Skookum Yeni Ürün: SK 720BE + GPS V2 + Laser Altimeter

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
2015 yılı tam da tahmin ettiğimiz şekilde KURTARMA- RESCUE sistemlerinin savaşı şeklinde geçiyor :halay:

-- Önce piyasa Fiyat/Performans ilişkisi ile süper bir giriş yapan SPIRIT kazandığı başarı

-- Sonrasıda IKON'un micro modeller için çıkardığı "Micro Ikon" ve sonrasında 2015 yılında yazılımsal upgrade ile Kurtarma sistemi vereceğini vaad etmesi

-- Henüz detayları belli olmasa da "Baverion HC-3SX" yeni versiyon çıkaracağı beklentisi

-- Son olarak da Mikado'nun Kurtarma özellik "VBAR Neon" ürünü.

Tüm bu gelişmelere SKOOKUM da kayıtsız kalamamış olsa gerek ki, piyasa da şu an için bulunan ILK ve TEK GPS sistemli Ünitesini UPGRADE ediyor.

Yeni sistem çok yakında piyasaya çıkacakmış :thumbup:

SK-720BE + SK-GPS2 + SK-LZR

Ürün Linki :
Fiyatı: $ 795

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özellikler:
-- Daha büyük ve daha hassas GPS Ünitesi
The SK-GPS2 one is designed to maximize signal reception as priority #1. It has a huge 35mm patch antenna, double filtering, is fully shielded against RFI, and uses the latest ublox GPS chipset with a 10hz update rate.

The SK-GPS2 is a little larger and heavier than our first GPS unit, at 5x5x1.5cm and 40g. On normal helis, it mounts flat on the tail boom. It will hold a lock when the heli is inverted, although most of its receive strength is upwards facing.

-- 20 mt hassasiyetli ve barometre tabanlı sistemlerden çok daha hassas "Lazer İrtifa Ölçer"
The laser-altimeter is good to 20m altitude, and has 10x the stability and accuracy vs a barometer-based altimeter (over flat surfaces of course).

-- Yeni Ünite (SK-720BE) ile otomatik GPS veya İrtifa Ölçer Tercihi
When installed, the SK-720BE will choose which altimeter sense to use automatically.

-- Paket İçeriği :

- SK-720BE
- SK-GPS2
- SK-LZR
- Tail Boom Clamp for GPS2
- Mounting tape
- Anti-Vibration Kit
- Decal sheet

Abi konuyu tam açacaktım kaç gündür. Bi türlü fırsat olmadı. Bu lazer sistem ciddi anlamda çok hızlı bir şekilde mesafe ölçerse. Yere yakın 3d uçuşlarında 5mt gibi rakamlar başarılı olur. Şuanki sistemde 15mt renin aşşası hızlı hareketlerde sıkıntı olabiliyor.

Ellerine sağlık Mehmet abi :saygilar: yanlız bu lazer irtifa ölçerin ne gibi bir artısı eksisi olcak onu merak ediyorum

Recep Şurgun' Alıntı:
Ellerine sağlık Mehmet abi :saygilar: yanlız bu lazer irtifa ölçerin ne gibi bir artısı eksisi olcak onu merak ediyorum
Recep daha önce ki sistemde, gps in içinde barometre sensörü vardı. Yüksekliği hem barometre den gelen hem de gps den gelen verilere göre tahmin ediyordu. Bu sistem f3c veya yavaş uçuşlarda sıkıntısız mesafe ölçüyor. Ama 3d hareketlerine gelince 10-14m yapılıyordu. Adamlar şimdi heralde o yanılma payını ortadan kaldırmak için böyle bir öluşuma gittiler

Ben bu ürünü şimdilik protesto ediyorum. Şöyle ki, düne kadar 400$ değerinde bir ekipmanım varken, bugün hiçbir değeri kalmadı. Facebook sayfalarında da bunu söyledim. Tabi ki gelişim kaçınılmaz, yeni ürünler sürekli çıkmaya devam edecek. iPhone örneği verildi mesela. Ancak Apple yüz milyonlarca iPhone satıyor ve bir yenisi çıktığı zaman elimdeki iPhonu almaya istekli olacak binlerce kişi oluyor. Peki helikopter uçuran kaç kişi var ve bunlardan kaçı diğer ünitelerin en az iki katı para veriyor? Türkiye'de bu sistemi kullanan belki 5 kişi vardır, dünyada 1500-2000? Ben eski gps ünitesini kime ne kadara satabilirim?

Skookum'un var olan müşterilerini koruması gerektiğini düşünüyorum. Bunun iki yolu var. Birincisi "laser altimeter"in ayrı olarak satışının yapılması ve eski gps üniteleriyle de kullanılabilmesi. İkincisi ise Skookum'un bir değişim programı oluşturması. Aksi takdirde iki sene sonra o da değersiz olacaksa, yeni üniteyi neden alayım?

Bugün bunun ilk adımı olarak yeni gps ve altimeter'in ayrı satışı da başladı. Umarım bir sonraki adımı da atarlar.

Fazla kimsenin kullanmadığı modellerden, ekipmanlardan uzak durmak gerek :laugh:

Emre Kaman' Alıntı:
Ben bu ürünü şimdilik protesto ediyorum. Şöyle ki, düne kadar 400$ değerinde bir ekipmanım varken, bugün hiçbir değeri kalmadı.
.......
Skookum'un var olan müşterilerini koruması gerektiğini düşünüyorum. Bunun iki yolu var. Birincisi "laser altimeter"in ayrı olarak satışının yapılması ve eski gps üniteleriyle de kullanılabilmesi. İkincisi ise Skookum'un bir değişim programı oluşturması. Aksi takdirde iki sene sonra o da değersiz olacaksa, yeni üniteyi neden alayım?
Kesinlikle haklısın Emre %p Inşallah mevcut üniteler için de uygun bir UPGRADE paketi sunarlar :embarras:

O değil de 800usdlik fiyatı görünce aklıma geldi, rescue olan ilk klonun bütün pastayı yiyeceğini düşünüyorum.. 800 usd nedir bence işin suyu çıkmaya başladı..

Eski sistem de 825 usd oluyordu :D fiyat zaten hep bu seviyede, onu gectim de, gps unitesini sk720'den pahali satiyorlardi, simdi "sap" gibi ortada biraktilar ona sinir oldum. Neyse, ben bi guzellik yapacaklarini dusunuyorum.

Kağan Kazancı' Alıntı:
O değil de 800usdlik fiyatı görünce aklıma geldi, rescue olan ilk klonun bütün pastayı yiyeceğini düşünüyorum.. 800 usd nedir bence işin suyu çıkmaya başladı..
Bence klon olmasada onun kadar ucuz spirit var.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Yeni Sk-Gps2 ve Sk-Laser işini biraz araştırdım. Bu yeni arkadaşların pek de bana uymadığı sonucuna vardım. Yeni ünitede gps anteni büyümüş olsa da, ünitenin yatay olarak yerleştirilmesi gerekiyor. Zaten yanında boom kelepçesiyle satılıyor. Ben eski ünitemi frame üzerinde kullanıyorum, kanopinin altında kalıyor, zaten kuyruğa takmak istemezdim. Eski ünitenin bu konuda bir artısı da manyetik kumpasın bu şekilde yerleşimlere daha uygun oluşu. Lazer altimetreye gelince, maksimum 45 dereceye kadar çalışabiliyor. Heliyi 45 dereceden fazla yatırdığınızda etkisiz eleman.

Bu yeni ürünler 3D hevesinde olup, aynı zamanda altında bir güvenlik ağı arayan benim gibi kullanıcılara değil de, daha çok hava çekimi gibi daha sakin ve kontrollü uçuşa ihtiyacı olacaklara yönelik. Tabi Sk720BE'nin octo'ya kadar multirotor desteği olduğunu da düşününce daha anlamlı oluyor.

Skookum şimdilik eski gps ünitesini rafa kaldırmış gibi görünüyor, ancak destek ve update devam ediyor. Bu arada eski SK720 (mavi) üniteler için de sınırlı sayıda bir değişim programı başlatmışlar. Eski ünite+275$ karşılığında gıcır gıcır black edition veriyorlar.