Sinyal Ters Çevirici - ( Servo Signal Reverser )

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda servoların yönlerini kumanda ayarlarını kullanmadan TERS çevirmemizi sağlayan " Sinyal Ters Cevirici - ( Servo Signal Reverser ) " ürününden bahsedeceğiz.

Bazı durumlarda servomumuz yönünü kumanda üzerinden REVERSE (Ters) çeviremeyebiliriz. Örneğin 2 adet servonun aynı alıcı kanalına Y-Kablo ile bağlanması hali. İşte bu durumda sadece 1 servonun hareket yönünü ters çevirmek için bir Sinyal Ters Çevirici ürüne ihtiyacımız var.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Piyasada çok değişik markalar bulunmaktadır. Bu konumuzda "fiyat / performans" açısından uygun olan "Turnigy Servo Signal Reverser" ürününü inceleyeceğiz.

Ürün Adı: Turnigy Servo Signal Reverser
Fiyatı : $ 2
Ürün Linki:

Özellikleri:
Giriş Voltajı:3v~12.6v
Sinyal Tipi:760us 1520us (Otomatik Algılama)
Bağlantı Tipi:JR
Kablo Uzunlugu:415mm

Inceleme Videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

böyle bi ürün olduüunu 1 kaç gün önce buradan öğrendim...bilmeyenler için güncelleyelim konuyu... :RCKolik:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yahu sayfalarca kod yazdık bunun için... :)
Aynen katılıyorum. SUMERONICS tarafından üretilen aşağıdaki ürün dururken artık bu ürün alınmaz :thumbup: :hoppa:

Şimdi şu 760 - 1520 auto detect olayına takıldım. 760 uS merkezli PWM sinyali konusunda araştırma yapıyorum.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şimdi şu 760 - 1520 auto detect olayına takıldım. 760 uS merkezli PWM sinyali konusunda araştırma yapıyorum.
Yıllar önce hazırladığım videoyu izlerken benim de aklıma geldi ve onu soracaktım abi. Biz de var mı özellik diye :rolleyes: :rolleyes:

Olay şu:
Klasik servo sinyali her 20 milisaniyede bir tekrarlanan 1 - 2 milisaniye arasındaki bir darbe ve bu darbe süresi servo pozisyonunu belirliyor. 1.5 milisaniye orta pozisyon demek. Ayrıca endpointleri % 140 falan yapınca aralık 0.8 milisaniye ile 2.2 milisaniye arasına genişliyor. Ancak her servo bunu kaldıramayabiliyor. Özellikle de analog servolar.
Futaba 7 milisaniyelik bir sistem çıkarmış. High speed olarak tanımlıyor. Diğer üreticilerde de artık var bildiğim kadarıyla. Yani 20 milisaniyelik frame 7 milisaniyeye inmiş. pulse merkezi de 1520 mikrosaniyeden 760 mikrosaniyeye çekilmiş. Yani klasik sisteme göre üç kat daha fazla tekrarlama var. Ancak sadece digital servolar bunu kaldırabiliyor. Analog servolar genelde saçmalıyor hatta yanıyor.
Bir de gyrolar için özel 333 Hz hatta 540 Hz servolar var. Yani gyrodan servoya giden sinyal klasik sistemdeki saniyede 50 yerine saniyede 333 hatta 540 kez tekrarlanıyor. Bu da tabii inanılmaz bir hassasiyet getiriyor.
Servo reverser böyle bir gyro sisteminde zaten yeri olmayan bir eleman. Çünkü reverse gerekiyorsa gyrodan yapılıyor zaten. Kuyruk servosuna Y kablo falan da gerekmiyor. Yani bu ultra high speed sinyaller ilgi alanımız dışında.
Biz iki farklı durum yani normal ve yüksek hızlı sinyale göre çalışacağız.
Peki gelen sinyalden hangi tür bir sistemde çalıştığımızı nasıl anlayacağız? Otomatik anlıyormuş ya alet...
İki pulse türünde çakışan değerler var (900 mikrosaniye civarında). O nedenle gelen darbe süresi ile bu ayrımı yapmak imkansız ya da mantıksız. O zaman tazeleme sıklığına bakacağız. Yani sisteme güç verildiğinde öncelikle ilk birkaç darbenin aralığı ölçülecek. Eğer örneğin 10 milisaniyeden daha az ise hızlı sistemdeyiz demektir. Yoksa standart sistemdeyiz demektir. Setup buna göre yapılıp çalışmaya devam edilecek.
Akşam servo reverser için yeni sürüm yazılımı hazırlayacağım... Bu iyi oldu. :) Gerçi bi tarafımı da yırtsam 2 dolara mal edemiyorum ama olsun. Acil durumda bir ay HK postası beklemek yerine bir saatte tazecik dumanı üstünde reverser yapabiliyorum. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
.... Akşam servo reverser için yeni sürüm yazılımı hazırlayacağım... Bu iyi oldu. :) Gerçi bi tarafımı da yırtsam 2 dolara mal edemiyorum ama olsun. Acil durumda bir ay HK postası beklemek yerine bir saatte tazecik dumanı üstünde reverser yapabiliyorum. :)
Kesinlikle abi :thumbup: :bravo:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Olay şu:
Klasik servo sinyali her 20 milisaniyede bir tekrarlanan 1 - 2 milisaniye arasındaki bir darbe ve bu darbe süresi servo pozisyonunu belirliyor. 1.5 milisaniye orta pozisyon demek. Ayrıca endpointleri % 140 falan yapınca aralık 0.8 milisaniye ile 2.2 milisaniye arasına genişliyor. Ancak her servo bunu kaldıramayabiliyor. Özellikle de analog servolar.
Futaba 7 milisaniyelik bir sistem çıkarmış. High speed olarak tanımlıyor. Diğer üreticilerde de artık var bildiğim kadarıyla. Yani 20 milisaniyelik frame 7 milisaniyeye inmiş. pulse merkezi de 1520 mikrosaniyeden 760 mikrosaniyeye çekilmiş. Yani klasik sisteme göre üç kat daha fazla tekrarlama var. Ancak sadece digital servolar bunu kaldırabiliyor. Analog servolar genelde saçmalıyor hatta yanıyor.
Bir de gyrolar için özel 333 Hz hatta 540 Hz servolar var. Yani gyrodan servoya giden sinyal klasik sistemdeki saniyede 50 yerine saniyede 333 hatta 540 kez tekrarlanıyor. Bu da tabii inanılmaz bir hassasiyet getiriyor.
Servo reverser böyle bir gyro sisteminde zaten yeri olmayan bir eleman. Çünkü reverse gerekiyorsa gyrodan yapılıyor zaten. Kuyruk servosuna Y kablo falan da gerekmiyor. Yani bu ultra high speed sinyaller ilgi alanımız dışında.
Biz iki farklı durum yani normal ve yüksek hızlı sinyale göre çalışacağız.
Peki gelen sinyalden hangi tür bir sistemde çalıştığımızı nasıl anlayacağız? Otomatik anlıyormuş ya alet...
İki pulse türünde çakışan değerler var (900 mikrosaniye civarında). O nedenle gelen darbe süresi ile bu ayrımı yapmak imkansız ya da mantıksız. O zaman tazeleme sıklığına bakacağız. Yani sisteme güç verildiğinde öncelikle ilk birkaç darbenin aralığı ölçülecek. Eğer örneğin 10 milisaniyeden daha az ise hızlı sistemdeyiz demektir. Yoksa standart sistemdeyiz demektir. Setup buna göre yapılıp çalışmaya devam edilecek.
Akşam servo reverser için yeni sürüm yazılımı hazırlayacağım... Bu iyi oldu. :) Gerçi bi tarafımı da yırtsam 2 dolara mal edemiyorum ama olsun. Acil durumda bir ay HK postası beklemek yerine bir saatte tazecik dumanı üstünde reverser yapabiliyorum. :)

günün birinde yüksek lisans düşünürsem bu konuyu anlamaya çalışırım...sadece okumak yeter şimdilik...kolay gelsin :laugh:

Epeyce okuyup araştırdım. Yüksek hızlı servolar için bir standart yok. Ayrıca hemen tümü kuyruk servosu ve özel gyrosu ile eşleştirilip çalışıyor. Kısaca böyle bir servo kullanılan sistemde bir servo reverser kullanımı olasılığı çok düşük. Ben standart sistemler için reverser üretimine devam edeceğim. Çünkü yazdığım kodu test edebileceğim bir yüksek hızlı servo sistemim yok.
Mesaimi bu ara Attiny85'deki sorunu bulmaya ayırıyorum. İnat ettim. :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sonucu merakla bekliyoruz abi %p

Kodu farklı farklı parçalara ayırıp test ediyorum. Servo çıkış sinyali sorunsuz. Tam istenilen şekilde çıkış veriyor. Sorun giriş sinyalinin okunmasında. Eğer yerleşik pulseIn() komutu kullanırsam o da sorunsuz. Ama bu komutun çözünürlüğü ve hassasiyeti düşük. 0.5 ya da 1 mikrosaniyelik hassasiyet sağlamak için kullandığım pulse okuma fonksiyonunda sorun var ve çözemiyorum. Ama en azından sorunu lokalize ettim ve nerede çalışacağımı biliyorum.

En azından sorunun nedeni çözülmüş :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk