Trex 450L Dominator Kbar ünite ve aşırı vibrasyon problemi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dogukan yanliz yanlis anlamadimsa bu sorunlar Align 3GX takili iken olmuyormus. O yuzden problem Unite kaynakli gozukuyor. Yanilmiyorum ya da yanlis anlamadim degil mi Kadir ??

Kadir SARIYILDIZ' Alıntı:
Ama bu titreşimi pal seslerindne çok rahat duyabilirsiniz. benzer bir video gördüm youtube da. Muhtemelen devir yükseldiğinde cyclic servolarda aşırı bir titreme oluşuyor. Şayet bu mekanik bir kusur olsaydı belirli bir devirde titreme yapmazdı. yada titreme devir arttıkça azalıyormuş gibi görünürdü. Ama pallerden bile bu titremenin sesi belli oluyor.

Bu son yazdıkları dikkatimi çektiği için dişlilerden şüphelendim Mehmet abi , çünkü bizim başımıza gelenleri tarif ediyor gibi. Diğer bir çare Kbarı başka modele takmak :D

Sonunda 450yi tekrar adam edip ayarlarını yaptım. Bu sefer sağolsun Rasim'in küçük bir desteğiyle aslında hiç önemsemediğim fakat gerekli olan bir aparat için alternatif bir çözümde öğrenmiş oldum. Bu sefer daha detaylı ayar yaptım. Öyleki 4 saat boyunca sağdan soldan açıları, link boylarını kısaca herşeyi milim milim kontrol ettim. Bu 4 saat sadece açı ayarları için harcanan zaman :) Diğer ayarları saymıyorum. Bu kadar emek harcadıktan sonra herşeyin yolunda gideceğini düşündüm ve dün akşam üzeri sadece vibrasyon olup olmayacağını kontrol etmek için kısa bir hover yapmak istedim. Oldu oldu. Vibrasyon oldu yine :mad: Modelin kuyruğundan tutup sağa sola vurmak geçti içimden. Önceden yerden kalktıktan sonra belli bir devirde başlayan vibrasyon bu sefer daha yerde başladı. Hemde daha sağlam şekilde. Ama idle 1 ve 2 açtığım zaman vibrasyon tamamen kesiliyor. Daha önce idle belli bir throttle değerinden sonra ve idle 1 ayarlıyken yapıyordu. Sinirlendiğim için hiç üzerine düşmedim direk modeli alıp odama eldim. Kafamda bazı soru işaretleri oluştu. Hatta Doğukan aradı onunlada bu durumu konuştuk biraz ve komple swash ile rotor almaya karar verdim. yani miştim. Bahçeye çıkıp modeli tekrar denemek istedim. Daha dikkatli şekilde çalıştırdım ve devirlendirdim. Yerdeyken en küçük bir titreme yada tracking yok. Tam yerden kesilirken vibrasyon başlıyor. Skidler tam yerden kesilmediği sürece titreme yok. ama skid teması keser kesmez vibrasyon başlıyor. Sonunda problemin kesinlikle ünitede olduğuna karar verdim. Aynı problemi Kbar da da yaşamıştım ve DOğukanın kendi aldığı 450de de olmuştu. Muhtemelen ünite özelllikle mikado için işlevsel. Diğer modeller için mutlak suretle gelişmiş ayarlar sekmesini kullanarak parametrelerle oynamak gerektiğini düşünüyorum. Şmdilik Pro versiyon yüklü olmadığı için bu denemeyi yapamayacağım. Önlem olarak ya governor kullanıcam, ya throttle değerlerini yükselticem, yada idle1 ile kalkış yapıcam. Biraz geç oldu ama aynı problemi 550de de yaptığını hatırladım. Kemalin gauix7 sinde hold çektiğimde de yapmıştı. Kendi 550 modelimde de hold çektiğimde yapıyordu. Yani sanırım Doğukan, sen modeli adama boşu boşuna geri yollamışsın :halay:
Küçük bir hatırlatma yapayım ünite problemli değil, problem ünite ile ilgili ayarlarda. Yani şapkaya tıklayarak ayarlamamız gerekiyor(Tam emin değilim ama sanırım Padlle sim. değeriyle oynamam gerekiyor).

Not: (Hiç ısınamadım aslında ama...) İKON ünite aranıyor :thumbup:

Kadir valla ne diyecegim bilmiyorum ama dusundugun o parametre "Paddle sim" soruna cozum olacagini dusunmuyorum. Zira bildigim kadari ile o parametre ucus sirasinda cubuklu tepki ya da hissiyati vermeni sagliyor.

Konu uzun olunca hatirlayamadim. Simdi kesin sorunsuz calistigini Bildigim baska bir Uniteyi bu modelde denemis miydin ? Yani model fiziki olarak saglam mi ? Vibrasyon nedeni devire bagli fiziki bir parca olmadigini ispatlayabildin mi ?

Yerinde olsam odunc ve calistigini %100 Emin oldugum bir Uniteyi modele takar ve ilk olarak modelin fiziki olarak saglam ve Problemsiz oldugunu teyid ederdim.

Degisen devirlerde ortaya cikan vibrasyon, bana gore modeldeki sorunlu bir parcaya isaret ediyor. Hepimizin bildigi gibi bir helide ortaya cikabilecek en gicik ve cozumu en zor Sorun ne yazik ki vibrasyon sorunu...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kadir valla ne diyecegim bilmiyorum ama dusundugun o parametre "Paddle sim" soruna cozum olacagini dusunmuyorum. Zira bildigim kadari ile o parametre ucus sirasinda cubuklu tepki ya da hissiyati vermeni sagliyor.

Konu uzun olunca hatirlayamadim. Simdi kesin sorunsuz calistigini Bildigim baska bir Uniteyi bu modelde denemis miydin ? Yani model fiziki olarak saglam mi ? Vibrasyon nedeni devire bagli fiziki bir parca olmadigini ispatlayabildin mi ?

Yerinde olsam odunc ve calistigini %100 Emin oldugum bir Uniteyi modele takar ve ilk olarak modelin fiziki olarak saglam ve Problemsiz oldugunu teyid ederdim.

Degisen devirlerde ortaya cikan vibrasyon, bana gore modeldeki sorunlu bir parcaya isaret ediyor. Hepimizin bildigi gibi bir helide ortaya cikabilecek en gicik ve cozumu en zor Sorun ne yazik ki vibrasyon sorunu...

Hatırlarsan modeli ilk aldığımda yanınıza gelmiştim. O zamanda buluşma vardı ve ayarlarını bile tam oalrak yapmadığım halde bodoslama kaldırıp denemiştim modeli. O zaman sadece rudder gain ve cyclic gain ile ilgili ayar istiyordu. Rudderı orada kısmen hallettik ve uçuşuma devam etmiştim. Azda olsa tracking olduğu halde vibrasyon yoktu. Ayrıca titreşimle ilgili olarak 4 ayrı model örneği verdim. Hepside aynı ünite. Doğukan'ın "abi başa çıkamadım bende geri gönderdim" dediği 450L, Kemal'in gauix7( hold çekildiğinde modeli kıracak kadar sapıttırıyor), Kendi 550 modelimde (1 Kemal'in ki ile aynı problem ve 2 Havalandıktan sonra belli devir aralıklarında), ve yine kendi 450L modelimde. Bunun kullanılan pad ile açılarla devirle mekanikle hiç bir alakası yok. Üzerine basarak söylüyorum "Bu kesinlikle mekanik bir vibrasyon değil".

O zaman cevap cok net ve kesin Kadir, ünite arizali.

Zira hiçbir ayar benim bildigim kadarı ile uçuşu etkilecek kadar vibrasyona neden olmaz.

NOT: Hala tam anlamadım emin olmak ıcın soruyorum. Su an sorun çıkaran ve sende olan Kbar daha once Dogukan ve Kemal da idi ve aynı vibrasyon sorununu çıkardı, doğru mudur ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Benim 450L adana buluşmasından ve öncesinden beri bir vibrasyon vardı, bence adana buluşması dönüşü kafaya koydum ve motordan tail rotora kadar olan bölümü söküp dişlileri rulmanları kontrol edip teker teker takmış ve her taktığım parçada çalıştırıp ünitenin vibrasyon bölümünde kaç hz de vibrasyon olduğuna bakarak hiç bir vibrasyon olmadığını teyit etmiştim ama model havalandığında %90 throttle de bir vibrasyon yaşıyordum 80 de yoktu 100 de yoktu ama 90 da vardı. artık tek şey kalıyordu yeni olmasına rağmen kuyruk palleri ve yere teması engellemesi için dikey stabilizöre taktığım extra parça, parçayı söktüm artık inişlerde kuyruk yere vurma gibi sıkıntılara dikkat ederek iniyorum yinede olacak olur, kuyruk pallerinide değiştirdim şu an 450L de titreşim adına hiç bir şey kalmadı hatta öyle güzel olduki sesi eskiden çok çıkıyordu şimdi seside yok. hatta Emrenin X7 dede kuyruk palinden çekmişliği var eğer olmaz sa kuyruk pallerini bir değiştirin Kadir hocam malum normal görünüyorlar bozuk olabiliyorlar.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
O zaman cevap cok net ve kesin Kadir, ünite arizali.

Zira hiçbir ayar benim bildigim kadarı ile uçuşu etkilecek kadar vibrasyona neden olmaz.

NOT: Hala tam anlamadım emin olmak ıcın soruyorum. Su an sorun çıkaran ve sende olan Kbar daha once Dogukan ve Kemal da idi ve aynı vibrasyon sorununu çıkardı, doğru mudur ??
Mehmet abi ünite/üniteler bozuk değil. Mekanik en küçük bir problem dahi yok. Eğer bozuk olan bir şey olsaydı zaten bunu en başta anlardım. Ünite bozuksa Rasim'in Emre'ye EMre'nin de bana kbarı kakalamış olması gerekir. İkisininde böyle bir şey yapacağına ihtimal vermem. Ayrıca ne ilginçtir ki hem kbar hemde vbar da tamı tamına aynı problemi yapıyor. Bu ilginç değil mi? Benim beklediğim cevaplar bunlar değil. Sadece çift taraflı bant olayı biraz kafama yatmıştı ilk olarak ama sorun orada da çıkmadı. Ayar ile ilgili bir eksik var ve bu eksiklik büyük ihtimalle gelişmiş ayarlar içerisindedir. Neyse kbar geri gelirse sorunun kaynağını %99 çözerim. Ama şundan eminim mikadonun ne çakmasını nede aslını tekrar kullanacağımı sanmam. Ya skookum ya brain yada ikon, gerisi balon.

Kadir SARIYILDIZ' Alıntı:
Ünite bozuksa Rasim'in Emre'ye EMre'nin de bana kbarı kakalamış olması gerekir. İkisininde böyle bir şey yapacağına ihtimal vermem...

Benim beklediğim cevaplar bunlar değil...

Kadir abi beklediğin cevabı muhtemelen bulamayacaksın, o yüzden herkes alışık olduğu ünite ile takılsın, ikon güzel olur eminim senin için ;)

Kendi kısmıma cevap vermem gerekirse; Emre abi ile aramda Kbar alışverişi olmadı, haliyle bahsedilen üniteyi tanımıyorum :) Ömrü hayatımda bir (1) kere Kbar edindim, 03.09.2014 tarihinde banggooddan siparişini verdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

23.09.2014 gibi elime ulaştı. O aralar Emre abiden Gaui x3 almıştım, normalde tarot zyx ile kullanacaktım fakat Kbar gelince onunla kurumulunu yaptım, konusunu açtım, videosunu yayınladım.

Uçtum da biraz...

Sonra pilottr den ikon almıştım, x3 e onu taktım...

Kbar'ı da montaj için aldığım Forza450 ye taktım... (09.11.2014)

Sonrasında kasım sonunda Kbar'ı ankaradan birine sattım... (29.11.2014)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bütün Kbar maceram bu kadar :) Devamında Protos+3SX, Logo600+3SX, Logo550+vbar gibi kombinasyonlarım oldu.

Bu arada Mikado'nun balon ünitesi ile şampiyon olanlar da oluyor... :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çözüm çok basit,
Bir adet ünite arkadaştan ödünç alınır , takılır ayarlanır uçulur. Vibrasyon giderse üniteden , gitmezse mekaniktir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Çözüm çok basit,
Bir adet ünite arkadaştan ödünç alınır , takılır ayarlanır uçulur. Vibrasyon giderse üniteden , gitmezse mekaniktir.

Arkadaş senin okuma gibi bir alışkanlığın varmı, yoksa bunu kime yazdığının farkında mı değilsin?

Rasim ünite 4*4lükte olabilir ama benim için artık balon. Alma-satma konusunu da yanlış hatırlamış olabilirim. Dikkat edersen bir suçlama yapmadığımı özellikle belirttim. Malum alalı çok oldu. O zaman 550 üzerindeydi ve kalibrasyonu sana sormuştum. O kadar açıklamaya gerek yoktu. ;) Anladım modeliniz üniteniz radyonuz falan hepsi mikado . Neden sürekli reklamı yapılıyor? Firma ile anlaşmanız mı var? Öyle bir imkan varsa bilinsin de herkes faydalansın. Forum artık aşağı mikado yukarı vbar forumu oldu.

Kadir senin derdin ne ? Ne yapmaya çalışıyorsun ?

Bir soru sordun insanlar yardımcı olmaya çalıştı. Begendini alırsın beğenmediğini okur geçersin ve var ise daha iyi yardım alabileceğin bir yer gider sorunu oraya da sorarsın.

Yorumlarını beğenmedin ve nerede ise hakaret boyutunda eleştirdiğin insanlar bu foruma ve bu camiaya ciddi emek verip bilgi paylaşımında bulunmuş insanlar.

Sana tavsiyem yazdıklarıni göndermeden once bir kere daha okuman. Zira yazdıkların ne sana ne de bu foruma yakışıyor.

Yıllardır emek verdigimiz bu platformda bu tur seylere taviz veremeyeceğimizi son bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Adam atarda zirve :D Modelde sıkıntı vardır deniliyor, yok modelde sıkıntı... Ünitede sıkıntı vardır deniliyor, yok ünitede de sıkıntı... Millet zamanını iyi kötü ayırıyor, lütfedip cevap veriyor, lafını yiyen oturuyor aşağı ;D

Sanırsın burası kışla, bizler de askerleriyiz...

Mikado ile anlaşmam yok, boş ithamlarını kendine sakla!

Vbar konularından da sıkıldıysan ya o kısımları ayarlarda değişiklik yaparak görüntüleme, görme... Yada ben paylaşmaya devam edeceğim, nasıl işine gelirse... Tabii vbarla sınırlı kalmadı paylaşımlarım, klonu kbar, çek ünitesi spirit, next simülatör, ve forumdaki hemen hemen tüm vbar control konuları ve vbar neo ile ilgili bazı konularda emeğim var. Birçok model, kumanda, ekipman unboxing ve inceleme montaj konuları da ayrıca... Siz tecrübeli modelcilerden daha fazla katkı beklerdik azardan ve ithamdan ziyade ;)

Forumda biz bizeyiz de, başka bir ortamda yabancı bir forumda vbar balon falan deme, millet münasip bi tarafıyla güler ;) Flybarless çağının öncü ünitesidir, şampiyon pilotlar kullanmaktadır, herkes de memnundur. Ayarını tutturamayanlar hariç...

Sert yaptığımın farkındayım, hakedene yeri geldiğinde yapılır çünkü... Yoksa bu içtimaların sonu gelmez. Telefonla da irtibata geçme, yanlış kelimeler kullanabilirim. Buluşmalarda falan denk de gelebiliriz, ama buraya yazıyorum benim seninle işim olmaz.

Sen bana pastamı koydun şimdi alenen :)
Afferin. :bravo: :thumbup: :lollol: :lol: :saygilar:

Sen aç karnına kahvaltıda yürek yeme fazla sana dokunuyor belliki.

Buraların astsubayı benim :p

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...