Simülator Dersleri - Hurricane ve Funnel Tüyolar & Püf Noktalar

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selam,

Mehmet abinin ricasıyla Hurricane ve Funnel hareketleri için ufak bir video hazırladım. Özür dileyerek başlıyorum çünkü videoyu kendi sesimle anlatarak kaydetmek isterdim ama bilgisayarım iş yerinde olduğu için ve iş yerinde sesli kayıt yapma imkanım zor olduğu için video altında yazılar yazarak açıklamaya, dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı ve yardımcı olur herkese :saygilar:

Videoya gelmeden önce belirtmek isterim ki bu video ''Hurricane & Funnel nasıl yapılır '' tarzı bir videonun yanında daha çok '' Nasıl belli bir eksen üzerinde funnel - hurricane yapılır '' ağırlıklı videodur şimdiden belirtelim :thumbup:

VIDEO ;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bonus ; 3,35. dk

Video kaydından sonra aklıma gelen bir kaç noktaya daha değinelim,

-Funnel ve Hurricane gibi hareketlerde aşırı hızlı yapmamaya da özen göstermek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü mantıken fizik kurallarını düşünürsek pallerin çok esnediği bir nokta, boomstrike sebebiyet verebilir. Hatta referans videolarıda youtube'da baya var. Özellikle Trex 800 nitro conversion yapan bir abimiz feci şekilde boomstrike oluyordu funnel yaparken :laugh:

- Model hızlı ivme kazandıktan sonra, aşırı derecede Cyclic açı vermemeye de özen göstermemiz lazım... Yine bu noktada model istemsizce zorlanacak, devirden düşecek hatta daha kötü noktalara gidecektir...

- Benim tavsiyem simülasyonda pratik yaptıktan sonra gerçek model üzerinde ne çok dar ne çok geniş olacak şekilde denemeler yapmak.

- Hatta simülasyonda pratik yapmadan gerçek modelde denemenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum, çünkü funnel ve hurricane gibi hareketler oryantasyon kaybı yaratmaya çok açık hareketlerdir. Yanlış komut verseniz değil funnel yaparken komut vermeyi bırakırsanız bile %90 ihtimalle oryantasyon kaybı yaşayacaksınız. Bu yüzden bol bol simülasyonda çalışmadan denemeyin..

Tüm forum halkından ricam, bol bol simülasyon çalışın... Çalışmadan ilerleme kaydedilemiyor, siz de günde en az yarım saat bile olsa simülasyon başına oturmaya çalışın :saygilar:

Dogukan öncelikle emeğine saglik :bravo: Bizleri kırmayıp boyle bir konu açtığın icin de ayrica tesekkurler.

Videoyu henüz izlemeyemedim ama eminin ki yeni başlayanlar için yardımcı olacaktır.

Bu hareketi yapan/ yapmaya çalışan diğer arkadaşlarımızın da ilavesi ile çok daha güzel bir konu olacağını düşünüyorum :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bende çok memnun oldum konuyu görünce Türker Abi sağolsun konuyu belli bir yere kadar getirmişti aramızda böyle paylaşımların olmasıda büyük bir zenginlik bende videodan yapacağım çıkarımlarla yapacağım çalışmaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Bakalım bir acemi ne kadar başarabilecek. [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dogukan öncelikle emeğine saglik :bravo: Bizleri kırmayıp boyle bir konu açtığın icin de ayrica tesekkurler.

Videoyu henüz izlemeyemedim ama eminin ki yeni başlayanlar için yardımcı olacaktır.

Bu hareketi yapan/ yapmaya çalışan diğer arkadaşlarımızın da ilavesi ile çok daha güzel bir konu olacağını düşünüyorum :RCKolik:

Estağfurullah abi, yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize :saygilar:

Doğuş' Alıntı:
Bende çok memnun oldum konuyu görünce Türker Abi sağolsun konuyu belli bir yere kadar getirmişti aramızda böyle paylaşımların olmasıda büyük bir zenginlik bende videodan yapacağım çıkarımlarla yapacağım çalışmaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Bakalım bir acemi ne kadar başarabilecek. [emoji3]

Videoları bekliyoruz Doğuş :thumbup:

Harika konu emeğinize sağlık. İleride lazım olacak şeyler hep :halay:

Doğukan ellerine sağlık büyük emek vermişsin benim gibi yeni başlayanlara süper bir anlatım..... :saygilar:

Bugün ben de bir video çekip, nacize hurricane nasıl yaptığımı açıklamaya çalışacaktım ama olmadı. Ama bu hafta icin de mutlaka paylaşmaya çalışacağım :RCKolik:

Tam da böyle bişey lazımdı şu anda :thumbup: Ben sim'e gidiyorum, gelen varsa beklerim ;D

Doğukan ellerine sağlık güzel bir paylaşım. :saygilar:

Doğukan eline sağlık, eminim heliciler tarafından çok rağbet görecek videolardan biri olacaktır. :thumbup: :bravo: :bravo:

Paylaşım için teşekkürler, sim kısmı sayende epey bir gelişmiş oldu bu atılımlarla. :RCKolik:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dogukan eline saglik videoyu izleye izleye dinleye dinleye baya baya biseyler cikacak

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Olur oluyor Halil, aynen çalışmalara devam :bravo:

Yorumları için herkese çok teşekkür ederim umarım yardımcı olmusumdur :thumbup:

Halil İbrahim KALAY' Alıntı:
https://youtu.be/mxbkmQu1TSc

Dogukan eline saglik videoyu izleye izleye dinleye dinleye baya baya biseyler cikacak

Halil abi eline sağlık, çalışmalar güzel gidiyor ama tavsiyem modeli arkana asla geçirmemeye çalış. Simulasyonda olsa uçacağın alanı kafanda kısıtlarsan gerçek uçuşlarına dahada etkili olur. Stickleri sabit tutmak yerine ara ara dardan genişe doğru gitmeye çalış. Ya da tam tersini yapmaya çalış.. :thumbup: