Tarot 650 Quad'ım sonunda bitti

BLackX

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.omerkose.net
Herkese Merhabalar;

Tembelliğimden dolayı binbir güçlükle yapmaya çalıştığım ve toplayamadığım quad'ımı sonunda toplayabildim :laugh:

Kullandığım malzeme listesi ve maliyeti aşağıdaki gibidir.

1- Naza M v2 (sanalpazar.com 800 TL)
2- 15x5.5 Carbon Fiber proplar (aliexpress.com 25.8$)
3- Tarot 2D Gimbal (sanalpazar.com 315 TL)
4- Sunnysky X4108S-380 KV motorlar (aliexpress.com 61,48$)
5- HobbyKing 30A ESC (SimonK yazılım attım) (4 adet ESC kargo dahil hobbyking.com 49$ + SimonK yazılım için USBasp programlayıcı aliexpress.com 1,96$)
6- AlienCopter Power Distribution Board (Hediye :) )
7- FrSky D8R-II alıcı, FrSky verici modül (sanalpazar.com 140 TL)
8- Multistar 10000 mAh (10A) 4S lipo (hobbyking.com 88$)
9- ESC enerjileri için 14AWG silikon kablolar (aliexpress.com 4 metre 5,99$)
10- 2x Strobe navigasyon ledleri (aliexpress.com 2,98$)
11- Tarot TL68B14 Lipo tutucu ( aliexpress.com 6,42$) Bunun yerine 3D printer için kendi çizdiğim lipo tutucuyu kullanacağım. 4S için bu tutucu çok küçük. 3D printer baskı maliyeti 10 TL :)
12- Henüz montajını yapmadığım S-OSD (aliexpress.com 36,54$) (Çıplak devre olduğu için aynı şekilde S-OSD için de 3D printer'da bastırılmak üzere çizim yaptım. Bunu kullanacağım. Baskı maliyeti 5 TL)
13- İniş takımları için Tarot TL2869 köpükler. (aliexpress.com 1,50$)
14- Gimbal için 50cm x 10mm karbon fiber uzatma boruları (aliexpress.com 14,88$)
15- Turnigy 9XR kumanda (OpenTX firmware attım) (Alalı uzun zaman oldu fakat stock modül ile birlikte tahmini fiyat 250 TL)
16- FPV için montajı yapılmamış, bekleyen Boscam RX-LCD5802 alıcılı monitör. (sanalpazar.com 425 TL)
17- 2x Tarot anti Clockwise Siyah TL68B36, 2x Tarot Clockwise Kırmızı TL68B41 prop mount kit. (tarot-rc.com kargo dahil 14,25$)
18- GoPro Hero4 Black (sanalpazar.com 1320 TL)
19- Tarot 650 Frame (aliexpress.com 91,89$)

FPV için yolda olan parçalar

1- Boscam TS353 5.8 GHz 400mW verici (aliexpress.com 29,97$)
2- Alıcı ve vericide kullanılmak üzere 5.8 cloverleaf anten (aliexpress.com 7,86$)
3- Alıcıda Cloverleaf anten ile birlikte kullanılmak üzere 5.8 GHz 16dBi Helical anten. (aliexpress.com 12,98$)

Yukarıdaki miktarı TL ve dolar olarak toplayınca toplamda 4380 TL gibi bir rakam çıkıyor.
Bunların haricinde ufak tefek satın aldığım diğer parçaları da katarsak tahmini olarak bana kumanda dahil maliyeti 4500 civarı diyebilirim.

Yeni başlayacak olan arkadaşlara ufak bir fikir olması için yazıyorum.

Pahalı bir hobi mi? Evet pahalı bir hobi.
Bu fiyatın çok daha aşağılarına farklı bir quad toplanabilirmiydi? Evet toplanabilirdi.
Peki bu fiyata değermi? Evet bence değer :)

Görüşlerinizi belirtmeniz açısından fotoğraflar belki çok ayrıntılı olmayabilir fakat yine de her türlü öneriye açığım. Lütfen öneri ve eleştirilerinizi esirgemeyin.

Liponun rodajını bitirir bitirmez inşallah uçuşlara başlayacağım. Yani videolar yakındır ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[Foto]: Tarot 650 Quad'ım sonunda bitti

Hayırlı olsun, güle güle uçun ...
Ama hani enjektörlü arabaların kullanım klavuzlarında yazar ya ;
"Motoru, aracın durduğu yerde değil yolda giderek ısıtın"

Pili de durduğu yerde değil modelin üzerinde rodaj yapın...

Zafer abi çok teşekkür ediyorum. Rodajı bende o şekilde yapmayı planlıyorum.

Fakat bu rodaj konusunda yanlışsam düzeltin lütfen. Ben hücreleri 3.80V altına düşürmeden 3 kez şarj edip deşarj edilmesi gerekiyor diye biliyorum.

Hayırlı uğurlu olsun Ömer bey. :thumbup: Mutlu sona ulaşmanıza sevindik. :halay: :halay:

Kırımsız uçuşlar. :RCKolik:

Ömer hadi hayırlı mübarek olsun bakalım...... :thumbup:
Sonunda sen de bitirip maiden yapma aşamasına geldin.Kırımsız ve güzel uçuşlarıyla , harika görüntüler izlememiz nasip olur inşallah... :saygilar: :RCKolik:

Hakan abi çok teşekkürler. İnşallah en kısa zamanda maiden yapacağım. Görüntüler yakındır :RCKolik:

Ömer hayırlı olsun güle güle zevkle uçur inşallah kırımsız uçuşlar dilerim[emoji106] [emoji4]

Celalettin abi çok saol Allah razi olsun. Hepimize kırımsız uçuşlar :RCKolik:

Güle güle kullanın. Uzaktan çekilmiş fotoğraflarını da ekleyebilirseniz güzel olur %p

Cok tesekkurler yakin zamanda strobe ledlerin videosunu ve uzaktan cekilmis fotoyu da eklerim %p

Quad'ın uzaktan çekilmiş fotosu ve strobe led'in çalışır durumdaki videosu ilk mesaja eklenmiştir. :RCKolik:

Omer Kose' Alıntı:
Zafer abi çok teşekkür ediyorum. Rodajı bende o şekilde yapmayı planlıyorum.

Fakat bu rodaj konusunda yanlışsam düzeltin lütfen. Ben hücreleri 3.80V altına düşürmeden 3 kez şarj edip deşarj edilmesi gerekiyor diye biliyorum.
Ben genellikle 5 defa yapmayı tercih ediyorum. Ama fazla rodajın faydası olmasa bile en azından zararı yok :D.

Tamamdir abi tesekkurler. Bende 5 kez sarj desarj tamamladiktan sonra ucusa geciyim o zaman :laugh:

Ömer abi hayırlı uğurlu olsun , sorması ayıptır kumanda hariç ne kadar tuttu tamami ?