Spitfire Mk9 - 3 Boyutlu baskı- Maiden

Şunları da şuraya koyuvermekte bir sakınca yok sanırım :)

Orjinal Mk9c nin spinneri:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(Resimler "Spitfire Engineered" isimli kitaptan alıntıdır)

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Ama haftasonu boş geçmez merak etmeyin, bir sürpriz var hatta kafamda bakalım yapabilecek miyim :coolxf: :coolxf: :coolxf:
Yeni bir model daha mi geliyor acaba ? Bekleyip görelim [emoji5]

Sent from my iPhone using Tapatalk

İniş takımlarının dikmelerinin boyları kısaltıldı, yerlerine takıldı, retractlara toplama komutu verildi veee her iki taraf da cuk yuvalarına oturdu mükemmelen. Harika, hadi o zaman tekrar açalım iniş takımlarını, vericideki anahtar aşağı konumuna, tık, ama retractlardan tık yok... haydaaa. Bidaha, ı ıh, e bidaha, hah çalıştı şimdi... ee ne oldu acaba? Bidaha deneyelim bakalım, topla iniş takımlarını, toplandı, aç şimdi, yok açmıycam, oğlum açsana! Yok açmıycam... kızıyorum ama! Tamam açayım...
Kapa bidaha, kapandı, aç şimdi... yine aynı terane...

Lanetli retract dizisinin üçbinbeşyüzyirmiüçüncü bölümünün açılışı böyle oldu işte efenim...

Birkaç deneme, dikkatli gözlem ve Sümer abi ile fatsap konsültasyonu sonucunda retractlardan birisinin kapali konumunda sonuna kadar ilerlemesi halinde geri açılmakta sorun yaşadığı çıkarımına vardık. Çözümü öncelikle mekanik yollarda aramaya karar verdik. Mekanizmanin kamının sonuna kadar gitmesini engellersek sorun kalmıyor... birakç deneme daha yaptım bu yönde, ve gördüm ki kamı motora 6-7 mm mesafe kala durdurabilirsem sorun olmuyor... süper, hemen torna başına. Uygun boyutta bir aluminyumdan şunu işledim:

Ve motorun miline oturttum:

Retractı tekrar topladım, tam tasarladığım gibi kam gidip motora 7 mm kala durdu. Süper, ama geri açılmıyor yine... tövde tövbe. Pullar ve yağ filmi kullanarak bir nevi “thrust washer” yaptım, belki sıkışmayı engellerim... yok o da olmuyor...

Başlarım böyle işe, dandik çinlinin yaptığı dandik mekanizmayı niye böyle sofistike çözümlerle boğuyorsun, basit düşün! Hmmm, buldum! 5. Element! Dahta!

Yuvaya 6mm lik bir balsa koydum, tekerlek buna dayanıp mekanizmanın sonuna kadar gitmesine engel oluyor ve gayet güzel, güvenilir ve istikrarlı bir şekilde çalışıyor [emoji23][emoji23][emoji23]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Eline sağlık Evren.Sonuçta retracta çözüm bulup sorunu çözmüşsün. %p

Gozunu seveyim dahtanin beeee! Yaşasın 5. Element!
Bu dahta denen element nasıl birşey ise her şeye çözüm oluyor :laugh: ;D

Öncelikle sabrına hayranım Evren hocam. Yılmadan usanmadan sorunun üzerine gidip, bir şekilde çözüm bulmayı beçeriyorsun :thumbup: :bravo:

Bu retract zoziği gideceği yer bittiğinde üzerindeki motorun çektiği akımın yükselmesi marifeti ile mi durması gerektiğini anlıyor? yoksa endstop benzeri bir şey mi var içerisinde? gerçi bulduğunuz çözüme istinaden birinci ihtimal olması daha mantıklı. kendi soruma kendim cevap verdim soruyu sorarken :D :D

Sıkışınca yükselen akımı hissedip duruyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bölüm üçbinbeşyüzyirmidört, sezon finali... retractlar açık konumda kilitli halde bırakılıp eskiden olduğu gibi uçurulmaya devam edilecekler. Üzerlerine harcanan nakit ve adamsaatler modelin toplam bütçesini aştı...

varsayın Adolph Galland uçuruyormuş bu uçağı, arkasında bir kasa şampanya ve istakoz ile birlikte...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu dahta denen element nasıl birşey ise her şeye çözüm oluyor :laugh: ;D

Öncelikle sabrına hayranım Evren hocam. Yılmadan usanmadan sorunun üzerine gidip, bir şekilde çözüm bulmayı beçeriyorsun :thumbup: :bravo:

Yok sabir falan kalmadi bende... bu sabah eger oglum yanımda benle birlikte izliyor olmasaydı şu an kanat tuzlabuz halde çöp poşetinin içinde olurdu...

Neyse kaldırdım kanadı evde en göremeyeceğim yere, atolyeyi topladım, tornayı falan temizledim yağladım. Şimdi hurricane in kanadını tezgaha alıyorum, haydi öbür tarafa hepberaber :)

Neyse kaldırdım kanadı evde en göremeyeceğim yere, atolyeyi topladım, tornayı falan temizledim yağladım. Şimdi hurricane in kanadını tezgaha alıyorum, haydi öbür tarafa hepberaber :)
Evet Hurricane son dönemde epey bir ihmal etmiştik, haydi biraz da oradan devam edelim :yuppi: :hoppa:

Bu paket pazar günü postaneye ulaştı, ama anca bu sabah gidip aldım... başka bişey olsa 10 kez almıştım bugüne kadar, sanırım bu modelle ilgili hissiyatlarımı gayet güzel açıklıyor bu :)

İçinde ne olduğunu hepimiz biliyoruz :)

Ramoser amcam bide 2017 kataloğu göndermiş sağolsun... son iki ay ama olsun, daha önceden görmediğim yeni ürünler çıkarmış :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu paket pazar günü postaneye ulaştı, ama anca bu sabah gidip aldım... başka bişey olsa 10 kez almıştım bugüne kadar, sanırım bu modelle ilgili hissiyatlarımı gayet güzel açıklıyor bu :)

Ramoser amcam bide 2017 kataloğu göndermiş sağolsun... son iki ay ama olsun, daha önceden görmediğim yeni ürünler çıkarmış :)
Ama böyle demeyin Evren hocam :embarras: O da netice de bir model, hem de gayet güzel uçan bir model :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ama böyle demeyin Evren hocam :embarras: O da netice de bir model, hem de gayet güzel uçan bir model :thumbup:

Tüketti beni adminim tüketti... Hanım bile, ki her zaman atolyede modellerle uğraşmamı destekler, geçen hafta bana "bir süre modellerle uğraşma istersen, daha çok sinirleniyorsun herşeyle kavga ediyorsun diyordu" :)

Modelin de kabahati yok ama işte kurunun yanında yaş da yanıyor :)

neyse bu haftasonu fırsat olursa yeni 4 palli pervanesiyle uçacak bu arkadaş... dilerim ki tek parça olarak eve geri döner, aksi halde uğraşacak enerjim yok. :)

Tüketti beni adminim tüketti... Hanım bile, ki her zaman atolyede modellerle uğraşmamı destekler, geçen hafta bana "bir süre modellerle uğraşma istersen, daha çok sinirleniyorsun herşeyle kavga ediyorsun diyordu" :)

Modelin de kabahati yok ama işte kurunun yanında yaş da yanıyor :)

neyse bu haftasonu fırsat olursa yeni 4 palli pervanesiyle uçacak bu arkadaş... dilerim ki tek parça olarak eve geri döner, aksi halde uğraşacak enerjim yok. :)
Hanım bile tespit edip bu şekilde bir yorum yaptı ise, o zaman model ile arada belli bir mesafe olmasında fayda var.

Gerçi inşallah yeni motor ve pervane ile hafta sonu sorunsuz bir şekilde güzel bir uçuş ile muhabbetiniz artar :thumbup: