Spirit Servo ve Rescue Yön Problemi

Ali Yalçın

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Bugün 570 e spirit ünite takıyorumdum yanlız şöyle bi sorunla karşılaştım,

Ünite yönü doğru seçili, kumanda dan gelen sinyalleri doğru algılanıyor reecue çekiyorum yukarı basıyor , tüm yönler doğru ama düzeltme kontrolü yaptığımda, aileron düzeltmesi ters görünüyor, reverse yaptım aileron düzeldi elavatör ters düzeltme yaptı [emoji17] hangisini düzeltsem diğeri ters çalışıyor, bende son çare ünite konumunu invert seçtim, şimdi herşey düzeldi, rescue de pozitif basıyor,

Şimdi sorum şu ünite invert seçili duruyor, ama şuan herşey normal görünüyor havada rescue çektiğimde ters çevirip aşşağı basma riski varmıdır?

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ali eve geçince resimli yardımcı olacağım ama bu durumla ilgili üç ayar yeri var. İlk önce ünitenin konumunu resimdeki gibi yap, sonra swash plate seceneği doğru olmalı yani goblinde swash plate elevatör servo önde o seçenek seçilmeli, sonra kumandada servolarde reverse kaldırılmalı. Sonra unite ayarlarında servo reverse yapılmalı. Sonra reacue ayarlanmalı hala ters rescue de ters hareketler yapıyorsa adını tam bilmiyorum priote optimize diye bir ayardı sanırım onu reverse yapılacak yoksa üniteye olmadığı konumu göstermek tehlikeli olabilir.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa abi elavatör normalde arkada 570 de, bende o tipi seçtim, dediğin gibi önde seçilmesi sıkıntı yaratmıyorsa bide onu seçeyim [emoji106] eve geçince denerim sonucu yazarım [emoji106]

Merhaba, şimdi wizard üzerinden gideyim menüde aynısı zaten
Benim goblin 380 gibi elevatör servosunun önde olduğunu zannettim eğer arkada ise illa ki arkada olan seçenek işaretlenmeli.

570 Elevatör arkada, ünitenin servo girişleri ön tarafa bakar şekilde, üniteyi 570 in arkasındaki ünite yerine düz montajladığını varsayarsak ayar aşağıdaki resimdeki gibi olmalı.
eger servo giriş söketleri kuyruk tarafında ise Horizontal (0) derece seçeneği işaretlenmeli

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Üsteki seçenek doğru ise ikinci ayar bölümüne geçebiliriz,
Bu resimdeki ayar servo giriş yerleri ile alakalı servoları doğru bağladığını varsayıyorum. (yani soldaki servo pich=Ch1 sağdaki aileron=CH3 arkadaki elevatör Ch=2)

üsteki ayarlar tamam ise şimdi sırada servo reverse var. (kumandadan hiç bir servo resever yapılmamalı)
servo reversede kumandada full picht verdiğimizde servolar abuk subuk hareket ediyorsaki aşağı doğru inen servo hangisi veya hangileri ise reverse edeceğiz.

Bunlar doğru ise Gyro doğrultma yönleri doğru olmalı modeli sola yatırdığında swash sağa doğru açı almalı. buda doğru ise
Rescue bastığında swash hareketlerini gözlemle modelin tepkilerini bilirsin modeli yukarımı atacak tersmi dönderecek. hepsini gözlemleye bilirsin havada rescue basmana gerek almadan swash hareketlerinden ne yapacağını bilebilirsin. eğer hala olmadı bir aksilik varsa istersen telefonda görüşebiliriz daha çözemedik video ile spirite başvururuz ki olmama şansı yok.

bu resimdeki Collective Drection sekmesinden resever yapabilirsin ama bu seçenek anladığım kadarıyla Raptor G4 gibi Swash aşağı hareket ettiğinde Pich Açısı + lara çıkan rotorlar sadece reserve ediyor daha önce bahsettiğim resever priutte dediğim yer Collective drection muş normalde reserve etmemen gerekli.

Raptor G4 rotor

Mustafa ellerine sağlık, güzel bir anlatım olmuş :thumbup:

Ben de sorunun kaynağı merakla takipteyim :)

Mustafa abi yardımcı olduğun için teşekkür ederim, dediğin gibi en baştan aşama, aşama gittim ve aileron la pıtc servonun kanallarını karıştırdığımı farkettim şimdi herşey düzgün , bu kadar basit bi hatayı nasıl yapmışım bende anlamadım. [emoji17]

Bazen hepimiz basit hatalar yapabiliyoruz Alı, bir anlık dikkat meselesi. Neyse sorun çözülmüş [emoji122][emoji122]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Akşam ayar sayfasını açtığımda ilk aklıma gelen, kesin servo girişlerini karıştırmıştır dedim. ondan dolayı biraz detaylandırdım. Çözüldüyse ne mutlu.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Akşam ayar sayfasını açtığımda ilk aklıma gelen, kesin servo girişlerini karıştırmıştır dedim. ondan dolayı biraz detaylandırdım. Çözüldüyse ne mutlu.

Eline sağlık abi teşekkür ederim tekrar [emoji106][emoji4]