Tarot 680 6s 8000mah + Naza v2 + 480kv Motor Kurulum

selcuktuncer

Tecrübeli Uye
Forumda pek 6s sistem uzerine kurulmus olan multi konusu yok, bende daha once toplamadim ve kendi dogrularim ve hatalarim ile yuzlesmek icin fazla kimseyi fahatsiz etmeden bazende gelisi guzel malzemeleri temin ettim.
Fakat bu konuyu asil acma sebebim 1.190 gr olan 6s lipo arti 6 adet frame kolunda olusan beni rahatsiz eden agirlik ve sonuc... bu saatten sonrada geri adim atmak istemiyorum, uzun ucus suresi istememe ragmen frame in musade ettigi maksimum 13luk prop olcusu beni hayal kirikligina ugratabilir. Deneyelim hep bersber gorelim. Once basitce hexa donanimindan bahsedelim.

Frame tarot fy680 carbon
Kontrolcu Naza v2 Gps combo kit
Motorlar sunnysky x4108s 480kv x 6 adet
Lipo TATU 6s 8000mah 25c 22.2v
Hobbywing xrotor 50A ESC
13X5 Carbon Propaller
Basit 2 eksen gimbal
Sj4000 wifi CAMERA
Boscam 5.8 fpv verici
ekstra lipo koyup agirlik yapmamak icin 2 adet 12v filtreli bec ( gimbal ve fpv icin)
Blue Ledleri olan Yuvarlak power distrubition Board
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kumandadan ucus esnasinda acilip kapanmasi icin servolu DIY retractable inis takimi seti

Motor mountlari asagidaki resimdeki sekilde upgrade ettim ve ekstra agirlik artti tabiki

Kullandigim Esc uzerinde navigasyon isiklari olan guzel bir ESC. Metal sogutmasi dahil. Ayrica resimde de goruldugu gibi motor donus yonlerine kucuk switchlerden kolayca ayarlayabiliyorsunuz.

Lipo ise cok korkunc 1.200kg neredeyse. Pilot -tr den 1 gunde geldi.

Uzun ucus suresi hayaliyle ve birazda kasinti bastigindan bu sistemi topluyorum. Ama pek umidim yok artik :) toplam agirliklari bilmiyorum. Tartim yok. Ufak ufak basladim. Hafta sonu hizlandirip sonucu gormek istiyorum. Husran mi mutlulukmu gorucez. Bir cok kisi eminim keske sunu soyle yapsaydin diye degerli fikirlerini vereceklerdir ama dik kafalilik iste. birde herseyi sormaktansa tecrube edinmek daha kalici oluyor. Toplama asamalarini ilerledikce paylasacagim insallah.

Saygilar.

GÜNCELLEME Haziran 07, 2015, 12:27:20 ÖS »
Montaj ve elektronik aksam baslayip sabaha kadar surdu. Niye o kadar surdu demeyin:) bebek gelecegi icin benim odam oldu bebek odasi, bende oturma odasinda calisiyorum alanim cok dar rahat degilim. ve ekstra becler kullaniyorum elektronik testi, vesaire bir cok is, ve agirlik korkulu ruyam. Suan bu asamadayim. Kullandigim esc boardinda hem 12 v hemde 5v cikis var ama ne gimbal nede fpv verici verim alamadim testi gecmedi, bende ayri ayri filtreli bec kullandim. Bakalim ucusa dogru ilerliyoruz neler olacak... ayrica bu mesajlari konunun ikinci mesaji olarak devam ettirenilirse yoneticiler sevinirim. Saygilar

GÜNCELLEME Haziran 08, 2015, 10:13:24 ÖS »
Setuplara basladim. Hersey bitti, propaller balance ve naza gps calibrasyonlari sonrasi gerceklerle yuzlesme zamani.

GÜNCELLEME Haziran 10, 2015, 03:56:00 ÖS »
Son Durum

Bu arade onemli bir not, motor mountlar icin yaptigim upgrade sonrasi maximum 13 luk propaller alan kollar rahat bir sekilde 15inc propaller alacak duruma geldi. buyuk proplarla binen ekstra mount agirligini hice saymis olabiliriz boylece,

6s 8000mah liponun Frame uzerindeki durumunuda goruyorsunuz ne diyim Allah affetsin :)

GÜNCELLEME Haziran 10, 2015, 04:22:07 ÖS »
Otomatik Kontrollu Inis Takimi
Kumanda switch uzerinden acilir kapanir inis takiminida ayarladim. Acik halde iken eger failsafe e girer yada sinyal kaybolursa otomatik olarak kapatiyor kendini.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

GÜNCELLEME Haziran 20, 2015, 06:33:20 ÖS »
Lipo Rodajı vesilesiyle İlk Uçuşum. Sadece HOVER uçtum. Malum Rodaj sebebiyle.

GÜNCELLEME Haziran 21, 2015, 12:11:36 ÖÖ »

Fpv ekranı kumanda üzerine eklediğimde.

GÜNCELLEME Haziran 27, 2015, 03:19:45 ÖS »

Ayrica frsky telemetry ekrani siparis vermistim yolda kendisi. Voltaj sensorunude denedim, oldukca şık ve kullanisli.

Birde oto inis takimlarindaki plastik esnekligi indirgemek icin bordo renkteki metal t birlesim yuvalari cok hos gosterdi. Bu tarz modellerde ben goruntuyede onem verilmesi taraftariyim.

Suan model uzerinde bulunan propeller olculefi 15 inc. Yani 1555 carbon t style.

GÜNCELLEME Haziran 28, 2015, 05:03:05 ÖS »
KUMANDAYA BİNEN AĞIRLIĞI YOK ETMEK VE TAŞIMA KOLAYLIĞI İÇİN YAPTIĞIM FPV ÇANTASI
Kumandada agirlik ve zahmetli oldugu icin fpv sistemine bir canta yaptim. Bence gayet kullanisli oldu. Gercek lipolarim gelince cok memnun olucam artikkk...

GÜNCELLEME Haziran 30, 2015
Fiyat Donanım ve nereden alışveriş yaptığımı merak edenler var, bu güncellemede kısaca buna değinelim

Tarot fy680 Carbon Frame: ebay.com 126$
Sunnysky x4108s 480kv Brushless Motor 6 adet: banggood.com 228$
ESC:Hobbywing x-rotor 50A ESC x 6 Adet: foxtechfpv.com 216$
Naza v2 Gps Kombo Set: ereyon.com.tr 296$
680 pro Motor Mount x 6 adet banggood.com foxtechfpv.com 50$
DIY retractable landing skid: foxtechfpv.com 30 $
Ledli ESC distrubition board: hobby-wing.com 22$
Lipo: 370$ pilot-tr.com
2 adet 12v 3a Ubec: 20$
2 axis Alexmos Gimbal ebay.com 54$
1555 Carbon propeller 4 ÇİFT goodluckbuy.com 72$
1365 Carbon Propeller 4 ÇİFT foxtechfpv.com 56$
sj4000 wifi Action Camera orjinal: ebay.com 86$
Frsky d8r II Plus Alıcı verici Modül Combo: ebay.com 60$ GÜNCELLEME - SMART PORT DESTEKLİ YENİ NESİL FRSKY XJT MODÜL X8R ALICI İLE YÜKSELTİLDİ 02.07.2015
Telemetry Frsky Voltage Sensör 21$
Kumanda için telemetry Ekranı: 31$
Boscam 5.8ghz 600mw FPV seti + LCD Ekran Combo Pack: aliexpress.com 88$
Mushrooms FPV Anten: 21$

ıvırı zıvırı ve kumanda hariç ortalama 2000$ a yakın bir rakam ediyor... değermi? kesinlikle değer...

GUNCELLEME 05.07.2015
MAIDEN - İLK UÇUŞ

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN

Sonucu merakla bekliyoruz. :thumbup:

Selçuk bey öncelikle hayırlı olsun modelde en çok gözüme çarpan esc'ler oldu özellikle üzerindeki led ve stickler cidden büyük kolaylık ve ayar imkanı sağlıyor :thumbup: senin için ufak bir araştırma yaptım ağırlıklarını aşağıda listeledim tabi toplam uçuş verisi ne olucak onuda hep beraber bakarız :saygilar:

Frame => 600 g
Naza => 100 g
Motorlar => 678 g
Lipo => 1194 g
Escler => 276 g
SJ4000 => 58 g
Verici => 25 g
bec => 10 - 15 g arası ( tahmini )

Toplamda 3 aşşağı 5 yukarı :laugh: 2944 g yapıyor ki bu ağırlık azalmaz artar :saygilar: durum değerlendirmesini buna göre yaparsanız :)

Selçuk hayırlı olsun ve kolay gelsin ... Hobbywing ESC'ler hakkında zatan bir konuşmamız olmuştu ama gene de belirtmek istiyorum; Özellik olarak iyi bir ESC. "Niye diğer ESC'lere bu özellikleri koymazlar" dediğim temel özellikler(dönüş yönünü dip switch ile ayarlama ve led) bu ESC'de var. Ama senin yapılandırman için ağırlık olarak biraz fazlalar...

Uçuş süresi konusunda da şöyle bir durum var. Gayet titiz bir şekilde rodaj bile yapsan, ilk bir kaç uçuş boyunca büyük ihtimalle pillerinden tam verim alamayacaksın. Pillerin "uça uça" açılacak :) .

Ben de sonucu merakla bekliyor olacağım.

Recep Şurgun' Alıntı:
Selçuk bey öncelikle hayırlı olsun modelde en çok gözüme çarpan esc'ler oldu özellikle üzerindeki led ve stickler cidden büyük kolaylık ve ayar imkanı sağlıyor :thumbup: senin için ufak bir araştırma yaptım ağırlıklarını aşağıda listeledim tabi toplam uçuş verisi ne olucak onuda hep beraber bakarız :saygilar:

Frame => 600 g
Naza => 100 g
Motorlar => 678 g
Lipo => 1194 g
Escler => 276 g
SJ4000 => 58 g
Verici => 25 g

Toplamda 3 aşşağı 5 yukarı :laugh: 2944 g yapıyor ki bu ağırlık azalmaz artar :saygilar: durum değerlendirmesini buna göre yaparsanız :)

Süpersiniz Recep bey, aynen bende toplamda 3500 kg olur diye düşünüyorum :) bu ağırlık aslında o kadar uçuş yapanların videolarına baktığımda normal gözüküyor. Ama propallerin 13" den yukarı çıkamaması uzatma kullanmam gerekliliği canımı sıkıyor. bakalım 13 lük propallerle neler olacak. ilginiz için teşekkürler. moral oldu ;)

Ynt: Tarot 680 6s 8000mah + Naza v2 + 480kv Motor Kurulum

Recep Şurgun' Alıntı:
Frame => 600 g
Naza => 100 g
Motorlar => 678 g
Lipo => 1194 g
Escler => 276 g
SJ4000 => 58 g
Verici => 25 g

Toplamda 3 aşşağı 5 yukarı :laugh: 2944 g yapıyor ki bu ağırlık azalmaz artar

250 gram da Gimbal tutar. :embarras: ettimi 3200
Selçuk 13.55 T Style folding propeller kullanırsan %8-%15 arası ekstra uçuş süren olur buda hiç azımsanmayacak bir süre.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Zafer SAHIN' Alıntı:
Selçuk hayırlı olsun ve kolay gelsin ... Hobbywing ESC'ler hakkında zatan bir konuşmamız olmuştu ama gene de belirtmek istiyorum; Özellik olarak iyi bir ESC. "Niye diğer ESC'lere bu özellikleri koymazlar" dediğim temel özellikler(dönüş yönünü dip switch ile ayarlama ve led) bu ESC'de var. Ama senin yapılandırman için ağırlık olarak biraz fazlalar...

Uçuş süresi konusunda da şöyle bir durum var. Gayet titiz bir şekilde rodaj bile yapsan, ilk bir kaç uçuş boyunca büyük ihtimalle pillerinden tam verim alamayacaksın. Pillerin "uça uça" açılacak :) .

Ben de sonucu merakla bekliyor olacağım.

Teşekkür Ederim. :saygilar: Aynen Zafer abi hobbywing üzerindeki özellikleriyle beni cezbetti açıkçası ama sanırım bunlara simonk vs tarzı yüklemeler yapamıyoruz diymi ? yoksa mevcut sinyal kablosundan afro usb programmer tarzı bir stickle yazılım atılabiliyor mu? bu konuda bir döküman yada video bulamadım bu escler ile ilgili. koskoca youtube da 1-2 adet video var bu esclerin olduğu modellerde. kullanan yok gibi bişey. senin düşünceni merak ediyorum açıkçası. rodaj konusu ise tam bir muamma benim için :) nasıl yapıldığı konusunda net bir fikrim yok,konuları okudum ama hiç anlamadım desem yeridir. kafada yormadım açıkçası, ama bu çalışmada çok önem arzediyor. gelişmeleri elimden geldiğince paylaşacağım abi. :saygilar:

Ynt: Tarot 680 6s 8000mah + Naza v2 + 480kv Motor Kurulum

rafet odabaş' Alıntı:
250 gram da Gimbal tutar. :embarras: ettimi 3200
Selçuk 13.55 T Style folding propeller kullanırsan %8-%15 arası ekstra uçuş süren olur buda hiç azımsanmayacak bir süre.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Kesinlikle rafet abi zaten telefonda söylemiştin konuşmuştuk sağolasın. eğer uçuş süresi beni tatmin etmez ise kesinlikle o propallere geçeceğim. :agreed:

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Teşekkür Ederim. :saygilar: Aynen Zafer abi hobbywing üzerindeki özellikleriyle beni cezbetti açıkçası ama sanırım bunlara simonk vs tarzı yüklemeler yapamıyoruz diymi ? yoksa mevcut sinyal kablosundan afro usb programmer tarzı bir stickle yazılım atılabiliyor mu? bu konuda bir döküman yada video bulamadım bu escler ile ilgili. koskoca youtube da 1-2 adet video var bu esclerin olduğu modellerde. kullanan yok gibi bişey. senin düşünceni merak ediyorum açıkçası. rodaj konusu ise tam bir muamma benim için :) nasıl yapıldığı konusunda net bir fikrim yok,konuları okudum ama hiç anlamadım desem yeridir. kafada yormadım açıkçası, ama bu çalışmada çok önem arzediyor. gelişmeleri elimden geldiğince paylaşacağım abi. :saygilar:

Bu ESC'ler üzerinde Hobbywing'in kendi yazılımı bulunuyor. SimonK ESC'lerde senkronizasyon problemi yaşayanlar, bu ESC'lere geçtikten sonra bu sıkıntılarının kaybolduğunu iletmişler. Yani bu ESC'ler zaten özel olarak multiler için üretildiğinden, tekrar SimonK ya da BLHeli yüklemek gerekmiyor. Ama gene de BLHeli yükleyen bazıları olmuş. BLheli yi yükleyebilmek için ise özel bazı aparatlar gerekiyor( ve de PCB üzerindeki duruma göre ), doğrudan bu ESC'lere yüklenmiyor.

Bu ESC'leri ben de denemek istiyorum ama;
- Saçma bir şekilde dip switch ve led özelliği sadece 50A modelinde var ...
- Elimde halihazırda bir ESC yığını var ... :).

Pil rodajı konusunda zaten Mehmet bey'in şu konusunu okumuşsundur diye tahmin ediyorum.

Titiz bir şekilde rodaj yapacak olsam aşağıdaki şekilde yapardım.
1 - Pilin oda sıcaklığında (24°C - 25°C) olduğundan emin olurdum.
2 - Pili 6500mAH(~0.8C) ile BALANSLI OLARAK şarj ederdim.
3 - Lipo checker'i 3.8V değerine ayarlayıp pile takardım
4 - Multiyi havaya kaldırıp SADECE HOVER'da TUTARAK pili 3.8V seviyesine indirirdim, lipo checker'in ilk ötüşünde değil ama bir kaç defa ötmesini bekledikten sonra multiyi indirirdim.
5 - Pilin oda sıcaklığına indiğine emin olduktan sonra yukarıdaki işlemleri 5 - 6 defa tekrarlardım, ama tabii ki hepsini aynı gün yapmak gerekmiyor.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bu ESC'ler üzerinde Hobbywing'in kendi yazılımı bulunuyor. SimonK ESC'lerde senkronizasyon problemi yaşayanlar, bu ESC'lere geçtikten sonra bu sıkıntılarının kaybolduğunu iletmişler. Yani bu ESC'ler zaten özel olarak multiler için üretildiğinden, tekrar SimonK ya da BLHeli yüklemek gerekmiyor. Ama gene de BLHeli yükleyen bazıları olmuş. BLheli yi yükleyebilmek için ise özel bazı aparatlar gerekiyor( ve de PCB üzerindeki duruma göre ), doğrudan bu ESC'lere yüklenmiyor.

Bu ESC'leri ben de denemek istiyorum ama;
- Saçma bir şekilde dip switch ve led özelliği sadece 50A modelinde var ...
- Elimde halihazırda bir ESC yığını var ... :).

Pil rodajı konusunda zaten Mehmet bey'in şu konusunu okumuşsundur diye tahmin ediyorum.

Titiz bir şekilde rodaj yapacak olsam aşağıdaki şekilde yapardım.
1 - Pilin oda sıcaklığında (24°C - 25°C) olduğundan emin olurdum.
2 - Pili 6500mAH(~0.8C) ile BALANSLI OLARAK şarj ederdim.
3 - Lipo checker'i 3.8V değerine ayarlayıp pile takardım
4 - Multiyi havaya kaldırıp SADECE HOVER'da TUTARAK pili 3.8V seviyesine indirirdim, lipo checker'in ilk ötüşünde değil ama bir kaç defa ötmesini bekledikten sonra multiyi indirirdim.
5 - Pilin oda sıcaklığına indiğine emin olduktan sonra yukarıdaki işlemleri 5 - 6 defa tekrarlardım, ama tabii ki hepsini aynı gün yapmak gerekmiyor.

Yine muhteşem cevabın için teşekkür ederim abi, bende zaten bu escleri hem tavsiyen hemde multiler için üretilmiş olmasından birde senkronize sorununun bu escler ile çözülmesi cazip geldi. İnşallah iyi birşey çıkar ortaya.

Rodaj konularını okudum evet abi. Ama sende açıklayınca ne yapmam gerektiğini anladım çünkü BEN OLSAM diyerek başlayan cümleleri seviyorum :saygilar:

Hayırlı olsun Selcuk. Sonuç inşallah seni mutlu eder :)

İleride toplamak istediğim elektronik.... Ancak bende zaten bir 60 lik bi frame var.... Ve de pek yeterli gelmiyor. Bu elektroniklerle bi tarot 960 toplamayı düşünüyorum. Zira dediğiniz gibi 6s ile 13lük pervanenin bir cazibesi pek kalmayacak gibi.

Mustafa Güney' Alıntı:
İleride toplamak istediğim elektronik.... Ancak bende zaten bir 60 lik bi frame var.... Ve de pek yeterli gelmiyor. Bu elektroniklerle bi tarot 960 toplamayı düşünüyorum. Zira dediğiniz gibi 6s ile 13lük pervanenin bir cazibesi pek kalmayacak gibi.

Aynen Allahtan frame pek dert değil. en kötü ihtimal yeni bir frame e geçilebilir elektronik halihazırda olduktan sonra.

Gunaydin Forum

Montaj ve elektronik aksam baslayip sabaha kadar surdu. Niye o kadar surdu demeyin:) bebek gelecegi icin benim odam oldu bebek odasi, bende oturma odasinda calisiyorum alanim cok dar rahat degilim. ve ekstra becler kullaniyorum elektronik testi, vesaire bir cok is, ve agirlik korkulu ruyam. Suan bu asamadayim. Kullandigim esc boardinda hem 12 v hemde 5v cikis var ama ne gimbal nede fpv verici verim alamadim testi gecmedi, bende ayri ayri filtreli bec kullandim. Bakalim ucusa dogru ilerliyoruz neler olacak... ayrica bu mesajlari konunun ikinci mesaji olarak devam ettirenilirse yoneticiler sevinirim. Saygilar

Ayrica ilk denemelerim basarili sonuclanirsa bi aksilik cikmazsa flysky kumandami yedege cikaricam ve asagidaki dsx9 kumandami kullanicam. Daha once hic kullanilmadi, acikcasi kumandayi tanimiyorum, bilenlerden yorum alabilirsem cokta sevinirim...