Trabzon'da IHA 0 ticari eğitimi

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Biraz yazmakta geç kaldım sanırım ama paylaşmak isttedim. Bu hafta pazar günü yani 07.01.2018 tarihinde Trabzon'da iha0 eğitimi düzenleniyor. Ben uzun zamandır böyle bir haber kovalıyordum. Bu civarda olup düşünen varsa yılda 1 kez falan oluyor kaçırmamasını öneririm :) Pazar sabah 9 akşam 9 arasında tek günde bitecek ve aynı gün sertifikaları vereceklermiş. Reklam falan olur mu bilemediğim için ??? isim yazmamaya çalıştım. Kuralları tam bilmiyorum bu konuda :eek:f: özelden merak eden olursa her türlü bilgiyi vermeye çalışırım bu konu ile ilgili. Bunun dışında ticari ehliyet ne işe yarar kısaca anlatayım, bu ehliyet olmadan yerleşim yerine 50 metre uzakta en yakın uçuş yapabiliyoruz. (Ki bunun da başvuru ile alınan bir ehliyeti mevcut ama şimdi bundan bahsetmiyorum.) Bu ehliyet sahibi olduktan sonra ise gerekli yükümlülüklerimizi yerine getirip izinleri almamız durumunda istediğimiz şekilde uçuşumuzu gerçekleştirebiliyoruz. %p :saygilar:

Bilgilendirme için teşekkürler İzzet Hocam :RCKolik:

Bu kısım reklama girmeyeceği için rahatlıkla linki verebilirsiniz ;)

Havadan çekim konusunda meraklı yakın cevrede oturan arkadaşlar için güzel bir fırsat %p Bu arada sırf meraktan soruyorum, bu eğitimin bedeli nedir ? Ben 1.000 TL civarı diye hatırlıyorum :rolleyes:

O zaman eğitim linki ve detaylar için :

Ücreti 700TL bir sınav yok ve drone u uçurmakla ilgili bir eğitim yok daha çok yasal mevzuat eğitimi oluyor. Güzel bir yanı isr iha 1 eğitimi almak isterseniz ileride (25kg üzeri dronelar için) ki fiyatı normalde 1000TL sadece aradaki farkı talep ediyorlarmış :)

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
O zaman eğitim linki ve detaylar için :

Ücreti 700TL bir sınav yok ve drone u uçurmakla ilgili bir eğitim yok daha çok yasal mevzuat eğitimi oluyor. Güzel bir yanı isr iha 1 eğitimi almak isterseniz ileride (25kg üzeri dronelar için) ki fiyatı normalde 1000TL sadece aradaki farkı talep ediyorlarmış :)

İlave bilgiler için teşekkürler %p

Tam hatırlamıyorum sanırım 2015 bizler thk dan rc sertifika aldık bu şimdi ne işe yarayacak.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ishak parmak' Alıntı:
Tam hatırlamıyorum sanırım 2015 bizler thk dan rc sertifika aldık bu şimdi ne işe yarayacak.

Bu sertifika hakkında bilgim yok aslında bakarsanız ama iha0 tanımı 0 4 kg arası dronelar diye biliyorum 0 4 kg arası insansız hava araçları değişse eğer yasada geçen sizinki farklı bir sertifika olabilir diye düşündüm ama net bilgim yok.

ishak parmak' Alıntı:

Bu sertifikanın resmî olarak hiçbir geçerli yok İshak Hocam. Biz de geçen sene aldık.

Malum RC modeller icin su an başka bir belge yok. Bu Allah korusun bir şey olursa, elimizde bu isi bildiğimizi gösteren bir belge sadece.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sanırım yeterli , hobby için ticaret yapmıyorum .para koparmak için yapılıyor öyle algılıyorum ver parayı pilot ol.

Herkese merhabalar bugün itibari ile kursa katıldım ve ehliyeti aldım sayılır sisteme tanımlamak kaldı. Kurstan öğrendiğim bir kaç bilgiyi sizinlede paylaşmak istiyorum öncelikle eğitim kapsamında insansız hava aracı olarak tanımlamışlar yani 500gr üzeri tüm insansız hava araçları kayıt zorunluluğu var. Hiç eğitim almadan sistem üzerinden sadece başvuru ile iha0 sportif ehliyeti alınabiliyor. Bununla birlikte ya hiç insan olmayan bir alanda (en yakın yerleşim yerine 50 metre uzakta, yalnız bu kuralda modelin altında insan olmaması en önemlisi, şöyle ki deniz üstünde uçsanız bile altınızda gemi varsa sayılmıyor.) veya kendinize ait arsanın içinde uçurabiliyorsunuz. Dronelar çok yaygın olduğu için sistem ve dersler dronelar üzerinden ilerliyor (Hatta direk talep dji'lerden geliyor) ancak sistemin işleyişi neden yapıldığı (en basitinden verilen örnek; şu anda trafik kurallarının olmaması durumunda hiç kimse araba süremez ve kaos olurdu deniliyor. İnsansız hava araçlarındaki sayısal artış ile düşünüldüğünde bir düzenleme ve kuralların gelmek zorunda olması çok mantıklı.) Bana ters gelen yönü şu oldu bir kişi Atatürk havalimanına drone ile giriş yapıyor ardından devletin ilk tepki neredeyse tümüyle yasaklamak oluyor ardından yavaş yavaş mevzuata oturtarak kurallara yerleştirilmeye çalışılıyor. Bir de şöyle bir durum var, mevzuatımız yurtdışı çevirisi gibi neredeyse ve şu anda Amerikada 500 gram kuralı 250 grama düşürülmüş ileride ülkemizdede böyle bir güncellemeye gidilmesi muhtemel. Bunun dışında bir de bu ehliyeti yurtdışında almak için sınav uygulanıyor, bununda ben ilerleyen zamanda ehliyet almak isteyenlere uygulanacağını düşünüyorum. Yani şu anda henüz herşey yerine oturtulmamış bir düzensizlik içinde düzen sağlanmaya çalışılıyor ve bana anlatılan çalışmalar mantıklı ve güzel geldi, sonuçta bizim için hobi olan bu aletler askerin devletin aleyhinde kullanılma riski taşıyorsa kurallara uymak herkese düşüyor gibi duruyor. Bence imkanınız var ve yakınlarda bu eğitim oluyorsa sınav vs gelmeden "kazanılmış hak" sahibi olmakta fayda var ;D

İzzet Hocam egitim içeriği ve kişisel yorumlar ile bizleri bilgilendirdiğiniz icin teşekkürler.

500 gr değerinin 250 gr düşme ihtimalini de bu vesileyle öğrenmiş olduk.

Sent from my iPhone using Tapatalk