Standard Tip Servo Kullanan Micro Heliler için Servo Modifikasyonu

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Micro helilerde farklı üreticiler farklı yapıda servo tercihinde bulunabiliyorlar. Temel bazda 2 tip servo var : LINEER ve STANDARD. Örneğin

--Bazı Wltoys 6 kanal helilerinde V922... ya da Blade'nin mCPx, mCPx BL micro helilerinde LINEER servo tercih edilirken,
--Walkera'nın çoğu modelinde, WLToys'un V977, Align 150 DFC... STANDARD servo kullanılıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

STANDARD servolar profesyonel helilerde alışık olduğumuz yapıya sahip, yani servo kolu, dişli seti mekanizması var.
Özellikle servo kolunun çok katı olması düşmeler sonrası enerjinin sönümlenmeden direkt olarak dişliye aktarılmasına bu da doğal olarak sıkça dişli sıyırmasına neden oluyor.
LINEER servolar ise bu sıkıntıyı esnek servo kolu yapısı ile çok rahatlıkla tolere edebiliyor ;)

İşte bu konuda STANDARD servolarda bu dişli sıyırma sıkıntısını nasıl aşabileceğinizi paylaşıyor :RCKolik:

NOT: Bu mod sadece micro helilerde yapın. Kesinlikle 250,450... sınıflarında yapmayın

1- Aslında çok basit. Servo kolunu çıkarıyoru ve resimde görüldüğü şekilde kesiyoruz.

2- Servo kolunu monte ediyoruz.

3- Şayet zaman içerisinde çıkmalara bağlı aşırı bir gevşeme olursa da shrink gibi bir malzeme kullanarak gevsemeyi önlüyoruz.

Konu ile ilgili Video

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Standart servolu bir mikro modelim olsaydı bu modifikasyonu mutlaka yapardım, servoların dişli sıyırmaları gerçekten çok can sıkıcı bir durum. :'(

Eline sağlık Abi, yine çok güzel bir paylaşım. :bravo:

:halay: :halay: çok mantıklı :D

Elinize sağlık abi, gerçekten basit ve etkili bir çözüm, en sevdiğimden.. :RCKolik: varolsun

trex 150 yolda gelince ilk iş servoları bu şekilde kesmek fakat tam anlayamadığım servo kolunun vidasını tam sıkı şekilde vidalıyormuyuz yoksa biraz boşmu bırakıyoruz

Muammer Akbulut' Alıntı:
trex 150 yolda gelince ilk iş servoları bu şekilde kesmek fakat tam anlayamadığım servo kolunun vidasını tam sıkı şekilde vidalıyormuyuz yoksa biraz boşmu bırakıyoruz
V977 sonrası demek Trex 150 almaya karar verdin Muammer. Ne diyelim hayırlı olsun :) Servo kolunun vidasını tam olarak sıkıyoruz ama ışırı zorlamıyoruz ki, kestiğimiz yerde genişleme olmasın.

Ynt: Standard Tip Servo Kullanan Micro Heliler için Servo Modifikasyonu

Dayanamıyorum Mehmet abi bir mikro da ben alacagim bu gidişle :)

bende 150 yı sıyırınca lynx in upgrade setini aldım :)

DenizSERT' Alıntı:
bende 150 yı sıyırınca lynx in upgrade setini aldım :)
Peki onlar sıyrılmayacak mı Deniz ? Belki 10-15 düşüş idare eder ama illaki boşluk olur diye düşünüyorum, eğer titanyum falan degilse. Yani nacizane tavsiyem Upgrade de olsa bu modu uygulaman :)

Diyeceksin ki abi sen kullandı mı. Hayır ama kullananların yalancısıyim :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
V977 sonrası demek Trex 150 almaya karar verdin Muammer. Ne diyelim hayırlı olsun :) Servo kolunun vidasını tam olarak sıkıyoruz ama ışırı zorlamıyoruz ki, kestiğimiz yerde genişleme olmasın.
Evet Mehmet abi 3d çalışmalarım için hareketleri zorlanmadan çıkaran bir heliye ihtiyacım var sebeb elimde goblin 700 var ama hover yapıyorum sadece korkudan 450 ve 550 ile arada kırım olsada takla invert loop yapıyorum Deniz Sert beni gaza veriyor goblin videolarımda hep hover ;D artık sim + 150 çalışmaları sıklaşacak yaza kadar en azından soft 3d yapmam lazım fun fly yozgatta boş durmayız :)

Muammer Akbulut' Alıntı:
Evet Mehmet abi 3d çalışmalarım için hareketleri zorlanmadan çıkaran bir heliye ihtiyacım var sebeb elimde goblin 700 var ama hover yapıyorum sadece korkudan 450 ve 550 ile arada kırım olsada takla invert loop yapıyorum Deniz Sert beni gaza veriyor goblin videolarımda hep hover ;D artık sim + 150 çalışmaları sıklaşacak yaza kadar en azından soft 3d yapmam lazım fun fly yozgatta boş durmayız :)
Hangi model ya da kac tane olursa olsun, imkanlar dahilinde her modelciye bir mikro sart :thumbup: Plan ve hedef guzel de Trex 150 bu tur antreman calismalarina bana gore pek uygun bir mikro degil, umarim yaniliyorumdur :-\

130x için bir sürü upgrade yapılması gerekir dediler 150 zaten kendinden metal upgradeli geliyor birde aktarmasız kuyruk daha masrafsız olur dedim ama crash videolarını aldıktan sonra izledim toprağa dahi düşse dağılıyor hemen :( nasıl mikrodur anlamadım

Muammer Akbulut' Alıntı:
130x için bir sürü upgrade yapılması gerekir dediler 150 zaten kendinden metal upgradeli geliyor birde aktarmasız kuyruk daha masrafsız olur dedim ama crash videolarını aldıktan sonra izledim toprağa dahi düşse dağılıyor hemen :( nasıl mikrodur anlamadım
Trex 150 narin bir mikro. Model çok güzel ve uçuşu da çok net ama bu netliği sağlamak için de modeli çok rijit yapmışlar, bu da modelin narinliğini arttıyor ne yazık ki....

150 belli bir pilotaj gerektiriyor, bl e göre daha narin ama bl den de çok daha güçlü bir model...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi