Spektrum Seri Telemetri Alıcısı // SPM4649T

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kucuk bir ilave daha yapalim. Daha once EKSI ozellik olarak :

-- Küçük olması nedeniyle RX voltaj bilgisini gönderemiyor

Belirtmistik. Yeni bir eksiklik olarak sunu da ilave edelim :embarras:

-- Uzerinde bulunan Voltaj sensor girisi ne yazik ki 6s kadar destekliyor. Yani eger ESC'den besleme voltaj bilgisi alinamiyorsa en kritik bilgi olan ana pillerin voltaj bilgisini 12s kullanan 600-700 sinifi modellerde gormek mumkun degil..

Abi ben doğrumu anladım Hiç bir sensör ara aparat takmadan direkt 6s voltajı 4649T ye giriyoruz ve telemetri olarak bize bilgisini veriyor? ben manuele baktım araştırmaya çalıştım ama göremedim ondan dolayı siparişim vardı eklemedim eklesem iyi olacakmış ama dolar malum :( :( ilk siparişe eklerim artık.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Abi ben doğrumu anladım Hiç bir sensör ara aparat takmadan direkt 6s voltajı 4649T ye giriyoruz ve telemetri olarak bize bilgisini veriyor? ben manuele baktım araştırmaya çalıştım ama göremedim ondan dolayı siparişim vardı eklemedim eklesem iyi olacakmış ama dolar malum :( :( ilk siparişe eklerim artık.

Yok abi 4649T'ye hiç bir şey girmiyoruz. Bunu ünitenin 3. Kanalına takıyoruz kumandadan bind işlemi yapıyoruz ESC'den gelen bilgileri kumandamıza yolluyor. Bu yine üniteye giden voltajla besleniyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Doğuş' Alıntı:
Yok abi 4649T'ye hiç bir şey girmiyoruz. Bunu ünitenin 3. Kanalına takıyoruz kumandadan bind işlemi yapıyoruz ESC'den gelen bilgileri kumandamıza yolluyor. Bu yine üniteye giden voltajla besleniyor.

Bence yanılıyorsun Alıcının üzerinde bir giriş daha var Lamp/Voltaj diye oraya sensör takılıyor diye biliyordum, yanılmış olabilirim onu sordum Doğuş.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bence yanılıyorsun Alıcının üzerinde bir giriş daha var Lamp/Voltaj diye oraya sensör takılıyor diye biliyordum, yanılmış olabilirim onu sordum Doğuş.

Abi o sensör girişi spektrum telemetri modülü alıyoruz voltaj ölçmesi adına onu oraya takıyoruz. İstersek RPM, Sıcaklık ve daha nice sensör için o portu kullanabiliriz. O port sadece 6s'e kadar destekliyor maalesef.

Doğuş' Alıntı:
Abi o sensör girişi spektrum telemetri modülü alıyoruz voltaj ölçmesi adına onu oraya takıyoruz. İstersek RPM, Sıcaklık ve daha nice sensör için o portu kullanabiliriz. O port sadece 6s'e kadar destekliyor maalesef.

Bende onu soruyorum zaten orada yazan GND pinine pilimin ( - ) kutubunu lamp/volt pininede (+) kutubunu bağlasam yanı 22,4 volt versem ölçecekmi?

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bende onu soruyorum zaten orada yazan GND pinine pilimin ( - ) kutubunu lamp/volt pininede (+) kutubunu bağlasam yanı 22,4 volt versem ölçecekmi?

Spektrumun sitesinde VBat için 6s'e kadar desteklediğini söylemiş abi.

Doğukan KORKMAZTÜRK' Alıntı:
Maalesef SPM4649T satan bir yer bulmak güç. Herkeste tükenmiş
Bu arada İngilterede Align-trex.co.uk ta var

Edit. alacak olan varsa irtibatlaşalım lütfen.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Benim anladım ölçecek ve manual dahil sınırın 6S olduğu belirtilmemiş :rolleyes:

Bu bilgiyi MSH tarafı Helifreak paylaşmış, oradan gördüm bende :)

Benim anladım ölçecek ve manual dahil sınırın 6S olduğu belirtilmemiş :rolleyes:

Bu bilgiyi MSH tarafı Helifreak paylaşmış, oradan gördüm bende :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burada belirtilmiş abi.

Doğuş' Alıntı:
Burada belirtilmiş abi.

Pardon orada yazıyormuş dediğin gibi Doğuş :laugh:

Receiver: 4.0v-8.4v / Vbatt Port: 6.0v-25.2v

Teşekkürler abi bu iyi oldu benim heli den bayagi bir kalabalık kalkacak anlaşılan.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7s ciler düşünsün diyorsun yanı [emoji38] [emoji38]lol:

Gerçi çok şükür 7s çiyim ama Castle sagolsun :bravo:

Saka bir yana güzel fikir :bravo: Hic yoktan iyidir :D

Sent from my iPhone using Tapatalk
Abi sende balance connettorunden 6s ölçerek işi çözer sin gerçekten çok kalabalık oluyor tm1000 ile

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Su an satılan receiver üzerinde her ne kadar besleme voltaj olarak 4.0-8.4V yazıyor olsa da 7.5V üzerinde beslemelerde sıkıntı çıktığı ortaya cikmis.

Büyük ihtimal bu receiver Yen'i versiyonlarında bu sorun çözülecek. Su an icin 6V besleme ile kullanılması tavsiye ediliyor.

Yakında Spektrumun resmî bir açıklama yapması bekleniyormuş, bilginize arkadaşlar

NOT: Spektrum yine yapacagini yapmış :lol: Aman futabacilar duymasın :lollol:

25 Ocak itibari ile Spektrum tarafından yeni bir açıklama yayınlanmış ve web sayfası güncellenmiştir.

Buna göre MAX besleme gerilimi 8,4V yerine 7.5 V düşürülmüştür, bilginize arkadaşlar :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Receiver ile beraber "V Batt/Lap" portunun sensör kablosu da geliyor. Şayet bu portu voltaj okumak icin kullanacaksak küçük bir tirik nokta var ondan bahsedenin.

Bu port çift fonksiyonlu olduğu icin ilk enerji verilirken otomatik olarak algılanıyormuş. Eger voltaj ölçmesi isteniyorsa receiver enerji vermeden önce bu portun enerjilenmesi ve 4 V üzerinde bir gerilim görülmesi gerekiyormuş. Receiver enerjilendikten sonra bu port bağlanır ise o zaman bu porttan voltaj okuması yapılanıyormuş.Unutmadan bu port 2-6s kadar okuma yapılıyor.

Spektrum'dan etkili kişinin yaptığı açıklama su şekilde:

The receiver is not capable of reading receiver voltage, but it is capable of reading VBat and it does do it in the current firmware. Since the VBat port is multipurpose, there is an autodetect at start up to choose between Laps or Vbat. If it detects a voltage over 4V, then it will go into Vbat mode, otherwise it wont, so you have to make sure your battery voltage is connected to it when its powered on, not afterwards. The vbatt port can handle 2s to 6s.