SUMERONICS R/C Dukkani

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
DIY calismalarinin biten guzel ve essiz projelerini bizlerle paylasmasi amaciyla bu konu yonetim tarafimdan acilmis ve Sabitlenmistir. Yakin bir zamanda Sumer abimiz tarafindan musait olunca ici doldurulacaktir :D

NOT: Biraz emri vaki oldu ama Sumer Abi'mizin affina siginiyoruz :laugh:

GÜNCEL Ürün Kataloğu için (01.07.19)

Ürün Kataloğu için

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

URUNLERIMIZ

1- AKILLI KILL SWITCH

2- DEVİR SAATİ (OLED ekranlı ve LED ekranı iki model)

3- ONBOARD BUJİ KIZDIRICI Teknik Detay ve Özellikler için ,

Nitro motorlar için buji kızdırıcı. Kumandadan kontrol ediliyor. Açık unutulursa 15 saniye sonra kendini kapatarak bujinin zarar görmesini engelliyor. Son versiyonu 1S ya da 2S LiPo, LiIon ya da LiFePo pil ile çalışabilir olarak tasarlandı. Sisteme enerji verildiğinde pilin tipini otomatik algılıyor ve bujiyi yakmadan kızdırıyor. Ayrıca ateşleme pili için bir de düşük voltaj uyarısı mevcut. Bu şekilde pili aşırı deşarj edip kullanılamaz hale getirmiyor.

You must be registered for see images attach

4- SERVO REVERSER
2048 çözünürlüklü servo reverser. Normal ve reverse olmak üzere iki çıkışı mevcut. Kumandada kanal sayısı yetmediğinde ya da örneğin çift elevatör ya da aileron servosunu desteklemeyen bir flight stabiliser kullanıldığında işe yarayabilir. Attiny85 bazlı minik bir modül. 6V ya da 2S LiPo uyumlu versiyonları mevcuttur. Son olarak tek çıkışlı (sadece reverse kanal çıkışı veriyor, normal kanalı girişten Y kablo ile alıyoruz) ve 6V sınırlı mikro modelimiz de üretildi.

You must be registered for see images attach

Ekli dosyalar

• pic0001_001.jpg
    pic0001_001.jpg
    37.2 KB · Görülme: 382
Moderatör tarafında düzenlendi:
SUMERONICS R/C Dukkani

AKILLI KILL SWITCH

Benzinli motor kullanan arkadaşların bir kısmı, motorlarını glow motordan kalma alışkanlıkla throttle cut işlevi ile durduruyorlar. Halbuki benzinli motoru durdurmanın en iyi yolu ateşlemenin elektriğini kesmek. Otomobillerinizi düşünün. Motoru ateşlemeyi kapatarak durduruyorsunuz (benzinli motorlar için tabii). Bu amaçla kullanılan devrelere "kill switch" diyoruz.

Kill switch, bir yanda alıcının boş bir kanalına bağlanan diğer yanda da ateşleme pilinden giriş alıp ateşlemeye çıkış veren, çoğunlukla da durumu belirtecek bir LED'e sahip olan bir modül. Ateşleme elektrik sistemini parazit korkusuyla alıcıdan galvanik olarak izole etmek için bir de optokuplör içeriyor.

Kill switch'in bir avantajı da, karbüratör üzerindeki rölanti vidasının muhafaza edilmesine imkan sağlaması. Bu şekilde karbüratör kelebeğinin asla motoru stop ettirecek kadar kapanması önlenmiş oluyor.

En önemli avantaj ise, herhangi bir nedenle gaz servosu devre dışı kaldığında uçak uygun bir pozisyondayken motoru kapatıp en az zararla indirebilme imkanı vermesi.
Kill switch kullanmayan arkadaşların en büyük korkusu, havada yanlışlıkla butonu aktive edip motoru kapatmak. İşte bizim "akıllı kill switch" modülümüz tam da burada devreye giriyor.
Kumandada atanmış olan buton ON konumundayken motoru kapatmak için butonu OFF yapıp tekrar ON yapıp OFF konumuna almak gerekiyor. Bütün bunların üç saniye içinde yapılması gerekiyor. Kısaca yanlışlıkla motoru stop ettirmek çok zor artık.

Her türlü ateşleme beslemesi ile kullanılabiliyor oluşu da büyük kolaylık sağlıyor.

Tüm bunlara ek olarak bir de güvenlik özelliği var. Eğer uçağa enerji verildiğinde vericiden ateşleme ON komutu gelirse gösterge LED'ni hızlı yakıp söndürerek uyarıyor ve ateşlemeye enerji vermiyor. Butonu bir kez kapatıp açmak gerekiyor.

Uçağa enerji verildiğinde kumandadan gelen sinyal OFF ise LED yavaş yanıp sönerek hazır olduğunu belirtiyor.
Tüm testleri tek silindirli motorda yapıldığı için şimdilik çift ya da daha fazla silindirli motorlarda kullanımını önermiyorum. Zaman içinde testleri yapıldıkça sonuçları bildireceğim.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Smart Kill Switch V3.0.jpg
    Smart Kill Switch V3.0.jpg
    51.5 KB · Görülme: 784
SUMERONICS R/C Dukkani

DEVIR SAATI (OLED ekranlı ve LED ekranı iki model)

Benzinli motorlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan iki farklı takometremiz var. Birisi OLED ekranlı. OLED ekranın avantajı uçuş sırasında kaydedilen en düşük ve en yüksek devirleri de göstermesi. Ancak parlak güneş altında okunurluğu zayıf.

LED göstergeli olan sadece devir gösteriyor ama okunurluğu daha iyi.

LED göstergeli olan normalde 0 - 9999 devir/dakika aralığını okuyor. Zaten benzinli motorlar 10000 devri geçmeyen motorlar. Ama gerekirse 30000 devire kadar ölçebilen versiyonu da üretilebiliyor. Ancak o durumda okunan değerin 10 ile çarpılması gerekiyor.

Her iki takometre de eğer varsa ateşlemenin takometre çıkışına, yoksa Y kablo ile sensör çıkışına bağlanıyor.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1460461904611.jpg
    uploadfromtaptalk1460461904611.jpg
    74.8 KB · Görülme: 753
  • uploadfromtaptalk1460461929613.jpg
    uploadfromtaptalk1460461929613.jpg
    57.8 KB · Görülme: 756
SUMERONICS R/C Dukkani

Madem dükkan, Sümer bey'in müşteri taleplerini de dikkate alacağını düşünerek bir proje öneriyorum. Belki yapmıştır bile. Benzinli motorlar için takometre sorunu çözüldü! :bravo: Ama diğerleri için de bir takometreye ihtiyaç var. Hani şu ışığa karşı pervaneye tutunca deviri gösterenlerden. Bir zamanlar Tower'dan aldığım takometre durduğu yerde bozuldu. Başka seçenek bulamadığım için Bangood'dan yeni aldığım da işe yarar bir şey çıkmadı, saçma sapan değerler gösteriyor.

Dükkanda böyle bir ürün olursa, ilk müşteriyim!

SUMERONICS R/C Dukkani

Omer Erkan' Alıntı:
Madem dükkan, Sümer bey'in müşteri taleplerini de dikkate alacağını düşünerek bir proje öneriyorum. Belki yapmıştır bile. Benzinli motorlar için takometre sorunu çözüldü! :bravo: Ama diğerleri için de bir takometreye ihtiyaç var. Hani şu ışığa karşı pervaneye tutunca deviri gösterenlerden. Bir zamanlar Tower'dan aldığım takometre durduğu yerde bozuldu. Başka seçenek bulamadığım için Bangood'dan yeni aldığım da işe yarar bir şey çıkmadı, saçma sapan değerler gösteriyor.

Dükkanda böyle bir ürün olursa, ilk müşteriyim!

Hemen çalışmalara başlarım... Müşteri velinimetimizdir. :D

SUMERONICS R/C Dukkani

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

SUMERONICS R/C Dukkani

Hayırlı olsun abi akıllı kill switch talebim olacak.[emoji61] [emoji106]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SUMERONICS R/C Dukkani

Talep yağıyor :) Ben de bütün ürünlerden birer tane istiyorum. Bir de Arduino'dan yüklü kodu okumanın bir yolu var mıydı? Klonlamak için sormuyorum yanlış anlaşılma olmasın :lol: :lol:

• Haha
Tepkiler: Celalettin Yazkan
SUMERONICS R/C Dukkani

Emre Kaman' Alıntı:
Talep yağıyor :) Ben de bütün ürünlerden birer tane istiyorum. Bir de Arduino'dan yüklü kodu okumanın bir yolu var mıydı? Klonlamak için sormuyorum yanlış anlaşılma olmasın :lol: :lol:
Kaç kere dedim Sümer abiye aç şu dükkanı diye :laugh: :D Şimdiye kadar açmış olsaydık, köşeydik köşe :lollol: :lol:

SUMERONICS R/C Dukkani

Sümer bey
2 tane uçuş kontrol
kartı rica edebilirmiyim
Lütfen gps özellikli
Teşekkürler