Stabilizasyon (Model Dengeleyici) & Kurturma (Rescue) Sistemleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Özellikle teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler sonrası önce FBL sistemleri , daha sonra da hemen ardından “Uçuş Stabilizasyon ve Kurtarma Sistemleri” piyasada popüler hala gelip, yaygınlaşmaya başladı.

Peki nedir bu “Stabilizasyon (Model Dengeleyici) & Kurturma (Rescue)” sistemleri ?

Bu yazımızda temel olarak bu sistemler ve şu an için en çok tutan markaları sizlerle paylaşmak istiyoruz. İlerleyen zamanlarda her bir ürünü teker teker, temel özellikleri ile ayrıca paylaşacağız.

Ne işe yarar? Ne için kullanabiliriz?
Piyasada günümüzde birçok flybarless sistem olmasına karşın sadece birkaçında modeli dengeleyici sistem bulunmakta.Peki bu ne işe yarar? Ne için kullanabiliriz? Akla gelen ilk şey kendimizi yeni bir manevra denerken oluşan tehlikeli durumlardan kurtarmak veya oryantasyon kaybında dengeyi sağlamak. Bu öncelikle insanı daha güvende hissediriyor. Böylece simulasyonda rahatlıkla yapıp da gerçekte cesaret edemediğiniz hareketleri daha rahat denemek mümkün hala geliyor.

Peki bunun için illa bu ürünler gerekli mi ?
Genel cevap Hayır olacak. Zira yeni hareketler simulasyonda yeterli sürede çalışılır ve ilk denemeler belli bir yükseklikte yapılır ise, kendi pilotajımız ile kurtarma işlemini yapabiliriz.

O zaman neden böyle bir sisteme o kadar para verelim ?
Bu tamamen bir tercih meselesi.

Şahsi fikrim böyle sistemlerin artık üretilip, başarılı bir şekilde modellerde çalışıyor olması güzel bir şey. Burada alıp kullanıp kullanmama kısmı tamamen kullanıcının tercihi.

Hangi Sistemi Alalım ?
Şu an için bildiğimiz kadarı 3 ürün popüler:

1-) IKON / BRAIN
Üretici Firma : MSH
Ürün İnceleme için :

2-) SPIRIT
Üretici Firma :
Ürün İnceleme için :Spirit Flybarless System Kutu Açılım / Ürün İnceleme / Kurulum ve Ayar
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

3-) Mikado VBar Neo
Üretici Firma :
Ürün İnceleme için :[Urun]: Mikado VBar Neo geliyor...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

4-) Helicommand HC3-SX (Yeni İsmi ile: Bavarian Demon 3SX)
Üretici Firma :
Ürün İnceleme için :Bavarian Demon 3SX - Helicommand HC3-SX : Ürün Inceleme

[attachimg=1]

5-) Eznov NEURON
Üretici Firma : MSH
Ürün İnceleme için :

6-) Copilot II ve Hard Deck
Üretici Firma :
Ürün İnceleme için : Co-Pilot II Stabilizasyon Sistemi ve Hard Deck Eklentisi
[attachimg=2]

5-) Skookum Robotics SK 720 ve GPS

[attachimg=3]

Gelelim süprisimize. Sevinerek şunu paylaşabiliriz. HC3-SX’i birebir “Ürün Inceleme” ve test etme imkanımız olacak.

Zira değerli üyemiz Mordo abimiz geçtiğimiz hafta bu üründen satın aldı. Nasip olursa bu haftasonu Pazar günü ayar ve ilk test uçuşlarını yapmayı planlıyoruz %p

Bu arada unutmadan bu sistemler konusunda bizden çok daha tecrübeli Adana’da yaşayan“ILKER SONMEZ” kardeşimize buradan bir kere daha teşekkür etmek isteriz.

Zira Türkiye’de yukarıdaki her 3 ürünü de bire bir kullanmış ender insanlardan birisi olarak, bizlere bu konuda çok ciddi destek verdi ve vermeye de devam ediyor.

Ekli dosyalar

• HC 3X.jpg
    HC 3X.jpg
    24 KB · Görülme: 482
  • CoPilot.jpg
    CoPilot.jpg
    22.8 KB · Görülme: 479
  • SK720.jpg
    SK720.jpg
    21.7 KB · Görülme: 482

Bakalım zaman neler gösterecek. :) Eminim hem güzel anılarımız olacak, hem de çok faydalı şeyler öğreneceğiz bu süreçte.

Rckolik ailesiyle paylaşmadan da olmaz elbette. ;)

Bizimle birlikte olan, aynı heyecanı duyan herkese şimdiden teşekkürler. :saygilar:

Eğer yanlış hatırlamıyorsam, özellikle Helicommand ürünü ile ilgili 2-3 defa soru sorulmuştu forumumuzda.

Inşallah bundan sonra üyelerimizden bu tür sistemler ile ilgili gelecek sorulara, çok daha rahat cevap verebileceğiz ;)

Evet hafta sonunu sabırsızlıkla bekliyorum...
bakalım ne olacak.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Evet hafta sonunu sabırsızlıkla bekliyorum...
bakalım ne olacak.
Valla biz de :D Bakalım dersimizi iyi çalışmış mıyız :laugh:

Sizler derslerinizi yapmışsınızdır hiç şüphem yok.
sağolun varolun.

Ynt: Stabilizasyon (Model Dengeleyici) & Kurturma (Rescue) Sistemleri

Skokumun sistemide gerçekten çok güzel yabancılar çok mennunlar, kurtarmadan ziyade sırf fbl sistemini denemek için almak istiyorun.

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bu tür sistemlerin çok daha basitleri 10 yıl kadar önceleri yeni başlayanların uçaklarında kurtarma için pazarlanmaya çalışılıyordu. Ama ben bire bir hiç görmedim. Geçen zaman içinde teknolojinin geldiği nokta inanılır gibi değil. Nasıl bir şey merakla bekliyorum. :rolleyes:

Ynt: Stabilizasyon (Model Dengeleyici) & Kurturma (Rescue) Sistemleri

Mesut AKIN' Alıntı:
Skokumun sistemide gerçekten çok güzel yabancılar çok mennunlar, kurtarmadan ziyade sırf fbl sistemini denemek için almak istiyorun.
Aynen üstad. Sadece FBL (SK540) olarak bile çok başarılı bir ünite. Zaten bildiğim kadarı ile Ocak 2013'de FBL uniteyi revize edip (SK-720) çıkardılar ve "GPS" ünitesi ilave ettiler.

En büyük dezavantajı fiyatı. Şöyleki Rescue bir sistem isterseb $500+$500 = $1.000 bir maliyet var.

Ilker Beyle görüşmemizde diğer en önemli sıkıntısının Titreşime çok hassas olmasını öğrendik. Düşün Gablin 600 + Scorpion motor konfgurasyonda bile, titreşimi beğenmiyormuş. Gelde Align Stok modelde çalıştır.

Ama yurtdışı destek süper diyor. Logları gönderiyormuş, adamlar 10 dak içinde "Şunu dene..." diye geri dönüş yapıyorlarmış ;)

Muhtemelen 2-3 aya kadar yazılım upgrade ile bu problemi de çok rahat çözerler.

Omer Erkan' Alıntı:
Bu tür sistemlerin çok daha basitleri 10 yıl kadar önceleri yeni başlayanların uçaklarında kurtarma için pazarlanmaya çalışılıyordu. Ama ben bire bir hiç görmedim. Geçen zaman içinde teknolojinin geldiği nokta inanılır gibi değil. Nasıl bir şey merakla bekliyorum. :rolleyes:
Biz de hep videolarda ve yabancı forumlarda izledik şu ana kadar. Nasip olursa bu pazar, Mordo Bey'in Trex 550 ayarlamaya çalışacağız.

Bu arada aşağıdak bir test videosu var abi. Fikir vermesi amacı ile, biz çekinceye kadar paylaşayım dedim :laugh:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mordo Ortasi' Alıntı:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Inşallah bu videonun benzerini, yine Türkiye'de bir ilk olarak, sen uçarken çekip yayınlayacağız abi :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Biz de hep videolarda ve yabancı forumlarda izledik şu ana kadar. Nasip olursa bu pazar, Mordo Bey'in Trex 550 ayarlamaya çalışacağız.

Bu arada aşağıdak bir test videosu var abi. Fikir vermesi amacı ile, biz çekinceye kadar paylaşayım dedim :laugh:

Videoda ters uçuşlarda heli yine ters konumda kalıyor galiba, yoksa göz yanılmasımı?

Hayırlı olsun Mordo Bey , gelişmeleri merakla takip ediyoruz , 1000 dolar maliyet gerçekten yüksek bana göre ama , 4000-5000 dolarlık bir modelim olsaydı , yemez içmez hemen alırdım...... ;D

Omer Erkan' Alıntı:
Videoda ters uçuşlarda heli yine ters konumda kalıyor galiba, yoksa göz yanılmasımı?
Evet doğru görmüşsün abi. O anda bulunduğu konum 45 der açı içerisinde nereye daha yakın ise o yöne çeviriyor. Düz ise düz, invert ise invert. Istersen otomatik yükseltmede verip o pozisyonda kalıyor.

Yok ben 3D değil de SCALE uçuyorum diyorsan, o zaman o şekilde ayarlıyorsun ve daima düz pozisyona alıyor

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hayırlı olsun Mordo Bey , gelişmeleri merakla takip ediyoruz , 1000 dolar maliyet gerçekten yüksek bana göre ama , 4000-5000 dolarlık bir modelim olsaydı , yemez içmez hemen alırdım...... ;D
Hakan'ım Mordo abiye aldığımız "HC-3X" allahtan biraz daha ucuz, $500 :)

Bunlar çok güzel bilgiler,teşekkürler,emeğinize sağlık