Statik maket çalışmalarım

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar.

Şu sıralar modellerle çok uğraşamadığım için, malzeme beklemeleri arasında ve en önemlisi helikopter konusuna çok fazla takılıp araştırmalara devam ederken hem de Mehmet Bey'in uyarısıyla uzun zamandır ilgilendiğim maketcilik hobimden çıkan sonuçları kısa bir özetle sizlerle paylaşmak istedim.

İlk zamanlar havacılık merakı da ağır bastığı için daha çok uçak maketleri ile ilgilendim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Helikopter merakı o zamanlarda da varmış. Bu helikopter Bahreyn'den bir pilot arkadaşa gitti.

Sonradan uçak maketlerindeki sınırlamaların çok fazla, detay seviyesinin bana göre yetersiz olmasından dolayı yavaş yavaş otomobil modellerine dönmeye başladım. Tabi bu detay olayı çok farklı. İstendiğinde acayip detaylı maketler yapmakta mümkün.

Bu eşim içindi. O zamanlar henüz evlenmemiştik.

Bu maket yurt dışında bir yarışma için yapıldı ama yarışmaya katılamadık. Üzerinde çok ağır bir modifiye var. Baz model Mazda MX-5.

Bu da eşim için. Evlendikten sonra yaparken çok hoşuna gitmiş, el koydu.

Şu sıralar daha çok ilgilendiğim araçlar yarış araçları. Bunun yanında yarım olanlar da var.

Bittiğinde olacak olan araç budur.

Aslında daha çok var ama bunlar ufak bir demet diyelim. Grafik programlarını bildiğim için ve şu an mesleğim grafikerlik olduğu için genelde maketler üzerindeki çıkartmaları kendim hazırlayıp özgün maketler çıkartmaya çalışıyorum genellikle.

Umarım beğenirsiniz.

Saygılarımla...

Çok güzel modeller :thumbup: Fotoğraflar için elinize sağlık.

Nesime Bey,

Tek kelime ile harika çalışmalar :thumbup: Özellikle yarışma için hazırladığınız motosiklet modeline bittim %p

Son seneye kadar hiç merakım yoktu bu işe. Ama değişik vesilerle, özellikle forumuza üye olan statikci arkadaşalarımız katkıları ile biraz nette de araştırma yaptım. Gerçekten başlı başına bir hobi ve beceri gerektiren bir iş. Özellikle detay sonusu, sizin de dediğiniz gibi sonu olmayan bir deniz. Sınırlarını sadece siz, imkanlarınız ve yeteneğiniz belirliyor.

Vakit ayırıp, böylesine güzel bir konuyu bizlerle paylaştığınız ve foruma ayrı bir renk verdiğiniz için ayrıca teşekkürler. Inşallah bir gün ben de vakit bulabilirsem bu hobi kıyısından bir le atmak istiyorum, bakalım nasip :D

Nesimi Bey öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Keyifle takip ettim konuyu, hepsi de birbirinden güzel olmuş elinize sağlık. %p

Benim favorilerime gelince öncelikle bir iki teker tutkunu olarak motosikleti çok beğendim. Sonrasında Ford Mustang, İmpreza ve F1 çok hoş bence. :coolxf:

süper çalışmalar tebrik ederim ben de bu işlere statik model ile başladım fakat fırsat bulup resimlerini bile ekleyemedim.

Nesimi bey ellerinize, yüreğinize , objektifinize sağlık.Modelcilik ruhu böyle bir şey işte , ister Rc , ister statik , hepsinin ayrı bir emeği , hepsinin ayrı bir sevgisi var gönüllerde.Çok teşekkür ederim bu güzel görüntüler için... :saygilar:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
süper çalışmalar tebrik ederim ben de bu işlere statik model ile başladım fakat fırsat bulup resimlerini bile ekleyemedim.
Evet abi ya, bir türlü fırsat bulup hala paylaşamadın bizle :-\

Arkadaşlar ben teşekkür ederim herkese. Beğenmenize sevindim.

Mehmet Bey bir yerinden başlamak lazım. Yalnız bu hobi biraz ilginçtir. O küçük detaylarla uğraşırken insanı bazen çileden çıkarabiliyor maketler. İşin ilginci de maketciler genelde bu eziyeti çok sever. Tekrar maket yapmaya başladığımda yapım aşamaları ile baştan sona yayınlarım konuyu. O zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Nesimi kardeşim, eline sağlık gerçekten. Bu da apayrı ve çok da emek isteyen bir uğraş. Hepsini çok beğendim, ama ilk sıradaki siyah otomobil favorim (üzerindeki detay!'dan dolayı :laugh:) Bunların hepsi plastik kit olarak alınıp mı yapılıyor, yoksa plandan tamamen sıfırdan tüm malzemeler ayrıca temin edilip yapılan da varmı?

Omer Erkan' Alıntı:
Nesimi kardeşim, eline sağlık gerçekten. Bu da apayrı ve çok da emek isteyen bir uğraş. Hepsini çok beğendim, ama ilk sıradaki siyah otomobil favorim (üzerindeki detay!'dan dolayı :laugh:) Bunların hepsi plastik kit olarak alınıp mı yapılıyor, yoksa plandan tamamen sıfırdan tüm malzemeler ayrıca temin edilip yapılan da varmı?
Değil mi Ömer abiii , :laugh: Corvette benim de her zaman favorim olmuştur , hırçın , vahşi ve yuhhuuuuuuuu :lol: :lol:

Omer Erkan' Alıntı:

Teşekkürler Ömer Bey. Tamamı plastik kittir. Sıfırdan üretim yapanlarda var ama yine plastik veya resin dediğimiz malzemeden üretiyorlar ama ortada yine bir plan olmuyor. Herşey tamamen sıfırdan. Sabırlıyımdır ama o kadar değil.

Evet bir aralar nerden estiyse Corvette üzerindeki ve buna benzer bir kaç resim bulmuştuk. Çıktılarını da aldım ama Corvette 'ten başka araçta kullanmak nasip olmadı. Evlenmiş olmamın bunda kesinlikle bir etkisi yoktur. :laugh: :D

Bizim hobinin çevreyi hiç mutlu ettiğini görmedim :) biz mutluluktan öldükçe çevremizdekiler üzülüyor :(

Ben statik maketlerle uğraşırken saatlerce başında zaman harcar bir gram şikayet etmezdim o işle uğraştığım geçirdiğim zamanda benim için zaman dururdu.

Herhalde şikayet etmeme nedenim buydu. :thumbup:

Bizim hobi gizli bir terapi aracıdır bunu da ancak uğraşanlar bilir çevremize göre bunlar hep boş işler olarak görülmüştür. :mad:

Bizim hobi gizli bir terapi aracıdır bunu da ancak uğraşanlar bilir çevremize göre bunlar hep boş işler olarak görülmüştür. :mad:
Abi yanliz isler ters gidince terapi ters yonde calisiyoruz bazen :laugh: Rahatlayacagina, insan iyice stress olabiliyor :lol: Fakat hobi yine de guzel bir ugras :thumbup:

Mehmet buiş platonik aşk gibi.
Ben ilk statik modellerimi boyamak için boya tabancası almıştım.Hava tüpü takıyorsun tüp bitene kadar herşey yolunda tüp bittiğinde yeni tüpün fiyatını duyunca afallıyorsun o zamanlarda şimdiki gibi maketler için küçük kompresörler pek söz konusu değil başladım kafa yormaya en son benim arabanın stepnesine fazla hava basıp eve çıkarıyordum lastikte hava bitene kadar devam tam bir Tofaş çözümü yani. :eek:

Mehmet buiş platonik aşk gibi.
..........başladım kafa yormaya en son benim arabanın stepnesine fazla hava basıp eve çıkarıyordum lastikte hava bitene kadar devam tam bir Tofaş çözümü yani. :eek:
Yaraticiligi ve pratik cozum gucunu gelistirdigi kesin abi :D