinasyonunda ciddi sıkıntılar yaşanmış. Ama aynı kombinasyon mesela daha büyük Vbar yaşanmamış.

Mikado bununla ilgili hatta bir test arşivi oluşturmuş.

Yerinde olsam yerde pallerin sökük iken FBL ünitenin hassasiyetini max yükseltip, bol miktarda anlık pitch komutu verip, servoları zorlardım (ki elindeki Manuel'den buna benzer şey tavsiye ediyor). Eğer voltaj düşmesi çok olmuyorsa FBL restart etmeyecek demektir. Yani ya BEC çıkışı anlık yüksek ihtiyacı karşılayabilir ya da anlık düşüşleri ünite kendisi tolere edebiliyor demektir.

Sorun yoksa ben olsam kondansatörü takmazdım. Ama ben takayım ne olur ne olmaz diyorsan da bu da çok yanlış değil. Son karar senin Ferid %p

Levent Suberk' Alıntı:
Mehmet bey, Ferid bey helikopteri ikinci el almış diye okudum, o nedenle kondansatorü kontrol edin dedim. :) Doğru ESC lerde kondansator var, ama daha önce parazitle ve iletişim kesintisiyle karşılaştığım için alıcıya bir kondansator takıyorum. :)

Levent bey, helikopter ikinci el ama ESC ve kondensatör yep-yeni :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yerinde olsam yerde pallerin sökük iken FBL ünitenin hassasiyetini max yükseltip, bol miktarda anlık pitch komutu verip, servoları zorlardım (ki elindeki Manuel'den buna benzer şey tavsiye ediyor). Eğer voltaj düşmesi çok olmuyorsa FBL restart etmeyecek demektir. Yani ya BEC çıkışı anlık yüksek ihtiyacı karşılayabilir ya da anlık düşüşleri ünite kendisi tolere edebiliyor demektir.

Mehmet abi, dediyin gibi testi yapdıkdan sonra bi sonuça varırım İnşallah. :)