Sim Çalışmalarım - Ergün "Nightsinger" Gürer

Nightsinger

Çalışkan Uye
Mehmet abinin çağrısına ben de kulak verdim ve ilk sim videomu paylaşıyorum.

Zaten uzun aradan sonra gerçek uçuşta ellerim titriyor, bu aralar uzun uzun simülatör çalışıyorum :) Heyecanı yenmek lazım. Dolayısı ile sim paylaşımı devamı gelecek :RCKolik:

-- 4-nokta 4 oryantasyon düz hover çalışması:
-- Sağ ve sol rudder ile, pirohover / full piroflip çalışması :
-- Sol-Piro, Rotor-in, Piro-Tic Toc - Başlangıç:
-- Piro Tictoc Çalışması:
-- PIRO LOOP Çalışması:
-- Realflight G5 serbest uçuş:
-- Half Piro to Snake / Mobius:

Aşağıdaki 2 dk video bugünkü çalışmamdan bir kesit.

Çalışma: Sağ ve sol rudder ile, pirohover / full piroflip çalışması.

Amaç: İleri seviye hover pratiği / Piroflip sırasında, heliyi mümkün olduğunca aynı yerde tutabilmek.

Yöntem: Sabit hızda rudder vererek başlıyoruz, bir süre olduğumuz yerde dönerek hover yapıyoruz. Arada keyfe göre flipleri karıştırıyoruz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Rotor diski düzgün bir şekilde belirlenen yöne doğru flip yapabilmeli (ben karşıya flip ile çalışıyorum). Kontrolün güçleştiği noktalarda piro hızı azaltılabilmeli. Sağ ve sol piro çalışma süreleri eşit tutulmalı (topal ördek 3d'ci olmamak için :p )

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ergün ellerine saglık. Bu gibi guzel paylaşımlar ile daha efektin sim çalısmalarına başlayabiliriz :) en azından kendi adıma faydalı ve motive edici paylaşım olarak görüyorum :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ergün'den aldığım "sim çalışırken müzik dinleme" tavsiyesi sayesinde artık sim çalışırken hem daha az sıkılıyorum hem de ilginç bir şekilde, konsantrasyonumu kaybetmeme konusunda gayet etkili oldu. Özellikle Nickelback, System of a Down gibi "bol gazlı" grupları dinlemek daha etkili oluyor. Her ne kadar gelişmiş değil temel hover manevralarına çalışıyor olsam da gene de faydalı oldu... "1 parça sağ hover", "1 parça sol hover" şeklinde süreyi belirleyince, devamlı kronometreye bakma ihtiyacı da ortadan kalkıyor.

Ergün eline sağlık, tamda bana göre bir video olmuş. :thmbup: Uzun zamandır piro flip üzerine kafa yoruyorum ama malesef bir türlü hareketi istediğim seviyede yapmayı beceremiyorum. Kendi tabirimle hala hareketin matematiğini çözmemiş olduğumu düşünüyorum. :laugh:

Sanırım bir silbaştan yapıp simulatör çalışmalarına yeniden başlamak faydalı olacak. Verdiğin taktikler için teşekkürler. :thumbup: :RCKolik:

Tekrar selam,

İlk mesajda direkt orta-ileri seviye bir aerobasi ile başlayınca rating nispeten düşük kaldı :p Yorumlar için teşekkürler.

Başlangıç seviyesine dönüş yapalım.

Çalışma: 4-nokta 4 oryantasyon düz hover çalışması

Amaç: Heliyi farklı bakış açılarından rahatlıkla hoverda tutabilmek

Yöntem: Phoenix'te istediğimiz bir alanı seçiyoruz, ancak layout > F3C box belirliyoruz. Bu bize üzerinde / yakınında hover yapabileceğimiz 4 adet bayrak sağlıyor. Ardınan bu bayraklar üzerinde sırasıyla tail-in, sol, nose-in, sağ hover çalışıyoruz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Bayrakların tam üzerinde duracağım diye çok uğraşmamak gerekli. 2 boyutlu izlediğiniz monitörde 3 boyutlu iş yapmaya çalışmak insanı pratikten soğutabiliyor. Burada önemli olan, her oryantasyonda ve örn; sol alttaki bayraktan sol üstteki bayrağa nose-in giderken, geri elevatör komutundan hover için ileri elevatör komutunu pratik etmeye çalışmak. Dolayısı ile o bayrağın etrafında bir yerde istenilen oryantasyonda hover durumuna geçebilmek, pratiğin beceri gerekliliği olarak yeterli.

Ergün hocam teşekkürler, dediğiniz gibi bu daha çok işime yarayacak, önceki video benim gibi bir pilot için son seviye diyebilirim ama bu güzelmiş. :thumbup:

Ergün sanıyorum Phoenix'i sayende sevmeye başlayacağım. :laugh: Eline sağlık, hem zevkli hemde çok faydalı bir sim çalışması olmuş. :bravo:

Üstelik bence seviyeden tamamen bağımsız bir çalışma, her seviyedeki modelcinin ara ara yapması lazım bunu. :thumbup:

Türker Akgün' Alıntı:
Üstelik bence seviyeden tamamen bağımsız bir çalışma, her seviyedeki modelcinin ara ara yapması lazım bunu. :thumbup:

Kesinlikle ara ara dönüp çalışmak gerekiyor, ben kayıt için hover yaparken biraz zorlandım :)

Daha ileri seviyelerden devam edelim.

Bu çalışmayı paylaşmak beni diğerlerinden daha çok heveslendirdi, çünkü henüz yapamıyorum :D . Ne kadar sürede ne kadar ilerleyebileceğim, birlikte takip etme şansımız olacak.

Çalışma: Sol-Piro, Rotor-in, Piro-Tic Toc - Başlangıç

Amaç: Piro-TicToc hareketine giriş sağlayacak ve hareketin öğrenilmesini kolaylaştıracak çalışma.

Yöntem: Piro hover ile başlanır. Düz piro hoverda, rotor diski size doğru dönecek şekilde piroflip yapın. Invert piro-hover sağlandıktan sonra bu sefer ileri doğru piroflip yapın. Tekrarlara devam edin.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Öncelikle bu egzersize başlamadan önce, pirohover / piroflip egzersizlerinin oturmuş olması gerekiyor. Egzersizin farklı olarak anlatırsak, videonun 1:25 - 1:48 arasına bakalım. Burada "rotor-in tail-down tic toc" hareketinin nasıl öğrenileceğini özetlemeye çalıştım. Önce geriye geniş bir flip, karşıya geniş bir flip olarak başlanır, ardından sırasıyla hareket rainbow ve tic toc olarak adlandırılabilecek şekilde "sıkıştırılır". İşte bu başlangıç pirotictoc egzersizi de bu yolu izliyor. Geriye ve öne piroflip oturduktan sonra artık pilota hareketi sıkıştırmak kalıyor.

Ergün Gürer' Alıntı:
...Bu çalışmayı paylaşmak beni diğerlerinden daha çok heveslendirdi, çünkü henüz yapamıyorum :D . Ne kadar sürede ne kadar ilerleyebileceğim, birlikte takip etme şansımız olacak.
Bu düzen ve azim ile bence çok vakit almayacaktır :D Henüz PIRO sim de bile denememiş birisi olarak Piro Tic Toc bana şu aşama da 1 tık fazla gelecektir diye düşünüyorum :laugh:

İşin şakası bir yana, şahsen bu hareketi birebir yapmayacak olsam da bu tür sim çalışmaları içimdeki sim çalışma azmini motive ediyor :thumbup: Bu yüzden paylaşımlar için tekrar ellerine sağlık Ergün :bravo: :RCKolik:

Piro tiktoklarda 2. gün :)

Bugün egzersizi bir miktar modifiye ettim.

Piroflipleri 540 derece yapıyordum. Yani düz nose out - full flip 360 - invert tail in - 180 rudder - invert nose out - full flip 360 - düz nose in - 180 rudder - düz nose out.

Ancak piro tic toc'da 540 derece beklemek, verilen minimum cyclic komutunu 540 dereceye dağıtmaya çalışmak zor, izlediğim çoğu pro videosuna göre de anlamsız.

Dolayısı ile yeni piro tictoc çalışmaları 360 derece. Kuyruk üstte full piro karşıya, burun aşağıda full piro bana doğru.

Yavaş yavaş aerobasi belirginleşmeye başladı. Tabii sonlara doğru sinir geldi, bir miktar piro - reversal ile moral bulmaya çalıştım :)

Buyrun.

02:00 sonrasında hareket gayet guzel çıkmış. Sabrına ve azmine diyecek bir sey bulamıyorum Ergün :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ergün abi bu sim çalışmalarının ardından eminim harika bir uçuş videosu gelecektir. :)

Zaten pilotajının çok iyi olduğunu biliyorum. :thumbup:

Helal olsun Ergün, en kısa sürede gerçektede izleyeceğimize hiç şüphem yok. :bravo:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
02:00 sonrasında hareket gayet guzel çıkmış. Sabrına ve azmine diyecek bir sey bulamıyorum Ergün :bravo:

Abi simülatör olayı düzenini kurunca hakikaten çok keyifli bir iş. Dolar kuru istediği kadar artsın, hiçbir stress yok :) Ayar derdi de yok :)

Ama bence önemli olan simülatörde de, gerçekte olduğu gibi kırımdan kaçınarak / gerçek uçuş heyecanı ile uçmak lazım. Böylece kafada gerekli "rescue" fonksiyonları oturuyor.

Türker Akgün' Alıntı:
Helal olsun Ergün, en kısa sürede gerçektede izleyeceğimize hiç şüphem yok. :bravo:
Arda Erkan' Alıntı:
Ergün abi bu sim çalışmalarının ardından eminim harika bir uçuş videosu gelecektir. :)
Zaten pilotajının çok iyi olduğunu biliyorum. :thumbup:

Daha iyi oturtmak istediğim 1-2 hareket / orientasyon var. Invert pirocircut, skid-in tic toc, sol sağ full piro reversal hala zayıf. Onları oturttuktan sonra koreografi çalışmayı planlıyorum.

Doğaçlama uçuşun aksine, tüm 4-5 dk'lık uçuş planlı olmalı, şurada şu hareketi yapacağım, şu hareketi şuna bağlayacağım, şu harekette solda kalıp, sağa bu hareketle geçeceğim gibi. Bu tarz bi plan olmadığı sürece uçuş harika olamıyor, anca hover aralarında bildiğimiz hareketleri yapıyoruz.

Bir de, hanıma (benim şahsi kameraman :p ) yeni bir makine aldık, hala öğrenme aşamasında. Şimdilik daha az video, daha bol fotoğraf çekiyor. Harika bi uçuş videosu yerine, geçen gün Manisa / Spil dağından harika bi fotoğraf versem?? :) (evet, arka planda Spil'in vahşi -yılkı- atları var)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol