Statik maketlerimden bir demet

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Evet arkadaşlar yokluk insana neler yaptırıyor.
ABD den boyamalarımı biraz olsun güzel yapmak için testor marka airbrush seti almıştım.

Değiştirilebilen tüpleri vardı.Fakat tüpün tanesi 20 usd olunca makete 7 dolar ver boyamak için 20 dolar ağır geldi açıkçası.Zihni sinir fikrini devreye sokarak ne yapabilirim derken stepne ile hava derdine son verdim ama bu da zahmetli idi ama ücretsizdi.Zira o zamanlar 3 katlı asansörsüz evden in aşağı araba pompası ile şişir çık yukarı kullan zor oluyordu ama değiyordu.45 ps tekere hava basıyordum bir seferde 1:48 modelin yarısını bitiriyordum.
Vay be abi "Stepne Boya" tekniği demek buymuş :D Gerçekten $20 tüpü için bence de değecek, oldukça pratik bir çözüm :thumbup:

Modelciğin en çok bu kısmını seviyorum ; "Elde olanlar ile pratik çözümler" :halay: İtiraf edeyim, bu benim aklıma hiç gelmeyecek bir şey. Gerçekten süper bir fikirmiş %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Vay be abi "Stepne Boya" tekniği demek buymuş :D Gerçekten $20 tüpü için bence de değecek, oldukça pratik bir çözüm :thumbup:

Modelciğin en çok bu kısmını seviyorum ; "Elde olanlar ile pratik çözümler" :halay: İtiraf edeyim, bu benim aklıma hiç gelmeyecek bir şey. Gerçekten süper bir fikirmiş %p

Mehmet bir yol daha var aslında ama TR de var mı bilmiyorum ABD de kompresör depolarına benzer mobil taşınabilir depolar satılıyordu arabada taşımasıda kolay benzincide hava basıyorsun ihtiyaç duyduğunda kullanıyorsun.Çeşitli kapasitelerde satılıyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Celalettin Abi elinize kolunuza saglik super bir paylasim olmus. Ne zamandir bekliyorduk biliyorsunuz. Abi filo muhtesem. Amerikan donanmasi sizin evde ;D. Cok guzeller.

Abi bunlar firca ile boyali degilmi? Airbrushla boyadiginiz varmi hic? Bende suan firca ile calisiyorum ama airbrush alicam bitane. Firca ile boyamak cok bayiyor abi. ;D

Stepne fikri de cok iyi abi yaraticilik boyle birsey herhalde. %p. Abi kompresor olarak benim tanidigim bir arkadas buzdolabi ekovatini kullanmis. Coksessiz. Bir de depo regulator felan super bbisey olmus. Ama biraz hantal.

Abi 1:32 modeller icin tekniklerinizi paylasirsaniz seviniriz. Nesimi bey de bu isin ustadlarindan. Boya tekniklerine biraz yabanciyim. Degerli bilgilerinizi sizden ve Nesimi beyden bekliyoruz. :saygilar:

Mehmet bir yol daha var aslında ama TR de var mı bilmiyorum ABD de kompresör depolarına benzer mobil taşınabilir depolar satılıyordu arabada taşımasıda kolay benzincide hava basıyorsun ihtiyaç duyduğunda kullanıyorsun.Çeşitli kapasitelerde satılıyor.
Mobil Kompresör fikri çok daha profesyonel bir çözümmüş :thumbup:

Haşim YILMAZ' Alıntı:
Abi 1:32 modeller icin tekniklerinizi paylasirsaniz seviniriz. Nesimi bey de bu isin ustadlarindan. Boya tekniklerine biraz yabanciyim. Degerli bilgilerinizi sizden ve Nesimi beyden bekliyoruz. :saygilar:
Çok iyi fikir Haşim Bey :) Bakalım ne gibi incelikleri varmış bu konunun :)

Haşim bey ilk başta da belirtmiştim öyle ahım şahım özenerek yapılmış maketler değil.Küçük parçaları kokpit,pilot vs. fırça ile yaptım.Eleronlar elevatörler de keza fırça destekli çoğu cephane de öyle.Kendi el emeğiniz olduğu için hatalar pek bir şey ifade etmiyor.Netice de bir sürü parçayı birleştirerek ortaya bir eser çıkartıyorsunuz 100 lerce parçadan oluşan maketler var bunları sabırla birleştirmek herkesin yapabileceği bir şey değil.İstek ve sabır çok önemli.Benim bu işi daha profesyonel yapan arkadaşım var o da buzdolabı ekowatından kompresör yaptırdı onu kullanıyor çok da memnun.Bizim gemilerde kullandığımız aynı zamanda soğutma işi ile uğraşan kişilerde bol miktarda klima gazlarının tüplerinden bulunur ve bunlarda basınçlı hava tutmak için idealdir hatta mobil tank olarak da ufak bir çalışma ile kullanılabilir.Linkte ekowattan yapılan kompresör var ve arkadaş gerekli uyarıları da yapmış bu işleri yaparken ehil kişilerden yardım almak da fayda var.

Teknoseyirde boyama ile ilgili konu vardı. Yardımcı olabilir belki bu hobi ile uğraşanlara..

celalettin abi ellerine sağlık süper olmuşlar hep yapmayı istediğim birşeydi ama boyası yapıştırması falan derken elime yüzüme bulaştırırım diyerek puzzle a yöneldim puzzle a harcadığım zamanı bunlara harcasaydım yapardım belki elimde 1500 parçalık bir puzzle var bunu bitirir bitirmez statik modelcilik konusunda yardımlarına ihtiyaç duyacağım abi mesela uçakları yaparken arada kalan ufak boşlukları doldurduğunuz dolgu malzemesi boyalar kullandığın yapıştırıcılar falan bunları nerelerden temin ediyorsun ve maketleri hangi sitelerden alıyorsunuz bu maketlerde marka çok fark yaratırmı yada hangi marka maketler daha kalitelidir...

sanırım forumda statik maketçiliğe başlama konusu yok yapılmış modeller var ama nerden başlanmalı maketler nerden temin edilmeli hangi seviyede başlanmalı gibi bilgilerin bulunduğu sabit bir konu açmak gerekmez mi mehmet abi bu konuyla ilgili çalışmalara başlayalım bence

mehmet abi mesela modeller konusuna statik modeller adıyla bir bölüm açılıp diğer modeller bölümündeki tüm statik model konularını buraya taşıyabiliriz ve statik modellerle uğraşan üstatlarımızın yardımıyla nerden başlanmalı hangi sitelerden yada mağazarladan temin edilir yapım aşamaları gibi konularla güzel bir çalışma olacağına inanıyorum en azından en baştan başlamak isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olur

Celalettin bey, bir kaç gündür foruma fazla giremedim, yeni gördüm. Ellerine emeğine sağlık! :bravo: Bu iş neymiş böyle?! Tam bir gayya kuyusu doğrusu. Ben de sabırlıyımdır, ama bu kadarı beni aşar. Bir de koyacak yer sıkıntısı herhalde had safhadadır sanıyorum. Bizde arada bir kırım oluyor, görevini tamamlıyor ve yenilere yer açılıyor. Sizde kırım da yok, modeller görevini ne zaman tamamlıyor?

Omer Erkan' Alıntı:
Celalettin bey, bir kaç gündür foruma fazla giremedim, yeni gördüm. Ellerine emeğine sağlık! :bravo: Bu iş neymiş böyle?! Tam bir gayya kuyusu doğrusu. Ben de sabırlıyımdır, ama bu kadarı beni aşar. Bir de koyacak yer sıkıntısı herhalde had safhadadır sanıyorum. Bizde arada bir kırım oluyor, görevini tamamlıyor ve yenilere yer açılıyor. Sizde kırım da yok, modeller görevini ne zaman tamamlıyor?

Abi bu resimdekilerin 2 katından fazla maket elimden geçmiştir(sadece 1:48 leri bıraktım 1:144 ve 1:72 leri hediye ettim gitti).
Statik makette yerine yenisi gelince eskisi bir dosta hediye edilir ve böylece yer açılmış olur.
Kırılmayı dökülmeyi önlemek için 2 adet özel dolap yaptırdım birer de kilit taktım toz almadan almaya kapaklarını açıyorum.

...
Statik makette yerine yenisi gelince eskisi bir dosta hediye edilir ve böylece yer açılmış olur.
...

Hımmm, demek ki, bir yerde, imalat bitip vitrindeki yerini alınca, görevi sona eriyor! Güzel bir son!... %p

Offf yaa hepsi çok acemi işiymişşş. Bakamadım bileee... Aman ne kadar da kötüüü...
Dalga mı geçiyorsun sen bizimle kardeşşş... :halay:

Çok teşekkür ederim Celalettin bey :saygilar: Maketler güzel, yapıldığı ortam düşünüldüğündeyse çok çok güzel! Harrier ve Tornado'da airbrush kendisini belli ediyor. Aynı maketleri yapmışız, C-130'a içim gitti, bayıldım. Bendeki C-130 yıllardır tamir bekler, alt boyası ve pervaneler hariç fırça değmedi, pallerin yarısı kırılıp kayboldu, geçen gün bir tekere ihtiyacım olduğında söküp aldım ama ciddi ciddi el atma zamanı gelmiş artık :D
Yapılmayı bekleyen maketlerim, F-4, A-10, Ab-216, Cobra, Black Hawk, C-47, tamir için Cougar, çıkartma için F-16D :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Maket hediye etme konusunda sizin kadar cömert olamadım, 1/48 Phantom yapmıştım, gözümün nuruydu.. İşyerinde rahatsızlandığım birgün 16 yaşındaki çırağımızın benimle ilgilenmesi, üstümü örtmesi vs çok etkilemişti beni, ona hediye ettim:)

Kompresör için önerdiğiniz tanklar en doğru seçim, balkonda duruyor bir tanesi :laugh: Hafif, yeteri kadar büyük ve bulması kolay. 10 yıl kadar önce simit lpg tankı kullanmıştım, hamallığın kralıydı :lollol: Kompresör yapmak isteyen arkadaşımız olursa detaylı tarifini verebilirim :)

Zaman ayırıp fotoğrafları yüklediğiniz için tekrar teşekkür ederim :) :saygilar:

Sümer bey, kendi maketlerimizi zor beğeniriz. Ufacık bir boya akıntısı, yeri birkaç mm hatalı olan çıkartma veya birazcık puslanmış kanopi bizi üzer:laugh: Pek acımayız kendimize :D