Tarot 450 pro kuyruk sorunu

Mustafa Hacılar

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Çok uzun zamandır kendini ara ara gösteren kuyruk problemi bugün yine karşıma çıktı, en az 15 sefer yaşayıp zaman zaman kırımlada sonuçlanmış bir problem 450 üzerindeki lanet gibi :) benim için. Heli normal kuyruk bana doğru konumdayken yavaş yavaş - kontrolsüz bir şekilde - burun bana doğru bakar konuma geliyordu bir iki kumanda hareketinden sonra yarım yamalak toparlamaya uğraşıyorum. Bu durumun kesin sebebini tespit etmem mümkün olmadı bir türlü çoğu kez servodan deyip servoyu değiştirdim bir süre sonra yine yaşadım. Bugüne kadar yaptığım konrtollerde karşıma çıkmayan bir durum farkettim bugün belkide hep sorun böyleydi ama ferkedemedim. Sonuç olarak videodanda görüleceği gibi tork tüp bir ölçüde yük binmesiyle tamamen olmasada boşa çıkıyor ve heli sapıtıyor.

Videoda böyle

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence sorunu bulmuşsun Mustafa. :thumbup:

Ana disli ve kuyruk dişlilerin tümü Align marka idi degil mi Mustafa ?

Ama zannedersem Tork tube hala Tarot. Bu durumda Tork tube ucundaki dişlilerde sorun var diye düşünüyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

İnşallah Türker abi bu sefer sorunu doğru tespit edebilmişimdir. Bu sebeple çok kuyruk servosu attım ömrünü tamamlamış diye, başka birşey bulamayınca.

Aynen Mehmet abi kuyruktaki uçta sorun oluşmuştur diye düşünüyorum ancak dişlilerde hiç problem yok tork çubuğunun ucuna geçtiği yerde olsa gerek. Açtığım zaman detaylı inceleyeceğim bu sefer önceleri kaçırmayı sürekli yapmadağından aklıma gelmemişti böyle olabileceği.

Torq tube ün denk geldiği plastik dişli metal yatak üzerinde dönüyor olmasın ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bende ilk öyle düşünmüştüm ama, sorun tam olarak torktüp çubuğunun uçlarındaymış önce birinin içinde döndüğünü farkettim sonra diğerinde de aynı durum olmuş uçlar sabitlendiği yerden kurtulmuş bir şekilde biraz güç uygulanınca kendini bırakıyor dönmeye başlıyorlar. Bunu farketmek için güç uygulamak lazım yoksa normal görünüyor
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hadi gözün aydın Mustafa. Sorunun nedenini bulmuşsun :halay:

Tespit varsa tedavi kolay iş :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yarına hazır ama yarın ne arıza verir bilmem :laugh:

İlk uçuş tamam, problem yok. Yalnız aynı sorunu yaşamamak adına belki başka arkadaşlarada yardımcı olur tork tüp çubuğunu tek parça almakta fayda var diye düşünüyorum. Benim arıza veren çubukta uçlar sonradan eklenmeymiş zamanla kullanım yada darbeye bağlı olarak kaynak-lehim artık nasıl birkeştirildiyse yerinden kurtulmuş. Yedek çubuk ise tek parça uçlarda birleştirme yok uçları dişliye uygun açılmış böylesi daha sağlıklı olacak gibi.

Align Tork tube kullan, kafan rahat etsin Mustafa. Hatta ben de olabilir bile ! Dönünce hatırlatma bakayım kutulara.